Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kolumny estradowe na stx-ach

15 Sty 2011 21:20 6238 22
  • #1 15 Sty 2011 21:20
    1416745
    Użytkownik usunął konto  
  • #2 15 Sty 2011 22:50
    marian133
    Poziom 38  

O których kolumnach?

GDN-38-550 to głośnik na suba

GDN-38-400 to budżetowy głośnik na suba

Drivera który podałeś jeszcze nikt nie miał z tego co wiem

Zwrotnica którą pokazałeś jest tylko i wyłącznie do tych głośników które są tam podane.

PS. ten twój projekt kolumny nie ma sensu.

0
  • #3 15 Sty 2011 23:29
    RAV_AUDIO
    Poziom 21  

Ja też mam mieszane uczucia co do tego projektu:/
    Myślę że taka szafa też zbyt pięknie nie zagra. Jeśli chcesz dużą kolumnę to może wzoruj się na projekcie kolegów? I najwyżej hmm powiększ swoją obudowę... tak jak to pokazane jest na obrazku poniżej.

Kolumny estradowe na stx-ach

Oczywiście nie polecam tego typu rozwiązania. Aha i te swoje niskotonowe głośniki mógłbyś zmienić na jakieś GDSy STXa.

0
  • #4 16 Sty 2011 09:40
    1416745
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 16 Sty 2011 10:25
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Widzę, że ostatnio coraz więcej bezsensownych projektów zaczyna się rodzić na elektrodzie...

Po pierwsze napiszę do RAV_AUDIO:

Możesz mi powiedzieć, po co ktoś miałby zwiększać objętość (i co najważniejsze ciężar i gabaryty) kolumny estradowej, dokładając jakąś niewykorzystaną komorę? Owszem, zabieg taki stosuje się czasem w kolumnach domowych (aby uzyskać ich odpowiednią wysokość/ estetykę). Za to nigdy z czymś takim nie spotkałem się w kolumnach estradowych, bo są to kolumny które z reguły często się przenosi, przesuwa itd... Wręcz przeciwnie, większość czołowych producentów dąży do tego, aby kolumny były jak najlżejsze/ najmniejsze. Więc taka niewykorzystana komora była by w tym wypadku stratą materiału (pieniędzy) i czystą, hmm chęcią popisania się? (woooowww, ale on ma duże kolumny, ale to musi nawalać...)- nie chcę nazywać tego po imieniu...

Teraz kolego niedzwiadek:

Na dzień dobry radzę poczytać troszkę o budowie kolumn, zwrotnic itd...
    Bo niestety po Twoim doborze przetworników i zwrotnicy pokazałeś nam, że nie masz nawet najmniejszych podstaw wiedzy. Przykro mi to mówić, ale tak jest.

Odpowiedz sobie na pytanie, chcesz mieć odpustowy zestaw, który będzie robił wrażenie wielkością i budził respekt wyglądem, tak, że każdemu amatorowi opadnie szczenka, jak wejdzie na salę? Kup najtańsze omnitroniki z allegro 2x15" plus 10x driver piezo po 2 zł i 2kW mocy P.M.P.O sztuka...

Chcesz mieć zestaw, który brzmieniem zaskoczy niejednego, nawet nie amatora? Zwłaszcza jak powiesz cenę, za jaką wykonałeś? Zrób dwie nadstawki STX PA-600 (te do których podałeś schemat zwrotnicy), dwa basy na STX GDN-38-550 (optymalnie byłoby 4 szt., ale na początek starczą dwa, nie musisz wysterowywać nadstawek do oporu...). Do tego crossover i dwa porządne końce mocy. I masz po ok. 700, 800W na stronę, i to jest zestaw 2.2, temu pod względem basu nie dorównają nawet sporo droższe kolumny typu 15"+driver. A i brzmienie pozostałej części pasma jest przyzwoite...

0
  • #6 16 Sty 2011 12:51
    1416745
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 16 Sty 2011 12:56
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Przeoczyłem, że to do PA-1000, ale to i tak nic nie zmienia.

Nie mógłbym, ponieważ napisałem Ci już, że do takich subwooferów nie stosuje się podziału pasywnego, tylko crossover i osobny koniec mocy (proponuję poczytać o techikach nagłośnieniowych). To niestety nie altusy i unitrzak 25W, że dasz jakąś tam cewkę i po kłopocie...

Chyba, że chodzi Ci o właśnie aktywny filtr i Cię źle zrozumiałem, to przepraszam. Ale schematu też nie podam, bo pełno krąży takich po sieci, a poza tym jeśli myślisz poważnie o nagłośnieniu, to wg mnie lepiej nie składać samemu nic poza kolumnami, a sprzęty typu wzmacniacz, crossover- kupić gotowe. Koszt takiego crossovera, to ok. 300 zł nowy, z gwarą 2 lata (mówię oczywiście o najtańszych rozwiązaniach).

Porządna zwrotnica pasywna wyszłaby pewnie nie taniej jak taki crossover (ze względu na potrzebne ogromne cewki i kondensatory), a to i tak nigdy nie będzie to, co podział aktywny. Wystąpią starty mocy i nie masz regulacji balansu między nadstawkami/ subwooferami, a ta jest nieodzowna, bo nadstawki na 99% będą miały przewagę głośności nad basami. I co z tym wtedy zrobisz przy podziale pasywnym? A no nic...

Jak na początek nie stać cię na dwa wzmacniacze, to kup chociaż jeden porządny (który później Ci zostanie i wykorzystasz go na same basy)i crossover. Jednym kanałem zasilasz górki, a drugim subbas. Grasz mono, ale na dyskotekach to "obleci" i i tak nikt pewnie się nie zorientuje, bo 3/4 ludzi bawiących się nie będzie wiedziało jaka jest różnica między mono, a stereo...

0
  • #8 16 Sty 2011 13:10
    1416745
    Użytkownik usunął konto  
  • #9 16 Sty 2011 13:16
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Po prostu, to naprawdę poczytaj sobie o tym, bo widzę, że nie w temacie jesteś. Ja Ci teraz pokrótce opiszę jak to wygląda (przy 1 szt. wzmacniacza):

1. Z wyjść mixera wyprowadzasz sygnał na wejścia crossovera.
    2. Z crossovera, z jednego wyjścia na nadstawki (Hi output) wyprowadzasz sygnał do jednego kanału wzmacniacza (wzmacniacz w konfiguracji stereo). Pod ten kanał zapinasz nadstawki, przykładowo PA-600, to możesz je spiąć równolegle i uzyskasz wtedy 4 Ohm, większość obecnych wzmacniaczy obsługuje na kanał taką impedancję. W tych PA-600 oczywiście jest zamontowana zwrotnica dzieląca pasmo pomiędzy midbas/driver.
    3. Wyjście crossovera na subwoofer (sub out, czy też low out) łączysz z drugim kanałem wzmacniacza. Kanał ten napędza subwoofer/ subwoofery. Wtedy w subwooferze nie stosujesz już żadnej zwrotnicy, bo crossover to jest właśnie aktywna zwrotnica, odpowiada w Twoim wypadku za podział bas/nadstawki...

I powiedz mi, masz już jakiś sprzęt? Konkretne modele wzmacniaczy/ kolumn... Jakieś głośniki na stanie? Bo na razie to wszystko, to takie gdybanie.

Aha, i najważniejsze, czyli pieniążki- jaką maksymalną sumą dysponujesz do wydania na sprzęt?

0
  • #10 16 Sty 2011 13:28
    1416745
    Użytkownik usunął konto  
  • #11 16 Sty 2011 13:34
    Greg1702
    Poziom 20  

Jak dawać dwa basowe głośniki do kolumny to tylko tej samej mocy. Nikt nie stosuje innego rozwiązania. Myślę że spokojnie można zastosować dwa GDNy 38-550. Co do drivera to spokojnie można dać d-800-ti i bedzie grało super. Cięcie zrobić na 1,5 kHz/18 dB.

0
  • #12 16 Sty 2011 13:36
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Powoli, powoli... Po pierwsze, usuń linki, bo zaraz Ci się dostanie od modów. Po drugie, to co pokazałeś, to są kompresory/bramki/limitery, a nie wzmacniacze.

Ty potrzebujesz np. wzmacniacza T.amp TA2400 (jeśli ma być w miarę tanio), do tego crossover, np. Behringer CX 3400, i optymalnie byłoby drugi wzmacniacz, a ten powyżej wykorzystać na basy. Rozumiem, że jesteś/chcesz być mobilnym DJ-em? Masz odtwarzacze CD/ planujesz ich zakup?

Greg, chociaż Ty nie wprowadzaj zamętu... Masz taki zestaw? Pomierzony oczywiście i z porządną zwrotnicą pod to? To, że dla Ciebie jak jest wyrwa na średnich tonach, to gra super (sory, ale pokazałeś to już w innym temacie, w którym przedstawiałeś swoje kolumny), to nie znaczy, że każdy tak ma spartolić kolumny. Już było 100x jak nie więcej mówione, że głośniki serii GDN-38-550 to typowe basy i nie nadają się do dwudrożnych konstrukcji. Raczyłeś chociaż spojrzeć na charakterystykę tego głośnika? Pomyślałeś o tym, czy D800 wytrzyma takie cięcie przy tej mocy?

0
  • #13 16 Sty 2011 13:38
    Greg1702
    Poziom 20  

marian133 napisał:
    PS. ten twój projekt kolumny nie ma sensu.
    Podzielam twoje zdanie.

0
  • #14 16 Sty 2011 13:41
    1416745
    Użytkownik usunął konto  
  • #15 16 Sty 2011 13:47
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Nie no, niedźwiadek naprawdę poczytaj trochę, wróć za parę tygodnii to doradzimy, bo widzę, że nic nie rozumiesz z tego, co tutaj piszemy. I nie zrozumiesz, bo nie znasz podstawowych rodzajów sprzętu, konfiguracji etc... A nikt Ci tutaj na tacy nie będzie podawał, bo jest tego multum na forum i nie tylko...

0
  • #16 16 Sty 2011 13:53
    1416745
    Użytkownik usunął konto  
  • Pomocny post
    #17 16 Sty 2011 13:56
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj, wszystko jest tutaj na forum a także i gdzie indziej. Są bardzo obszerne tematy o rodzajach obudów głośnikowych, wady, zalety itd. Posługiwanie się symulatorem itd. Wszystko pięknie opisane i szczegółowo, tylko trzeba trochę chęci. I nie da się tego ogarnąć w jedną niedzielę, ani nawet w 4 niedziele w miesiącu...

0
  • #18 16 Sty 2011 20:50
    Greg1702
    Poziom 20  

niedzwiadek204 jaki to bas chcesz mieć i jaki przetwornik w nim zamontujesz?? Obudowa najlepiej z bass reflexem.

0
  • #19 16 Sty 2011 22:20
    RAV_AUDIO
    Poziom 21  

wisnia_lwa napisał:

Po pierwsze napiszę do RAV_AUDIO:

Możesz mi powiedzieć, po co ktoś miałby zwiększać objętość (i co najważniejsze ciężar i gabaryty) kolumny estradowej, dokładając jakąś niewykorzystaną komorę? Owszem, zabieg taki stosuje się czasem w kolumnach domowych (aby uzyskać ich odpowiednią wysokość/ estetykę). Za to nigdy z czymś takim nie spotkałem się w kolumnach estradowych, bo są to kolumny które z reguły często się przenosi, przesuwa itd... Wręcz przeciwnie, większość czołowych producentów dąży do tego, aby kolumny były jak najlżejsze/ najmniejsze. Więc taka niewykorzystana komora była by w tym wypadku stratą materiału (pieniędzy) i czystą, hmm chęcią popisania się? (woooowww, ale on ma duże kolumny, ale to musi nawalać...)- nie chcę nazywać tego po imieniu...

OK, wiem że mniejsze kolumny są lepsze, poza tym sam jestem mobilnym hmm DJ-em i wiem jak ciężko spakować to wszystko do Kombiaka. Tylko kolega tzn autor napisał projekt kolumn o dużych gabarytach. Myślę że nie ma sensu próbować projektować tak wielkiej kolumny na siłę i tracić na dźwięku, więc podałem mu takie rozwiązanie po to żeby to jako tako grało (jedno z rozwiązań-wy to komentujecie po to żeby mu uświadomić resztę).

Myślę że autor tematu chce zrealizować wizję o której napisałeś tj. "Wooow ale masz kolumny wielkie, pewnie drogie i mocne".
    Dlaczego? Panowie w naszych czasach powstało pokolenie "hollywood i Voice Kraft"-te dzieci wierzą że te wzmacniacze mają po 3tys WATT za 500zł, tak samo dzieje się z kolumnami! Teraz idąc na imprezę zagrać nie możesz powiedzieć że masz w STX-ach 200W RMS, bo Cię wyśmieją i wezmą tego który ma w swoich większych kolumnach hollywooda 1000W RMS ( niewiadomo skąd, chyba z kosmosu albo jeszcze do tego jakąś siłę grawitacji doliczają ;D ).

To tylko w ramach wytłumaczenia...

0
  • #20 04 Gru 2011 20:51
    1416745
    Użytkownik usunął konto  
  • #21 04 Gru 2011 21:34
    wisnia_lwa
    Poziom 28  

Wzmacniacz lepiej kup gotowy T.amp TA-1050 np.

Do tego zostanie Ci na kolumny jakieś 1500 zł. Za to kupisz używki w ładnym stanie, przykładowo jakieś LDM-y. Koniecznie "celuj" w 15" plus driver, albo trójdrożne układy.

Czemu tak? Po pierwsze, nie będziesz miał subwooferów, a kolumna z 15" głośnikiem basowym/ midbasowym zawsze da Ci coś więcej dołu jak 12" i na mniejsze imprezy obejdzie się bez subbasów. Po drugie, masz sprzęt "firmowy" poniekąd, który w razie niepowodzenia "biznesu" w miarę łatwo sprzedać bez większej straty.

Mówię Ci to z doświadczenia. Jak zrobisz "składaki", to ciężko Ci będzie to w razie co sprzedać, a zwłaszcza na składany wzmacniacz będą się krzywo patrzeć nawet na małych imprezach (bo nie zapominaj, że "granie imprez" to także odpowiedzialność wynikająca z tego, że montujesz jakiś tam sprzęt, jak go montujesz itd... Wzmacniacz = napięcie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Nie zapominaj o tym).

0
  • #22 05 Gru 2011 06:30
    1416745
    Użytkownik usunął konto  
  • #23 07 Gru 2011 22:40
    Michał:)
    Poziom 15  

Wharfedale Pro EVP-X15. Są na 15" głośniku więc pograsz bez dodatkowego subwoofera ;)

0
  Szukaj w 5mln produktów