Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Antena FM w Skoda Felicia kilka pytań

14 Jan 2011 11:38 7369 13
  • Level 37  
    Witam
    Ostatnio walczę z radiem FM. Na początku niezadowalający odbiór stacji których chciałem słuchać. Szumiały brak stereo itp. Po jakimś czasie dowiedziałem się, że antena Felici ma wbudowany wzmacniacz antenowy. Zrobiłem na szybko separator i strzał w dziesiątkę sygnał super tylko tam gdzie był słaby a tam gdzie dobry radio gubi stacje. Zmniejszyłem zasilanie z 12 do 8V i nadal ten sam efekt.

Zastanawiam się nad usunięciem wzmacniacza antenowego separatora i zastosowania jakiegoś lepszego przewodu antenowego.
    Czy takie posunięcie ma sens?
    [30.03.2021, darmowy webinar] Nowoczesna diagnostyka maszyn, monitorowanie i przewidywanie awarii. Zarejestruj się
  • Level 15  
    Też ten temat przerabiałem, te same objawy. Po rozebraniu anteny okazało się że wzmacniacz zalany był wodą i większość z elementów na płytce po prostu się rozwaliło. Jako, że w seacie mam ori radio postanowiłem wymienić antenę. Zakup nowej to 35 zł i wszystko hula jak trzeba. Dla wiadomości, wzmacniacz masz w podstawie anteny, Osłona mocowana jest na 2 wkręty od spodu. Może najpierw warto ją sprawdzić bo jak masz uwalony wzmacniacz, to za antenę robi przewód a to niestety nie wystarczy.
  • Level 37  
    Właśnie w tym problem, że bez zasilania wzmacniacz antenowy wprowadza tłumienie co objawia się szumami a gdy go zasilę głowica się przesterowuje odbiera z szumami a czasem nakładają się też stacje.

Dlatego zastanawiam się czy go usunąć i zastosować dobry koncentryk czy zasilić z jakiegoś niskiego zasilania (tu nie mam pomysłu jak niskie może być) aby nie przesterował głowicy
  • Level 9  
    witam mogłby mi ktos powiedziec za co odpowiedzialny jest czarny kabelek zaznaczony na zdjeciu, wychodzi on z kostki i jest wolny nie podpiety do niczego
    Antena FM w Skoda Felicia kilka pytań
  • Level 37  
    Jest to zasilanie na zewnętrzną antenę lub sterowanie wzmacniaczem
  • Level 9  
    jeszcze jedno pytanie jak mam z tej kostki na zdjeciu wyjac kabelek ( ten zacisk)??
  • Level 37  
    Po co chcesz go wyciągać ? w czym przeszkadza?
  • Level 9  
    bo chce podpiac niebieski kabelek od separatora tylko niewiem dokładnie do ktorego pina go wpiac. Pomyslalem ze jak go wyciagne to połacze go razem z tym od separatora i podepte na nowo oba w jednym styku. I tu jest problem bo neiwiem czy to bedzie poprawnie
  • Level 37  
    Niebieski kabelek podłącz pod tą odstającą wtyczkę bo od tego ona właśnie tam jest :) P.s podłączenie tego wzmacniacza nie zawsze daje dobre efekty... a przynajmniej u mnie dziwnie wyszlo
  • Level 9  
    musze sprobowac z separatorem bo kupilem wzmacniacz i po podłaczenie go nie ma praktycznie zadnej roznicy wiec pozostał mi tylko separator do sprawdzenie.
  • Level 37  
    Racja. Gdyby jednak nie było efektu (nie wiem jak wielki masz problem z odbiorem) to w tylnej części podsufitki (plastik podsufitki przy tylnej klapie jest tylko na wcisk) to tam jest łączenie kabla antenowego z 10cm kabelkiem samej anteny. To połączenie po latach lubi się rozłączać i luzować do tego dochodzi korozja elektroniki w samej antenie (najlepiej wywalić i podłączyć gorącą żyłę pod bat
  • Level 9  
    goraca zyłe? ;p
    dzieki za rady pomogłes mi znaczaco ;)
  • Level 37  
    Gorąca żyła to środkowa część kabla koncentrycznego, oplot to ekran.

Antena w felici ma 2 opcje podłączenia w zasadzie to 3. Były anteny bez zintegrowanego wzmacniacza, anteny z zintegrowanym wzmacniaczem i dodatkowym kabelkiem zasilającym (za dopłatą) i anteny wymagające separatora bo zasilanie leciało po kablu koncentrycznym (głównie wersje z fabrycznym radiem blaupunkta).

Generalnie zamiast separatora warto przelutować 1 diodę na płytce elektroniki w stopce anteny i poprowadzić zasilanie anteny dodatkowym kablem 0.2mm2 wystarczy
  • Level 9  
    o tym ostatnim słyszałem ze przylutowac i pociagnac do +12V ale narazie proboje wersje przy ktorych jest mniej roboty. Bo rozbieranie podsufitki i grzebanie w tym przy takiej pogodzie to masakra zostaje tylko czekac na wiosne:)