Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa pedału hamulca - czujnik nacisku

14 Sty 2011 16:20 3867 11
  • Poziom 17  
    Witam!!!
    Buduję z kolegą kierownicę do komputera, a wraz z nią pedały.
    Problem się pojawił, ponieważ chcemy jak najdokładniej odwzorować działanie pedału hamulca.
    Charakterystykę jaką chcemy osiągnąć to przy nacisku około 2-3kg pedał dochodzi do miejsca oporu(około 2/3 skoku). Ten fragment odczyta enkoder który ma 450 lub 900 kroków na 90* a powrót zostanie zrealizowany na sprężynie.
    Problemy pojawiają się z ostatnim odcinkiem skoku tj. 1/3.
    Pomysł jest taki aby wykonać układ według tego rysunku>>Budowa pedału hamulca - czujnik nacisku
    Rysunek zapożyczony z forum www.x-simulator.de.
    A czujnik wybrać z oferty TME, np. TEN o średnicy 8mm.

Teraz czas na pytania.
    1. Czy takie rozwiązanie ma sens i będzie trwałe?
    2. Czujnik ma zakres pomiarowy do 100N ,a siła wywierana na pedał może być nawet 500N razy długość dźwigni czyli około 2000N.
    Czy zastosowanie "przekładni" w postaci różnicy powierzchni elastomeru a tensometru ma prawo działać?
    3. Jeżeli, ma to sens to jeszcze prosiłbym o pomoc w doborze elastomeru, chyba że jakaś guma zdała by egzamin oraz podrzucenie pomysłu jak wykonać układ pomiarowy.
    Myślałem o zastosowaniu wzmacniacza operacyjnego który dawał by sygnał proporcjonalny o zakresie od 0V do VCC a później podanie sygnału na adc.
    Pozdrawiam!!!
    Azonic_2006
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 18  
    Ja bym "zmniejszacz nacisku" zrobił na dźwigni. Ona nawet nie musi być ruchoma;) (tzn. będzie minimalnie ruchoma).
    Proponowany układ guma+czujnik jest statycznie niewyznaczalny, więc nacisk na czujnik będzie zależał od podatności gumy i samego czujnika - a guma, jak wiadomo, twardnieje na zimnie...
  • Poziom 17  
    Witam!!!
    Trafne uwagi, a w szczególności o twardości gumy od temperatury.
    O tym nie pomyślałem.
    Mimo wszytko zakres temperatur w jakich będzie pracować mechanizm to od 15*C do 25-30*C , więc o zimnie nie ma co rozmawiać.
    Zainteresowało mnie rozwiązanie z dźwignią, ale nie mogę sobie tego wyobrazić.
    Jak kolega może to rozrysować to byłbym wdzięczny.
    Kolejna sprawa to to że układ ma być bardziej wskaźnikiem niż miernikiem nacisku.
    Poza tym dane o min-max nacisku będą ośmiobitowe czyli tylko 255 pozycji.
    Pozdrawiam i czekam na kolejne propozycję.
    Azonic_2006
  • e-miernikie-mierniki
  • Poziom 18  
    Miałem na myśli coś takiego:

Budowa pedału hamulca - czujnik nacisku

Ta druga dźwignia w zasadzie się nie rusza (tyle tylko, co zmiana grubości czujnika, a ta jest niewielka), a zapewnia stabilny podział siły, zdefiniowany tylko przez stosunek długości ramion.

Oczywiście, trzeba to przemyśleć, tak żeby zajmowało mniej miejsca;)
  • Poziom 17  
    Co wy kombinujecie ludzie. Potencjometr + sprężyna (powracanie potencjometru na swoje miejsce-skrajny punkt). W większości zabawek taki mechanizm istnieje.
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 17  
    Witam!!!
    Pierwsze założenie to aby było w miarę tanio i dlatego zamiast potencjometru ma być enkoder.
    Po drugie chodzi o to aby oddać jak najdokładniej charakterystykę działania.
    Na pytanie "Co wy kombinujecie ludzie?" mogę pkazać tylko to Link.
    Jak widać konstrukcja o niebo bardziej skomplikowana.
    No nic.
    Dziś zamawiam czujnik i trzeba zbudować jakiś układ pomiarowy.
    Jeżeli można to chciałbym prosić o nakierowanie jak zbudować taki układ, ponieważ mam kilka koncepcji, ale nie wiem która będzie najlepsza.
    Dodatku z wzmacniaczami operacyjnymi miałem mało do czynienia.
    Pozdrawiam!!!
    Azonic_2006
  • Poziom 14  
    Azonic_2006 napisał:

Pierwsze założenie to aby było w miarę tanio i dlatego zamiast potencjometru ma być enkoder.

Powiedz mi gdzie można dostać enkodery taniej niż potencjometry? W linku który podałeś zastosowane są potencjometry.
  • Poziom 17  
    Witam!!!
    Może sprecyzuję.
    Potencjometr, potencjometrowi nierówny. Tanie potencjometry tj. takie za 2-3 zł mają gwarantowany czas pracy około 10 tyś cykli.
    Do takiego zastosowania potrzeba potencjometrów które mają około miliona cykli, a to już są koszta.
    Co do tanich enkoderów a w sumie namiastki enkodera to można takie wygrzebać z drukarek hp. Z przemysłowymi enkoderami mają mało wspólnego, ale mi wystarczą.
    Cena drukarki np. na allegro to już od złotówki więc tanio a w środku znajdziemy 2 czytniki, jedną tarczę (elastyczną) i pasek.
    Takie tarcze spotykamy >> Budowa pedału hamulca - czujnik nacisku .
    Pierwsza ma 1800 punktów na obrót i fi 75, a druga 1200 punktów i fi 50.
    Pozdrawiam!!!
    Azonic_2006
  • Poziom 14  
    Zastosowanie enkodera wymaga odpowiedniego odczytu i podłączenia do uC tak żeby nie stracić żadnego impulsu. Ma to znaczenie ponieważ enkoder jest przyrostowy jeśli mocno wdepniesz pedał i zgubisz trochę impulsów dostaniesz mniejszy odczyt niż faktyczny. Potencjometr jest czujnikiem absolutnym wiec nie ma znaczenia jak często odczytujesz jego wartość.

Chciałem tylko zwrócić uwagę na problemy zastosowania enkodera, nie twierdzę że zastosowanie potencjometru jest lepszym rozwiązaniem.
  • Poziom 17  
    Witam!!!
    Odczyt enkodera jest już zrealizowany. Gubienie kroków można kompensować dodając krańcówkę, która będzie zerować pomiar.
    Temat się rozkręca, ale chyba zbaczamy z istoty problemu.
    Pytanie było jak zrealizować pomiar nacisku przy małym przemieszczeniu.
    Duże przemieszczenie pomierzyć to nie problem,ale gorzej z tym małym.
    Pozdrawiam!!!
    Azonic_2006
  • Poziom 17  
    Poczytaj o sterowaniu potencjometrem. Słyszałeś o przekładniach? Zastosowanie trybów sprawi, że bardzo mały obrót powoduje na wyjściu (zależne od wielkości przekładni) duży obrót koła zębatego. Do koła mocujesz potencjometr za 25zł (wieloobrotowy) i programujesz. To co przedstawiasz to śmieszna zabawa w drogie rzeczy.