Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Prosz, dodaj wyj徠ek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzi瘯i temu, 瞠 ogl康asz reklamy, wspierasz portal i u篡tkownik闚.

Budowa kolumn g這郾ikowych do domu

stefcio 14 Pa 2004 22:28 4534 17
  • #1 14 Pa 2004 22:28
    stefcio
    Poziom 21  

Jestem w posiadaniu dw鏂h skrzyneczek ze sklepu meblowego wykonanych z p造ty wi鏎owej o grubo軼i 2cm w kolorze olcha o wymiarach jak na rysunku. Narazie 軼ianek przedniej i tylnej niema, ale to nie problem. Prosz o pomoc w dobraniu to tej obudowy odpowiednich g這郾ik闚 a tak瞠 zasugerowa jak powinienem wykona obudow. Mam naprawd 豉dny materia na obudowy. Mam nadzieje, 瞠 pomo瞠cie mi wykona z nich 豉dne kolumny, kt鏎e zgraj pod陰czone do wzmacniacza 2x50W. Z g鏎y dzi瘯uje za wszystkie sugestie i porady.

0 17
  • #2 14 Pa 2004 22:49
    Kwaczor

Spec od akustyki

ze wzgledu na to, ze s to waskie obudowy, to objeto嗆 w sumie jest niewielka. wychodzi jakies 22 litry. Cz窷 z tego urw g這郾iki i BR. Niestety mo積a tam w這篡 g這郾iki o 鈔ednicy 15cm. Chyba, ze zdecydujesz sie przedni 軼ian za這篡c na wierzch, wtedy troche sie powi瘯szy objeto嗆, ale bedzie mozna za這zyc g這郾iki 165mm. Teraz pozostaje pytanie, jakie kategorie cenowe wchodz w gr.

0
  • #3 15 Pa 2004 00:02
    Tremolo
    Poziom 43  

w uproszczeniu:

szeroko嗆 u鈔edniona netto: ((13+17)/2-4)=13cm=1,3dm
    wysoko嗆 u鈔edniona netto: ((68,5+72,5)/2-4)=66,35=6,6dm
    gl瑿oko嗆 uprzoszczenie: ok. 28cm-4cm=24cm=2,4 dm

V=abc=20,5 litra.

Moi g堯wni pretendenci: Tesla 150, Tesla 165-nie za bardzo bedzie pasowa..

Lub inna opcja: g這郾ik basowy z boku (tak si robi w nowoczesnym HIFI) , nastepnie wysokotonowy + ew. sredniotonowiec z przodu. Rozwi您anie eleganckie BR z ty逝. Tylko ci篹ko znale潭 pretendenta do 20 litr闚. Mo瞠 Peerles TD205R strojony na 44 Hz?

Jesli nie sta Ci na niego albo nie dostaniesz no to mo瞠 LW800 - ale to ni窺za p鏊ka brzmieniowa. Ustawiasz po boku i do tego strojenie 45-50 Hz i bedzie 豉dnie gra這.

A mo瞠 jaka nietypowa kolumna (TL)?

0
  • #4 15 Pa 2004 15:50
    stefcio
    Poziom 21  

Zbi貫m jakie 5lat temu kolumny dwudro積e na g這郾ikach Tonsil GDN20/40 i wysokotonowy chyba 9/80kopu趾a8ohm jak dobrze pami皻am. Zwrotnice wyliczy貫m z jakiej ksi您ki, ale i tak pu遼iej na s造ch dobiera貫m elementy. Teraz my郵 o kolumnach tr鎩dro積ych i ch皻nie wsadzi豚ym bym tam g這郾iki o 鈔ednicy 16.5mm. Koszty, jakie jestem wstanie przeznaczy to maksymalnie 400z na kolumn.

0
  • #5 15 Pa 2004 15:54
    Kwaczor

Spec od akustyki

w przypadku tak ma造ch g這郾ik闚 bsowych, nie potrzeba g這郾ika sredniotonowego. Lepiej dac 2 g這郾iki basowe i jeden wysokotonowy. Mo積a da os豉wione ARN150, ale wtedy cz窷 obudowy trzeba by odgrodzi, bo bedzie za wielka.

0
  • #6 15 Pa 2004 16:08
    stefcio
    Poziom 21  

Nad opci dwa gasowe i jeden wysokotonowy te rozmysla貫m i uwa瘸m 瞠 to te dobry pomys. Teraz prosze o konkretne symbole.

0
  • #7 15 Pa 2004 18:14
    Kwaczor

Spec od akustyki

proponuje ARN 150/03/08 lub ARN 150/03/04. W zalezno軼i od tego jak impedancje chcesz uzyskac, 豉czysz szeregowo 2 g這郾ik 4ohm i masz 8, albo rownolegle 2 g這郾iki 8 ohm i masz 4. gwizdek prpoponuje tonsil gdwk11/100. Trzeba by zrobic dla niego osobna komore np. w g鏎nej cz瘰ci kolumny. W ten sposob uda ci sie obni篡c nieco objeo嗆 kolumny, bo dla tych ARN odpowiednia objeto軼 to oko這 18litr闚, lun nawet troche mniej. BR trzeba dobrac pozniej, niestety nie mam w tej chwili programu (nie jestem u siebie). C do zwrotnicy, to by這 juz na ten temat powiedziane wiele. Poszukaj tematu "kolumny yoshiego". Konfiguracja tych g這郾ik闚 jest tam opisana do嗆 obszernie, a zwrotnica zrobiona od podstaw i sprawdzona.

Pozdrawiam

0
  • #8 17 Pa 2004 13:19
    stefcio
    Poziom 21  

Niestety niemoge odszuka tematu "kolumny Yoshiego" a mam pytanko jedno jakiej mocy s te g這sniki? czy m鏬豚ym je zast徙i tonsilem? i czy m鏬豚ym w豉o篡 16.5cm?

0
  • #10 17 Pa 2004 23:59
    stefcio
    Poziom 21  

Ostatnie pytanie. gdzie ja moge zam闚i te g這sniki?

0
  • #11 18 Pa 2004 01:17
    Pianek
    Poziom 10  

Witam ja tez caly czas zajmuje sie budowa kolumn.Najlepiej moim zdniem kupic glosniki na allegro.Za glosnik 170 wat 16,cm zaplacisz pewnie jakies 30-40zl a uwierz mi ze to bardzo przyzwoita cena za taki glosnik.Tylko nie wiem czy Ci sie taka budowa kulumny oplaca na allegro kupisz cala skrzynie bassowa jeden glosnik 20cm 200 wat w extra kolumnie fabrycznej za 75zl plus z 20zl przesylka.Kupisz dwie takie skrzynki akurat dobre do Twojego wzmacniacza.Dwie takie skrzynie i sasiedzi maja przesrane!!!Wiec jesli masz 400zl to 2x 75zl plus 2x20 przesylki i masz190 zl.I taki zestaw pewnie bedzie mocniejszy niz jesli zrobisz swoje kolmny.Chyba ze sie uprzesz ale w te rozmiary jakis wielkich glosnikow nie wsadzisz.Jesli bedziesz nie wiedzial jaki glosnik kupic to sluze pomoca!! :D

0
  • #13 18 Pa 2004 20:48
    Macias+-
    Poziom 20  

Pianek napisa:
    Witam ja tez caly czas zajmuje si budowa kolumn.Najlepiej moim zdniem kupic glosniki na allegro.Za glosnik 170 wat 16,cm zaplacisz pewnie jakies 30-40zl a uwierz mi ze to bardzo przyzwoita cena za taki glosnik.Tylko nie wiem czy Ci si taka budowa kulumny oplaca na allegro kupisz cala skrzynie bassowa jeden glosnik 20cm 200 wat w extra kolumnie fabrycznej za 75zl plus z 20zl przesylka.Kupisz dwie takie skrzynki akurat dobre do Twojego wzmacniacza.Dwie takie skrzynie i sasiedzi maja przesrane!!!Wiec jesli masz 400zl to 2x 75zl plus 2x20 przesylki i masz190 zl.I taki zestaw pewnie bedzie mocniejszy niz jesli zrobisz swoje kolmny.Chyba ze si uprzesz ale w te rozmiary jakis wielkich glosnikow nie wsadzisz.Jesli bedziesz nie wiedzial jaki glosnik kupic to sluze pomoca!! :D

skoro sie zajmujesz budowa kolumn to powinenes znac pojecie "jakosc"
    owszem kupisz na allegro glosniki tanie, mocne, piekne.... ale raczej im do grnaia daleka droga
    a z ta skrzynka za 75zl to mnie zabiles... :)
    naprawde uwazasz ze to jest dobre rozwiazanie ?
    Stefcio ---> zrob jak radzi Kwaczor , on wie co poleca i napewno bedziesz zadowolony
    pozdrawiam

0
  • #14 18 Pa 2004 20:56
    Pianek
    Poziom 10  

Bardzo fajna stronka sam sobie kupie z tej stronki glosniki.2 180wat 16,cm za 37zl jeden.Mam pytanie czy wiesz ze ta firam jest dobra??Oni nie oszukuja ??Dobra jest ta firma jesli kupie te glosniki to chyba nie strace?? :?:

0
  • #15 19 Pa 2004 19:23
    Kwaczor

Spec od akustyki

dobra firma. kupowa貫m i nie by這 瘸dnych k這pot闚. g這郾iki dosta貫m po 2 dniach, dobry kontakt z firma.

0
  • #16 20 Pa 2004 16:32
    toadi
    Spec od akustyki

Tak sie wtrace z innym pytaniem co sadzicie o tanich seriach glosnik闚 Solton'a oferowanych przez empire jak jest z jakoscia w porownaniu do tanich serii glosnik闚 Eminence (Alpha Beta)

0
  • #17 21 Pa 2004 23:56
    stefcio
    Poziom 21  

Dzi瘯uje wam wszystkim. Po nowym roku napewno ju jakie efekty bed.

0
  • #18 03 Lis 2004 14:35
    soowoo
    Poziom 10  

CZe嗆 . chc zbudowa kolunm do pieca basowego a potem gotarowego, . je瞠li chodzi o bas to ma by czterog這郾ikowiec. mam pytania: jakiego materja逝 u篡 czy MDF czy co innego, jakich g這郾ik闚, czy niskotonowych czy 鈔edniotonowych? jak obliczy wymiary wyt逝mi itd... z g鏎y czi瘯uj?

0
  Szukaj w 5mln produkt闚