Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Kolumny estradowe na stx-ach

15 Jan 2011 21:20 6901 22
    User removed account
    User removed account  
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    marian133
    Level 38  
    O których kolumnach?

GDN-38-550 to głośnik na suba

GDN-38-400 to budżetowy głośnik na suba

Drivera który podałeś jeszcze nikt nie miał z tego co wiem

Zwrotnica którą pokazałeś jest tylko i wyłącznie do tych głośników które są tam podane.

PS. ten twój projekt kolumny nie ma sensu.
    RAV_AUDIO
    Level 21  
    Ja też mam mieszane uczucia co do tego projektu:/
    Myślę że taka szafa też zbyt pięknie nie zagra. Jeśli chcesz dużą kolumnę to może wzoruj się na projekcie kolegów? I najwyżej hmm powiększ swoją obudowę... tak jak to pokazane jest na obrazku poniżej.

Kolumny estradowe na stx-ach

Oczywiście nie polecam tego typu rozwiązania. Aha i te swoje niskotonowe głośniki mógłbyś zmienić na jakieś GDSy STXa.
    User removed account
    User removed account  
    wisnia_lwa
    Level 28  
    Widzę, że ostatnio coraz więcej bezsensownych projektów zaczyna się rodzić na elektrodzie...

Po pierwsze napiszę do RAV_AUDIO:

Możesz mi powiedzieć, po co ktoś miałby zwiększać objętość (i co najważniejsze ciężar i gabaryty) kolumny estradowej, dokładając jakąś niewykorzystaną komorę? Owszem, zabieg taki stosuje się czasem w kolumnach domowych (aby uzyskać ich odpowiednią wysokość/ estetykę). Za to nigdy z czymś takim nie spotkałem się w kolumnach estradowych, bo są to kolumny które z reguły często się przenosi, przesuwa itd... Wręcz przeciwnie, większość czołowych producentów dąży do tego, aby kolumny były jak najlżejsze/ najmniejsze. Więc taka niewykorzystana komora była by w tym wypadku stratą materiału (pieniędzy) i czystą, hmm chęcią popisania się? (woooowww, ale on ma duże kolumny, ale to musi nawalać...)- nie chcę nazywać tego po imieniu...

Teraz kolego niedzwiadek:

Na dzień dobry radzę poczytać troszkę o budowie kolumn, zwrotnic itd...
    Bo niestety po Twoim doborze przetworników i zwrotnicy pokazałeś nam, że nie masz nawet najmniejszych podstaw wiedzy. Przykro mi to mówić, ale tak jest.

Odpowiedz sobie na pytanie, chcesz mieć odpustowy zestaw, który będzie robił wrażenie wielkością i budził respekt wyglądem, tak, że każdemu amatorowi opadnie szczenka, jak wejdzie na salę? Kup najtańsze omnitroniki z allegro 2x15" plus 10x driver piezo po 2 zł i 2kW mocy P.M.P.O sztuka...

Chcesz mieć zestaw, który brzmieniem zaskoczy niejednego, nawet nie amatora? Zwłaszcza jak powiesz cenę, za jaką wykonałeś? Zrób dwie nadstawki STX PA-600 (te do których podałeś schemat zwrotnicy), dwa basy na STX GDN-38-550 (optymalnie byłoby 4 szt., ale na początek starczą dwa, nie musisz wysterowywać nadstawek do oporu...). Do tego crossover i dwa porządne końce mocy. I masz po ok. 700, 800W na stronę, i to jest zestaw 2.2, temu pod względem basu nie dorównają nawet sporo droższe kolumny typu 15"+driver. A i brzmienie pozostałej części pasma jest przyzwoite...
    User removed account
    User removed account  
    wisnia_lwa
    Level 28  
    Przeoczyłem, że to do PA-1000, ale to i tak nic nie zmienia.

Nie mógłbym, ponieważ napisałem Ci już, że do takich subwooferów nie stosuje się podziału pasywnego, tylko crossover i osobny koniec mocy (proponuję poczytać o techikach nagłośnieniowych). To niestety nie altusy i unitrzak 25W, że dasz jakąś tam cewkę i po kłopocie...

Chyba, że chodzi Ci o właśnie aktywny filtr i Cię źle zrozumiałem, to przepraszam. Ale schematu też nie podam, bo pełno krąży takich po sieci, a poza tym jeśli myślisz poważnie o nagłośnieniu, to wg mnie lepiej nie składać samemu nic poza kolumnami, a sprzęty typu wzmacniacz, crossover- kupić gotowe. Koszt takiego crossovera, to ok. 300 zł nowy, z gwarą 2 lata (mówię oczywiście o najtańszych rozwiązaniach).

Porządna zwrotnica pasywna wyszłaby pewnie nie taniej jak taki crossover (ze względu na potrzebne ogromne cewki i kondensatory), a to i tak nigdy nie będzie to, co podział aktywny. Wystąpią starty mocy i nie masz regulacji balansu między nadstawkami/ subwooferami, a ta jest nieodzowna, bo nadstawki na 99% będą miały przewagę głośności nad basami. I co z tym wtedy zrobisz przy podziale pasywnym? A no nic...

Jak na początek nie stać cię na dwa wzmacniacze, to kup chociaż jeden porządny (który później Ci zostanie i wykorzystasz go na same basy)i crossover. Jednym kanałem zasilasz górki, a drugim subbas. Grasz mono, ale na dyskotekach to "obleci" i i tak nikt pewnie się nie zorientuje, bo 3/4 ludzi bawiących się nie będzie wiedziało jaka jest różnica między mono, a stereo...
    User removed account
    User removed account  
    wisnia_lwa
    Level 28  
    Po prostu, to naprawdę poczytaj sobie o tym, bo widzę, że nie w temacie jesteś. Ja Ci teraz pokrótce opiszę jak to wygląda (przy 1 szt. wzmacniacza):

1. Z wyjść mixera wyprowadzasz sygnał na wejścia crossovera.
    2. Z crossovera, z jednego wyjścia na nadstawki (Hi output) wyprowadzasz sygnał do jednego kanału wzmacniacza (wzmacniacz w konfiguracji stereo). Pod ten kanał zapinasz nadstawki, przykładowo PA-600, to możesz je spiąć równolegle i uzyskasz wtedy 4 Ohm, większość obecnych wzmacniaczy obsługuje na kanał taką impedancję. W tych PA-600 oczywiście jest zamontowana zwrotnica dzieląca pasmo pomiędzy midbas/driver.
    3. Wyjście crossovera na subwoofer (sub out, czy też low out) łączysz z drugim kanałem wzmacniacza. Kanał ten napędza subwoofer/ subwoofery. Wtedy w subwooferze nie stosujesz już żadnej zwrotnicy, bo crossover to jest właśnie aktywna zwrotnica, odpowiada w Twoim wypadku za podział bas/nadstawki...

I powiedz mi, masz już jakiś sprzęt? Konkretne modele wzmacniaczy/ kolumn... Jakieś głośniki na stanie? Bo na razie to wszystko, to takie gdybanie.

Aha, i najważniejsze, czyli pieniążki- jaką maksymalną sumą dysponujesz do wydania na sprzęt?
    User removed account
    User removed account  
    Greg1702
    Level 20  
    Jak dawać dwa basowe głośniki do kolumny to tylko tej samej mocy. Nikt nie stosuje innego rozwiązania. Myślę że spokojnie można zastosować dwa GDNy 38-550. Co do drivera to spokojnie można dać d-800-ti i bedzie grało super. Cięcie zrobić na 1,5 kHz/18 dB.
    wisnia_lwa
    Level 28  
    Powoli, powoli... Po pierwsze, usuń linki, bo zaraz Ci się dostanie od modów. Po drugie, to co pokazałeś, to są kompresory/bramki/limitery, a nie wzmacniacze.

Ty potrzebujesz np. wzmacniacza T.amp TA2400 (jeśli ma być w miarę tanio), do tego crossover, np. Behringer CX 3400, i optymalnie byłoby drugi wzmacniacz, a ten powyżej wykorzystać na basy. Rozumiem, że jesteś/chcesz być mobilnym DJ-em? Masz odtwarzacze CD/ planujesz ich zakup?

Greg, chociaż Ty nie wprowadzaj zamętu... Masz taki zestaw? Pomierzony oczywiście i z porządną zwrotnicą pod to? To, że dla Ciebie jak jest wyrwa na średnich tonach, to gra super (sory, ale pokazałeś to już w innym temacie, w którym przedstawiałeś swoje kolumny), to nie znaczy, że każdy tak ma spartolić kolumny. Już było 100x jak nie więcej mówione, że głośniki serii GDN-38-550 to typowe basy i nie nadają się do dwudrożnych konstrukcji. Raczyłeś chociaż spojrzeć na charakterystykę tego głośnika? Pomyślałeś o tym, czy D800 wytrzyma takie cięcie przy tej mocy?
    Greg1702
    Level 20  
    marian133 wrote:
    PS. ten twój projekt kolumny nie ma sensu.
    Podzielam twoje zdanie.
    User removed account
    User removed account  
    wisnia_lwa
    Level 28  
    Nie no, niedźwiadek naprawdę poczytaj trochę, wróć za parę tygodnii to doradzimy, bo widzę, że nic nie rozumiesz z tego, co tutaj piszemy. I nie zrozumiesz, bo nie znasz podstawowych rodzajów sprzętu, konfiguracji etc... A nikt Ci tutaj na tacy nie będzie podawał, bo jest tego multum na forum i nie tylko...
    User removed account
    User removed account  
  • Helpful post
    wisnia_lwa
    Level 28  
    Czytaj, czytaj i jeszcze raz czytaj, wszystko jest tutaj na forum a także i gdzie indziej. Są bardzo obszerne tematy o rodzajach obudów głośnikowych, wady, zalety itd. Posługiwanie się symulatorem itd. Wszystko pięknie opisane i szczegółowo, tylko trzeba trochę chęci. I nie da się tego ogarnąć w jedną niedzielę, ani nawet w 4 niedziele w miesiącu...
    Greg1702
    Level 20  
    niedzwiadek204 jaki to bas chcesz mieć i jaki przetwornik w nim zamontujesz?? Obudowa najlepiej z bass reflexem.
    RAV_AUDIO
    Level 21  
    wisnia_lwa wrote:

Po pierwsze napiszę do RAV_AUDIO:

Możesz mi powiedzieć, po co ktoś miałby zwiększać objętość (i co najważniejsze ciężar i gabaryty) kolumny estradowej, dokładając jakąś niewykorzystaną komorę? Owszem, zabieg taki stosuje się czasem w kolumnach domowych (aby uzyskać ich odpowiednią wysokość/ estetykę). Za to nigdy z czymś takim nie spotkałem się w kolumnach estradowych, bo są to kolumny które z reguły często się przenosi, przesuwa itd... Wręcz przeciwnie, większość czołowych producentów dąży do tego, aby kolumny były jak najlżejsze/ najmniejsze. Więc taka niewykorzystana komora była by w tym wypadku stratą materiału (pieniędzy) i czystą, hmm chęcią popisania się? (woooowww, ale on ma duże kolumny, ale to musi nawalać...)- nie chcę nazywać tego po imieniu...

OK, wiem że mniejsze kolumny są lepsze, poza tym sam jestem mobilnym hmm DJ-em i wiem jak ciężko spakować to wszystko do Kombiaka. Tylko kolega tzn autor napisał projekt kolumn o dużych gabarytach. Myślę że nie ma sensu próbować projektować tak wielkiej kolumny na siłę i tracić na dźwięku, więc podałem mu takie rozwiązanie po to żeby to jako tako grało (jedno z rozwiązań-wy to komentujecie po to żeby mu uświadomić resztę).

Myślę że autor tematu chce zrealizować wizję o której napisałeś tj. "Wooow ale masz kolumny wielkie, pewnie drogie i mocne".
    Dlaczego? Panowie w naszych czasach powstało pokolenie "hollywood i Voice Kraft"-te dzieci wierzą że te wzmacniacze mają po 3tys WATT za 500zł, tak samo dzieje się z kolumnami! Teraz idąc na imprezę zagrać nie możesz powiedzieć że masz w STX-ach 200W RMS, bo Cię wyśmieją i wezmą tego który ma w swoich większych kolumnach hollywooda 1000W RMS ( niewiadomo skąd, chyba z kosmosu albo jeszcze do tego jakąś siłę grawitacji doliczają ;D ).

To tylko w ramach wytłumaczenia...
    User removed account
    User removed account  
    wisnia_lwa
    Level 28  
    Wzmacniacz lepiej kup gotowy T.amp TA-1050 np.

Do tego zostanie Ci na kolumny jakieś 1500 zł. Za to kupisz używki w ładnym stanie, przykładowo jakieś LDM-y. Koniecznie "celuj" w 15" plus driver, albo trójdrożne układy.

Czemu tak? Po pierwsze, nie będziesz miał subwooferów, a kolumna z 15" głośnikiem basowym/ midbasowym zawsze da Ci coś więcej dołu jak 12" i na mniejsze imprezy obejdzie się bez subbasów. Po drugie, masz sprzęt "firmowy" poniekąd, który w razie niepowodzenia "biznesu" w miarę łatwo sprzedać bez większej straty.

Mówię Ci to z doświadczenia. Jak zrobisz "składaki", to ciężko Ci będzie to w razie co sprzedać, a zwłaszcza na składany wzmacniacz będą się krzywo patrzeć nawet na małych imprezach (bo nie zapominaj, że "granie imprez" to także odpowiedzialność wynikająca z tego, że montujesz jakiś tam sprzęt, jak go montujesz itd... Wzmacniacz = napięcie niebezpieczne dla zdrowia i życia. Nie zapominaj o tym).
    User removed account
    User removed account  
    Michał:)
    Level 15  
    Wharfedale Pro EVP-X15. Są na 15" głośniku więc pograsz bez dodatkowego subwoofera ;)