Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jeden kanał przedwzmacniacza w unitra a9100 gra ciszej

kromka25 15 Sty 2011 21:16 1524 7
  • #1 15 Sty 2011 21:16
    kromka25
    Poziom 12  

Witam.
    W związku,że udało mi się naprawić wzmacniacz, to mam kolejny problem i liczę tu na pomoc użytkowników forum.
    Mianowicie końcówka mocy jest sprawna, prądy spoczynkowe ustawione, ale jeden kanał gra ciszej, a nawet bardzo cicho. Jest to na pewno wina przedwzmacniacza, gdyż zamieniłem przewody idące do końcówki mocy i wtedy drugi kanał gra głośno a pierwszy cicho. I teraz mam pytanie co może być tego przyczyną? :?::?:
    Dodam jeszcze, że potencjometr jest sprawny i rezystory także, ich wartości zgadzają się w obu kanałach przedwzmacniacza.
    Pozdrawiam i proszę o pomoc.

0 7
  • #2 15 Sty 2011 22:02
    kreslarz
    Poziom 35  

Jeżeli masz oscyloskop, to podłącz do wejścia jakikolwiek stały sygnał np. z generatora m.cz., zmostkuj kanały tak, by oba na wejściu miały ten sam sygnał i następnie sprawdzaj na kolektorach tranzystorów od wejścia do wyjścia przedwzmacniacza poziom przebiegu między kanałem dobrym a uszkodzonym. Po znalezieniu miejsca zaniku sygnału zmierz amplitudy na kondensatorach sprzęgających (na ich obu elektrodach) i w miejscu, gdzie na wejściu kondensatora jest sygnał dobry, a po nim jest go mało, wymień elektrolit i po sprawie.

0
  • #3 15 Sty 2011 22:10
    Tomek3820
    Poziom 15  

witam

A jak nie masz oscyloskopu to możesz wpinać się z końcówką mocy (przez potencjometr) na kolejne elki w przedwzmacniaczu (zgodnie ze schematem żeby sobie stałego z zasilacza na wejście nie dać przypadkiem) i zobaczysz w którym miejscu dokładnie sygnał słabnie. Jak nie masz czasu to możesz wymienić wszystkie które tam siedzą. Tego nie ma dużo, nowe są tanie a oryginalne mają co najmniej 20lat. Profilaktycznie można wymienić całość...

Pozdrawiam

0
  • #4 15 Sty 2011 22:32
    kromka25
    Poziom 12  

No niestety nie mam oscyloskopu.
    Więc mam wymienić wszystkie tranzystory??
    W przedwzmacniaczu są dwa typy bc239c oraz bc413b, oraz te od strony zasilania.
    Rozumiem, że mam wymienić tylko te dwa typy czy te przy zasilaniu też?

0
  • #5 15 Sty 2011 22:40
    Tomek3820
    Poziom 15  

Witam

Może źle się wyraziłem. Wszystkie elektrolity w przedwzmacniaczu. Tranzystory zostaw w spokoju jeżeli napięcia na stopniach w lewym i prawym kanale są jednakowe to któryś sprzęgający (takie o małych pojemnościach). a jak napięcia mają duży rozjazd to i tak do wymiany główne filtrujące C129 czy C106.

Pozdraiwam

0
  • #6 15 Sty 2011 22:43
    kromka25
    Poziom 12  

A jak mam sprawdzić te napięcia?
    Zapomniałem dodać ze prawy kanał gra jak należy a lewy cicho.
    Sprawdziłem napięcie na tych przewodach które idą od przedwzmacniacza do końcówki mocy. W obu kanałach jest 2mV. O to napięcie chodziło czy mam zmierzyć jeszcze gdzie indziej??

0
  • #7 16 Sty 2011 09:14
    Tomek3820
    Poziom 15  

Nie te. Na płytce przedwzmacniacza są 2 identyczne tory. Jeden na lewy kanał a drugi na prawy. Są wizualnie takie same. weź miernik i pomierz napięcia na tranzystorach odpowiednio na lewym i prawym kanale i porównaj. Na schemacie są napięcia podane powinny się z niewielkim rozrzutem zgadzać. Ale elki i tak bym wymienił na twoim miejscu od razu. Aha co to znaczy że prawy gra cicho? Słychać go w miarę normalnie? Proponuję też poprawić luty na płytce preampa i dokładnie obejrzeć ten selektor wejść czy styki nie są zbyt zaśniedziałe lub wytarte.

Aha zapomniałem a jak reaguje na balans? Jak załączysz MONO to jest OK?

0
  • #8 16 Sty 2011 12:47
    kromka25
    Poziom 12  

A więc tak wszystko działa normalnie gdy zrobię mostek na wejściu do wzmacniacza tzn zmostkuję 2 wejścia i wtedy sygnał podawany jest z prawego kanału przedwzmacniacza na wzmacniacz i grają oba identycznie.
    Nie prawy tylko lewy gra cicho. Znaczy to, że potencjometr na max a dalej ledwo go słychać. Wpadł mi do głowy pewien pomysł. Żeby po kolei zamieniać elektrolity z prawego na lewy czy to dobry pomysł??

Dodano po 1 [godziny] 23 [minuty]:

napięcia na tranzystorach w obu kanałach są jednakowe.

Dodano po 1 [godziny] 2 [minuty]:

Wszystko już działa.
    Dzięki wszystkim za pomoc i porady.
    Pozdrawiam kromka25.

0
  Szukaj w 5mln produktów