Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Ogrzewanie mieszkania - szukam najlepszego rozwiązania

Macio1986 14 Jan 2011 00:22 5052 10
lampy.pl
    Macio1986
    Level 13  
    Witam, Panowie stoję przed trudnym wyborem ogrzewania mieszkania. Na wstępie muszę dodać, że jest to mieszkanie na pierwszym piętrze w starym budownictwie z cegły. Ogólnie mieszkanie jest dość ciepłe. Strop wykonany z belek i desek, ale dość solidnie bo jak sąsiedzi chodzą to nic nie słychać... Jest tam piec kaflowy który zamierzam usunąć i pierwszym aspektem było ogrzewanie centralne. Niestety niemogę pozwolić sobie na takie ogrzewanie ze względu na zbyt wysoką cenę. Pozostało mi ogrzewanie grzejnikami, ale nie jestem osobą zbyt bardzo kochającą takie obowiązki palenia w piecu lecz z pewnością mógłbym przywyknąć. Kolejnym plusem takiego ogrzewania centralnego byłaby możliwość podgrzewania wody w boljerze, zaś latem elektrycznie. W sieci spotkałem nowy system ogrzewania podłogowego elektrycznego za pomocą kabli grzewczych. Mieszkanie ma powieżchnię 48m2 więc z wstępnych wyliczeń wynika iż potrzebowałbym na ogrzanie tej powierzchni ok 250mb owych kabli grzewczych a koszt kupna to ok 1300zł + regulator temp/termostat +maty+ wylewka = 2000zł (robocizna w własnym zakresie) Policzyłem, że ogrzewając tę powierzchnię 24h przez 30 dni w miesiącu zużyłbym 108kWh na dobę czyli w przeliczeniu 1kWh - 0.25gr = 27zł/dobę więc miesięcznie ok 800zł - samo ogrzewanie mieszkania. Cena węgla to ok 800zł + drewno, praca, czas = uważacie, że to które rozwiązanie jest bardziej opłacalne. Proszę wyprowadzić mnie z błędu jeżeli takowy popełniłem oraz nakierowanie na właściwy tor. Przyznam, że jestem samotnie zamieszkującym tam człowieczkiem który miesięcznie zarabia ok 2000zł więc proszę o rozwiązanie tego problemu. Remont zamierzam przeprowadzić tego roku, ale już muszę myśleć nad rozwiązaniami jakie wprowadzę. Co do ogrzewania centralnego cena pieca wraz z sterownikiem to 2000zł + 3 grzejniki = ok 1000zł + rurki, złączki, kolanka ocieplenie jakieś 500 zł + robocizna ok 500zł = 4000zł
  • lampy.pl
    am44
    Level 21  
    Zapotrzebowanie ciepla w tym mieszkaniu zapewne nie będzie większe niż w moim o parametrach: budynek poniemiecki z lat 30, 52 m2, pierwsze piętro,ale zarazem ostatnie, 6cm styropianu na suficie.
    Zużycie energii wyniosło:
    XII 2009 - 830 kWh
    I 2010 - 1170 kWh
    XII 2010 1480 kWh
    Ostatnie znaczne zużycie wynika z tego, że 01.XII wróciłem do zimnego mieszkania, ze szpitala po operacji i cały grudzień łaziłem w piżamie, utrzymując temp. 22st. przez całą dobę. Wg zapisów z okresu 1998 -2010 zużycie miesięczne, w najzimniejszych miesiącach, nie przekraczło 1200 kWh/m-c. Można założyć, że zapotrzebowanie ciepła w mieszkaniu Kolegi będzie bardzo podobne.
    Ogrzewanie kablami elektrycznymi wydaje mi się bez sensu.
    Jeżeli są wolne: kanał spalinowy i wentylacyjny, to można zastosować CO gazowe z kotłem dwufunkcyjnym. W starszych budynkach często są kłopoty ze znalezieniem wolnych kanałów. Potrzebna jest ekspertyza kominiarska. Mozna również zastosować ogrzewanie elektryczne piecami akumulacyjnymi, dynamicznymi. Potrzeba wtedy instalacji elektrycznej 3x400V z licznikiem dwutaryfowym. O mozliwości trzeba się dowiedzieć w lokalnym ZE. Koszta ogrzewania gazem i II taryfą są prawie jednakowe. Koszt 2 pieców po 3kW ze sterowaniem + jakieś przeróbki instalacji wyniesie od 3 tyś. zł.
    Przemo9826
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Ja dodam tylko że te piece akumulacyjne to dobre rozwiązanie, możesz poszukać też używane, na pewno tańsze będą.

Pieca kaflowego nie wyrzucaj, nie znasz dnia ani godziny kiedy może Ci się przydać....
  • lampy.pl
    Macio1986
    Level 13  
    Dziękuję Panowie :) Rozważyłem wszystkie propozycje i szczerze mówiąc skonsultowałem się z wieloma fachowcami którzy od wielu lat działaja na rynku i powiedzieli, że najlepszym i najtańszym rozwiązaniem będzie piec CO. Poza tym rozmawiałem z lokatorem sąsiedniego budynku i powiedział, że mieszkanie o takiej powierzchni spokonie miesięcznie ogrzeję połową tony węgla oraz 300 kg miału oraz dodatkowo pół metra drewna - koszt nie powinien przekroczyć 600-700zł na m-c. Jest u nas w miejscowości świetny fachura od konstruowania i tworzenia piecy CO więc z pewnością dobrze doradzi :) W niedługim czasie napiszę co i jak oraz podam przybliżony kosztorys. Pozdrawiam
    rafcio363
    Level 30  
    Zaproś kominiarza i spytaj o techniczną możliwość "zainstalowania" kominka.Wyjdzie taniej(niż twoja prognoza 600-700) , jedyny minus - trzeba mieć gdzie składować duże ilości drzewa.W razie pytań zapraszam na pw.
    Qlasty
    Level 11  
    Drodzy Forumowicze.

W najbliższym czasie przymierzam się do wymiany kotła gazowego na nowy.
    Kocioł ten jest dodatkowym źródłem ciepła gdyż używam też zwykłego kotła C.O. na węgiel a także kominka.
    W całym roku najczęściej pale w kominku.
    Gazowy kocioł jest używany do utrzymania plusowej temperatury w łazienkach i kuchni i czasem do wstępnego ogrzania domu przed przyjazdem (dom w górach) a potem rozpalam w węglowym.

Naszła mnie taka myśl że może istnieje jakiś złoty środek żeby może jakoś zastąpić te rozwiązania lub jakoś uprościć....
    Możecie coś ciekawego doradzić?
    gaz4
    Level 33  
    Zacznę od tego, że wykonaie grubej wylewki betonowej na drewnianym stropie nie jest najlepszym pomysłem. W dodatku kable grzewcze dobiera sie nie w/g powierzchni mieszkania lecz zapotrzebowania na ciepło. Jeżeli wczesniej do ogrzania wystarczyło to co podałeś wyżej to potrzebujesz max 5000 kWh rocznie. W takim wypadku max. moc kabli grzewczych powinna wynosić ok. 2.5 kW (5 kW jeżeli miałyby pracować wyłącznie na II-giej taryfie), a jakbyś zdecydował sie na zostawienie pieca lub dodanie kominka lub kozy na drewno (IMHO warto) to wystarczy nawet 1-2 kW. Tak sie składa, że mieszkam w domu o podobnym zapotrzebowaniu i ogrzewam go pół na pół prąd na II-giej taryfie i drewno w kominku. W kuchni oraz łazience mam kable grzejne zatopione w wylewce samopoziomującej, a w pokojach kable są umieszczone w wewnętrznym ceglanym murze zapewnia b. dobra akumulację). Łączna moc wynosi ok. 1 kW co zapewnia pełne ogrzanie domu tylko przy temp. na zewnątrz ok. + 10 stopni (pracują cały sezon ale wyłacznie gdy prad jest tani czyli przez pół doby). Reszta to 2 m3 drewna spalanego w kominku. Takie rozwiązanie jest b. ekonomiczne (roczny koszt ogrzania 80 m2 poniżej 1 tys zł) oraz wygodne (nawet w największe mrozy w kominku przepalam po południu przez kilka godzin). Gdybym dołożył jeszcze kilka kW kabli to dom mógłbym ogrzać wyłącznie elektrycznie przy koszcie ok. 1500 zl.

Od 1-go stycznia prąd w taryfie G11 (całodobowa) podrożał ale w G12 w większosci wypadków staniał (II-ga taryfa, I-sza mogła podrożeć). Równocześnie od 1-go lutego w podobnym stopniu ma stanieć gaz czyli ciągle jest tańszy o 1-2 gr/kWh od prądu. Tyle tylko, że taryfy na prąd obowiązują do końca roku, a na gaz do 31 marca, od kwiatnia z dużym prawdopodobieństwem cena wróci do obecnych poziomów. Gdyby tak sie stało prąd na II-giej taryfie i gaz będa kosztowały tyle samo, różnica jest w kosztach inwestycyjnych. Aby zrobić instalację elektryczną wystarczy kilka tys zł, dla gazowej to kwota kilkunastu tys. W efekcie gaz jest droższy o ok. 10 tys zł, za tę kwote nawet 10 lat można ogrzewać prądem "za darmo". Warto dodać, że ceny gazu zależą od cen ropy - jeżeli ta w najbliższych miesiacach nie stanieje do końca 2017r będzie jeszcze jedna podwyżka i kWh z gazu będzie droższa od kWh z prądu na II-giej taryfie.
    Qlasty
    Level 11  
    gaz4 Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź.
    Na początku zaznaczę iż dom jest murowany i wykończony (podłogi wszędzie) drewnem więc faktycznie byłaby to rewolta (profanacja? ;) ) na tym wylewki.

Tak jak napisałem wcześniej mam już kominek i on jest najczęściej używany. W ciągu roku jak to w górach często zdarzają się chłodniejsze dni i takie przepalenie w kominku często potrafi dogrzać powierzchnie. Bardziej chodziło mi o zastąpienie kotła C.O. i/lub kotła gazowego. Z tym że w tych urządzeniach jeszcze rzadziej pale. Sumarycznie to może będzie ok 1-1,5 miesiąca w ciągu roku. Gaz jest rozpalany kiedy temp w domu spadnie poniżej 5 stopni lub jak planuje przyjechać do wstępnego nagrzania domu. Po przyjeździe rozpalam weglowca.
    Taki model jest bardzo uzależniony od tego jaka zima jest w danym roku. Jeżeli jest łagodna (jak to miało miejsce od kilku lat) to nawet w gazowym rzadziej się pali. Chyba że (nie daj Bóg) będzie ostrzejsza i dłuższa zima to wtedy gaz będzie stale się palił i w sumie tutaj chciałbym znaleźć alternatywę.
    Martzz
    Level 8  
    Qlasty wrote:
    gaz4 Dziękuję za bardzo wyczerpującą odpowiedź.
    Na początku zaznaczę iż dom jest murowany i wykończony (podłogi wszędzie) drewnem więc faktycznie byłaby to rewolta (profanacja? ;) ) na tym wylewki.

Tak jak napisałem wcześniej mam już kominek i on jest najczęściej używany. W ciągu roku jak to w górach często zdarzają się chłodniejsze dni i takie przepalenie w kominku często potrafi dogrzać powierzchnie. Bardziej chodziło mi o zastąpienie kotła C.O. i/lub kotła gazowego. Z tym że w tych urządzeniach jeszcze rzadziej pale. Sumarycznie to może będzie ok 1-1,5 miesiąca w ciągu roku. Gaz jest rozpalany kiedy temp w domu spadnie poniżej 5 stopni lub jak planuje przyjechać do wstępnego nagrzania domu. Po przyjeździe rozpalam weglowca.
    Taki model jest bardzo uzależniony od tego jaka zima jest w danym roku. Jeżeli jest łagodna (jak to miało miejsce od kilku lat) to nawet w gazowym rzadziej się pali. Chyba że (nie daj Bóg) będzie ostrzejsza i dłuższa zima to wtedy gaz będzie stale się palił i w sumie tutaj chciałbym znaleźć alternatywę.

Nie ma sensu moim zdaniem robić instalacji ogrzewania podłogowego, zwłaszcza że piszesz o drewnianej podłodze a drewno potrafi źle znosić zmiany temperatury (jaką masz podłogę? dla przykładu buk się zupełnie nie nadaje, drewno musi być odpowiedniego gatunku).

Jeśli szukasz alternatywy, to fajną opcją jest piec akumulacyjny ze sterowaniem przez wi-fi regulatorem WTS. Nie będę tu dokładnie opisywał jak to działa, możesz sobie podpatrzeć np tutaj: youtube.com/watch?v=yrcwMxAXKQU w jaki sposób sterować ogrzewaniem przez aplikacje.

Jaką powierzchnię chcesz ogrzać? Wtedy będę mógł coś podpowiedzieć o doborze parametrów sprzętu.
    Qlasty
    Level 11  
    Martzz
    Mówiąc szczerze nie wiem z jakiego gatunku drewna jest podłoga ale raczej to nie będzie buk. Powierzchnia to 98 metrów. Instalacja stare grube żeliwne rury.
    marcin9791
    Level 9  
    Nie ma co podgrzewać podłogi, lepiej dobra instalacja i cały dom ciepły.