Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jaki przekrój kabla zastosować?

12 Sty 2011 23:07 17982 21
  • Poziom 12  
    Wiem że temat był wałkowany wielokrotnie ale mam pewien dylemat. Jestem w trakcie modernizacji instalacji w remontowanym domku, postanowiłem wynieść układ pomiarowy na zewnątrz budynku oraz wymienić kabel YAKY 4X6mm2 od złącza w szczycie budynku (przyłącze napowietrzne linką nieizolowaną 4x16mm2) na YKY 5x6mm2. Układ sieci TN-C, przydział mocy 14 kW, długość przewodu 6mb (pion), zabezpieczenie przedlicznikowe 25A. I w tym miejscu nasuwa się moje pytanie czy można żyły PE i N rozdzielić w szafce pomiarowej tak aby ich zsumowany przekrój dawał te przepisowe 10mm2 czy muszę kupić kabel 5x10mm2 (YKY 5x6mm2 dostałem od teścia więc szkoda by się marnował :) )

PS. W Enea Odz.Piła gdy pytałem o warunki to z szczerym uśmiechem poinformowali mnie że przecież przydział nie ulega zmianie to i warunki pozostają bez zmienne, ma być tylko w miejscu dostępnym do inkasenta, zabezpieczone wyłącznikiem nad-prądowym S 303 C25A oraz wykonać w własnym zakresie a oni podłączą, przeniosą licznik i oplombują. Trochę mnie to zaskoczyło ale tyle się dowiedziałem :) Mój elektryk twierdzi że 6mm2 wystarczy ale jak to się ma do przepisowych 10mm2 PEN ?
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam!

Cytat:
    Mój elektryk twierdzi że 6mm2 wystarczy ale jak to się ma do przepisowych 10mm2 PEN ?
    Może zmień elektryka?
    Chcecie dzielić PEN na zaciskach przyłącza napowietrznego tylko dlateg by kilka metrów przewodu otrzymanego za darmo wykorzystać.
    Chcecie żyły PE i N raz rozdzielone pionownie łaczyć tylko po to by je znów rozdzielić. Przecież to się kompletnie kupy nie trzyma, pomijając już bezsens umiejscowienia miejsca podziału PEN.

Należy zastosować kabel 4x10 CU lub 4x16Al.
    Oczywiście mowa tu o odcinku pomiedzy złączem a granicą własności.
  • Poziom 12  
    A kto mówi o dzieleniu PEN na zaciskach i ponowne jego łączenie? Chodziło mi raczej o sprowadzeniu PEN dwoma żyłami kabla a następnie ich rozdział na szynie w rozdzielni licznikowej i wykonanie uziomu. Ale ok kupię YKY 5x10mm2 ponieważ jak pytałem to mnie poinformowano że 4 żyłowe na zamówienie tylko. Ale gdzie w takim przypadku zrobić punkt podziału PEN i jak to uziemić aby było to zgodne z "normą"

A co do zmiany elektryka, to raczej nie robi się tego w połowie zlecenia. Wykorzystanie dwóch żył kabla jako PEN to mój wymysł on chciał wykorzystać tylko L1, L2, L3 i N (bez wykonywania uziemienia) Choinka może jakieś lewe te uprawnienia ma? :)
    PS. A czy wykonanie zasilania gniazd do sprzętu RTV może być wykonane przewodem 3x1,5mm2 ( tak mam zrobione w salonie, majster twierdzi że jak jest zrobiona "pętla" wokoło pokoju i drugi koniec wraca do rozdzielni to może być? cyt. "po kiego czorta nowy przewód kupować jak tego tyle zostało")
    Proszę o fachową poradę puki tego jeszcze tynk nie zakrył.
  • Sklep HeluKabelSklep HeluKabel
  • Poziom 23  
    Cytat:
    PS. A czy wykonanie zasilania gniazd do sprzętu RTV może być wykonane przewodem 3x1,5mm2

A jak za rok przemeblujesz pokój to co, będziesz ściany rył, żeby przewody zmienić na 3x2,5?

Edit: w razie wątpliwości, tak być nie może, jeżeli gniazda zabezpieczone są bezpiecznikiem B16
  • Poziom 12  
    Tak więc już wiem wszystko :cry: Dziś namówiłem zakładowego energetyka aby się temu przyjrzał i tak: Kabel byłby ok gdyby nie przepisowe PEN 10mm2, ale "przyszłościowo" dam YKY 5x10mm2 w rurce PVC. Co do przewodu 1,5mm2 w instalacji gniazd to łącznie będzie podłączone 600W i spełnił by zadanie, jednak zdecydowałem się na wymianę na 3x2,5mm. Niestety znajomy nie chciał się podjąć poprawy fuszerki tej i kilku innych (majstrowi podziękowałem za współprace i o dziwo jakbym mu kamień z pleców zdjął) , ale postanowiliśmy że on zrobi mi projekt w oparciu o to co już posiadam (rozdzielnica, osprzęt, oprawy itp.) a mi zostawił wykonanie, na koniec przyjdzie sprawdzi i przyłączy. Męczy mnie jednak inne pytanie, czy istnieje obowiązek stosowania ogranicznika przepięć, gdzie go ew. umieścić jeżeli zastosuję szafkę pomiarową zintegrowaną z szafką rozdzielczą oraz czy jako główne zabezpieczenie muszę dać wyłącznik selektywny C25A czy zwykły "S" spełnił by tu zadanie (oplombowana będzie obudowa z możliwością zał/wył głównego zabezpieczenia )
    Jak dostanę schemat to postaram się go tu poddać pod waszą ocenę.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 42  
    Witam!

Cytat:
    A kto mówi o dzieleniu PEN na zaciskach i ponowne jego łączenie? Chodziło mi raczej o sprowadzeniu PEN dwoma żyłami kabla a następnie ich rozdział na szynie w rozdzielni licznikowej i wykonanie uziomu.
    Jak byś tego nie nazwał właśnie w taki sposób dzielisz PEN na PE i N. A sprowadzając te dwie żyły na wspólną szynę łączysz je (już rozdzielone) ponownie. Kupując kabel 5x10 Cu postępujesz równie bezsensownie.
    Skoro myślisz w dobrym kierunku i masz zamiar zastosować rurę to bądź konsekwentny i zastosuj pojedyńcze żyły Cu o przekroju 10mm² i o odpowiedniej kolorystyce.
    Żaden wyłącznik nadmiarowoprądowy w roli zabezpieczenia przedlicznikowego nie będzie selektywny z wyłącznikami obwodów zamontowanymi w rozdzielni.
    Tu należy zastosować wyłącznik selektywny albo rozłącznik bezpiecznikowy.

A koledzy mówiący o przewodach 1,5mm² w obwodach gniazd powinni zwrócić swe świadectwa kwalifikacyjnie i dobrowolnie poddać się zaostrzonemu egzaminowi.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 22  
    geguś napisał:

premyslaw2ar napisał:
    Męczy mnie jednak inne pytanie, czy istnieje obowiązek stosowania ogranicznika przepięć,
    Istnieje.

w prywatnym domu? poproszę o przepis/normę i zaraz "zagryzę" elektryka który mi robił dopiero co instalacje
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 12  
    Może zacznę od początku i dokładnie opiszę co i jak. Więc tak dostałem od rodziny darowiznę w postaci domku a raczej połowy bliźniaka. Dom był w fatalnym stanie i zakres prac jest duży poprzedni właściciel zadłużył się u dostawcy i został zdjęty licznik i rozłączono WLZ (z powodu nadużyć byłych mieszkańców) w szczycie budynku z mojej strony jest przyłącze napowietrzne 3L+PEN i listwa zaciskowa na obydwa mieszkania. W trakcie prowadzonych prac remontowych została całkowicie zdjęta tablica licznikowa i stare zabezpieczenia topikowe a ja korzystam z agregatu. Podczas wizyty w ZE poprosiłem o wydanie zgody/warunków wyniesienia układu pomiarowego(którego de fakto niema) na zewnątrz budynku i po przedstawieniu im sytuacji poinformowano mnie że żadnego wniosku nie muszę wypełniać lecz mam we własnym zakresie przygotować miejsce do montażu licznika "zgodnie z obowiązującymi przepisami i w sposób bezpieczny" , po czym zostanie będę musiał spisać umowę już jako nowy odbiorca. Z rozmowy jaką przeprowadziłem wynikało że będzie to wznowienie dostaw na obowiązujących dotąd warunkach, z takim samym przydziałem 14kW, z takim samym zabezpieczeniem 25A tyle że nakazano mi zamontować zabezpieczenie typu "S" oraz poprowadzenie przewodu/kabla po ścianie w rurce osłonowej. I to tyle co się dowiedziałem żadnych warunków na piśmie nie dostałem mimo iż o nie pytałem. Monter do którego zwróciłem się o pomoc zasugerował że kabel który już miałem 5x6 będzie dobry więc mu zaufałem, wspólnie kupiliśmy szafkę licznikową podtynkową zintegrowaną z szafką rozdzielczą, zabezpieczenia różnicowe i nadpradowe (Hager) itp itd.
    Resztę już znacie z postów wyżej. Teraz moje wnioski które wypracowałem czytając tematy na forum :
    Główną linię od złącza do licznika dam 4x16 Alu lub 4x10 Cu
    Wyłącznik główny S303 C25A Moeller (zalecane przez instalatorów ZE)
    Kuchnia:
    - róznicówka 3f 25A 30mA+S303 B16A -do kuchenki oraz przewód 5x6mm2 Wykorzystam go :)
    - Różnicówka 1F 25A 30mA+S301 B16A - obwód gniazd 3szt podwójne z bolcem, przewód 3x2,5mm2

łazienka:

róznicówka 1f 25A 30mA+ S301 B16A - dwa gniazda (jedno pod pralkę), przewód 2,5mm2
    Salonik +2 sypialnie na górze:

S301 B16A na każdy z obwodów przewód 3x2,5mm

Obwód oświetleniowy: Zespół prostowniczy z regulatorem ładowania, bateria słoneczna 180W, akumulator 70Ah 2 szt, 28 Led po 2,5W

Przepięciówki jeżeli nie jest wymagana przepisami nie dawał bym ze względu na spory koszt, tak jak i wyłącznika selektywnego.

Większość inst. jest już ułożona, to co trzeba poprawie sam.
    Zastanawiam się czy z kuchni z listwy 3f mógłbym wyprowadzić gniazdo siłowe do garażu? To tylko przez ścianę.
    Czy podłączenie WLZ do zacisków leży w gestii inwestora czyli mnie czy zrobi to ZE, oraz czy muszę kupić licznik czy oni dadzą (oczywiście tych czynności nie mam zamiaru wykonywać sam, oraz stale będę to konsultował :) )
    Jakie pomiary trzeba porobić i jakie uprawnienia musi posiadać elektryk?
    Proszę o rzeczowa ocenę oraz o informacje co mam ew. zmienić, tylko nie mówcie ze tok myślenia :))
    PS. nadmienię ze słup energetyczny stoi w granicy mojej posesji ok 12 m od planowanego miejsca usytuowania szafki licznikowej- to odnośnie zabezpieczenia przepięciowego.
    PS.2 Jeki typ,model,markę ogranicznika polecacie.
  • Pomocny post
    Poziom 42  
    Witam!

Zacznij od stosowania zasady ograniczonego zaufania do tego co mówią w ZE w kwestii rodzaju zabezpieczenia przedlicznikowego.

Kuchenka jeżeli nie jest przyłączana za pomocą gniazda i wtyczki nie wymaga wyłącznika RCD.
    Wyrzuć pralkę z łazienki.
    Gniazdo 400V wymaga oddzielnego obwodu i wyłącznika RCD.
    Wszystkie obwody gniazdowe również wymagają wyłącznika RCD.
    Rezystancja izolacji i ciągłość przewodów ochronnych oraz po podaniu napięcia impedancja pętli zwarcia i badanie RCD. Możesz również wykonać pomiar rezystancji uziemienia.
    Odgromniki (ochronniki przepięć) należy montować gdy istnieje instalacja odgromowa a także w przypadku zasilania linią napowietrzną. Jeżeli je zamontujesz wtedy rezystancja uziemienia nie powinna przekraczać 10Ω. Jeżeli ich nie zamontujesz wtedy wartość rezystancji uziemienia nie ma żadnego znaczenia dla ochrony przeciwporażeniowej.
    Za licznik nic nie płacisz.
    I pamiętaj o połączeniach wyrównawczych głównych i miejscowych w łazienkach.
  • Poziom 12  
    kkas12 napisał:
    Witam!

Zacznij od stosowania zasady ograniczonego zaufania do tego co mówią w ZE w kwestii rodzaju zabezpieczenia przedlicznikowego.

Kuchenka jeżeli nie jest przyłączana za pomocą gniazda i wtyczki nie wymaga wyłącznika RCD.
    Wyrzuć pralkę z łazienki.
    Gniazdo 400V wymaga oddzielnego obwodu i wyłącznika RCD.
    Wszystkie obwody gniazdowe również wymagają wyłącznika RCD.
    Rezystancja izolacji i ciągłość przewodów ochronnych oraz po podaniu napięcia impedancja pętli zwarcia i badanie RCD. Możesz również wykonać pomiar rezystancji uziemienia.
    Odgromniki (ochronniki przepięć) należy montować gdy istnieje instalacja odgromowa a także w przypadku zasilania linią napowietrzną. Jeżeli je zamontujesz wtedy rezystancja uziemienia nie powinna przekraczać 10Ω. Jeżeli ich nie zamontujesz wtedy wartość rezystancji uziemienia nie ma żadnego znaczenia dla ochrony przeciwporażeniowej.
    Za licznik nic nie płacisz.
    I pamiętaj o połączeniach wyrównawczych głównych i miejscowych w łazienkach.

Kuchenka/piekarnik będzie stale podłączona poprzez listwę zaciskową, w garażu chciałem dać "R-betkę" z 1 gniazdem 3f+2x1f z własnym zabezpieczeniem. Ochronnik z tego wynika będę musiał dać lecz niewiem jaki i gdzie go instalować przy zabezpieczeniu głównym (zaplombowane) czy w szafce rozdzielczej?
    Uziemienie mam wykonane z bednarki 3x35mm wprowadzone 1 m pod ziemię na długości 15m i trzy piny po 3m a na końcu przyspawane do zbrojenia fundamentu.
    Pralka musi pozostać w łazience, nie rozumiem pojęcia "połączenia wyrównawcze"
    ps. już wiem co to , ale po co i jak uziemić rurę PE czy Pex/Al/Pex ?
  • Poziom 12  
    Załączam schemat pod waszą ocenę, jeżeli popełniłem gdzieś błąd to uprzejmie proszę o komentarz w tej sprawie Jaki przekrój kabla zastosować?
  • Poziom 13  
    Połączenia wyrównawcze stosujesz po to aby nadać wszelkim elementom metalowym potencjał ziemi i zapewnić ochronę przeciwporażeniową uzupełniającą. Podam przykład. Zmywarka. Oprócz żyły PE w przewodzie zasilającym gniazdko zmywarki, dodatkowo musisz dociągnąć przewód wyrównawczy tzw. połączenie wyrównawcze miejscowe o przekroju nie mniejszym jak 4mm2 w przypadku nie stosowania ochrony prze uszkodzeniami mechanicznymi. Przyłączenie przewodu wyrównawczego do elementu metalowego np. rury wodnej zasilającej zmywarkę dokonujesz za pomocą specjalnych opasek uziemiających dostępnych w hurtowniach elektrycznych.

Kolega chce mieć wszystkie zabezpieczenia obwodów instalacji na zewnątrz?. Jak w zimie wywali różnicówka to kolega będzie na zewnątrz latał żeby włączyć?. Nie lepiej RG zrobić w środku budynku? Można by wtedy pomyśleć o stopniowaniu ochrony przeciwprzepięciowej.:D
  • Poziom 21  
    "Kolega chce mieć wszystkie zabezpieczenia obwodów instalacji na zewnątrz?. Jak w zimie wywali różnicówka to kolega będzie na zewnątrz latał żeby włączyć?. Nie lepiej RG zrobić w środku budynku? Można by wtedy pomyśleć o stopniowaniu ochrony przeciwprzepięciowej."
    Dokładnie. Jeszcze nigdy się nie spotkałem z instalacją elektryczną ( i to jeszcze do zrobienia ) gdzie wszystkie zabezpieczenia są na zew budynku. Ja mam zrobione tak że w domu mam rodzielnię gdzie są zabezpieczenia go gniazdek i ośw a na zewnątrz budynku mam zabezpieczenie rozdzielni w domu ( w sumie to nie potrzebne ale jakoś tak wyszło i jest , a na obronę mogę powiedzieć że instalkę robiłem jak jeszcze nie miałem takiego doświadczenioa jak dziś ) no i zabezpieczenie przedlicznikowe.
  • Poziom 12  
    Myślę że to szkice wyjaśnią troszkę dlaczego wszystko będzie na zewnątrz :D
    w środku tego małego domku po prostu niema miejsca. Wejście z "wiatrołapu" :D jest bezpośrednio do saloniku.

Jaki ogranicznik przepięć wybrać do domu, B+C w miarę rozsądnej cenie? (trafiłem na Legrand za 1800zł :|)
    Oraz czy mogę go założyć obok zab. głównego? (było by to wówczas zaplombowane)

Dodano po 27 [minuty]:

marcofree napisał:
    Połączenia wyrównawcze stosujesz po to aby nadać wszelkim elementom metalowym potencjał ziemi i zapewnić ochronę przeciwporażeniową uzupełniającą. Podam przykład. Zmywarka. Oprócz żyły PE w przewodzie zasilającym gniazdko zmywarki, dodatkowo musisz dociągnąć przewód wyrównawczy tzw. połączenie wyrównawcze miejscowe o przekroju nie mniejszym jak 4mm2 w przypadku nie stosowania ochrony prze uszkodzeniami mechanicznymi. Przyłączenie przewodu wyrównawczego do elementu metalowego np. rury wodnej zasilającej zmywarkę dokonujesz za pomocą specjalnych opasek uziemiających dostępnych w hurtowniach elektrycznych.

Kolega chce mieć wszystkie zabezpieczenia obwodów instalacji na zewnątrz?. Jak w zimie wywali różnicówka to kolega będzie na zewnątrz latał żeby włączyć?. Nie lepiej RG zrobić w środku budynku? Można by wtedy pomyśleć o stopniowaniu ochrony przeciwprzepięciowej.:D

Połączenia wyrównawcze są uwzględnione w projekcie (PW) czepiacie się miejsca umiejscowienia rozdzielni, ale nikt nie odpowiedział na pytanie czy są tam jakieś błędy, ew. co poprawić (poza umiejscowieniem [ z mojego punktu widzenia najlepszym wyjściem było by założenie szafki pomiarowej na słupie i reszta kablem ziemnym do rozdzielni w domu, ale było by to raz ze droższe, dwa wymagało by projektu geodezyjnego, zmiany przyłączą z napowietrznego na ziemne a sąsiad(z racji że to budynek typu "bliźniak") raczej nie kwapił by się do pokrycia połowy kosztów ]
  • Pomocny post
    Poziom 13  
    Na słupie nie masz żadnej przepięciówki tylko uziemienie
    punktu neutralnego sieci. 3 linki są linkami fazowymi
    a jedna linka jest obwodem oświetlenia ulicznego.

Jeśli chodzi o ograniczniki przepięć.
    W Twoim przypadku nie ma możliwości wielostopniowania
    systemu ograniczania przepięć ze względu na zbyt krótkie odległości
    miedzy ochronnikami. Musisz zastosować
    ochronę przeciwprzepięciową kat 1 i 2 (B i C).
    Kategoria instalacji 2,3 i4.

Ta niebieska kreska to nie jest żaden WLZ.
  • Poziom 12  
    Cytat:
    Ta niebieska kreska to nie jest żaden WLZ.
    Rysunek poprawiony.
    Po spacerku i dotlenieniu mózgu obejrzałem dokładnie słup i nie mogę uwierzyć co wyżej powypisywałem :D:D:D to czarne coś to zacisk na lince fazowej oświetlenia ulicy :D
    Mam jeszcze jedno pytanie: zastanawia mnie czy można zlecić ZE wymianę linek przyłącza na kabel AsXsn ponieważ przechodzą w bliskości drzewa i już raz się upaliły. Ile to kosztuje i z czyjego materiału (odcinek ok. 12mb) Dostawcą energii jest Enea.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Ochronniki B+C to zamontuj w rozdzielni za rozłącznikiem w razie wymiany rozłączasz i wymieniasz. 1800zł to zapomnij potrzeba do domu a nie jakieś specjalne przemysłowe.
    http://elektrocave.pl/Systemy_Odgromowe-k297-0-3-default.html (OBO)
    http://www.przewodyelektryczne.com.pl/21-ochronniki-przeciwprzepieciowe
    Jeszcze kwestia czy do sieci TN-C czy TN-S bo wtedy albo 3 modułowy lub 4 modułowy stosujesz.Poczytaj jako ciekawostkę ``broszury`` http://www.moeller.pl/DesktopDefault.aspx?PageID=28&MenuID=319
  • Poziom 13  
    Wymiana zasilania do TL (zabezpieczenie główne) leży w kwestii ZE. U Mnie to wygląda tak że całość załatwia elektryk. Przykładowo. Dostaje zlecenie od inwestora aby przenieść TL na zewnątrz budynku, przyłącz napowietrzny nieizolowany wymienić na AsXs i WLZ'tem do środka budynku a tam już RG. Bardzo podobna sytuacja do twojej. Zgłaszam to kierownikowi placówki energetycznej mojej okolicy, po czym za jego zgodą rozplombowuje układ pomiarowy i przystępuje do robót. po zakończonych pracach zgłaszam to do plombowania. Ale to taka wersja dla elektryka który pracuje w swojej okolicy już trochę czasu i ma znajomości. Oczywiście opisałem ci to wszystko w dużym skrócie. Kolego poszukaj sobie dobrego elektryka który ci całą robotę zrobi, załatwi formalności a jak będzie na miejscu dokona oględzin twojego domku i będzie to zrobione po Bożemu.
  • Pomocny post
    Użytkownik usunął konto