Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Pralka INDESIT WIA 102 migaja diody. Pomóżcie

abramki 13 Jan 2011 19:59 11107 8
 • #1
  abramki
  Level 9  
  Witam serdecznie. Mam taki problem z pralką indesit wia 102. Właczam pralke i wszystko ok. Pierze a gdy ma robić płukanie to zatrzymuje sie i mrugaja diody jedna od blokady drzwi i druga od zmiany szybkosci wirowania. Dioda czerwona miga szybko a zielona 2 razy wolniej. Zeby pralke wyłączyć musze wyciagac kabel z kontaktu.
  Pralka INDESIT WIA 102 migaja diody. Pomóżcie
  Tak jak to widac na rysunku. Sprawdzałąm wszystko wygląda ok. Grzałka dziala. Ale nie wiem jak sprawdzic czujnik w tej grzałce. A najlepsze jest to że jesli temperature nastawie na zimna wode to pralka chodzi ok. Tylko jesli ustawie na jaka kolwiek tem to mam taki problem. W serwisie mi powiedzieli ze to wina modułu ze trzeba go zaprogramowac. Koszt 120zł. Moze wiecie co jest mojej pralce? Pozdrawiam i dziekuje za pomoc.
 • #2
  abramki
  Level 9  
  Czy ktoś może mi pomóc?
 • #3
  Mirek321
  Level 23  
  Witam prawdopodobnie masz zwarcie na grzałce (upływność na grzałce do masy)co jest powodem tej usterki sprawdź miernikiem między stykami prądowymi a masą grzałki powodzenia
 • #4
  abramki
  Level 9  
  No sprawdze jak tylko maż wróci. A jeśli to zwarcie to co musze nowa grzałke kupic? Może to banalne pytanie ale nie znam sie na tym kompletnie. A najlepsze jest to ze jak odstałą pare dni to uprała jedno pranie bez problemu. Przy nastepnych znowu szwankowałą.
 • #5
  elektryku5
  Level 39  
  Tak, uszkodzoną grzałkę trzeba wymienić.
 • #6
  abramki
  Level 9  
  Dziękuje za informacje. Na pewno napisze czy pomogło. Pozdrawiam serdecznie.
 • #7
  groszek73
  Level 10  
  Witam. Pozwolicie że się podepnę pod ten temat, gdyż jestem "szczęśliwym" posiadaczem takiej pralki i mam podobny problem. W mojej maszynie po ustawieniu jakiegokolwiek programu, czy to jest pranie, czy tylko wypompowywanie wody i jej załączeniu pali się dioda tylko od ustawionego programu. Słychać zadziałanie blokady drzwi i są faktycznie zablokowane lecz kontrolka się nie pali, słychać też że na chwilę załączą się elektrozawór wody, i klops nic więcej się nie dzieje. Proszę doradźcie co to może być i jak to można naprawić.
  Pozdrawiam.
  Pralka INDESIT WIA 102 migaja diody. Pomóżcie
 • #8
  groszek73
  Level 10  
  Nikt niema koncepcji na taki problem. A czy iskrzenie szczotek może mieć wpływ na sterownik i powodować blokowanie się programu najczęściej na płukaniu?
 • #9
  Mupet1
  Level 16  
  Cały problem głupienia pralki polega na tym że wycierają się potencjometry nastawników programu i temperatury, zamiana miejscami pomaga ale nie na długo. Budowa samego potencjometru jest ciekawa bo to potencjometr skokowy. Skoki potencjometru skojarzone są ze skokami nastawnika programu (16pozycji) i nastawnik temperatury (8pozycji). Każdy skok to 560Ω(program) i 1120Ω(temperatura), pozycja 0 powoduje wyłączenie potencjometru (środkowa nóżka jest odłączana) co w sumie daje 8960Ω, jeśli wartość ta jest większa od 9,2kΩ programator zachowuje się dziwnie. Wiadomo jest to element cierny i warstwa oporowa jest napylana ściera się i wartość oporu rośnie z czasem używania. Naprawa jest bardzo prosta, wystarczy mieć taki potencjometr a jak go się nie ma można go przerobić, 16 oporników w szereg i odczepy oraz przełącznik obrotowy posklejany z ośką wybieraków taka przeróbka nigdy się nie wytrze. Pozdrawiam.

  Pralka INDESIT WIA 102 migaja diody. Pomóżcie