Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Zatkany wymiennik ciepła.

Adili 15 Jan 2011 23:52 7954 9
    Adili
    Level 17  
    Witam.
    Szukam pomocy w sprawie zatkanego wymiennika ciepła - obiegu wody użytkowej. Mój piec to Immergas Nike Star 23E. Wymiennik w ty piecu jest podwójny - do ogrzewania wody użytkowej i wody centralnego ogrzewania. Gdy woda C.O. jest podgrzewana to i jednocześnie podgrzewa wodę od C.W.U i osadza się kamień.

Ostatnio także miałem problem z wymiennikiem, z tą jednak różnicą, że z obiegiem centralnego ogrzewania. Tyle wapnia się osadziło, że kompletnie zatkało wymiennik. Myślałem, że już nie do uratowania, ale potraktowałem tą część wymiennika kwasem fosforowym (V) i w miarę udało się przetkać go, aby działało ogrzewanie. Tej metody nie mogę wykorzystać teraz, ponieważ nie uda mi się w pełni wypłukać wymiennika z kwasu, a wodę z tej części (części wymiennika od wody użytkowej) używa się także do picia.

Moje pytanie. Czy forumowicze znają jakiś sposób na przetkanie tego wymiennika? Próbowałem już z kompresorem - przedmuchać pod dużym ciśnieniem. Miałem nadzieję że coś uda się przepchać, niestety. Proszę o pomoc i ew. gdzie można kupić taki wymiennik, aby jego cena nie wynosiła połowy ceny pieca?
  • Helpful post
    ben8
    Level 11  
    Proponuję zalać wymiennik zimną wodą z dodatkiem kwasku cytrynowego
    Włożyc do jakiegoś naczynia zalać całkowicie pozostałym roztworem i gotować przez 15-cie min. pozostaw do ostudzenia, pomoże na pewno :D a i nie żałuj kwasku
    ben8
    Level 11  
    Ja dwa razy w roku na wiosnę i na jesień robię tą czynność kwaskiem i jestem zaskoczony efektem, jak nowy :D
    Adili
    Level 17  
    Zastosowałem proponowany przez ben8 kwasek i... pomogło :D .
    Co prawda do ideału niewiele brakuje, ale można się już spokojnie umyć. Widać niedużą różnicę gdy włączę zimną wodę i gdy włączę ciepłą (z pieca). Wydaje mi się, że wystarczy dłużej popłukać. Jeżeli macie jakieś propozycje jeszcze, to proszę pisać, na pewno, jak nie mnie, to innym się przyda. Dzięki za pomoc.

Mam jeszcze jedno pytanko. Woda w moim mieście jest bardzo zakamieniona, a do tego czyszczą ją co dwa tygodnie. Nie mam pojęcia po co tak często, wiem tylko, że po każdym czyszczeniu woda schodzi litrami, aby osiągnęła przezroczysty stan. Potrzebuję jakoś zmiękczyć tą wodę, aby była lepsza i do picia i do mycia. Teraz jak się umyję to skóra sucha jak by była z wapna. Jaki system można byłoby zastosować na wodzie użytkowej, aby ją zmiękczyć? Może jakieś filtry?
  • Helpful post
    mirrzo

Moderator on vacation ...
    Adili wrote:
    ZJaki system można byłoby zastosować na wodzie użytkowej, aby ją zmiękczyć? Może jakieś filtry?

Wpisz w wyszukiwarkę: domowe stacje uzdatniania wody, np bwt
    ben8
    Level 11  
    Adili wrote:
    Wydaje mi się, że wystarczy dłużej popłukać.

Powtórz czynność jeszcze raz i daj więcej kwasku i odstaw na dwanaście godzin
    Adili
    Level 17  
    Znalazłem system filtrów firmy Dafi według hasła od mirrzo:

http://www.dafi.pl/category/3,filtry-przep-ywowe

Ceny dosyć przystępne jak na żywotność filtrów. Zastanawiam się nad wstawieniem 3 wkładów: polipropylenowego, węglowego i z żywicą jonowymienną. Wydaje mi się, że powinno wystarczyć. Zamontuję je przed piecem. Co forumowicze sądzą o tym systemie?
    marcin833
    Level 19  
    Adili wrote:
    . Zastanawiam się nad wstawieniem 3 wkładów: polipropylenowego, węglowego i z żywicą jonowymienną. Wydaje mi się, że powinno wystarczyć. Zamontuję je przed piecem. Co forumowicze sądzą o tym systemie?

Ja mam tak zrobione u siebie i puki co chyba jest dobrze ;) czas pokaże co i jak.
  • Helpful post
    MACowiec
    Level 11  
    marcin833 wrote:
    Adili wrote:
    . Zastanawiam się nad wstawieniem 3 wkładów: polipropylenowego, węglowego i z żywicą jonowymienną. Wydaje mi się, że powinno wystarczyć. Zamontuję je przed piecem. Co forumowicze sądzą o tym systemie?

Ja mam tak zrobione u siebie i puki co chyba jest dobrze ;) czas pokaże co i jak.

Takie filtry nic dają :(
    Należy zastosować zmiękczacz wody np. CosmoWATER Home, dobry produkt w rozsądnej cenie. Plus do tego sól tabletkowa do zmiękczacza.

... i nie będzie kłopotów z zatkanym wymiennikiem ;)