Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Przeprogramowanie Integry, dodanie poddasza do systemu.

_dEVIL 14 Jan 2011 23:41 2068 6
Optex
 • #1
  _dEVIL
  Level 15  
  Witam.

  Mam w domu alarm na Integrze 64, w pierwszym etapie uruchomione były tylko czujki PIR na parterze i kontraktrony w oknach i drzwiach. Opuszczając dom uzbrajałem czujki i okna.

  Teraz przyszła kolej na następną parapetówkę i otwarcie poddasza:)
  Czujki PIR i kontraktrony w oknach na poddaszu zamontowane i pojawił się problem:)

  Jak zaprogramować centralę aby przy wyjściu z domu uzbrajał się cały alarm, a na noc z klawiatury strefowej zamontowanej na poddaszu tylko kontraktrony w oknach i drzwiach,
  oraz z manipulatora umieszczonego w wiatrołapie bez wyjścia z domu tylko kontraktrony w oknach i drzwiach.
  Problem pojawia się również przy ustawieniu autouzbrojenia o określonej godzinie aby uzbroiły się tylko kontraktrony.
  Czujki PIR ustawione jako linia zwykła a kontraktrony obwodowa.
  Czujka w wiatrołapie i kontraktron w drzwiach jako linia wejścia\wyjścia

  System podzielony na strefy:
  * Parter
  Wiatrołap
  Kotłownia
  Pralnia
  Hol
  Sypialnia Gościnna
  Łazienka
  Kuchnia
  Salon
  * Poddasze
  Hol
  Sypialnia
  Pokój 1
  Pokój 2
  Łazienka
  Sypialnia

  Chyba nie pogmatwałem za bardzo :)
  Pozdrawiam.
 • Optex
 • #2
  eworks
  Level 19  
  Możesz zaprogramować przy pomocy manipulatora, będzie potrzebny kod instalatora, możesz również zaprogramować za pomocą programu DloadX i kabla do programowania tej centrali firmy Satel.

  Powodzenia.
 • Optex
 • #3
  humek
  Level 32  
  Łatwiej Ci będzie za pomocą komputera i programu DloadX bo będziesz miał to bardzo przejrzyście.Musisz ustawić sobie strefy o do nich pogrupować czujniki.Klawiaturę strefową dopiszesz do tej nocnej strefy natomiast w tej w wiatrołapie będziesz miał zaprogramowane dwie strefy.Masz też do zastosowania taką opcję uzbrojenia , dopóki nie naruszysz drzwi do domu to czuwają Ci kontaktrony -linie do których są podłączone jak naruszysz (otworzysz i zamkniesz drzwi ) to po czasie na wyjscie uzbroi się Wszystko (czujniki pir też).Opcji jest wiele a wszystko zalezy tylko od Ciebie .Ja dałbym jeszcze kilka czujników zewnętrznych w dodatkowej strefie , są one odporne na zwierzęta wiec przy prawidłowym wyregulowaniu fałszywych alarmów nie ma.Jeszcze jedno jeśli mozesz (finansowo) dołóż drugą klawiaturę LCD zamiast strefowej będziesz mół odczytać przyczynę alarmu nie idac do wiatrołapu.
 • #4
  saimon79
  Level 15  
  eworks wrote:
  Możesz zaprogramować przy pomocy manipulatora, będzie potrzebny kod instalatora, możesz również zaprogramować za pomocą programu DloadX i kabla do programowania tej centrali firmy Satel.

  Powodzenia.

  Aby połączyć się z centralą za pomocą DloadX potrzebny będzie jeszcze identyfikator centrali, który zdobędziesz tylko mając kody administratora i instalatora.

  P.s. Nie mogłem się powstrzymać :D
 • #5
  neptun93
  Level 12  
  sorry humek chyba się za bardzo rozpędziłeś, kolega pisze, że dopiero co wykończył drugie piętro, więc pewnie chwilowo kasy na kolejne rozbudowy brak:), poza tym czujniki zewnętrzne są najgorszym elementem systemu do prawidłowego wyregulowania a już tym bardziej dla laika i często pomimo starań nie da się przewidzieć co może wzbudzać- a koszt jest spory. nawet nie wiemy czy kolega ma dookoła domu jakąś wolną przestrzeń, ale ogrodzoną, żeby był sens instalować cz. zewn.

  _deViL jeśli zadajesz takie pytanie to zakładam, że z palca (z klawiatury) nie uda Ci się zaprogramować tego bo jednak trochę tam trzeba pogrzebać i wiedzieć gdzie która opcja jest umieszczona- instrukcja programowania jak dla Ciebie niezbędnie potrzebna, możesz ściągnąć ze strony Satela bez problemu i na pewno za chwilę będziesz miał kolejne pytania.
  saimon79 ma rację, że zanim się rozpędzisz do programowania musisz mieć kod instalatora bo zakładam, że administratora masz.
  Jeśli nie dasz rady z klawiatury programować no to potrzebny przewód i komputer. Komputer portem RS, względnie przewód z przejściówką na USB, do kupienia w hurtowni z systemami. Na laptopie w programie DloadX masz ładnie graficznie wszystko pokazane i sto razy łatwiej dla Ciebie niż w klawiaturze.
  Co do podziału na strefy to jeśli chcesz uzyskać maksymalne bezpieczeństwo w tej sytuacji, proponuję:
  4 strefy:
  kont. parter
  kont. piętro
  piry parter
  piry piętro

  wszystkie czujniki i kont, jako linia zwykła (zakładam, że będziesz się posługiwał uzbrajaniem stref a nie uzbrajaniem w trybach- po co komplikować?), poza tym kont z drzwi wej, i pirem z wiatrołapu-wej/wyj

  do strefowej dopisać kontaktrony z góry i jako strefy zależne kont z dołu oraz....... piry parter (widze na poddaszu masz sypialnię oraz wc, czyli nie musisz schodzić na doł w nocy a uzbrajając na parterze także piry zabezpieczasz sie przed tym że ktoś Ci samą szybę wycina albo tłucze-usłyszysz lub nie-a kontaktron nie zadziała wtedy)

  jeśli kogoś masz w domu na parterze na noc to z dolnej klaw uzbrajasz co Ci się podoba bo masz dostęp do wszystkich stref wybiórczo, jeśli wychodzisz z domu wybierasz opcję uzbrojenia wszystkiego.

  Z tym sterowaniem timerami to wybierasz dla tej strefy, którą chcesz tak sterować-Sterowanie timerem- i wtedy masz uzbrajanie o danej godzinie oraz przy pomocy kodu także. Jak dla mnie sterowanie uzbrojeniem w domku to trochę ryzykowna sprawa bo możesz się na tym złapać nie pamiętając, że system uzbraja, albo nie wiedząc, że to już po wyznaczonej godzinie uzbrojenia i otwierajać np okno wywołać alarm. Warto przemyśleć jak to będzie działało w praktyce- zwiększy bezpieczeństwo czy utrudni życie:)
 • #6
  humek
  Level 32  
  wybacz neptun93 ale jeśli ktoś pisze że chce rozbudować system to znaczy ze ma jakoweś fundusze na ten cel .Natomiast co do czujników zewnętrznych to myślę że jeśli kolega będzie chciał to się zainteresuje tematem a powinien wiedzieć o takiej możliwości .Do zastosowania barier podczerwieni w oknach przestrzeni ogrodu nie potrzeba .To wszystko w temacie.
 • #7
  neptun93
  Level 12  
  Czy ma kasę czy nie to sam najlepiej wie:) Tak z doświadczenia wiem, że przy inwestycjach typu budowa wykańczanie domu to klient walczy o każdą złotówkę, no ale nie o to chodzi. Bariery zewnętrzne to bardziej bym widział w okolicach ogrodzenia gdzie znacznie wcześniej zadziałają, a nie na ścianie budynku w sytuacji jak już ktoś okno nam tłucze, to i za sekundę zadziała pewnie pir wewnątrz pomieszczenia. Dlatego pisałem o wydzielonym pasie wolnej przestrzeni na te bariery czy też inne czujniki zewnętrzne. Z tymi stwierdzeniami na temat odporności czujników zewnętrznych na zwierzęta to bym nie szalał:) Zwykle jest tak, że im odporniejszy na zwierzęta to i na człowieka tez tępy;)