Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Elektrownia wiatrowa z alternatora

14 Sty 2011 17:57 18609 5
 • Poziom 2  
  Chciałbym zbudować mini elektrownie wiatrową. Chciałem przymocować alternator ma dachu garażu.Do alternatora chciałem przymocować śmigło.Wystarczy mi napięcie 12V. Zastanawiam się czy tak można zrobić. Czy otrzymam energię 12V?
 • Poziom 43  
  Poszukaj nieco o tym, co? Energia jakaś tam będzie, byle się to śmigło kręciło, i żebyś miał obroty na alternatorze w miarę sensowne - konieczny będzie multiplikator.
 • Poziom 20  
  Ostatnio męczę z kumplem alternator w jego wiatraku i sprawa wygląda tak:
  1. Niezbędna jest przekładnia (w testowanym wiatraku ok 1:20)
  2. Przy słabym wietrze alternator zaraz po wzbudzeniu wychamowywuje wiatrak, co powoduje odwzbudzenie alternatora, po czym wiatrak przyspiesza, znowu się wzbudza. I tak w kółko. Konieczne jest zastosowanie jakiegoś układu PWM aby regulować prąd zależnie od obrotów wiatraka (nie dopuszczać do odwzbudzenia się alternatora-chyba że przestanie wiać).
  3. Alternator ma jedną ważną zaletę, której nie mają prądnice z magnesami stałymi. A mianowicie wbudowany regulator napięcia, czyli można bez dodatkowych układów podłączać sobie akumulator nie patrząc się na prędkość wiatru. Natomiast prądnice z magnesami mają odwrotnie, przy małych wiatrach bardzo szybko zaczynają oddawać prąd a przy większych potrzebują dodatkowych układów do okiełznania napięcia(a co za tym idzie mocy).
  4. Generalnie zależy kto co lubi jedni alternatory inni neodymy w prądnicach (generalnie tych drugich jest więcej).
 • Poziom 2  
  to czyli jak zrobie przekładnie to moge ładowac akumulator
 • Poziom 20  
  Tak, ale nie zapominaj o odpowiedniej wielkości śmigieł min 2,5-3m średnicy.
 • Poziom 11  
  alternator np. od malucha zaczyna ładować od 700 obr/min tak że przekładnia musi być obowiązkowo,poczytaj cz,1 budowa elektrowni wiatrowej 128,130,144 na dobry początek , powodzenia i wytrwałości.