Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dipol na pasmo CB - wpływ dachu na strojenie anteny

majsterbieda 14 Sty 2011 20:29 5983 13
  • #1 14 Sty 2011 20:29
    majsterbieda
    Poziom 8  

Zrobiłem dipol z linki miedzianej 2,5mm2 (ramiona 2x2,65 cm). Dołączyłem do niego symetryzator 1:1 (37 zwojów kabla RG58 na rurce PCV fi50 mm) i powiesiłem tą antenę , ok. 1,5m nad płaskim dachem mojego domu. Nie mogę jej jednak zestroić. Antena rezonans ma na częstotliwości 23,1 MHz.Jest to znacznie poza pasmem CB.
    Czy dach na tej wysokości zawieszenia może aż tak znacznie wpłynąć na częstotliwość rezonansową anteny?

0 13
  • #2 14 Sty 2011 21:14
    kazkowicz
    Poziom 14  

Bo... płaszczyzna dachu zastępuje ziemię, i elektrycznie antena jest 1,5m nad ziemią?

0
  • #3 14 Sty 2011 21:22
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

majsterbieda napisał:
    Dołączyłem do niego symetryzator 1:1 (37 zwojów kabla RG58 na rurce PCV fi50 mm) i powiesiłem tą antenę , ok. 1,5m nad płaskim dachem mojego domu.

Tylko po co ten symetryzator. :cry:
    Cytat:
    Nie mogę jej jednak zestroić. Antena rezonans ma na częstotliwości 23,1 MHz.Jest to znacznie poza pasmem CB.

Typowy wpływ GND/Masy/dachu na jej rezonans.
    Cytat:
    Czy dach na tej wysokości zawieszenia może aż tak znacznie wpłynąć na częstotliwość rezonansową anteny?

Oczywiście , że TAK.

Pozdrawiam.

0
  • #4 14 Sty 2011 21:27
    c2h5oh
    Moderator

kazkowicz napisał:
    Bo... płaszczyzna dachu zastępuje ziemię, i elektrycznie antena jest 1,5m nad ziemią?

Czyli jak postawię antenę na bloku 10-cio piętrowym to będzie pracowała jak by stała na ziemi? Ciekawe...

:arrow: majsterbieda Sprawdź jak się sprawuje Twoja antena bez symetryzatora 1:1.
    Jeżeli obawiasz się zakłóceń które może wytwarzać Twój nadajnik to spróbuj zastosować na kablu przy antenie pierścionki ferrytowe.

0
  • #5 14 Sty 2011 21:36
    kazkowicz
    Poziom 14  

c2h5oh napisał:
    kazkowicz napisał:

Czyli jak postawię antenę na bloku 10-cio piętrowym to będzie pracowała jak by stała na ziemi? Ciekawe...

Elektrycznie, tak? W sensie rezonansu elektrycznego, a nie widoczności horyzontu?

0
  • #6 14 Sty 2011 22:44
    Novile
    Poziom 32  

SP5ANJ napisał:

Tylko po co ten symetryzator. :cry:

Ano po to, aby wyrównać te 75 Ω dipola otwartego do tych 50 Ω potrzebnych dla wejścia nadajnika.

Co do wpływu tego dachu to właśnie taki efekt będzie, i dotyczy to nie tylko dipola otwartego ale równiez anten dookólnych.

0
  • Pomocny post
    #7 15 Sty 2011 11:35
    dipol
    Poziom 33  

Tak wykonana antena powinna pracować doskonale masz źle podłączony symetryzator antenowy i po co tyle zwojów ?-Sprawdź poprawność połączenia,część podawanych schematów symetryzatora z kabla koncentrycznego ma błędy -źle połączone końcówki kabla -kabel koncentryczny jest zwarty przez symetryzator.Nawiń na pierścionku i problem z głowy u mnie wisi jako ukośny sloper- dolne ramię 30cm od blaszanego dachu.Stroimy przez przycinanie ramion. Novile- symetryzator akurat w tym miejscu pełni inną rolę pomyśl a potem pisz. Jak kiedyś wykonasz tą antenę zmienisz zdanie na razie to są twoje rozważania teoretyczne hi.
    73!

0
  • #8 15 Sty 2011 16:04
    Novile
    Poziom 32  

dipol napisał:
    Tak wykonana antena powinna pracować doskonale masz źle podłączony symetryzator antenowy i po co tyle zwojów ?-Sprawdź poprawność połączenia,część podawanych schematów symetryzatora z kabla koncentrycznego ma błędy -źle połączone końcówki kabla -kabel koncentryczny jest zwarty przez symetryzator.Nawiń na pierścionku i problem z głowy u mnie wisi jako ukośny sloper- dolne ramię 30cm od blaszanego dachu.Stroimy przez przycinanie ramion. Novile- symetryzator akurat w tym miejscu pełni inną rolę pomyśl a potem pisz. Jak kiedyś wykonasz tą antenę zmienisz zdanie na razie to są twoje rozważania teoretyczne hi.
    73!

Może napisz jaką to rolę pełni- chętnie się czegoś nowego dowiem. Bo takim ogólnikowaniem to nic nie napisałeś. Skąd wiesz jak ten dipol kolega powiesił? Mam wrażenie że bijesz tylko pianę, kompletnie się nie zgadzam z twoimi wnioskami , kabel zwarty ? Bzdura kompletna, co tu można źle połączyć? Dwa ramiona i żyła gorąca oraz oplot. Wymyślasz nową antenę?

0
  • #9 15 Sty 2011 17:13
    majsterbieda
    Poziom 8  

Swój dipol wykonałem na podstawie danych zawartych na forum:
    http://www.cbradio.pl/modules.php?name=Forums...topic&t=3533&postdays=0&postorder=asc&start=0

To tam podano wykonanie symetryzatora z kabla RG58 wg pomysłu SP8OBE (jego strona: http://www.sp8obe.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=5&Itemid=24)..

Jeszcze raz sprawdzę poprawność wszystkich połączeń, żeby być pewny, że nie ma żadnego zwarcia itp.

Kolego Dipol - co to jest ukośny sloper. Mógłbyś mi go opisać?

0
  • #10 17 Sty 2011 09:56
    Olek II
    Moderator

Nie kombinuj jak koń pod górę. Wykonaj balun w/g opisu w pierwszym linku i po kłopocie. Pamiętaj, aby antena wisiała w pionie a fider odchodził pod kątem prostym od anteny na odcinku ok 2m. Inaczej anteny nie zestroisz, ponieważ bliskość fidera w okolicy ramion ma również wpływ na charakterystykę.

0
  • #11 18 Sty 2011 22:09
    dipol
    Poziom 33  

Novile-milczenie złotem mowa srebrem... impedancji na pewno nie dopasowuje ( Z -zmieniamy przez zmianę-pochylenie ramion )ćwiczenie czyni....Jeden z krążących schematów symetryzatora z kabla koncentrycznego w internecie robi zwarcie! Prawidłowo jest w książce Anteny KF iUKF.
    Dipol na pasmo CB - wpływ dachu na strojenie anteny
    Sloper -dipol ukośnie powieszony od masztu do jednego z rogów dachu ok 45-kabel koncentryczny do masztu zmieniałem kąt pochylenia ramion-inwerted V ukośnie powieszony tak dziwacznie wyszło ale jest b/dobrze hi. kabel 75 om skrzynka antenową sp6syv od trx na KF dopasowuję impedancję 75/50om,przed skrzynką i za skrzynką jest SWR 1.1.Udanych ćwiczeń z anteną.
    73!

0
  • #12 19 Sty 2011 19:42
    Novile
    Poziom 32  

dipol napisał:
    Novile-milczenie złotem mowa srebrem... impedancji na pewno nie dopasowuje ( Z -zmieniamy przez zmianę-pochylenie ramion )ćwiczenie czyni....Jeden z krążących schematów symetryzatora z kabla koncentrycznego w internecie robi zwarcie! Prawidłowo jest w książce Anteny KF iUKF.

Sloper -dipol ukośnie powieszony od masztu do jednego z rogów dachu ok 45-kabel koncentryczny do masztu zmieniałem kąt pochylenia ramion-inwerted V ukośnie powieszony tak dziwacznie wyszło ale jest b/dobrze hi. kabel 75 om skrzynka antenową sp6syv od trx na KF dopasowuję impedancję 75/50om,przed skrzynką i za skrzynką jest SWR 1.1.Udanych ćwiczeń z anteną.
    73!
    Kolego przestań pisać bzdury, autor tematu zastosował balun "powietrzny" a nie taki o jakim ty piszesz.Zobacz na linka który autor tematu podaje, jako źródło wykonania to tu : http://www.sp8obe.eu/index.php?option=com_content&task=view&id=5&Itemid=24)..
    Przestań mieszać typami anten, bo dipol prosty to nie to samo, co odwrócone V, balun jest transformatorem impedancji, nie wiem czy rozumiesz cokolwiek tu piszę. Poczytaj trochę zanim zaczniesz uczyć innnych, bo za darmo nikt mi licencji radiowej nie dał- a takową posiadam. Wiem też o czym piszę. Kolega autor wykonał prosty dipol półfalowy i rozwiesił nad domem , nie ma tu co komplikować. Balun jest prosty jak "budowa cepa"(nawet tresowana małpa da sobie radę z podłączeniem tego baluna) , przestań zatem teoretyzować na temat balunów wykonywanych na rdzeniach toroidalnych. Jestem już zmęczony tym tłumaczeniem tobie o co tu "biega" . Więc nie zwracaj się więcej do mnie, tylko pisz na temat watku założonego przez "majsterbieda".

0
  • #13 19 Sty 2011 19:54
    SP5ANJ
    VIP Zasłużony dla elektroda

Witam.

Panowie przypominam o regulaminie pkt 4 .

pozdrawiam.

0
  • #14 10 Kwi 2011 14:38
    majsterbieda
    Poziom 8  

Zrezygnowałem z tego baluna nawiniętego na rurce PCV - za nic nie mogłem dostroić anteny. Zrobiłem balun na pręcie ferrytowym ze starego odbiornika tranzystorowego (opis http://www.m0ukd.com/1to1_HF_Balun_for_dipole/index.php) - zmniejszyłem tylko ilość zwojów (zrobiłem 3x7). Za radą kolegi Dipola zawiesiłem antenę jako ukośny slooper - dzięki tym zabiegom udało się dostroić antenę w całym paśmie CB z SWR-em poniżej 1:1,3.

Przypominam o "obowiązku" zamykania tematów.
    Regulamin pkt 3.2 . [SP5ANJ]

0
  Szukaj w 5mln produktów