Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przedwzmacniacz ze wzmacniaczem TDA1554Q i NE5532

John5MM 13 Sty 2011 17:17 6907 6
  • Przedwzmacniacz ze wzmacniaczem TDA1554Q i NE5532

Witam chciałbym Wam dziś przedstawić wzmacniacz który jest zbiorem 3 projektów , składa się on z następujących elementów :

1. Zasilacz ATX IMPET (jeden z pozycji na czarnej liście zasilaczy), ogólnie pomysł zbudowania prostego i nietragicznego w brzmieniu wzmacniacza zaczął się zaczął się od wyrzucenia zasilacza z kompa (wstawiłem nowego Fortrona) ponieważ wykazywał niepoprawne (za słabe) napięcia, co powodowało zwolnienie kompa i zawaleniem dysku przez 15 bad sektorów, (gdyby ktoś miał problem taki polecam MHDD , lub pod Windows-em , program HDD Regenerator , też jest dość dobry ), sprawdzając zepsuty zasilacz okazało się że tylko linia 3,3V+ ma zaniżone wartości , jednak reszta napięć jest ok, zmiany jakie zastosowałem to dołożenie kabla od lampy , dodanie włącznika hebelkowego i dodanie diody LED sygnalizującej gotowość do pracy. Cały układ jest zasilany z lini 12V+.

Jakby ktoś był zainteresowany to ma link (nie wykorzystałem wszystkich modyfikacji )Link

2. Na wzmacniacz składają się płytki :
    Przedwzmacniacz z Regulacją Tonów od Mirley-a wszystkie informacje w Linku wybrałem go ponieważ jest prosty i niezły , chociaż teraz zastanowił bym się nad przedwzmacniaczem z reg. tonów na NE5532.

Wzmacniacz TDA1554Q dający 2x22W na podstawie opisu AVT2104, postanowiłem dokonać takiego wyboru bo nie jest skomplikowany (parę elementów na krzyż), ma niezłe parametry i jego moc jest dla mnie jest wystarczająca (używam tylko jednego kanału ) , jedyną modyfikacje jaką zrobiłem to zwiększyłem kondensator wejściu audio na 470nF , dałem kondensatory filtrujące 2x4700uF/25V co moim zdaniem jest wartością wystarczającą.

Wzmacniacz słuchawkowy na NE5532 – początkowo stosowałem lm 386 , lecz poziom szumów był dość nieznośny , postanowiłem zadziałać i poszukać czegoś lepszego , i tak trafiłem na tą kość , szukanie schematów było mozolne, w końcu trafiłem na kolegę „elektryku5” który kiedyś robił takiego wzmaka i opracował projekt płytki , co do odsłuchu to lm 386 się chowa , NE5532 jest kostką która daje szerokie możliwości dźwięku i nie szumi , słuchając przez słuchawki muszę stwierdzić że jest lepsza od wejścia słuchawkowego moich głośników Creative SBS380, jedyne co to błąd był w schemacie, 2,2uF to za mało na kondensatory wyjściowe , dałem 220uF jest świetnie , można by spróbować jeszcze dać 470uF i zobaczyć efekt.

Dodatkowo do przełączania sygnału: przedwzmacniacz - wzm. słuchawkowy , a przedwzmacniacz - wzmacniacz TDA 1554Q , użyłem , przełącznika hebelkowego (oczywiście wszystkie podłączenia są od + audio danych płytek a nie masy, czyli : 1 nóżka połączona z wejściem wzmacniacza , 2 nóżka z wyjściem wzmacniacza, 3 połączona w wejściem do wzm. słuchawkowego )

Masa jest poprowadzona do każdego układu oddzielnie i łączy się w jednym punkcie , ażeby uniknąć pętli masy , dodatkowo 3 potencjometry w przedwzmacniaczu połączyłem metalowymi obudowami do masy, co zapobiega ich wzbudzaniu.

Przedwzmacniacz ze wzmacniaczem TDA1554Q i NE5532 Przedwzmacniacz ze wzmacniaczem TDA1554Q i NE5532
    Płytki do TDA1554Q i wzmacniacza słuchawkowego na NE5532 zamieszczę pod spodem

3. Słuchawki Philips HP 200 – przypadkowo trafiłem na stronę: Link po chwili namysłu , postanowiłem tez przerobić moje już 6 letnie słuchawki o dziwo dobrze się sprawujące , i rzeczywiście polepszenie dynamiki basu jest bardzo zauważalne, ale nie tylko bo z NE5532 w filmach zauważyłem więcej detali dźwiękowych niż normalnie bez przeróbki . Niestety nie rozumiem jak on to do końca robił czy wyciągnął przetwornik z obudowy czy nie ? Ja gorącym nożykiem wypalałem okrąg co jest dość niebezpieczne bo można łatwo uszkodzić przetwornik ale operacja się udała na 5 .

4. Głośnik szerokopasmowy Philips 30W , 6 ohm kupiony od kolegi "Lechu7", nie znałem nie znalazłem paramentów jego w necie, jednak jak kolega mówił że , używał go w obudowie 10 litrowej i grał dobrze, obudowę wykonałem z starej pufy o objętości 31 litrów , którą przedzieliłem MDF-em z starych niepotrzebnych mebli i ostatecznie zamknąłem go w obudowie 14 litrów , dodałem tubę bas , zrobioną z grubej mocnej tekturowej rurki po foli aluminiowej (średnica 3 cm) , na nią dla ozdoby dałem krążek z pokrywki pudełka od płyt DVD.

Całość ogólnie prezentuje się nieźle (moim zdaniem) , współpracuje z moim XBOX-em którego nie zmienił bym na żadnego X360 czy też PS3 , co do odsłuchu to przyznam się że się nie spodziewałem że będzie tak miło, głośnik daje mocne basy (co prawda szyby z okien nie wylatują, parkiet nie faluje), a inne tony też są niczego sobie całość dopełnia wzmacniacz słuchawkowy na NE5532 , dla mnie to wszystko w zupełności wystarcza do dobrej zabawy przy TV , XBOX-ie , i muzyce. A teraz Wasza ocena, jednak nie porównujcie tego wynalazku za 100 zł ,do takiego jak Holton , czy GainClone na drogich elementach.

Fajne! Ranking DIY
    Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
    pawel_aa
    Poziom 25  
    Przedwzmacniacz na potencjometrach mono, wzmacniacze stereo... ale jeden głośnik? O co tu chodzi i do czego ten projekt jest?
    John5MM
    Poziom 19  
    możesz jaśniej, bo niewiele zrozumiem ?
    pawel_aa
    Poziom 25  
    luzik1980 napisał:
    możesz jaśniej, bo niewiele zrozumiem ?

Przedwzmacniacz na potencjometrach mono, wzmacniacze stereo... ale jeden głośnik? O co tu chodzi i do czego ten projekt jest?

(Proszę nie zmieniać z białego koloru, miało być przecież jaśniej)
    John5MM
    Poziom 19  
    Kolego umiem czytać , przedwzmacniacz jest mono , wzmacniacz słuchawkowy mono i wykorzystuje jeden z dwóch kanałów TDA1554Q do jednego głośnika szerokopasmowego , projekt był powiedzmy małym tanim ulepszeniem dźwięku do słuchania muzyki, i grania , też oglądania filmów, nie rozumiem co nie rozumiesz ?
    pawel_aa
    Poziom 25  
    Nie rozumiem jaki sens ma taki projekt, jeśli ten projekt jest "ulepszeniem" czegoś co już istnieje to aż strach pomyśleć co to jest. Zdaje sobie sprawę, że jako "konstruktor" jesteś zachwycony swoim dziełem, ale projekt jest bez sensu - muzyka czy filmy mają w dzisiejszych czasach dźwięk stereo. No, ale jeśli projekt zaczyna się się zepsutego zasilacza ATX to w sumie nie ma co się spodziewać cudów. Szkoda tylko, że cały świat musi to oglądać.
    elektryku5
    Poziom 38  
    Jak na pierwszą konstrukcję to nieźle, ale pomyśl o wzmacniaczu stereo, w dzisiejszych czasach robienie wzmacniacza mono jest trochę bez sensu.

Na następny raz zrób sobie wzmacniacz na tranzystorach, przyjemność zrobienia takiego wzmacniacza ogromna, a jakość lepsza. Prosty wzmacniacz na ośmiu tranzystorach przegania wszystkie TDA. (choć cena jest większa, jakieś 30zł-50zł za elementy, sam ostatnio sprawiłem sobie dla przyjemności taki wzmacniacz i gra bardzo ładnie, zrobiłem go jedynie dla przyjemności, bo na co dzień korzystam z fabrycznego sprzętu)