Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Optotriak - zamiast rezystora dioda led ? (kontrola zał.)

13 Sty 2011 07:19 2459 11
 • Poziom 14  
  Witam.

  Potrzebuję zrobić sygnalizację załączenia optotriaka z mikrokontrolera. Na tą chwilę szeregowo do diody wyzwalającej mam podpięty rezystor obniżający prąd na diodę. Chciałbym zamiast rezystora założyć diodę led i teoretycznie miałbym problem załatwiony. Czy ktoś spotkał się z takim rozwiązaniem i czy jest ono bezawaryjne? Czy dioda led z jakichś przyczyn nie przestanie przewodzić przez co optotriak wraz z triakiem nie zablokują mi wyjścia? Chcę ograniczyć ilość elementów i nie chciał bym zakładać tego rezystora ograniczającego. Układ współpracuje z atmegą.

  Pozdrawiam
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Dokładniej to przypadkowo zadziała :) Dioda LED szeregowo z diodą w optotriaku może być, tyle, że dodatkowo obowiązkowo potrzebny jest rezystor.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Poziom 14  
  Witam.

  Jeśli spadek napięcia na optotriaku i diodzie led będzie wynośił 5V a wyjście z kontrolera też ma 5V to czy takie rozwiązanie będzie bezawaryjne? Nic nie wspominałem kolego AlbertB o szybkościach, chodzi mi o bezawaryjność. Spotkałem tego tego typu rozwiązania jakieś 20 lat temu tylko czasami diody led przestały przewodzić. Nie pamiętam jaka była przyczyna uszkadzania diod, lecz taka usterka w moim przypadku jest nie do przyjęcia. Jak wiemy diody charakteryzują się bardzo długim czasookresem życia. Raz jeszcze pytanie - czy spotkał się ktoś z takim rozwiązaniem i było ono bezawaryjne?
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  albertb napisał:
  Oj TMF, po tobie się tego nie spodziewałem.
  Wiesz przecież, że czas impulsu na wejściu optotriaka ma się prawie nijak do czasu jego przewodzenia?

  Albert


  No i co z tego? Przecież optotriaka nie trzeba wyzwalać jakimiś szpilkowatymi impulsami. Tym bardziej, że pytający pytał o wyjście on/off najwyraźniej, czyli dioda optotriaka sterowana jest tak długo jak długo wyjście jest w stanie on.
  A nawet jeśli robi regulację fazową to też to nie przeszkadza.

  Co do drugiego pytania - same dwie diody być nie mogą. Jeśli spadek napięcia na nich wynosi 5V to się w ogóle nie włączą. Jeśli jest niższy to i tak potrzebny jest szeregowy rezystor, nawet jeśli z obliczeń wychodzi kilkanaście omów.
 • Użytkownik usunął konto  
 • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
  Nie bądź śmieszny. Optotriakiem steruje się przebieg zmienny, nie wolnozmienny ani staly. Najpewniej chodzi o 50Hz. Więc błąd sygnalizacji max wyniesie 10ms, co jak na diodę LED sugerującą odczyt przez człowieka ma kolosalne znaczenie...
 • Poziom 27  
  Dwie diody Led szeregowo podłączone to przy sterowaniu 5V może działać na ostrzu noża. Rezystor szeregowy musisz dać.
  Znacznie lepiej zostawić układ optotriaka z rezystorem tak jak jest a równolegle do nich dać diodę Led z opornikiem .
  Wtedy nie będą sobie przeszkadzać.
 • Poziom 36  
  Roman Szemik napisał:
  Witam.

  Potrzebuję zrobić sygnalizację załączenia optotriaka z mikrokontrolera.
  ............
  Chcę ograniczyć ilość elementów i nie chciał bym zakładać tego rezystora ograniczającego. Układ współpracuje z atmegą.

  Pozdrawiam


  Bez wątpienia musisz dać rezystor ograniczający prąd dla diody w optotriaku.
  Wstawienie w ten obwód szeregowo diody LED, może tylko zmniejszyc istniejący rezystor. Wartość jego obliczysz w zależności od rodzaju stosowanego triaka i tej dodatkowej LED, tak aby prąd w tym obwodzie nie przekroczył 20mA (ograniczenie wydajności prądowej portu AVR). Do wysterowania optotriaka wystarcza z reguły kilka mA dla diody w nim wbudowanej , lecz dla wyraźnej sygnalizacji dla tej zewnętrznej LED przydałoby sie pewnie 15 albo 20 mA./
  Nie ma praktycznej możliwości tak dobrać elementy, aby te warunki były spełnione i wyeliminować rezystor wartości pewnie 20 gr.
  Uważam że nie jest to najlepsze rozwiązanie.
  Daje ono tylko sygnalizację istnienia sygnału wyjściowego z uC a nie wskazuje jednak faktycznego załączenia obwodu mocy przez triak. Poza tym zależy jeszcze jaki jest ten sygnał z mC (ciągły czy krótkie impulsy) i w jakim trybie ta kontrola optotriaka jest realizowana.

  e marcus
 • VIP Zasłużony dla elektroda
  Prawdziwa sygnalizacja załączenia triaka to 47kΩ/2W w szereg z mostkiem prostowniczym (wyprostowany przebieg dajemy na transoptor) równolegle do odbiornika... wyjście transoptora np. zwiera zasilanie LED z rezystorem do masy. Jednocześnie mamy prosty układ, w którym można wykryć uszkodzenie triaka.