Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oscyloskop- cyfrowy czy analog ?

zulugula 14 Sty 2011 21:23 6323 29
  • #1 14 Sty 2011 21:23
    zulugula
    Poziom 15  

Witam wszystkich, mam zamiar w końcu zakupić jakiś oscyloskop.
    Niestety nie mam zbyt dużo funduszy i nie wiem co będzie lepsze,

ADS1022C + Oscyloskop cyfrowy(1094,70 zł brutto)
    2x25MHz, sporo funkcji
    http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=14&id_firmy=45

DF4321C Oscyloskop analogowy(848,70 zł brutto)
    2x20MHz
    http://www.ndn.com.pl/index.php?id_dzialu=44&id_firmy=15#1913

Będę go używał głownie do cyfrówek (mikroprocki), pewnie jakieś audio i taka drobna elektronika, i przetwornice.
    Pan z elektronicznego (serwis) doradził mi analoga bo cyfrówki mogą mieć przekłamania.
    Nie wiem jeszcze jak to jest z wyświetlaniem na lcd, z tymi 8-bitami bo podobno niekiedy to jest trochę mało jak na duży wyświetlacz.
    byłbym wdzięczny gdyby ktoś mógł dać fotki z cyfrówki, zbliżenie lcd jakiegoś przebiegu.

0 29
  • #2 14 Sty 2011 21:43
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #3 14 Sty 2011 21:50
    zulugula
    Poziom 15  

Dzięki za wypowiedź dodam że aktualnie mam darowanego ze szkoły ED-2(1kanał,1MHz) i ten 1 kanał mnie gnębi :P

0
  • #4 14 Sty 2011 21:59
    Karol966
    Poziom 30  

Co do cyfrowego to jest wiele podobnych w tych kwotach no i ja polecam jednak cyfrowego. Czasy się zmieniają, technika idzie do przodu i ich funkcje są naprawdę przydatne. Kwestia obsługi to nie problem - dostępne są nawet instrukcje w języku polskim a sam angielski techniczny nie powienien stanowić problemu.
    Linki do allegro usunięte.

0
  • #5 14 Sty 2011 22:06
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Ja na początek też polecałbym analogowy, ale nie za 840zł...200zł to góra - szkoda kasy. Mam cyfrowy UNIT - kilka lat temu sporo kosztował, ale nie widzę w nim żadnej wady. A zalety ?
    - małe rozmiary, mała masa,
    - mały pobór mocy,
    - kolorowy LCD,
    - ładna wizualizacja w całym spectrum częstotliwości
    - precyzyjny odczyt wartości przebiegów (napięcie, częstotliwość, PikPik, t-t itp)
    - proste menu umożliwiające szybko dostęp do wszystkiego.

Poza tym jak już pisałem jest mały. lekki i poręczny - zabieram go często jak naprawiam jakieś maszyny. Miałem taki przypadek, że zawadziłem nogą o kabel zasilający i oscyloskop i spadł z wysokości ok 1m na beton. Dużo miałem szczęścia - absolutnie nic się nie stało. Analogowy pewnie by tego nie przeżył.
    Tak więc jestem raczej za cyfrowym - jak już wydawać kasę to na coś lepszego.

0
  • #6 14 Sty 2011 22:16
    zulugula
    Poziom 15  

za 200zł to kupie coś trochę lepszego od aktualnego http://archiwumallegro.pl/oscyloskop_ed2_okazja-808183142.html
    w którym mam dość przełączników, strasznie przerywają, myślałem o czymś na dłuższy czas a elektroniką się już trochę bawię. Chyba jednak wezmę cyfrówką za względu na spoko funkcji.

0
  • #7 14 Sty 2011 22:22
    398216
    Użytkownik usunął konto  
  • #8 14 Sty 2011 22:59
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

dj-MatyAS napisał:
    No i uważam, ze żeby docenić zalety cyfrowego oscyloskopu TRZEBA popracować najpierw kilka lat z analogowym... ;)

Naprawdę trafne stwierdzenie! Pierwszy mój oscyloskop kupiłem u znanego nam zapewne obojgu pana sprzedającego różnego typu stary sprzęt pomiarowy mniej więcej po środku wolumenu. Nie pamiętam modelu, ale 1 kanał i chyba 4MHz. Tak naprawdę to poza brakiem drugiego kanału chyba nie przeszkadzało mi w nim nic. Po chyba 4 latach kupiłem cyfrowego Unita 60Mhz i mam go do dziś. Ale... nie używam funkcji auto set tylko zawsze szukam na piechotę (podobno tam mają tylko Ci, co wychowali się na analogowym sprzęcie).

Ale czy jest sens kupowania nowego analogowego oscyloskopu ? Nie wiem...

0
  • #9 15 Sty 2011 01:14
    zdziwiony
    Poziom 21  

Kilka fotek. Rigol ds1102ca rozdzielczość ekranu 320x240
    Z głowicy UKF.

mcz. z tegoż radia
    i2c
    Mega32 z kwarca 16MHz
    Mega32 z kwarca 16MHz STOP.
    Zalety i wady oscyloskopów cyfrowych były na elektrodzie wielokrotnie wałkowane. Osobiście jeżeli bym miał wybierać, wybrałbym cyfrę.
    Zdjęcia nie oddają rzeczywistego wyglądu ekranu. W realu lepiej wyglądają.
    Jeżeli zdecydujesz się na analoga to dwa kanały.

0
  • #10 15 Sty 2011 10:18
    zulugula
    Poziom 15  

Dzięki za zdjęcia, jednak lekko widać te pixele ale myślę ze raczej wystarczy.
    Chyba jednak cyfr wezmę.

0
  • #11 15 Sty 2011 12:46
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Ja dość często robię screeny ekranu:
    tych próbek w rzeczywistości nie widać. Widocznie odświeżanie jest dość szybkie
    i przebieg zlewa się w ładną sinusoidę.

0
  • #12 15 Sty 2011 13:20
    Trafo888
    Poziom 17  

A dlaczego by nie wybrać kompromisu analog-cyfra? Swoją drogą kupno nowego oscyloskopu dla początkującego nie ma sensu. Lepiej kupić używany sprzęt w dobrym stanie.

0
  • #13 16 Sty 2011 11:07
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

zdziwiony Kształt przebiegu rodem z painta trochę nie przemawia za użyciem cyfry. Gdzie tu dokładność?

Dodano po 8 [minuty]:

Tu widać starą cyfrę w podobnej cenie, ale rozdzielczość na printscreenie ma 4000x5000pix https://obrazki.elektroda.pl/2061187800_1292975148.jpg Nie jak tu 320x240, to niczym mini 2

0
  • #14 16 Sty 2011 12:23
    zulugula
    Poziom 15  

Ale jeśli w większości "tańszych" cufrówek są przetworniki 8 bitowe, daje to tylko 256 części w pionie :P Dobrze rozumie ?

0
  • #15 16 Sty 2011 15:57
    zdziwiony
    Poziom 21  

Do zulugula dobrze rozumiesz, aczkolwiek przydałaby się większa rozdzielczość
    ekranu. W przypadku oglądania dwóch kanałów jednocześnie. Ideałem byłaby możliwość popracowania na takim oscyloskopie i sprawdzenie czy nam pasi czy nie.
    Do ciasteczkowypotwor chcesz powiedzieć że ten oscyloskop ma ekran 4000x5000 i przetwornik 12bitów. Kolega prosił o kilka zdjęć, no to zrobiłem.

Dodano po 3 [minuty]:

PS.
    A do mnie przemawia bardziej niż użytkowanie analogowego C-112, którego praktycznie nie używam.

0
  • #16 16 Sty 2011 20:41
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

zulugula tak praktycznie 90% cyfrowych oscyloskopów - wliczając w to te drogie, ma przetworniki 8bit. Można powiedzieć iż rzadkością są 10 i 12 czy 14bit.

zdziwiony proszę printscreen w pełnym rozmiarze, obraz w oscyloskopie jest przetwarzany z taką rozdzielczością. Jak dla mnie, wolałbym starego analoga, zamiast taniej cyfry z ledwie widocznym ekranikiem.

0
  • #17 16 Sty 2011 21:40
    zdziwiony
    Poziom 21  

Sorry że dopiero teraz, ale musiałem poczekać aż mi się obrazek ściągnie.
    Czy mógłbyś powiedzieć co ten przebieg przedstawia? Sygnał z jakiegoś nietypowego generatora piły, czy jakiś szum. Co za znaczenie ma taki obrazek w tak dużej rozdzielczości jak przetwornik jest 8bitowy. Nie twierdzę jednak że rozdzielczość 320x240 jest ok. mogłaby być większa np. przy oglądaniu kilku sygnałów na raz.

Cytat:
    zamiast taniej cyfry z ledwie widocznym ekranikiem.

Poniewiera się u mnie tek 468 mierzyłem suwmiarką ekran ma 100mm x 80mm.
    Ekran w taniej cyfrze ma przekątna 5.7cala minimalnie większą od tego teka, a nie powiedziałbyś że na analogu takiej firmy nic nie widać.

Dodano po 3 [minuty]:

PS.
    Tania cyfra ma dużo zalet w porównaniu z analogiem, nawet dobrym. Analog w porównaniu z cyfrą już tak dużo nie.

0
  • #18 16 Sty 2011 21:57
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Ale 468 to bardzo dobry oscyloskop. Czy gdzieś mówię ze na analogu nic nie widać? Analog wyświetla przebieg możliwie taki jaki jest, bez przetwarzania go cyfrowo, bez próbek, bez łączenia punktów ze skończoną rozdzielczością.

Co do przetwornika to tak jak pisałem Rigol również ma 8bit, ale kiepskiej jakości.

Ale musże przyznać, ze miałem kiedyś cyfrę hp z około 1990r, 6bit przetwornik, na oko pokazywała lepiej od rigola, przynajmniej rozdzielczość większa była bo 640x480 chyba

Tu masz z przebiegiem.

0
  • #19 16 Sty 2011 22:43
    zdziwiony
    Poziom 21  

Na analogu inaczej widać - jednemu pasuje innemu nie.

Cytat:
    ledwie widocznym ekranikiem.

Nie jest taki malutki.
    Cytat:
    Co do przetwornika to tak jak pisałem Rigol również ma 8bit, ale kiepskiej jakości.

Mało co się okazało prawdą.

Cytat:
    Ale musże przyznać, ze miałem kiedyś cyfrę hp z około 1990r, 6bit przetwornik, na oko pokazywała lepiej od rigola, przynajmniej rozdzielczość większa była bo 640x480 chyba

Można sobie wyobrazić nawet oscyloskop z przetwornikiem 4bitowym i ekranem
    20cali z rozdzielczością full hd na którym widać piękne widoczki, tylko co z tego.
    Niestety z nowych cyfrówek tylko chińczyki są dostępne dla przeciętnego amatora.
    Z resztą nawet teki czy inne markowe cyfry z tej samej półki też nie mają jakiś
    zdecydowanie lepszych parametrów.

0
  • #20 16 Sty 2011 22:55
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

Tak "markowe" mają takie same flaki jak chińczyki.
    Przytoczona cyfra była porównaniem do jakości dzisiejszych chińczyków. Sposobu obrazowania, jak i dokładności, sinusoida składające się a prostych kresek niczym rysunki w paincie.
    Pisząc ledwie widocznym, nie chodziło mi o rozmiar, a o jakość obrazu który widać. W najprostszym analogu, zauważymy zdecydowanie więcej zniekształceń niż w takim pseudo oscyloskopie.
    Co mało co okazało się prawdą?

0
  • #21 16 Sty 2011 23:41
    zdziwiony
    Poziom 21  

Częstotliwość próbkowania - ma tyle ile podają.
    Zarzut że większa jest pozorna , pochodzi z uśredniania, nic podobnego.
    Jeszcze było coś o preampie ( cokolwiek miałoby to znaczyć, ale chyba chodzi bardziej o wzmacniacz wejściowy) nie jest tak źle.
    Raczej wszystkie parametry mieszczą się w zakresie specyfikacji.
    Nieliniowości przetwornika oraz błędów czasowych w pobieraniu sampli nie potrafię
    zmierzyć.
    Powiedz że zdecydowanie więcej zobaczyłbyś zniekształceń tego przebiegu na analogu.

0
  • #22 17 Sty 2011 01:44
    ronwald
    Poziom 27  

Dobrze mieć obydwa rodzaje oscyloskopów. Do rejestracji pojedynczych zdarzeń np. ocena narastania napięcia czy opadania napięcia wyjściowego zasilacza po włączeniu/ wyłączeniu by przekonać się czy nie ma prze regulowań, znakomicie nadaje się oscyloskop cyfrowy. Do sporządzania DTR-ki i zamieszczania w niej rozmaitych przebiegów, również. Natomiast do ogladania sygnałów analogowych w audio, szumów, przebiegów napięcia na kluczach, w przetwornicach wolę oscyloskop analogowy. Widać każda szpilkę jeśli tylko wzmacniacze przeniosą (ich pasmo częstotliwości jest dostatecznie szerokie).

0
  • #23 17 Sty 2011 02:59
    zdziwiony
    Poziom 21  

No tak chciałem mieć cyfrę i analoga. Niestety cały misterny plan ... Mając cyfrę przestałem odczuwać potrzebę posiadania analoga. Parametry oscyloskopów cyfrowych są coraz lepsze 1-2 Gs nie robi na nikim wrażenia (mowa o sprzęcie popularnym dostępnym dla amatora), na horyzoncie 5Gs np. GW Instek seria 3000. DPO i większe rozdzielczości ekranu też przejdą do najtańszych oscyloskopów. Analogi znajdą zaszczytne miejsce w muzeum koło telewizorów lampowych i machiny parowej.

0
  • #24 17 Sty 2011 11:17
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

zdziwiony niby cyfra dużo sama potrafi zmierzyć, ale nie zapominaj o tym, ze cyfry zaczynają świecić jak analogi, bo jest to wygodniejsze i dokładniejsze. Sinusoida którą pokazałeś jakoś na dokładne odwzorowanie nie wygląda. Nie chodzi mi o rozdzielczość jaką masz na ekranie, ale o samą rozdzielczość z jaką wyświetlany jest przebieg. Pixele jak w comodore. Gdzie tu dokładność.
    Niestety dla mnie tanie cyfry jakoś nie mają miejsca na biurku, bo no pop prostu są niedokładne.

Preamp wejściowy? Porównaj konstrukcję preampu w rigolu, do jakiejś cyfry z początku lat 90' a zauważysz równice w jakości wykonania, jednego z kluczowych elementów oscyloskopu. Rigol, jeden wzmacniacz szerokopasmowy, bez żadnego strojenia itp, a stara cyfra jednak dopracowana jest, dzięki temu dokładna jest.

0
  • #25 17 Sty 2011 17:51
    zdziwiony
    Poziom 21  

No i co z dużej rozdzielczości jak przetwornik jest 8 b. to co jest w takim przypadku między punktami to tylko fantazja oprogramowania wpływająca tylko na estetykę.
    Zrób zdjęcie porównywalnego przebiegu analoga i zobaczymy czy jest jakaś rewelacja i czy dużo więcej można z niego się dowiedzieć.

Dla mnie tanie cyfry mają miejsce na biurku - bo stosunek ceny do możliwości mają akceptowalny.

Wydaje mi się że wzmacniacz wejściowy w oscyloskopie powinien być szerokopasmowy, najlepiej od 0, no chyba że się mylę. Co jest w środku niewiele mnie obchodzi - ważny jest efekt. Wiarygodne wyniki można mieć tylko przez porównanie ze sprzętem o wiele lepszym. Może ktoś ma takie możliwości?
    Mam świadomość że jest to sprzęt z najniższej półki, jednak mówienie że jest nic nie wart to nie prawda.
    Jakiej dokładności oczekujesz? Amplituda jest, okres jest, kształt przebiegu jest
    (ograniczony dokładnością przetwornika i obwodów wejściowych).

0
  • #26 17 Sty 2011 18:28
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

(ograniczony dokładnością przetwornika i obwodów wejściowych) To właśnie jest ten problem taniej cyfry.

Dodano po 25 [minuty]:

O to przykładowe porównanie jakości preampów i przetworników http://www.youtube.com/watch?v=zuE-jkpyN4Q

Dodano po 2 [minuty]:

A tu na końcu bardzo ładnie widać jak rigol pokazuje przebiegi bez intrepolacji http://www.youtube.com/watch?v=W7Opur1Xbvs&feature=related

0
  • #27 18 Sty 2011 18:27
    zdziwiony
    Poziom 21  

Cytat:
    (ograniczony dokładnością przetwornika i obwodów wejściowych) To właśnie jest ten problem taniej cyfry.

To nie tylko problem taniej cyfry tylko przetwornika 8bitowego stosowanego nie tylko w tanich cyfrach. To jest tylko 256 różnych poziomów.
    Odnośnie pierwszego filmu - tania cyfra vs. druga tania cyfra :)
    Odnośnie ostatniego filmu - Początek filmu na generatorze 100kHz i amplituda 60mV, a oscyloskopie też. Dalej 100MHz i 60mV, na oscyloskopie 100Mhz i około 50mV. Teraz podeprę się autorytetem EP nr 1/2007 A.Kamieniecki "Pomiary oscyloskopowe okiem praktyka" - " Częstotliwość, przy której zmaleje ona do 0,707 wartości początkowej wyznaczy pasmo przyrządu" 0,707x60mV=42mV, a więc jest nieźle. Ostatni odcinek filmu gość włącza drugi kanał i przełącza w tryb łączenia punktów liniami. Tutaj przyznaję nie wiem za bardzo o co chodzi, może już częstotliwość próbkowania jest za mała ( z pustego to i Salomon nie naleje, tu już jest jednak 100MHz).
    U mnie wygląda to tak.
    Punkty.
    Linie
    Sin

0
  • #28 18 Sty 2011 20:07
    zulugula
    Poziom 15  

Czyli raczej wezmę tą "tanią" cyfrę chociaż trochę ten wyświetlacz nie dokładny:P
    Dodam że większość kasy będę miał zwróconą ze stypendium ale i tak będę musiał dopłacić z własnej kieszeni, chyba że wezmę analoga to mi jeszcze trochę zostanie na drobna elektronikę :P
    a takie pytanie jeszcze jeśli ten spadek napięcia przy tych 100MHz(cyfra do 100)
    wynosi tę 0.707 to czy przy cyfrze do 25Mhz będzie podobnie czy tylko przy tych z większym pasmem?

0
  • #29 19 Sty 2011 15:44
    ciasteczkowypotwor
    Poziom 41  

zdziwiony, kolega taki bystry z przetwarzania cyfrowego jesteś, a nie możesz zrozumieć ze opcja sin(x)/x to interpolacja przebiegu? Jak widać, po wyłączeniu interpolacji, obserwowana sinusoida raczej ma mało wspólnego z rzeczywistością, co za tym idzie, ile z prawdziwego przebiegu pokazuje ten oscyloskop? Raczej niewiele.

0
  • #30 01 Lut 2011 15:59
    shg
    Specjalista techniki cyfrowej

ciasteczkowypotwor napisał:
    Jak widać, po wyłączeniu interpolacji, obserwowana sinusoida raczej ma mało wspólnego z rzeczywistością, co za tym idzie, ile z prawdziwego przebiegu pokazuje ten oscyloskop? Raczej niewiele.

Wszystko jest w porządku. Próbkowanie 500 MS/s to tylko 5 próbek na okres, co więcej byś chciał zobaczyć?
    Interpolacja sin(x)/x ma akurat sporo wspólnego z rzeczywistością i przedstawia sygnał o ograniczonym pasmie.
    Do sygnałów okresowych jest jeszcze próbkowanie w czasie ekwiwalentnym, jeżeli koniecznie ktoś chce zobaczyć więcej próbek.

0