Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Człowiek vs komputer w Jeopardy

Mateusz120986 14 Jan 2011 18:05 2175 7
 • Człowiek vs komputer w JeopardyPo raz kolejny, człowiek zmierzy się z komputerem - tym razem w Jeopardy. Jak na razie odbyła się runda próbna, w której ludzie nie dali rady komputerowi. Właściwy teleturniej odbędzie się 14 lutego 2011r.

  Jeopardy to teleturniej, w którym gracze (w liczbie trzech) muszą udzielić poprawnych odpowiedzi na zadawane przez prowadzącego pytania - gospodarz programu odczytuje hasła w postaci zdań twierdzących, zaś odpowiedź gracza musi być w formie pytającej. Do odpowiedzi na pytanie gracz zgłasza się naciskając przycisk.

  Zawodnikami teleturnieju o 1 mln$ będą:
  - Ken Jennings
  -Brad Rutter
  -IBM Watson

  IBM Watson jest superkomputerem posiadającym 2880 rdzeni oraz 15 TB RAM, co pozwala na osiągnięcie wydajności 80 teraflopów. Podczas konkursu komputer będzie odłączony od internetu.

  Źródło: http://www.ubergizmo.com/2011/01/supercomputer-compete-humans-jeopardy/

  Cool? Ranking DIY
  About Author
  Mateusz120986
  Level 22  
  Offline 
  Has specialization in: automatyka, mikrokontrolery
  Mateusz120986 wrote 647 posts with rating 35, helped 5 times. Live in city Gdynia. Been with us since 2004 year.
 • #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  praptk
  Level 14  
  aj123 wrote:
  Quote:
  Podczas konkursu komputer będzie odłączony od internetu.


  Tak więc skąd będzie czerpał odpowiedzi na pytania ? :)


  Zapewne zrobili zrzut Wikipedii na dysk ;)
 • #4
  lorak17
  Level 15  
  Z cache-u przeglądarki;D znając IBM pewnie to MS IE7;D
 • #5
  cefaloid
  Level 33  
  lorak17 wrote:
  Z cache-u przeglądarki;D znając IBM pewnie to MS IE7;D


  Nie znasz nic a nic IBM. Tyle Ci powiem.
  Gdybyś choć troszkę znał wiedziałbyś że w IBM używa się Firefoxa.
  Ba, wiedziałbyś że nie używa sie MS office...
  Wiedziałbyś też że w ogóle produkty MS są tam używane tylko kiedy się musi i że bez MS IBM by sobie poradził bez problemu. I że promują Linux i instalują go nawet na ekstremalnych maszynach (Linux on System Z)

  Trafiłeś kulą w płot bo akurat z korporacji to IBM jest niezbyt zwolennikem Microsoftu. I najbardziej pro Firefox/Linux/Open Office(własna wersja zwana Lotus Symphony).
  Mają własne narzędzia pocztowe/ pakiet biurowy / kilka dobrych ystemów operacyjnych / własną bazę danych / własne procesory. Ten IBM Watson to jest na takich procesorach że Intel jest kilka lat w plecy (pracuje z częstotliwością… UWAGA! 5,2 GHz! Ale na tym nie koniec. W komplecie otrzymujemy 192 kB pamięci podręcznej L1, 1,5 MB L2, 24 MB L3 i 196 MB pamięci L4). I pamiętaj że IBM Watson "jedzie" na linuksie. Wystarczy kliknąć na link do newsa.

  Tak że IE i IBM pasują do siebie jak pięść do nosa.
 • #6
  VIGOR_PICTURES
  Level 20  
  [quote="cefaloid"]
  lorak17 wrote:
  Ten IBM Watson to jest na takich procesorach że Intel jest kilka lat w plecy (pracuje z częstotliwością… UWAGA! 5,2 GHz! Ale na tym nie koniec. W komplecie otrzymujemy 192 kB pamięci podręcznej L1, 1,5 MB L2, 24 MB L3 i 196 MB pamięci L4).


  A pokaż mi gdzie jest napisane, że Procesory POWER7 taktują z częstotliwością 5,2 Ghz? Acha, i odnieś się do tego:
  http://en.wikipedia.org/wiki/POWER7

  Pozdrawiam ;)
 • #7
  ezbig
  Level 19  
  Szczerze mówiąc to nie rozumiem takiego turnieju. Jeśli komputer przegra to coś nie tak jest z twórcami jego programu. Rozumiem szachy czy inne gry logiczno-decyzyjne, ale zwykła gra polegająca na odtwarzaniu zasobów pamięci? Chyba że komputer słucha prowadzącego, dekoduje to na postać cyfrową, analizuje składnię zdania szukając sensu i na tej podstawie odszukuje odpowiedzi w swoich zasobach. Wtedy jest szansa, że się pomyli w fazie analizy wypowiedzi. Jeśli wypowiedź jest mu podawana, od razu w formie tekstowej to marnie widzę szanse ludzi.
 • #8
  cefaloid
  Level 33  
  VIGOR_PICTURES wrote:

  A pokaż mi gdzie jest napisane, że Procesory POWER7 taktują z częstotliwością 5,2 Ghz?

  IBM produkuje serwery z takimi prędkościami taktowania CPU, faktycznie nie wiem czy Watson też jest tak taktowany:
  http://www-03.ibm.com/systems/z/hardware/zenterprise/z196.html
  IBM wrote:
  The z196 offers a total of 96 cores running at an astonishing 5.2 GHz, and delivering up to 40% improvement in performance per core and up to 60% increase in total capacity for z/OS, z/VM, and Linux on System z

  Ale nie ważne... Wracając do tematu IBM wcale nie pokazuje tu żadnej innowacji. On po prostu pokazuje wydajność swojego systemu bazodanowego i... chyba tyle. Sztucznej inteligencji czy innej innowacji w tym zapewne wiele nie ma.

  A z drugiej strony aż zastanawia jak działa ludzki mózg że trzeba montować takie potwory i nadal nie jest pewne czy taki Watson wygra. Przecież ten Watson ma jakieś ogromne ilości procesorów, pobiera zapewne ogromne ilości energii i ma rozmiary 10 lodówek. A obok stoi jakiś człowiek i równie dobrze reaguje. Moc pobierana to 3 posiłki dziennie a rozmiar maszyny to 2 litry tkanki mózgowej.