Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór amplitunera do (+/-) 500 zł

Marczak 16 Sty 2011 12:36 1215 10
  • #1 16 Sty 2011 12:36
    Marczak
    Poziom 9  

Witajcie,

Mój problem polega na tym, że wzmacniacz Pioneer VSX-C100, który ma już swoje lata przestał grać wysokimi dźwiękami, zakładam, że końcówki mocy już się zmęczyły. Chciałbym go zastąpić jakimś wzmacniaczem, który będzie mógł przyszłościowo obsłużyć głośniki o mocy ok 100-120 W.
    Po wstępnym zapoznaniem się z tematem amplitunerów wyselekcjonowałem takie dwa :

YAMAHA RX-V520RDS

Panasonic SA-HE 70 (+ DVD, którego raczej nie użyję)

Głośniki, które obecnie posiadam to też Pioneery S-F32-W.
    Wiem, że trzeba będzie uważać, żeby nie spalić głośników.
    Pomieszczenie ok. 30 m2

P.S. A może macie jakąś inną propozycję ? Żaden ze mnie znawca ani audiofil więc jestem otwarty na wszelkie sugestie.

0 10
  • #2 16 Sty 2011 12:59
    dues
    Poziom 28  

Widzisz kolego pierwszy pobiera z sieci 250W, drugi 220W, więc ile mogą być w stanie dać z siebie? 30-40W? Głośniki owszem możesz uszkodzić ale przez zbyt słaby wzmacniacz jeśli nie będziesz używał pokrętła głośności z głową.
    Ile masz tych Pioneerów? Szukasz w wzmacniacza czy amplitunera?

0
  • #3 16 Sty 2011 13:03
    Marczak
    Poziom 9  

5 sztuk, subwoofer jest z własnym zasilaniem.

Zasadniczo wzmacniacz też wystarczy, bo fm mogę w inny sposób dostarczyć.

0
  • Pomocny post
    #4 16 Sty 2011 13:19
    dues
    Poziom 28  

Niestety do wzmacniacza nie podepniesz 5ciu głośników więc chyba jesteś skazany na amplituner KD. W tej cenie wszystkie dysponują podobną mocą ale jest ona wystarczająca dla Twoich głośników. Ważne aby amplituner posiadał wbudowane dekodery DTS/DD jak te wyżej wymienione. Zakładając że sprzętu chcesz używać do kina będzie znośnie. Jeśli jednak chcesz na tym głównie słuchać muzyki radziłbym sprzedać całość i kupić wzmacniacz oraz kolumny-2szt.

0
  • #5 17 Sty 2011 02:04
    Marczak
    Poziom 9  

Cały czas się waham czy przejść na stereo czy pozostać przy tym co mam...
    Jako, że do tej pory wystarczało mi to co mam to nie wiem czy jest sens robić taką rewolucję :)
    Też średnio mam miejsce na spore kolumny (Altusy 300?) , które bym połączył z Yamahą AX-700 (lub 500). Brak leniwca też boli :p

Czy mógłbyś mi powiedzieć czy Marantz SR-6200 jest pozycją godną uwagi ?
    Nowy był stosunkowo drogi więc czysto teoretycznie zakładam, że powinien to być dobry sprzęt, a i swoje też waży...

0
  • #6 17 Sty 2011 10:20
    edison

Poziom 25  

A sprawdziłeś czy przypadkiem nie uszkodziłeś głośników wysokotonowych? Końcówki "nie zużywają się" tracąc jakiś zakres pasma. Podłącz kolumny do innego źródła, tak dla pewności.

0
  • #7 17 Sty 2011 10:54
    Marczak
    Poziom 9  

Nie mam jak tego sprawdzić i to jest problem.
    Natomiast od dłuższego czasu nosiłem się z zamiarem lekkiego rozbudowania tamtego kina na coś ciut mocniejszego i cieplejszego więc jak się okaże, że to padły głośniki to trochę jeszcze pograją i je wymienię mając już przygotowany wzmacniacz pod coś mocniejszego.

Pytanie czy ten SR-6200 jest godny uwagi ?

Regulamin p.15. Jak zaczynamy pisać zdanie? Proszę poprawić swoje posty! [Pablo]

Lepiej? [Marczak]

Tak, dziękuję. [Pablo]

0
  • #8 17 Sty 2011 22:09
    dues
    Poziom 28  

Marczak napisał:
    ...średnio mam miejsce ma spore kolumny (Altusy 300?) ...

I dobrze bo Altusy to niezbyt dobre rozwiązanie.

Czy w obecnych kolumnach nie zwinąłeś nadmiaru kabla w pętle? U mnie było to właśnie było przyczyną braku wysokich tonów.

Decyzję wymieniać sprzęt czy nie musisz podjąć sam.

0
  • #9 18 Sty 2011 10:49
    Marczak
    Poziom 9  

Nadmiaru kabla nie zwinąłem w pętle ale pajęczyna na stole owszem się zrobiła (niedawno przenosiłem sprzęt i nie uporządkowałem tego jak należało)

Kupiłem ten wzmacniacz i powiem, że jestem zadowolony. Głośniki słychać, że zaczęły grać znacznie szerszym pasmem. Cudów od nich nie oczekiwałem ale wcześniej to jakby napchać wazeliny do uszu i słuchać muzyki...
    Więc jestem zadowolony jak na obecną chwilę Smile

Jedynie pozostało mi pytanie:
    Wzmacniacz ma niby 110W /kanał, z sieci pobiera 456W /6 kanałów =76W.

Niech poda 60-70W max to czy głośniki 80W to przeżyją ?

0
  • Pomocny post
    #10 18 Sty 2011 11:00
    Pablo1964
    Moderator

Japońscy producenci podają moc wyjściową przy wysterowanym jednym kanale. W rzeczywistych warunkach jest ona o ok. połowę niższa. Głośniki 80 W przeżyją, o ile dysponują taką mocą...

0
  • #11 18 Sty 2011 20:15
    Marczak
    Poziom 9  

To już czas pokaże jaką moc posiadają.
    Drugą kwestią jest fakt, że nie mam zamiaru sprawdzać maksymalnej głośności więc myślę , że sobie poradzą głośniki.

Dzięki za pomoc.

0