Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Siesta Pro tonsil oraz wzmacniacz co wybrac ??

blue32 13 Jan 2011 22:59 3247 6
Wago
  • #1
    blue32
    Level 10  
    Witam wszystkich forumowiczów!

    Drodzy eksperci zastanawiam się nad zmiana sprzętu audio. Obecnie zajmuje pokoj około 16m2 za nie długi czas jednak zamierzam przeprowadzic sie do mieszkanka wiekszego około 20m2+.
    Ale do rzeczy:
    1.Odnosnie kolumn (stereo)
    Zastanawiam sie nad kolumnami "siesta" protonsil stereo. Słucham głownie muzyki elektronicznej z przewaga "trance", jedna lubię rowniez posluchac popu ogolnie muzy płynącej z radia, generalizujac priorytetem jest dla mnie muzyka. Odnosnie filmów(ogladam duzo lecz głownym priorytetem jest dla mnie muzyka[a tak poza konkursem, filmu rowniez mozna ogladac w stereo dla mnie przynajmniej nie ma to wiekszego znaczeni]). Żródłem sygnału jest w moim przypadku PC, lecz myslę równiez o zakupie CD. Wybór mój nie ukrywam zawdzieczam elektordzie czytałem troche o tych kolumnach, opinie sa w przeważajacej mierze pochelbne. Obecnie posiadam amplituner Panasonica Sa-He40 jest to "sprzęt" tymczasowy. Puki co jednak chciałbym podłączyc te siesty pod ten amplituner. Czy możliwe jest takie zestawienie komponentów ??(głownym powodem jest brak funduszy na stosunkowo dobry silnik który by napedził te siesty jednak w niedalekiej przyszłosci chciałbym zmienic go na cos innego ale o tym pozniej.
    2. Odnosnie wzmacniacza.
    Przeglądałem strony internetowe czytałem, wyciągałem wnioski. Swój wybór ograniczyłem do Cambridge Audio oraz NAD'a. Czytałem iż wzmacniacz pownien proporcjonalnie odpowiadac połowie mocy kolumn głosnikowych zatem, chciałbym sie poradzic co wybrac. Mianowicie jesli chodzi o CA550A(2x60watt; cena ~1300zł) a NAD C326(2x50; cena ~ 1500zł) teoretycznie CA jest te 10watt mocniejszy, jednak (z tego co wywniokowałem czytajac rozne opinie) NAD reprezentuje wyższy standard oraz lepszą jakoś oraz wyższa scene muzyczna. Zatem co powinienem wybrac NAD'a czy CA. wiekszą moc czy lepsza jakośc dzieku. czy ten NAD wystarczy do napędzenia siest ??
    A może sugerujecie inne zestawienie??

    Proszę o wasze odpowiedzi dotyczace moich pytań oraz o uwagi bądz spostrzeżenia z góry dziękuje
  • Wago
  • #2
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    10W głowy bym sobie nie zawracał, tak jak i "połową mocy". Pierwsze to pryszcz, drugie bzdura.
    Do tej "dwójeczki" wzmacniaczy, dopisał bym jeszcze Rotel ra 05 i Yamaha A-S700. :idea: (Chyba, że interesowały by Ciebie wzmacniacze używane, na przykład taki NAD C370?)

    Prawdę mówiąc z nowych podłogówek w tej cenie to najczęściej padają takie o to modele:
    Siesta front
    Mission M35i
    STX fx-300
    Tonsil Maestro
    Monitor Audio M4

    Jeśli chodzi o mnie i trzy znane mi przypadki, wybór padł na STX. Tu wzmacniacze znajomi wybrali jednak inne, lampowe. Dwa Music Angel XD800 i jeden YAQIN MC-100B (tego jeszcze nie słyszałem).

    Pomyślał bym też w przyszłości nad zakupem przetwornika DAC.

    W Twoim przypadku szukał bym NAD C370/372.
  • Wago
  • #3
    blue32
    Level 10  
    Wielkie dzieki za odpowiedz.

    1. Zastanawiałem sie również nad STX'ami jednak tysiak za sztuke troche mnie podłamał. Wiem ze kolumny ja naprawde dobrej klasy jednak nie urywajac, poprostu mnie na nie nie stac:) w chwili obecnej. Wiec puki co zostanę przy tych siestach. Co by wybral kolega bedac na miom miejscu Odnosnie maestro slyszalem ze sa przecietne(w opiniach krolowala siesta w poruwnaniu do maestro) pozostałych propozycji nie znam. Moze kolega przyblizyc charakter grania tych kolumn??

    2. Zerkałem na tego NAD'a 370 zaprowowanego przez kolegę. Ładny, mocny uzywany praktycznie w tej samej cenie co nowy C326 (przy czym moc 2xwieksza).

    3. Kolega napisał iż dobór głosników w proporciach "połowy mocy wzmacniacza do mocy kolumn" to zbdura. Możesz mi to lapidarnie wyjaśnic??(przynajmniej skrótowo:) )

    4. NAD 370 jak i C326 pracuje w impedacji 4/8 Ohm'ów natomiast Siesty 6ohm czy to zestawienie opornosci jest dobre?

    5. Czy te siesty puki co mogą byc napedzane ampl. panasonic sa-he40 [zadawalem juz to pytanie jednak nie otrzymalem na nie odpowiedzi[nie mam mojecia ile on ma mocy jednak podejzewam ze nie duzo "całkowita moc wyjsciowa przy 6ohm 150W)]

    6. W jakim celu muszę stosowac przetwornik DAC o ktorym kolega napisał??

    Proszę wybaczyc za oczywiste dla was pytania jednak jestem laikiem akurat w tej dziedzinie dlatego chialbym otrzymac od was stosunkowo wyczerpujace jak dla mnie informacje.

    Dzieki za wyrozumiałośc i odpowiedzi:)
  • #4
    all4you_9
    Level 19  
    3. Moc wzmacniacza to wartość jaką może podać na kolumnę, moc głośnika to dopuszczalna wytrzymałość termiczna cewki - (dasz za dużo to się spali). Najlepiej mieć mocniejszy wzmacniacz od kolumn, bo w pełni wykorzystasz ich możliwości, ale musisz uważać z pokrętłem żeby ich nie spalić. Bezpieczniej stosować wzmacniacz i kolumny o podobnych mocach. Jeśli wzmacniacz będzie o połowę słabszy, to nie wykorzystasz w pełni możliwości kolumn (również przy cichym słuchaniu), dodatkowo mając świadomość zapasu mocy jaką kolumna przyjmie, będziesz odkręcał wzmacniacz na maxa i przesterami wykończysz kolumny.

    4. Kolumny powinny mieć równą, lub większą impedancję od wzmacniacza, wiec 4ohm ze wzmacniacza będzie ok.

    5. Możesz.
  • #5
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Postaram się opisać najbardziej obrazowo, jak mi się to uda.
    Każdy wzmacniacz, ma własne zniekształcenia a zestaw głośnikowy efektywność (tu mówię o parametrach, które na razie nas interesują). Przy ekstremalnych przypadkach: niska efektywność zestawu głośnikowego, zbyt mała moc wzmacniacza, może dojść do sytuacji, że natężenie dźwięku/kontrola niskich rejestrów będzie nie zadowalająca. Co wtedy?
    Łapie jeden z drugim za gałkę i kręci do oporu. Zniekształcenia co prawda do pewnego punktu maleją wraz ze wzrostem mocy, ale później drastycznie rosną, co przejawia się wydobywaniem dźwięku, który dalece odbiega ideałowi. Często w sytuacjach, gdzie jesteśmy "znieczuleni" na bodźce dźwiękowe, i nie tylko, dochodzi do uszkodzenia głośników. Tu zazwyczaj pada diagnoza: mój wzmacniacz jest "za mocny". A w rzeczywistości jest "za słaby".
    Do tego dochodzi kwestia, jak dany wzmacniacz radzi sobie ze zmienną impedancją zestawów głośnikowych, czyli można czasem przeczytać o tym, jak wzmacniacz jest "wydajny prądowo". Tak więc czasem zdarzają się sytuacje, kiedy stosunkowo niewielkiej mocy wzmacniacz, całkiem dobrze radzi sobie z "mocnymi" zestawami głośnikowymi (na przykład lampowe).
    Tak prawdę mówiąc, dla mnie moc głośników jest pomijalna (domowe audio), gdyż ten parametr nie mówi nam zupełnie nic (zresztą mierzalny jest tylko raz :D ).
    Samych zniekształceń też bym mocno nie demonizował (duże zniekształcenia wzmacniaczy lampowych, nadają specyficzny charakter brzmienia) jak i również charakterystyk częstotliwościowych głośników (zestawy o charakterystyce płaskiej, wcale nie brzmią w naszym odczuciu najlepiej).

    Tu masz ciekawy temat:
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic941473.html

    Jak brzmi siesta?
    Jak na tak nikczemne rozmiarowo głośniki nisko-średnio tonowe (w opisie GDN 15/40/5 sugerował by, ze membrana 15cm, a w rzeczywistości 13cm), niskie rejestry są zaskakująco dobre, sama scena poprawna, głośnik wysoko-tonowy, do najlepszych nie należy, ale niektórym odpowiadają wysokie tony.

    Powiem tak. Ten zestaw był moim absolutnym faworytem (siesta front). W tej chwili jest nim fx300 (nowe zestawy głośnikowe, podłogowe, do 2 000zł).

    Tak, do swojego wzmacniacza, możesz podłączyć powyższe zestawy "na razie". Tylko pamiętaj o tym, co pisałem powyżej.

    Jeśli producent deklaruje, ze wzmacniacz pracuje z impedancjami w zakresie 4-8Ω to i z 6Ω sobie "poradzi" (6 zawiera się pomiędzy 4 a 8). :D
    Inną sprawą jest to, że czasem nominalna impedancja zestawu znacznie odbiega od tej, którą podaje producent.

    To tak w wielkim skrócie.



    Zapomniał bym.
    Prawdę mówiąc, zaoszczędził bym na wzmacniaczu. NAD C350 czy "wysoki" arcam alpha (jakiś 8r), to koszt do 1 000zł. W zasadzie oba się sprawdzą, przy czym NAD wydaje mi się bardziej uniwersalnym, poukładanym dźwiękowo wzmacniaczem. Ma lepsze niskie rejestry, zaś całego arcama cenię za stereofonię.
  • #6
    blue32
    Level 10  
    Bardzo dziękuje za odpowiedzi oraz za zainteresowanie moim temetem.

    Chciałbym poruszyc jeszcze jedna kwestię dotyczącą kolumn (oczywiscie w przedstawionym przez kolege, przemo-lukas w przedziale cenowym do 2tys.)

    Kolega mówi iż siesty były by rozsądnym wyborem pomijajac oczywiscie STX'a ktory deklasuje wszystkie niżej wymienione.

    Miał ktoś z kolegów możliwosc odsłuchu Monitor Audio M4 lub Mission M35i.
    Jaka jest róznica w odsluchu oczywiscie miedzy w/w a siestą.
    Jak prezentuja sie tony wysokie, niskie. Które sa bardziej dynamiczne, ktore "czyściej" graja. Jak te zestawy różnia sie od siebie. I jak zaprezentują sie napedzane NAD'em C370.


    Byłbym wdzieczny za opinie wysztkich
  • #7
    przemo-lukas
    VIP Meritorious for electroda.pl
    blue32 wrote:

    Byłbym wdzieczny za opinie wysztkich


    Powiem tak. Nasze opinie i tak są nic nie warte (zresztą wiele przeczytasz w przepastnych otchłaniach internetu). To Tobie musi się to podobać. Tak więc prawdę mówiąc najpierw poszukał bym wzmacniacza, następnie woził go po salonach i odsłuchiwał zestawów. Bardziej optymalnie było by sprzęt wypożyczyć, ale że tak powiem w tym przedziale cenowym jest to chyba nie możliwe.

    P.s.
    Znajomy, który mnie nachodził (pozdrawiam go gorąco), aby doradzić mu, jaki sprzęt ma zakupić, sam doszedł do wniosku (zacytuję): "rozmowa o sprzęcie to jak lizanie loda przez szybę". Poświecił swój czas. Pojeździł. Posłuchał. I wybrał zupełnie inny wzmacniacz, niż ten, który wydawało mi się, że będzie dla niego najlepszy. :idea: