Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

HP Conpaq 6720s (bq20Z70 + bq29330)

14 Jan 2011 21:35 4009 12
  • Level 16  
    Zycie mojej bateryjki powoli sie konczy i chcialbym sie dowiedziec czy wogle jest mozliwosc zresetowania w niej EEPROMu ?
    Z tego co wyczytalem, bo nie moglem wiele znalesc a tymbardziej rozwiazanych problemow, to jest on na ukladzie (bq20Z70 + bq29330).

To tak w skrocie:
    1. czy kazdy laptop tego samego modelu (przykladowo ten z tematu) bedzie mial baterie oparta na tym samym ukladzie. zakladajac ze jest to oryginal od nowosci.

2. czy jest mozliwosc resetu EEPROMu na bq20Z70 + bq29330 darmowymi programami? jezeli tak to jakimi?

3. czy jest mozliwosc resetu bez wylutowania kosci? (brak sprzetu, posiadam wylacznie lutownice) bo z tego co wyczytalem i widzialem to Pamięć jest zintegrowana z bq20z70 (wewnętrzny eeprom)
    swojej baterii nie rozbieralem ale jezeli odp. na 1 jest "tak" to wyglada to jak na pierwszym zdjeciu Link
  • Level 31  
    1. Nie
    2. Nie
    3. Tak ,potrzeba zmontowac intrface na ukladzie 7405 .
  • Level 38  
    Podczepię się do tematu, bo mam ten podobny problem, inny typ baterii ale te same układy.
    Akumulatory miały po 4.1V i kilkanaście A na zwarciu, wydają się więc dobre, ogniwa rozpiąłem i tak jest z każdym, a laptop już nawet nie chciał trzymać.

Interesowałoby mnie jak dokładnie przebiega punkt 3.
  • Level 16  
    Wszystko jest szczegółowo opisane w podwieszonym temacie o resetowaniu elektroniki
  • Level 38  
    Na szybko zerknąłem i nie ma tam o BQ20Z70, czyli robi się to tak samo?
  • Level 16  
    W skrócie:
    Za darmo tego układu nie zresetujesz, o ile w ogóle to zrobisz.
    W praktyce wygląda to tak, że budujesz wspomniany układ na scalaku 7405 sprawdzasz programem (nie pamiętam nazwy, w podpiętym temacie wszystko znajdziesz) czy układ jest niezabezpieczony hasłem (w 95% jest zablokowany). Następnie wykupujesz najtańszą licencje na ten program, o ile układ nie ma hasła i resetujesz go.
    Sam poświęciłem sporo czasu żeby ogarnąć to od podstawy a na końcu okazało się że jest to niewykonalne bo wszystkie moje baterie miały hasło.
  • Level 38  
    Widać jak producenci łupią klientów na autodestrukcji... Ogólnie to chciałem kupić drugą uszkodzoną i zrobić jedną działającą, ale jeśli to rzeczywiście jest drogie w wykonaniu to może lepiej będzie sobie odpuścić.
  • Level 16  
    Szczerze radze odpuścić bo same ogniwa i to takie leżakowane z aukcji wyniosą min 40-50zl a ich jakość nie jest pewna + koszt licencji programu chyba kolo 10-20zl + dużo spędzonego przy tym czasu jeżeli jest to pierwsze podejście mija się z celem jeżeli można kupić nowy zamiennik dobrej jakości baterii za ok 100zl

• Level 32  
    Baterie na kontrolerze BQ20z70 i innych od Texas Instruments działają zawsze bez zarzutu i co ważne dobrze się kalibrują, oraz pozwalają na dość łatwy reset. Dlatego uważam, że warto regenerować takie baterie. Kupno zamiennika jest dla mnie gestem rozpaczy i raczej polecałbym kupno oryginału, choćby droższego. Oczywiście zdarzają się dobre zamienniki.
  • Level 38  
    Na all widzę jakieś "Mitsu", co to w ogóle jest?
    Co do oryginału, to musiałbym kupić za około 3 dyszki jakąś używaną dodatkowo, bo podczas pomiarów z płytki coś zaśmierdziało... Także nie wiem jak by to wyszło, licząc baterię 30+40zł jakieś ogniwa, to już byłoby 70, a znowu za 2x tyle jest zamiennik, także rozważania iście filozoficzne... Za to jeśli zamiennik ma mieć jakość taką jak zamienniki tuszów, to chyba lepiej będzie się pobawić.

• Level 32  
    Porównanie zamienników ze wszech miar słuszne. I tusze i baterie są jednak gorsze. Jeśli nie dasz sobie rady z regeneracją baterii, możemy ci pomóc.
  • Level 38  
    Da się jakoś sprawdzić płytkę z elektroniką baterii? Pakiet jest rozłączony, a płytka nie wiadomo w jakim stopniu niesprawna, jeśli jest ubita, to kupienie kolejnej uszkodzonej baterii i ogniw będzie dość ryzykownym krokiem i niekoniecznie będzie musiało się to udać...
    Tak nawiasem mówiąc, to z innego tematu wynika, że nieopłacalne w przypadku tego sterownika https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1956806-0.html .

• Level 32  
    Działania elektroniki niepodłączonej do pakietu nie ma jak sprawdzić. Podłącz nawet stary pakiet z wyrównanymi napięciami na sekcjach. Jesli bateria da sie odczytać to jest pewne że da się zresetować. Temat z linku czytałem, ale wierz mi, że każdy przypadek jest inny, a czy opłaca się regenerować czy nie, to ja mam swoje zdanie a ktoś inny swoje.