Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Magn. Kenwood KX-6XC zatrzymuje funkc. przesuwu taśmy.

pioglo 15 Jan 2011 19:01 3817 24
Altium Designer Computer Controls
    pioglo
    Level 9  
    Witam Wszystkich !

Poszukuję układu scalonego firmy Nec d553c - 212 lub jego zamiennika. Nigdzie nie mogę trafić na jego ślad a trochę już za nim ryję po necie. Układ ten był montowany w magnetofonach Kenwood np.: kx-6x, kx-6xc, kx-9x, kx- 880. Odpowiedzialny jest za funkcję DPSS - wyszukiwanie przerw między utworami, zapamiętywanie momentu odtwarzania lub nagrywania, indeksowanie utworów na kasecie, odtwarzanie tylko początków utworów. Dzięki za info
    Moderated By Grzegorz Markowski:

Z uwagi na dalsze informacje od autora, przenoszę do części serwisowej.
    GM

• Altium Designer Computer Controls
    Grzegorz Markowski
    VIP Meritorious for electroda.pl
    Rozumiem, że poszukujesz mikrokontrolera sterującego funkcjami magnetofonu? Nota bene w KX-880 taki układ nie występuje według instrukcji serwisowej.
    Myślę, że pozostaje Ci jedynie szukać "dawcy organów", uszkodzonego magnetofonu, któregoś z podanych przez Ciebie modeli, i dokonanie przeszczepu.

GM
  • Altium Designer Computer Controls
    pioglo
    Level 9  
    Dzięki za odpowiedż. Coraz bardziej jestem skłonny zastosować właśnie takie rozwiązanie. Sęk w tym że to stary model i rzadko się pojawia na Allegro czy Ebay-u.
    Chodzi o model KX-6XC rocznik 82'. A tak przy okazji - widzę że jesteś w temacie. Więc mam pytanie - jakie modele jeszcze mają taki układ ?
    Grzegorz Markowski
    pioglo wrote:
    ...
    Chodzi o model KX-6XC rocznik 82'. A tak przy okazji - widzę że jesteś w temacie. Więc mam pytanie - jakie modele jeszcze mają taki układ ?

W temacie jestem o tyle, iż posiadam KX-880D i mogłem napisać, że w nim występuje M50757-400SP.
    Czy jesteś pewien, że ten mikrokontroler jest uszkodzony? Jakie są objawy?
    Usterka magnetofonu wcale nie musi być spowodowana uszkodzeniem kontrolera.

GM
    pioglo
    Level 9  
    A więc tak - po włączeniu przewijania, obojętnie w którą stronę lub odtwarzania mechanizm zaskakuje, muzyka gra, i tak jest przez ok. 2-3 sekundy po czym magnetofon wyłącza się. Do tego licznik przebiegu taśmy ( cyfrowy jak wiesz, czterocyfrowy ) jest cały czas na zero zero ( dwa zera i nic więcej ), nawet jak włączę przewijanie to on nie odlicza przewiniętej taśmy ( tak samo podczas odtwarzania - nie liczy, cały czas dwa zera ). W przypadku funkcji index scan lub blank search jest tak samo - zaskakuje na początku i po chwili wyłącza się.
    Grzegorz Markowski
    Myślę, że powinieneś zaprzestać poszukiwań tego układu scalonego, a zająć się czujnikiem obrotów, który jest pod prawym talerzykiem lub jest prawym talerzykiem napędzany.
    Jeśli kontroler nie otrzymuje sygnałów z tego czujnika, to uważa, że taśma się zatrzymała i wykonuje funkcję "Stop". Nie liczy również czasu po włączeniu odtwarzania, bo licznik czasu w kontrolerze jest sterowany tymi samymi impulsami.
    Nie wiem jak to jest dokładnie rozwiązane w tym modelu, ale są w zasadzie trzy możliwości:
    - czujnik odbiciowy - umieszczony pod prawym lub lewym talerzykiem. Pod talerzykiem są srebrne paski, od których odbija się strumień światła diody podczerwonej i impulsy światła są "czytane" fototranzystorem umieszczonym w pobliżu diody nadawczej. Tak jest np. w KX-880D.

Czerwona strzałka na zdjęciu poniżej wskazuje czujnik, dioda podczerwona i fototranzystor w jednej obudowie, w mechanizmie magnetofonu, w którym zastosowano powyższe rozwiązanie.

- czujnik szczelinowy - na prawym lub lewym talerzyku są "skrzydełka", przerywające strumień światła diody
    podczerwonej. Por. zdjęcie poniżej przedstawiające fragment mechanizmu magnetofonu firmy Pioneer.

- czujnik hallotronowy - na talerzyku znajduje się lub jest napędzany talerzykiem, magnes, który obracając się generuje impulsy napięcia w czujniku Halla.

W pierwszych dwóch rozwiązaniach należy zacząć od dokładnego wyczyszczenia czujnika i pasków pod talerzykiem.
    Na 90% w Twoim magnetofonie zastosowano rozwiązanie podane jako pierwsze.

GM
    User removed account
    User removed account  
    pioglo
    Level 9  
    Witam po małej przerwie.
    Dziękuję za wszystkie wskazówki - były pomocne. Ale do rzeczy - po rozebraniu mechanizmu okazało się że w tym modelu występuje wariant nr 1 -
    czyli czujnik odbiciowy. Pod obydwoma talerzykami są na przemian srebrne i czarne paski oraz zestawy dioda-fotodioda. Wyczyściłem wszystko dokładnie, przetarłem i nic. Dalej jest tak samo.

Dodano po 4 [minuty]:

Jak myślicie - pomiary miernikiem napięć na czujnikach dadzą ostateczną odpowiedż na pytanie : układ scalony czy też coś innego i szukam dalej ???
    Grzegorz Markowski
    pioglo wrote:
    ...
    Jak myślicie - pomiary miernikiem napięć na czujnikach dadzą ostateczną odpowiedż na pytanie : układ scalony czy też coś innego i szukam dalej ???

Miernikiem uniwersalnym sprawdzisz, czy diody podczerwone czujników otrzymują napięcie zasilania. Do sprawdzenia czy fototranzystory czujników dają sygnał na wyjściu, przydatny będzie oscyloskop. Czy czyściłeś czoła czujników?
    Emisję światła podczerwonego z diod, możesz sprawdzić również za pomocą aparatu cyfrowego. Po włączeniu magnetofonu, jeśli masz taką możliwość z częściowo zdemontowanym mechanizmem, skieruj obiektyw aparatu na czujniki. Na wyświetlaczu aparatu powinieneś zobaczyć jasne punkty będące efektem emisji światła podczerwonego przez diody czujników.

GM
    pioglo
    Level 9  
    Czoła czujników dokładnie wyczyszczone. Sprawdzian aparatem cyfrowym negatywny - po zdjęciu talerzyków i odsłonięciu czujników i włączeniu funkcji magnetofonu przód tył play na ekranie aparatu nie pojawiają się żadne jasne plamy czy rozbłyski.
    Grzegorz Markowski
    No to nie pozostaje Ci nic innego, jak pomiar napięcia zasilania diod podczerwonych. Na dwóch końcówkach każdego czujnika powinna być masa, na jednej napięcie dodatnie w stosunku do masy, ostatnia to wyjście sygnału z czujnika. Końcówki zwarte do masy wykryjesz omomierzem, a woltomierzem napięcie zasilania. Jeśli będzie ono obecne, a zakładam, że tak bo jest to jedno z podstawowych napięć zasilających inne funkcje magnetofonu, to czujniki są niestety do wymiany.

GM
    pioglo
    Level 9  
    Przeprowadziłem mały eksperyment - ciekawe co na to powiesz. Jak wiesz aparat nie wykrył świecących diod ( ta w pilocie od satelity pokazała się pięknie ). Postanowiłem odwrócić rzecz w drugą stronę - "poświeciłem" pilotem w czujniki. I co ? Po włączeniu jakiejkolwiek funkcji play ff rev magnetofon grał tak długo, jak długo trzymałem włączony pilot. Licznik wolno, skokami zmieniał cyfry na kolejne - kiedy bardzo szybko naciskałem przycisk w pilocie licznik liczył bardzo szybko. Sprawdziłem oba czujniki osobno i oba zachowywały się tak samo - działało tak długo jak włączony był pilot. Co Ty na to ?
    Grzegorz Markowski
    Ja na to, że doświadczenie, które przeprowadziłeś, tu muszę pogratulować inwencji i pomysłowości, wykazało sprawność "połówek" czujników czyli fototranzystorów oraz sprawność mikrokontrolera.
    Teraz musisz się upewnić, że diody emitujące promieniowanie podczerwone czyli drugie "połówki" czujników otrzymują napięcie zasilające. Jeśli tak, to czujniki są do wymiany z uwagi na uszkodzenie w/w diod. Jeśli napięcia nie ma, co jak wspomniałem wcześniej, jest mocno wątpliwe, trzeba szukać przyczyny jego braku.
    Pokaż zdjęcia tych czujników. Jeśli są podobne do tych, które pokazane są na zdjęciu w jednym z wcześniejszych postów to myślę, że jest szansa abyś takie czujniki ode mnie otrzymał.

GM
    pioglo
    Level 9  
    Zaznaczyłem go w kółku. Sprawdzę napięcie na diodach.

Dodano po 7 [minuty]:

Dodano po 2 [minuty]:

Oba czujniki są identyczne.
    Grzegorz Markowski
    Czyli mamy do czynienia ze starszą wersją takiego czujnika jak na zdjęciu, które wcześniej pokazałem.
    Musisz rozpatrzyć jak są podłączone czujniki oryginalne. Myślę, że mamy do czynienia z "zespołem" dioda emitująca podczerwień - fototranzystor. Jeśli tak, to możliwe podłączenie czujnika do układu jest następujące:
    - anoda diody emitującej jest połączona galwanicznie z kolektorem fototranzystora,
    - katoda diody emitującej jest podłączona do masy przez rezystor ograniczający prąd diody. Uwaga! Może być w układzie jeden rezystor wspólny dla obydwu diod czujników,
    - emiter tranzystora jest połączony z mikrokontrolerem.

Zdjęcie poniżej pokazuje czujniki jakimi mogę Ci służyć i sposób ich włączenia w układ. Rysunek pokazuje czujnik od jego czoła.

Skoro już masz zdjęte talerzyki, warto dokładnie wyczyścić bieżnię tzw. idlera. To jest to kółko widoczne na Twoim zdjęciu, przekazujące napęd na talerzyki. Unikniesz w przyszłości problemów z przewijaniem taśmy. Jeśli powierzchnia idlera po czyszczeniu będzie błyszcząca, przeszlifuj ją delikatnie papierem ściernym 180-200. Papier ścierny musi znajdować się na płaskiej powierzchni, a sam idler należy zdemontować do tej operacji.

GM
    pioglo
    Level 9  
    Zrobiłem nawet więcej - wymieniłem cały bieżnik na nowy, gdyż stary był pęknięty i lada chwila wyleciałby z rowka idlera. Trzymał się chyba tylko na brudzie. Co do czujników - prześledziłem ścieżki na płytce i kable - zasilanie poprzez jeden wspólny rezystor, wyjścia osobno każde do kontrolera. Nawiasem mówiąc to nie jest ten układ scalony co myślałem na początku. Jakie powinno być napięcie zasilające czujniki ?
    User removed account
    User removed account  
    Grzegorz Markowski
    Z ciekawości sprawdziłem diody w czujnikach, które prezentowałem wcześniej, nota bene wyjęte z fragmentu mechanizmu magn. firmy Sony :-) i obydwie prezentują spadek napięcia 1,011V w kierunku przewodzenia.

GM
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    Grzegorz Markowski
    WojtasJD wrote:
    Jak patrzę na fotkę tego elementu to mi się przypomina nieudokumentowany transoptor odbiciowy TCRT7000, który kiedyś 'rozpracowywałem':
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic324154.html

Czyli, że w zasadzie nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować do tego magnetofonu czujniki, które wymontowałem z mechanizmu magnetofonu Sony.
    Wyprowadzenia się zgadzają i nie będzie problemu z ew. "przeplataniem" nóżek czujników.
    Myślę, że parametry elektryczne również będą właściwe i mikrokontroler będzie otrzymywał właściwe sygnały z czujników.

GM
    pioglo
    Level 9  
    Pomiar napięcia zasilającego czujniki - 11,83V, napięcie na wyjściu z czujnika do mikrokontrolera - 9,75V. Czyli jednak fotodiody.
    pioglo
    Level 9  
    Rozkręciłem jeszcze bardziej mechanizm, aby dobrać się do płytki drukowanej, na której są zamontowane czujniki. Układ nawet rozbudowany, sygnał z emitera jest jeszcze wzmacniany tranzystorem, po jednym na czujnik. Na próbę zamontowałem inny transoptor, tylko jeden - wszystko gra, tylko..... jest zdecydowanie za duży. W związku z tym WIELKA PROŚBA do GM - odkupię od Ciebie dwa czujniki, jeśli nie masz nic przeciwko.

Dodano po 15 [minuty]:

Bardzo dziękuję wszystkim za pomoc - problem rozwiązany. Niniejszym zamykam temat.