Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zakup analogowej maszyny do pisania

15 Sty 2011 01:05 2133 6
  • Poziom 13  
    Witam,

Planuję zakup analogowej maszyny do pisania z drugiej ręki. Będzie używana do celu w którym została stworzona, lecz ma też mieć wygląd - powiedziałbym "filmowy" lub "old-schoolowy". Priorytetem jest jednak sprawność maszyny, tzn. ma działać możliwe dobrze mimo swojej "analogowości".

Chciałbym poznać opinie osób które miały lub mają do czynienia z tymi urządzeniami. Jakie marki i solidne modele polecacie?
    Prosiłbym też o porady na co zwracać szczególną uwagę przy zakupie maszyny.

Zakup analogowej maszyny do pisania

P.S. Wiem, że temat dość mocno odbiega od dziedziny, której służy forum "Elektroda", ale nie znam odpowiedniego miejsca gdzie mógłbym zapytać o powyższą kwestię, więc wybaczcie. Proszę też o przeniesienie do właściwego działu, jeśli takowy istnieje, a go przeoczyłem.
  • Poziom 13  
    Podbijam, może ktoś jednak doradzi :).
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    Marki to Optima, Cosul, Triumh Adler, Underwood, Remington, Łucznik, Citizen, Erika,...... Patrząc na wymóg "oldskulowości", to proponuję Remington lub Underwood (Ach, co to były za marki!), a jeżeli do "oldskulowości" dodajesz patriotyzm lokalny, to tylko Łucznik.
  • Poziom 12  
    ZdenekBlacha napisał:

Planuję zakup analogowej maszyny do pisania .

Maszyna mechaniczna czy analogowa ?
    Z maszyn analogowych to ENIGMA (chyba można ją zaliczyć do maszyn analogowych).
    Z maszyn mechanicznych polecam FACIT i ERIKA.
    Najbardziej polecam ERIKA.
    Mam ją fizycznie, jest w idealnym stanie .
  • Poziom 26  
    Ja polecam Optimę z długim wałkiem. Maszyna wiekowa sprawna jednak nie posiada osłony czcionek co nie przeszkadza w pisaniu. kontakt ja-kenaj(malpa)o2.pl
  • Poziom 21  
    Mam (krótki wałek - A4) "Łucznika" w walizce.
    Załączniki: Aby zobaczyć materiał na tym forum musisz być zalogowany
  • Poziom 10  
    Witaj,

po pierwsze zdecyduj się, czy maszyna ma być walizkowa (czyli mała i "przenośna" - waga poniżej 10kg) czy "biurowa" - stacjonarna, waga w porywach do 20-30 kg.

po drugie - czy chcesz na niej rzeczywiście pisać - czy raczej ma "stać i wyglądać", a od czasu do czasu napiszesz kilka wierszy?

Znając Twoje preferencje odnośnie 1 i 2 można cokolwiek sugerować.

A na co zwracać uwagę:

- kompletność - czy są wszystkie części. Awarie - typu zerwana linka można łatwo naprawić, ale dorabianie brakującej czcionki to już problem

- czy czcionki wszystkie czcionki wracają do koszyczka - jeśli się klinują czy to tylko wina starego oleju zmieszanego z kurzem czy jakaś awaria mechanizmu

- czy przesuw poziomy wałka jest równomierny (po każdej literze taki sam). To samo dotyczy spacji

- czy przesuw wałka jest równomierny (taki sam po każdym wierszu) i czy działa regulator ilości "ząbków" przesuwu

- czy wszystkie litery odbijają się na tej samej wysokości. Można to regulować, ale w niewielkim zakresie. Czy małe litery odbijają się na tej samej wysokości co duże?

- jeśli polskie znaki (ążćśńł...) nie były fabryczne - czy są dobrze dorobione (nie różnią się w kroju)

- czy dobrze działa trzymacz (czyli Caps Lock :)) i zmieniacz (czyli shift :))

- czy jest na taśmę 13 lub 16 mm (inną będzie ciężko dokupić...)

itd. itd.

Jeśli się nie znasz to najlepiej kupić w warsztacie naprawiającym maszyny. Będzie drożej niż na portalach aukcyjnych, ale kupisz naprawioną, wyczyszczoną i wyregulowaną.

Pozdrawiam,

Gryzoń