Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Renault Megane 1,6 16v wymiana lamp na dwukomorowe?

adaman 16 Sty 2011 09:01 3855 13
  • #1 16 Sty 2011 09:01
    adaman
    Poziom 9  

Witam.
    Zmieniłem w mojej Megi (1.6 16V 2001r,kombi) lampy przednie z jedno na dwukomorowe, wymieniłem również wiązkę przewodów do lamp i wszystko jest pięknie poza tym, że nie świecą razem światła drogowe i mijania.
    Doczytałem, że powinno się włożyć bezpiecznik nr 33 ale u mnie w skrzynce jest tylko puste miejsce. Wie może ktoś jak się z tym uporać?
    Pozdrawiam.

0 13
  • #2 16 Sty 2011 10:44
    ele5
    Poziom 26  

Zamontować dwa przekaźniki. Jeden na krótkie drugi na długie. Wejsćia 86 czyli sterowanie z przełącznika pod kierą zmostkować diodą w odpowiednim kierunku.
    85-masa,30-plus,87-wyjście na lampy.

0
  • #3 16 Sty 2011 11:05
    adaman
    Poziom 9  

a nie da się wykorzystać przekaźników już zamontowanych? W oryginale dołożony jest do skrzynki bezpiecznikowej trzeci bezpiecznik 20A, czyli dwukrotnie większy.

0
  • #4 16 Sty 2011 11:09
    romoo
    Użytkownik obserwowany

Sprawę załatwi 1 dioda odpowiednio wpięta.

0
  • #5 16 Sty 2011 11:17
    adaman
    Poziom 9  

o elektronice mam blade pojęcie. Dioda powinna być pewnie wpięta między dwa przekaźniki, drogowych i mijania, ale jaka i gdzie?

0
  • #6 16 Sty 2011 17:51
    doktor333
    Poziom 18  

W tym aucie nie ma przekaźników do świateł(chyba że to wersja skandynawska). A jeśli chcesz aby światła mijania świeciły się z drogowymi to wystarczy przełożyć kabelek w kostce od manetki świateł z pozycji B5 na B4(piny są opisane w tylnej części złącza)

0
  • #7 17 Sty 2011 10:45
    adaman
    Poziom 9  

doktor333, wiesz może jak wygląda schemat przełącznika zespolonego, chciałbym wiedzieć co się zmienia przez taką zamianę pinów, jak zmienia się obciążenie przełącznika. Doszedłem jak wstawić diodę: mostkuje się piny przed bezpiecznikami świateł drogowych i mijania i zabezpiecza ją bezpiecznikiem (chyba tak jest w reniach w oryginale)

0
  • #8 17 Sty 2011 19:00
    ele5
    Poziom 26  

Pisałem jak to zrobić,no ale jak ktoś nie ma bladego pojęcia o podstawach elektryki to przykro mi bardzo...

Dodano po 2 [minuty]:

Lepiej wstawić przekażniki i diodę bo sama dioda wstawiona po między wyjścia mijania a krótkie nie wytrzyma! Na dodatek mamy odciążenie przełącznika zespolonego co nam daje jego bezawaryjność oraz brak spadków napięcia.

0
  • #9 17 Sty 2011 22:07
    adaman
    Poziom 9  

ele5 czy rzeczywiście w tych samochodach nie są zabezpieczone przełączniki pod kierownicą i cały prąd na światła przechodzi przez nie? Takie rozwiązania stosowano kiedyś w Źukach i tam sam wstawiałem przekaźniki, bo po kilku latach szlag je trafiał. Moim problemem jest brak schematu przełącznika zespolonego i dlatego ostrożnie podchodzę do porady doktora333. A czy dioda 25A nie wytrzyma? Możesz mieć rację co do obciążenia przełącznika, ale przecież jak pisałem wcześniej francuzi jakoś to rozwiązywali. Stosowane były dwa rodzaje lamp

0
  • #10 17 Sty 2011 22:18
    ele5
    Poziom 26  

Może i wytrzyma ale za "dodatkowe ogrzewanie" nie odpowiadam.Co za problem wrzucić dwa przekazniki??

0
  • #11 17 Sty 2011 22:30
    adaman
    Poziom 9  

Duży problem to nie jest, troche mieszania w instalacji i dokładania kabli, a chciałbym dotrzeć do rozwiązania takie jakie jest w oryginale

0
  • #12 17 Sty 2011 22:34
    ele5
    Poziom 26  

adaman napisał:
    chciałbym dotrzeć do rozwiązania takie jakie jest w oryginale

Nie wiem jakie jest, ale podejrzewam że jest inna konstrukcja przełącznika pod kierownicą.Po prostu nie ma zmiany zasilania, tylko długie dochodzą do krótkich. Innej opcji nie widzę.

0
  • #13 18 Sty 2011 23:35
    doktor333
    Poziom 18  

ele5 napisał:
    adaman napisał:
    chciałbym dotrzeć do rozwiązania takie jakie jest w oryginale

Nie wiem jakie jest, ale podejrzewam że jest inna konstrukcja przełącznika pod kierownicą.Po prostu nie ma zmiany zasilania, tylko długie dochodzą do krótkich. Innej opcji nie widzę.
    Wyłącznik jest dokładnie ten sam i oryginalnie jest właśnie tak jak napisałem we wcześniejszym poście. A jeśli nie chcesz obciążać przełącznika to zastosuj przekaźnik tak jak radził ele5.

0
  • #14 21 Sty 2011 12:56
    adaman
    Poziom 9  

Najciemniej zawsze pod latarnią. Rozwiązanie doktor333 z przełożeniem pina pod kierownicą to nic innego jak podpięcie się pod wyjście wyłącznika świateł mijania, a francuzi po prostu zastosowali dodatkowy bezpiecznik jako zworę tego wyłącznika. Żadnych diód, żadnych przekaźników, plątaniny kabli i dodatkowego obciążania przełącznika. Dzięki wszystkim za inspirację
    Pozdrawiam

0