Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
e-miernikie-mierniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewacz gazowy i przepływowy elektryczny w jednej linii

15 Sty 2011 14:04 4909 14
 • Poziom 40  
  Witam kolegów

  Od jakiegoś czasu chodzi mi po głowie pewien pomysł. Niestety mam małą wiedzę na temat szczegółowych możliwości modeli podgrzewaczy a google jakoś w tej dziedzinie nie wskazuje mi rozwiązań.

  Zaznaczę, że wychowałem się na ciepłej wodzie "ze ściany" a teraz (na starość :) ) mieszkam w mieszkaniu z piecykiem gazowym i bardzo drażni mnie to że muszę czekać na ciepłą wodę (szczególnie przy zmywaniu naczyń [piecyk jest w łazience]).

  Pomyślałem że w kuchni pod zlewozmywakiem zamontuje na "ciepłej rurze" przepływowy podgrzewacz elektryczny.
  Powiedzmy że nie było by problemu ale... on ma podgrzewać wodę tylko do momentu gdy nie "przypłynie" ciepła woda z piecyka gazowego. (oszczędność energii)

  Sama idea jest prosta jednak mam pewne obawy.
  Po pierwsze czy w takiej instalacji jak piecyk gazowy i za nim podgrzewacz elektryczny piecyk gazowy będzie "zaskakiwał" (będzie odpowiednie ciśnienie wody załączające piecyk).
  I drugie czy przepływowy podgrzewacz elektryczny wyłącza się gdy woda ma osiągniętą/odpowiednią temperaturę?. (By nie pracował [marnował prądu] jak już w rurze jest ciepła woda z piecyka).

  Jeżeli w ogóle jest to możliwe to proszę o wskazanie konkretnego modelu podgrzewacza elektrycznego [230V].

  Mam 8 letniego junkersa WRP 250-8 KG z hydrobaterią

  A może jest jakaś opcja (wymiana oprogramowania w module piecyka) by piecyk gazowy włączał się (zapalał palnik) od razu gdy następuje pobór nawet niewielkiej ilości wody np gdy dostanie impuls z hydrogeneratora, który w przypadku tego junkersa zasila całą elektronikę. On reaguje już przy bardzo niewielkim przepływie.
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 9  
  Witam

  Sam zastanawiam się nad takim rozwiązaniem ale myśle bardziej o zastosowaniu jakiegoś termo zaworu przed małym podgrzewaczem i gdy np temp wody osiągnie 30 stopni zamknie obwód wody płynącej przez podgrzewacz co spowoduje jego wyłączenie a ciepła woda poleci już prosto do kranu z junkersa
 • e-miernikie-mierniki
 • Poziom 40  
  mirrzo napisał:
  Nie wykonalne, żeby było bezpieczne. Albo jedno, albo drugie.

  A możesz mi powiedzieć w czym widzisz niebezpieczeństwo (oczywiście nie dotyczy grzebania w oprogramowaniu piecyka a idei jeden za drugim)

  endrjuuu napisał:
  ... myśle bardziej o zastosowaniu jakiegoś termo zaworu przed małym podgrzewaczem i gdy np temp wody osiągnie 30 stopni zamknie obwód wody płynącej przez podgrzewacz co spowoduje jego wyłączenie a ciepła woda poleci już prosto do kranu z junkersa


  Jest to jakiś pomysł ale ... przecież na to samo wyjdzie jeżeli poprzez czujnik temperatury na wylocie wyłączysz zasilanie (230V) podgrzewacza elektrycznego.
  Dlatego pytam sie znawców poszczególnych modeli czy piecyk elektryczny wyłącza się sam (tak jak piecyk gazowy) jeżeli temperatura osiągnie dany poziom.
  I drugie pytanie czy z kolei włącza się jeżeli temperatura przepływającej wody spadnie. Oczywiście przy założeniu, że cały czas przepływa przez niego woda (bez koniecznej przerwy "załączającej" jaka jest konieczna w piecykach gazowych).

  I tu jest główne pytanie: czy piecyk gazowy włączy sie jeżeli będzie za nim podgrzewacz elektryczny. Chodzi tu wyłącznie o ewentualny spadek ciśnienia wody związany z podgrzewaczem elektrycznym. Gdyż ograniczenie ciśnienia wody może wpłynąć na brak "załączenia" piecyka gazowego. Dlatego chodziło mi o jakiś konkretny model.

  Druga sprawa:
  Może mnie ktoś "odesłać" linkami do wewnętrznych elementów podgrzewaczy elektrycznych przepływowych. Chodzi mi o nagrzewnice (czy jak to się nazywa w tych podgrzewaczach) i poszczególne rozwiązania techniczne. (Ewentualnie gdzie można takie części kupić).

 • Moderator na urlopie...
  marek003 napisał:
  A możesz mi powiedzieć w czym widzisz niebezpieczeństwo

  Wysoka temperatura. Nie możesz posłać do instalacji wody o temp. wyższej, niż 55 stC
 • Poziom 40  
  mirrzo napisał:

  Wysoka temperatura. Nie możesz posłać do instalacji wody o temp. wyższej, niż 55 stC


  Nie zrozumieliśmy się. Nie chcę posyłać więcej niż dopuszczają normy.
  To zestawienie podgrzewaczy nie ma na celu wzrostu temperatury wody w instalacji.
  Zainstalowanie przed kranem (pod zlewem) przepływowego podgrzewacza elektrycznego na przewodzie doprowadzającym ciepłą wodę z piecyka gazowego
  ma na celu wyelminowanie "czekania" na ciepłą wodę z piecyka (mnie, wychowanego na "ciepłej ze ściany", drażni oczekiwanie na ciepłą wodę [zanim sie włączy piecyk, zanim się zagrzeje woda i rury, prawie minutę trzeba stać a woda leci i ręce marzną]).

  Podgrzewacz gazowy i przepływowy elektryczny w jednej linii

  LUB

  Podgrzewacz gazowy i przepływowy elektryczny w jednej linii

  Stąd moje pytania: Czy podgrzewacz elektryczny sam się wyłączy jeżeli temperatura wody osiągnie zadany poziom. Bo "w moim układzie" za minutę od przekręcenia kranu pojawi się na wejściu elektrycznego podgrzewacza ciepła woda z piecyka więc chce by wtedy elektryczny podgrzewacz przestał pracować.
  I tu pytanie czy podgrzewacz ma taki układ wbudowany, czy mam go samemu zrobić? (np. wyłączać dopływ napięcia jeżeli temperatura na wyjściu osiągnie odpowiedni poziom [prosty układ elektroniczny])

  Druga rzecz równie ważna jak nie ważniejsza: czy elektryczny podgrzewacz umieszczony "w linii" nie wpłynie mi na ciśnienie załączające piecyk. Jeżeli będzie mi zmniejszał ciśnienie to mam obawy czy wtedy załączy mi się piecyk gazowy. Bo jeżeli piecyk się nie włączy to całe mój plan komfortu i oszczędności bierze w łeb.

 • Moderator na urlopie...
  Elektryczny sam się nie wyłączy; musiałbyś zastosować wyłącznik termiczny
  Termy gazowe uruchamiają się przy przepływie ok 3 l/min, a to jest zakres max pracy małego urządzenia elektrycznego; zatem może się to nie zgrać.
  Coś zadziała, a coś nie.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  A niby dlaczego się nie wyłączy? Zastanówmy się jak dochodzi zimna woda to jest w stanie regulować ale jak ciepła to już nie? Nie rozumie też argumentu o zbyt ciepłej wodzie. Temperatura wody takiego układu nie będzie wyższa od zakładanej przez podgrzewacze. Odpowiedz na pytanie: tak przepływowy elektryczny będzie regulował temperaturę wyjścia wody.

  Uważam że bez większego problemu można by zastosować proponowane rozwiązanie i to bez żadnych dodatkowych urządzeń sterujących.

  Jedyny problem jaki można napotkać to obniżenie "przepływu wody" za przepływowym gazowym które to inicjuje załączenie obwodu zasilania grzałek w większości podgrzewaczy elektrycznych. Musisz porównać dane przepływu minimalnego , gazowego i elektrycznego (elektryczny musi mieć mniejszy przepływ minimalny).

  a o to na co musisz patrzeć:
  przykład z naszego podwórka
  Przepływowy podgrzewacz wody EPVE 15 Focus electronic
  • elektroniczna regulacja mocy w zależności od ilości przepływającej wody
  • płynna regulacja temperatury wody w zakresie od 30°C do 60°C z dokładnością do 1°C (reaguje na zmiany wielkości przepływu, temperatury i ciśnienia wody tak, aby na wylocie uzyskać ustawioną temperaturę)
  • wyświetlacz ciekłokrystaliczny LCD z możliwością odczytu temperatury wody wlotowej, wylotowej, wielkości przepływu oraz aktualnie załączonej mocy
  • optymalny dobór mocy w zależności od ilości i temperatury przepływającej wody zapewnia oszczędność wody i energii
  możliwość dogrzewania wody wstępnie podgrzanej np. przy współpracy z zasobnikiem c.w.u. (maksymalna temperatura wody wlotowej nie może przekraczać 70°C)
  • elektroniczny system rozpoznawania powietrza w instalacji zabezpieczający grzałki przed uszkodzeniem
  • możliwość podłączenia rur z tworzyw sztucznych posiadających odpowiednie certyfikaty
  załączenie już przy minimalnym ciśnieniu 0,2 Mpa i przepływie wody 2,5 l/min
  • czujnik do precyzyjnego pomiaru przepływu wody o wysokiej odporności na zanieczyszczenia zawarte w wodzie
  • łatwy montaż dzięki możliwości regulacji rozstawu przyłączy wodnych

  Dane techniczne:
  • Model: EPVE 15 Focus
  • Moc: 15 kW
  • Napięcie: 400V
  • Nominalny pobór prądu: 3x21,7 A
  • Min.przekrój elektrycznych przewodów przyłączeniowych: 4x2,5 mm2
  • Stopień ochrony: IP 24
  • Ciśnienie robocze: 0,2-0,6 MPa
  • Przyłącze wodne G 1/2"
  • Rozstaw podłączenia: 75-100 mm
  • Wydajność przy 40°C: 5,4 l/min
 • Pomocny post

  Moderator na urlopie...
  Masz rację "dziubek102", ale tylko częściową, bo:
  marek003 napisał:
  ...mieszkam w mieszkaniu z piecykiem gazowym ...Jeżeli w ogóle jest to możliwe to proszę o wskazanie konkretnego modelu podgrzewacza elektrycznego [230V].

  Rozpatrywałem instalację domową, a więc taką, gdzie prawdopodobnie nie ma możliwości korzystania z "siły" A tu nie spotkałem ofert producentów takich urządzeń, ale mogę się mylić.
 • Pomocny post
  Specjalista - systemy grzewcze
  Heh nie doczytałem tej 220 mój błąd :D , podgrzewacze na 220 mają zbyt mały przepływ. Reszta już wtedy nie ma znaczenia.
 • Poziom 40  
  Dziękuję za wyjaśnienia.
  Tak jak wspomniano wyżej mam niestety 220V [w EU 230V] w sieci. Co prawda dochodzą niby trzy fazy do bezpieczników i od nich teoretycznie można pociągnąć 380V [400V] do kuchni ale ... "nie do końca mi się to uśmiecha".

  Powiedzmy zgodnie z tym co mam na chwilę obecną to 230V*16A (bezpieczniki) = max 3,9kW
  Z drugiej strony przeciągnąłem swego czasu od bezpieczników oddzielny przewód pod piekarnik elektryczny miedź fi=2mm (lub2,5 teraz nie pamiętam) może można zwiększyć bezpiecznik do 20A ale wtedy i tak max wyjdzie 4,6 kW. Więcej nie mogę dać, bo wysiądzie aluminiowa instalacja na klatce a wtedy mi sąsiedzi dadzą :) oj dadzą :)

  Jak rozumiem podgrzewacze na 220V z ogólnej oferty sprzedażowej w kraju za bardzo obniżą ciśnienie i piecyk się nie włączy. Szkoda ...

  Ale trochę odbiegnę od tematu.
  Szukałem grzałek w częściach zamiennych do podgrzewaczy. Wszystkie wyglądają podobnie jak grzałki do gotowania wody lub do pralki.
  Myślałem że w podgrzewaczach przepływowych grzałka jest albo zintegrowana z rurką przez którą przepływa woda lub wręcz (by wyeliminować straty ciepła) jest umieszczona wewnątrz rurki sama mając kształt rurki.

  Podgrzewacz gazowy i przepływowy elektryczny w jednej linii
  (rurki mogą być wygięte)

  Czy żaden producent na to nie wpadł na podobny pomysł? A może jest jakaś inna metoda eliminująca straty ciepła i zwiększająca sprawność grzałki?

  Wiem że to dość niebezpieczne ale może sa grzałki gdzie spirala grzewcza jest bezpośrednio włożona do rurki z przepływającą wodą?
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Jest jeszcze jedna możliwość wystarczy zamontować za podgrzewaczem gazowym dowolny podgrzewacz objętościowy niewielkiej pojemności 5-10 litrów jak najbliżej punktu czerpalnego. Przy punkcie poboru zawsze do dyspozycji ciepła woda z "boilerka" uzupełniana po chwili ciepłą wodą z podgrzewacza gazowego, no i jest odporny na wysoką temperaturę wody wpływającej. Taka metoda do zastosowania także zamiast cyrkulacji. Nie tłumi przepływu, wystarczy 230V, zużywa nie wiwele prądu, bo otrzymuje wodę już podgrzaną wstępnie przez kocioł (podgrzewacz) gazowy.

  patrz przykład z Aristona
  Podgrzewacz gazowy i przepływowy elektryczny w jednej linii
 • Specjalista - systemy grzewcze
  Tak można ale jest jeden minus tego rozwiązania.
  Woda lecąca z kranu będzie:
  zimna -od podgrzewacza do kranu,
  ciepła - leci woda z podgrzewacza,
  zimna lub letnia - leci woda pomiędzy kotłem a podgrzewaczem ale kocioł jeszcze nie rozpoczął dostatecznego podgrzewu,
  ciepła woda z kotła,
  Podgrzewacz taki musiał by mieć zbiornik warstwowy a to chyba na tak małych pojemnościach nie do zrobienia.

  ad 2 Woda w podgrzewaczu ustawiona musi być min 10st mniej niż na kotle inaczej będzie podgrzewał już podgrzaną .

  Ale warto by spróbować być może nie będzie zbyt dużego falowania i układ się sprawdzi.
 • Specjalista - systemy grzewcze
  dziubek102 napisał:
  Tak można ale jest jeden minus tego rozwiązania.
  Woda lecąca z kranu będzie:
  zimna -od podgrzewacza do kranu,
  ciepła - leci woda z podgrzewacza,
  zimna lub letnia - leci woda pomiędzy kotłem a podgrzewaczem ale kocioł jeszcze nie rozpoczął dostatecznego podgrzewu,
  ciepła woda z kotła,
  Podgrzewacz taki musiał by mieć zbiornik warstwowy a to chyba na tak małych pojemnościach nie do zrobienia.

  ad 2 Woda w podgrzewaczu ustawiona musi być min 10st mniej niż na kotle inaczej będzie podgrzewał już podgrzaną .

  Ale warto by spróbować być może nie będzie zbyt dużego falowania i układ się sprawdzi.

  Nie interpretuj rysunku dosłownie. To tylko przedstawienie pewnej idei rozwiązania problemu. W tekście powyżej rysunku jest

  ol_an napisał:
  Jest jeszcze jedna możliwość wystarczy zamontować za podgrzewaczem gazowym dowolny podgrzewacz objętościowy niewielkiej pojemności 5-10 litrów jak najbliżej punktu czerpalnego. Przy punkcie poboru zawsze do dyspozycji ciepła woda z "boilerka" uzupełniana po chwili ciepłą wodą z podgrzewacza gazowego.....
  Niewątpliwą zaletą tego rozwiązania jest ciepła woda niemal natychmiast po odkręceniu zaworu. Zanim wylejesz 5 litrów wody drugie źródło zdąży wyprodukować wodę w odpowiedniej temperaturze. Zrób prosty test i postaw pięciolitrowy garnek pod zaworem i otwórz ciepłą wdę i sprawdź, czy ciepła woda pojawi się zanim garnek się napełni. Co do falowania temperatury to proponuję od razu zamontować porządny kocioł gazowy z odpowiednio dużym zasobnikiem może nawet 200 litrów i wtedy temperatura cwu będzie constans