Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Konfiguracja routera NetGear dla Dialogu

15 Jan 2011 16:56 12535 24
  • Level 9  
    Witajcie
    Mam duży zgryz - mój router (NetGear DG834Gv4) "nie nawiązuje dialogu".
    Linia telefoniczna jest podłączona do modemu a router do modemu.
    W routerze ustawione mam:
    Basic Settings
    Does Your Internet Connection Require A Login?: YES
    Encapsulation: PPPoE
    Login: Ble(malpa)ddialog.pl
    Password: Ble
    Internet IP Address: Get Dynamically From ISP
    Domain Name Server (DNS) Address: Use These DNS Servers
    217.30.129.149
    217.30.137.200
    NAT (Network Address Translation): Enable
    ADSL Settings
    Multiplexing Method: LLC-BASED
    VPI: 1
    VCI: 32
    DSL Mode: ADSL (G.DMT)

Dzwoniłem nawet do pomocy technicznej Dialogu, ale kazali mi spadać na drzewo, mówiąc że konfiguracja routera leży w kwestii klienta i że oni nie wiedzą czemu mi może nie działać. Nie podali mi też VPI i VCI
    Dopiero jak zadzwoniłem do innego konsultanta to ten mi podał te dane.
    Router cały czas ma status "Connecting"

Bardzo Was prosze o pomoc

P.s
    Chciałem zrobić upgrade firmwaru ale:
    Obecna wersja to: V5.04.02
    Na stronie producenta maksymalna to: 5.03.16 (for North America)
    WTF?
    Router ma już ze 2 lata!
  • Level 35  
    Pierwsze co musisz ustalić to czy masz Annex A czy B.
    Na stronie Dialogu napisali:
    Quote:
    Należy zwrócić uwagę na to, że w przypadku dostępu w zakresie sieci DialNet modem ten musi pracować w standardzie Annex B.

Potrzebne dane do konfiguracji własnego modemu to:

VPI (Virtual Path Identifier) identyfikator ścieżki wirtualnej: 1
    VCI (Virtual Channel Identifier) identyfikator kanału wirtualnego: 32
    Enkapsulacja: RFC 1483 Bridge
    Multiplexing: LLC
    Natomiast w przypadku dostępu w zakresie sieci TP S.A. - usługa DialNet Global - modem ten musi pracować w standardzie Annex A.

Potrzebne dane do konfiguracji własnego modemu to:

VPI (Virtual Path Identifier) identyfikator ścieżki wirtualnej: 0
    VCI (Virtual Channel Identifier) identyfikator kanału wirtualnego: 35
    Enkapsulacja (over ATM): VcMUX/PPPoA lub LLC SNAP/PPPoE
    ATM class: UBR

Możliwe jest także zastosowanie własnego routera, pozwalającego na podłączenie kilku komputerów domowych lub zapewniającego komunikację bezprzewodową WLAN.

W zależności od typu usługi, wyróżnia się następujące konfiguracje routera:

z portem WAN ADSL Annex B dla sieci Dialog, podłączanego w miejsce istniejącego modemu ADSL;
    router musi obsługiwać protokół PPPoE,

z portem WAN ADSL Annex A dla sieci TP w usłudze DialNet Global, podłączanego w miejsce istniejącego modemu ADSL;
    router musi obsługiwać protokół PPPoE lub PPPoA,

z portem WAN Ethernet 10/100Mbps, podłączonego do istniejącego modemu ADSL;
    router musi obsługiwać protokół PPPoE.

Wykorzystanie routera nie wymaga stosowania oprogramowania klienta PPPoE na komputerze. Login i hasło dostępowe należy wprowadzić do konfiguracji protokołu PPPoE/PPPoA routera.

Dla poprawnej pracy kilku komputerów domowych na jednej linii ADSL, router powinien wspierać także translację adresów IP (NAT).

Jak jesteś w sieci Dialog to wymagany jest Annex B
    jak w sieci TP to Annex A

Też ma taki router i przy standardowym firmware pracuje on na Annex A.
    Mam netie na lini TP i pracuje poprawnie na standardowym firmware w Annex A.

Jest też do niego firmware na Annex B, ale najpierw musisz ustalić czy będziesz miał Annex A czy B.
  • Level 9  
    o.k. dzieki za odpowiedz, skonczyly mi sie juz pomysly
    Jutro zadzwonie na infolinie i postaram sie ustalic na ktorm anexie pracuje obecnie
    Podejrzewam ze na B. Pamietam jak Dialog kladl wlasna siec.
    Probowalem zrobic update firmwaru na ten: DG834GBv4_V5.01.14
    Niestety wywala się błąd
    "Upgrade file is not the correct type or version for this device.
    Upgrade failed.

Please obtain the correct file and try again. "
    Nie wiem WTF
    Zassałem go ze strony producenta, a model sprawdziłem na naklejce przyklejonej pod routerem

Mały EDIT:
    Router dostałem od brata, który używał go w Anglii. Podejrzewam że nie mogę zrobić upgradu firmwaru, bo jest wgrany inny niż prodcenta - prawdopodobnie dostawcy - Virgine Media
    Zassałem programik DG834, DG834G Router Recovery Utility
    ale podczas próby upgradu win7 pokazał mi bluescreen'a
    Za drugim razem nie odnalazł urządzenia (w Device List).
    Brak mi słów :(
  • Level 35  
    Ty masz DG834Gv4 , jest wersja 4, we wcześniejszych wersjach można było zmienić annex, a w tych juz nie można. DG834GBv4 to są annex B i w wersji 4 nie wgrasz firmware z DG834GBv4 do DG834Gv4.

Jeszcze się upewnij jaki masz Annex, jak bedziesz miał A to konfigurujesz go tak jak napisano wyżej i podłączasz bezpośrednio do lini telefonicznej bez żadnych modemów.

Jak bedziesz miał annex B to pozostaje Ci zakup nowego routera z annex B.

Jak masz na nim napisane dokładnie?

Padł podczas upgrade firmware, włącz go i przytrzymaj przed ponad 10 sekund przycisk reset, jest z tyłu taki mały przycisk.

Ja w swoim mam wgrany soft DG Team -> Link

Mój tez pochodził z Angli i jest na nim napis Sky, ale bez problemu zmieniłem w nim firmware i teraz służy mi do netii na łączu TP.

Tu masz opis jak postawić taki padnięty router -> Link
  • Level 9  
    Chwała niech będzie! Router padł - czerwone diodki migają jak lampki na choince.

2 godziny wcześniej:
    Pod wpływem nagłego impulsu robię upgrade firmwaru do DG834GV4_V5.01.16_DGTeam_1018_all_adsldrv026.img

100%, restart i... i gówno... Komp nie znajduje bramy, lampki na routerze migają i świecą wszstkimi kolorami tęczy.
    Restarty, i inne cuda nie pomagają
    Instrukcje stąd: https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1366685.html nie pomagają.
    Nie wiem jak, ale w końcu udaje się postawić to gówno na nogi (wgrany firmware V5.01.09)

romeok01 - napisałeś żeby podłączyć go bezpośrednio do linii telefonicznej.
    Właśnie zauważyłem coś ciekawego:
    Opcja 1
    Router podłączony do modemu (RJ45), linia telefoniczna do modemu (a przed modemem jeszcze filtr (dodany do modemu))
    Efekt - na kompie stworzyłem połłączenie szerokopasmowe i się normalnie łącze - czyli router działa tylko jako switch. Sam router nie chce się połączyć z netem.

Opcja 2
    Router jest podłączony bezpośrednio do linii (przed tym jest jeszcze ten filtr od modemu)*.
    Efekt: na kompie nie działa połączenie szerokopasmowe, router sam też się nie łączy.

Kolejne co zauważyłem to to, że po wgraniu nowego firmwaru pozostały stare dane do logowanie w dialogu, ustawenia VPI, VCI itp.

EDIT:
    Udało mi się wgrać firmware DG834GV4_V5.01.16_DGTeam_1018_all_adsldrv023b
    Niestety nadal się nie łączy. Jutro dzwonie do Dialogu.

EDIT 2:
    Z tego co pisze Dialog (tzn w tym co podałeś romeok01) to tryby pracy Annex A lub B ważny jest gdy ich modem chcemy zastąpić routerem.
    W przypadku gdy router podłączamy za ich modemem to nie ma chyba znaczenia.
    Mylę się?

*: ma zostać?
  • Level 43  
    Netgear nie nawiąże sesji PPPoE przez modem podłączony przez któryś z portów LAN.
    Sesji nie może być kilka jednocześnie, więc nie możesz też jej nawiązywać na każdym z komputerów.
    Jak kable dialogu = annex B, musisz mieć modem na takie częstotliwości, inny synchro nie złapie.

Skoro masz modem dialogu, opchnij tego NG i kup coś z portem RJ-45. SpeedStream4100, który dają do usługi to jeden z bardziej stabilnych modemów na rynku.

Filtr dajesz przed telefonem, nie przed modemem.. Inaczej - od rozgałęźnika jedno gniazdo prosto do modemu a drugie przez filtr do telefonu. Filtr wpinasz kablem do rozgałęźnika, do gniazda w filtrze podłączasz telefon. W drugą stronę nie będzie prawidłowo pełnił funkcji.
  • Level 9  
    piterus99 - troche nie rozumiem Twojej odpowiedzi, ale nie szkodzi
    piterus99 wrote:
    Skoro masz modem dialogu, opchnij tego NG i kup coś z portem RJ-45.

NetGear ma 4 porty dla RJ45 i 1 dla RJ11

piterus99 wrote:
    Filtr dajesz przed telefonem, nie przed modemem..

Tak mam zrobione, źle napisałem - moja wina

Wszystko już wiem, miałem rację:
    Jeśli router będzie podłączony za modemem to nie ważne czy będzie obsługiwał Annex A czy B. Ma tylko obsługiwać PPPoE. Reszta ustawień może być domyślna.
    To router nawiązuje sesję (tak jak to robi komputer) i dalej udostępnia ją innym kompom podłączonym do routera.

Jeśli natomiast byśmy chcieli zastąpić modem Dialogu naszym routerem to już Annexy, VPI, VCI i cała reszta ma znaczenie.

Ja mam podłączony router za modemem więc teoretycznie ustawienia na nim są nieistotne (prócz PPPoE).
    Po rozmowie z konsultantem Dialogu dowiedziałem się że router w ogóle nie jest widoczny za modemem i w ogóle nie próbuje nawiązać połączenia

Nie wiem co jest grane. Z tego co wiem, modem nie blokuje żadnych dołączonych za nim urządzeń...
  • Level 43  
    Jeszcze raz. Router nawiąże połączenie PPPoE tylko na porcie WAN. Na portach LAN(oznaczonych 1-4) to połączenie działać nie będzie, router pracuje w tym momencie jako switch, więc nic Ci to nie daje.
    Musisz go zmienić na taki, który ma port WAN rj-45 i wtedy on przez ten port nawiąże połączenie PPPoE i wszystko będzie grało.
  • Level 19  
    Zadzwoń na infolnię Netgeara - są fachowi i szybko Ci pomogą
  • Level 43  
    Paweł1355 - nie sądzisz, że tak można odpowiedzieć na każde pytanie w tym subforum? Zadzwoń do serwisu, tam Ci powiedzą, wezwij fachowca on Ci powie..

Zresztą to i tak mu nic nie da.
  • Level 9  
    piterus99 wrote:
    Jeszcze raz. Router nawiąże połączenie PPPoE tylko na porcie WAN. Na portach LAN(oznaczonych 1-4) to połączenie działać nie będzie, router pracuje w tym momencie jako switch, więc nic Ci to nie daje.
    Musisz go zmienić na taki, który ma port WAN rj-45 i wtedy on przez ten port nawiąże połączenie PPPoE i wszystko będzie grało.

No i proszę, wszystko mi łądnie wyjaśniłeś
    Rozumiem, że ten router nawiązuje sesję PPPoE przez RJ11?
    Tak się zastanawiam - da radę zrobić kabel z jednej strony z RJ45 (żeby podłączyćdo modemu) a z drugiej RJ11 (żeby podłączyć do routera)?
    Z tego co się orientuje to nie wszystkie kable z RJ45 są wykorzystywane i nawet można dwa kompy na jednym kablu łączyć. Miało by to jakiś sens?
    Są jakieś adaptery?
  • Level 43  
    Nie, tam oprócz wtyczki różny jest sposób przesyłania sygnału.
    Na allegro znajdziesz nawet takie przejściówki ale one nie zadziałają.

To tak samo jak wtyki do prądu - jak się uprzesz to do amerykańskiego gniazda polską wtykę wciśniesz, ale działać bez trafo to to nie będzie.
  • Level 9  
    Pytam o adapter bo po podłączeniu kabla telefonicznego do routera i ustawieniu VPI, VCI, firmware obsługuje (rzekomo) Annex B, PPPoE, router nadal się nie łączy.

Jak mi znowu wrócą chęci do walki z tym gównem to zadzwonie do dialogu i zapytam czy teraz widzą router i może mi powiedzą co jest w ustawieniach nie tak.

piterus99 - jeszcze raz WIELKIE dzieki za pomoc w uswiadomieniu mi mojej glupoty (proba polaczenia do WANu przy pomocy portow LAN)
  • Level 43  
    Pokaż screen z zakładki status skoro ustawiłeś Annex B.
  • Level 9  
    Szybciej będzie jak przekleje info z zakładki status:

ADSL Port
    MAC Address 00:1F:33:87:AB:D6
    IP Address ---
    Network Type PPPoE
    IP Subnet Mask ---
    Gateway IP Address ---
    Domain Name Server ---

LAN Port
    MAC Address 00:1F:33:87:AB:D6
    IP Address 192.168.0.1
    DHCP On
    IP Subnet Mask 255.255.255.0

Modem
    ADSL Firmware Version A2pB023b.d20e
    Modem Status Connecting
    DownStream Connection Speed 0 kbps
    UpStream Connection Speed 0 kbps
    VPI 1
    VCI 32

Wireless Port
    Name (SSID) NETGEAR
    Region
    Channel 11
    Wireless AP Enabled
    Broadcast Name Enabled
  • Level 43  
    No to ja Ci teraz mogę powiedzieć, że Cię nie widzą.
    Sterownik modemu nadal jest pod anneks A z tego co googluje.

To jest ten soft od DGTeam?
  • Level 35  
    Nie ma czegoś takiego jak napisałeś.
    Musisz zrozumieć co to jest sieć wan, lan, modem, switch i router.

Może lepiej zobrazuje Ci to ten obrazek jak działa sieć lan i wan.
    Konfiguracja routera NetGear dla Dialogu

Sieć lan to jest wewnętrzna sieć, a sieć wan to zewnętrzna sieć - internet.

Modem służy do łaczenia z siecią wan i za pomoca switcha rozdziela go na sieć lan.

Nie podłączysz sygnału z lini telefonicznej do portu wan, bo brak bedzie modemu.

Router ADSL to takie urządzenie które ma w sobie modem i switch i podłacza sie go lini telefonicznej.

Dowiedz się jaki masz annex to może wykorzystasz sobie sam router bez konieczności podłaczania modemu.
  • Level 9  
    tak: DG834GV4_V5.01.16_DGTeam_1018_all_adsldrv023b
  • Level 9  
    Ma być ustawiony B (linie są Dialogowe)
    Rozumiem że dla dg834gv4 mozna go zmienić tylko przez zmianę firmwaru?
  • Level 35  
    To tego routera na pewno nie zmusisz do pracy jako modem i switch.
    Pozostaje Ci zakup routera bez modemu tylko z poretm wan i lan i podłaczenie modemu do wan lub zakup routera z modemem ADSL na Annex B.
    Ten możesz sprzedać bo nadaje się do neostrady i netii na liniach TP.

Nie zmienisz go na Annex B przez zmiane firmware, możliwe to było we wczesniejszych wersjach np. v3, w wersji 4 nie jest to możliwe.
  • Level 43  
    v4 ma sprzętowe zmiany i annex B na nim raczej nie ruszy, v1 zmusiłem do pracy z annexem B i ma sie dobrze.

Jak Ci go nie szkoda to możesz mu na chama wrzucić(o ile masz XP, powinien się dać spowrotem przeflashować ale głowy nie daje!)
  • Level 9  
    o.k.
    Bardzo dziękuję za Wasze odpowiedzi, poswiecony czas i cierpliwosc
    Router pewnie sprzedam... i kupie TP-Linka z RJ45 dla WANu
    Pozdrawiam