Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kilka pytań dot. przetwornic monitorów i bloku H...

mdcs 07 Lut 2003 02:07 2006 4
 • #1 07 Lut 2003 02:07
  mdcs
  VIP Zasłużony dla elektroda

  :arrow: Jestem elektronikiem siedzącym w technice audio. Czasami jednak naprawiam telewizor...ale monitor kryje dla mnie wiele zagadek (jest dużo bardziej złożony od tv). Mam kilka pytań dotyczących przetwornic impulsowych zasilaczy monitorów:
  :?: jakie warunki muszą być spełnione, aby przetwornica ruszyła
  :?: czy z rozmontowanym blokiem H ruszy? (brak trafopowielacza i tranzystora kluczującego).
  :?: jaką rolę pełni transoptor blokujący przetwornice, co najczęściej "bada" (napięcia na wyjściach?). Wiem, że jak coś w monicie jest nie tak to zablokuje pracę przetwornicy i przełączy ją na próbkowanie (np. praca z f=2Hz). Można ją wtedy uruchomić sztucznie poprzez zwarcie tranzystora w transoptorze...
  :?: do czego może być włączony w aplikację układu scalonego sterującego przetworką jeden zwój przewodu przewleczonego przez rdzeń trafopowielacza???
  :?: co najczęściej pada w przetwornicy (elka, zenerki, US, klucze)
  :?: jaka jest metodyka naprawy bez schematu (co gdzie badać)
  :?: co robić w sytuacji, gdy przetwornica próbkuje, napięcia na wyjściach są, ale po zwarciu transoptora rusza normalnie... (oparta o UC3842)

  Dziękuję za wszelkie porady i wyjaśnienia. Może odwdzięczę się czymś z zakresu projektowania, konstruowania lub naprawy sprzętu audio..... :?

  0 4
 • #2 07 Lut 2003 09:09
  Kalik
  Poziom 24  

  Cześć!
  Ostatnio w księgarniach pojawiła się pozycja "Układy sterujące w zasilaczach i przetwornicach" wydawnictwo "Serwisu elektroniki". Tam bardzo fajnie wszystko jest opisane jak działają, jak są zabezpieczane i dodatkowo jest wiele aplikacji. Warte zainteresowania. Koszt 36 zl
  Pozdro :)

  0
 • #3 07 Lut 2003 09:58
  mdcs
  VIP Zasłużony dla elektroda

  Poszukam u mnie....ale Płock to księgarska dziura, więc nie wiem jak to się skończy:)

  0
 • #5 07 Lut 2003 12:45
  tomek2000
  Poziom 23  

  Z tym zwieraniem transoptora, to bym uważał. Transoptor najczęściej pracuje w pętli stabilizacji napięcia. Zwierając jego tranzystor sugerujesz scalaczkowi (np. UC3842) że napięcie wyjściowe jest za duże i często przetwornica nie ruszy nawet. Chyba, że ten transoptor pełni rolę uruchamiania przetwornicy po podaniu imp. synchro. Ale to już zależy od modelu sprzętu.
  A ten zwój na trafopowielaczu służy do synchronizacji zasilacza z odchylaniem poziomym :) Minimalizuje zakłócenia.
  Ale warto faktycznie poczytać sobie o tym w literaturze :)

  0