Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
OptexOptex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Kontraktrony z rezystorami czy bez?

16 Sty 2011 13:33 3810 12
 • Poziom 10  
  Witam.
  Mam takie pytanie dotyczące podłączenia kontaktronów. Posiadam kontaktrony zamontowane już w futrynie okna i są to kontaktrony NC (dwa przewody).
  Czy w takim razie polecacie podłączyć kontaktron tak jak jest czy dołączyć dwa rezystory i podpiąć je jako 2EOLNC. Dzięki za odpowiedź.
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
 • OptexOptex
 • Poziom 32  
  Podłączenie jako NC też będzie działać ale jeśli masz 2EOL/nc to naruszenie przewodu np.wiertarką kiedy coś mocujesz w pokoju zaowocuje natychmiastowym alarmem sabotażowym.Przy samym NC lub EOL dopiero coś się zacznie dziać (alarm) jak system będzie uzbrojony.Wyobraż sobie że montujesz coś w domu wiercisz kilka -kilkanaście otworków potem już po montażu załączasz system i ...masz alarm ! wiesz co jest przyczyną??? nie ! natomiast przy konfiguracji 2EOL/NC tylko trafisz w kabel i masz już sygnał o demolce systemu! hi. To nic nie kosztuje ,troszkę pracy ,rurek termokurczliwych,2 rezystory i cyna (LUTOWAĆ MUSISZ!!) a ile spokoju potem.Ale wybór nalezy do Ciebie.
 • Poziom 14  
  Przy stosowaniu linii 2EOL masz większe bezpieczeństwo, tzn. CA nadzoruje stan linii, co dodatkowo ułatwia sprawę przy ewentualnej awarii.
  Jeśli kontaktrony fabrycznie nie zostały wyposażone w parametry, to odcinek oryginalnych przewodów i samego kontaktronu nie będzie pod nadzorem 2EOL, jest to krótki fragment instalacji. Ponadto każde dodatkowe połączenie jest potencjalnym "słabym punktem".
  Tak czy inaczej ja proponuje wrzucić rezystory, przynajmniej będzie wiadomo jak ktoś uszkodzi przedody w ścianach.
 • OptexOptex
 • Poziom 10  
  Dzieki za rady. Zdecydowałem się podłączyć z rezystorami. Proszę jeszcze tylko o weryfikację czy dobrze myślę jak podłączyć.
  Kontraktrony z rezystorami czy bez?
 • Poziom 17  
  dobrze myślisz , schemat prawidłowy
 • Poziom 12  
  I oczywiście rezystory przy kontaktronie.
 • Poziom 10  
  Ponieważ wyszło mi w domu ok 30 kontraktronów , aby zaoszczędzić ilość wejść w centrali myśle o połączeniu okien które są obok siebie ( okno ok 30cm obok siebie) w szereg i dobiero wtedy parametryzacja i do centrali. Wtedy wyjdzie mi ok 15 obwodów. Co wy na takie rozwiązanie?
 • Poziom 32  
  Oczywiście że tak można ale wtedy nioe wiesz które okno zostało naruszone ,masz do wyboru 2 okna.Ja Ci jeszcze "utrudnię" instalację i napiszę tu jak zrobić system z kontaktronami by był odporny na próbę blokady za pomocą magnesu z zewnątrz.Mianowicie istnieje takie prawdopodobieństwo że intruz-złodziej posłuży się kompasem harcerskim by zlokalizować miejsce gdzie jest zainstalowany kontaktron, nastepnie przyłozy w to miejsce silny magnes który zablokuje Twoj kontaktron (tak jak magnes zainstalowany w ramie okna który zwiera kontaktron podczas gdy okno jest zamknięte) Wtedy otworzy okno i wejdzie przez nie a kontaktron będzie "podtrzymywany " przez ten magnes który ze sobą przyniósł. Aby temu zapobiec instalujesz drugi kontaktron obok tego pierwszego w taki sposób by magnes pierwszego nie pobudzał styków tego drugiego (drugi kontaktron nazwijmy go sabotażowym nie ma swojego magnesu).Daje sie to łatwo zrobić instalujac kontaktrony wpuszczane w futrynę okna przez wiercenie otworu w futrynie (kontaktrony czołowe).Magnes w postaci wałka wciskasz w otwór ramy okna vis a vis kontaktronu . Kabelki łączysz jak w 2EPL/NC z rezystorami . W taki sposób masz zabezpieczenie przed przyłożeniem z zewnątrz magnesu (reakcja sabotażu) ty chcesz tu zmniejszyć ilosć wejsć jednak expander wejść nie jest aż tak drogi no chyba że centralkę już masz i ograniczenie jest podyktowane mniejszą maksymalną liczbą wejść w centralce. POZDRAWIAM
 • Poziom 10  
  Dzięki za odpowiedź, bardzo ciekawa opcja z tym drugim kontraktronem. Myślę że zrobię coś takiego. Centrala to nie problem ponieważ będzie to Integra 128 WRL i do tego 4 moduły CA64E. Dzięki raz jeszcze za info.
 • Poziom 19  
  BENO99 napisał:


  Doskonałe rozwiązanie jednak bez odpowiedniego doświadczenia w instalacji mogą być kłopoty. W niektórych przypadkach dość trudno jest zachować ścisłe odległości pomiędzy kontaktronem i magnesem ( np. praca termiczna skrzydła ).
  Rozwiązanie z dodatkowym kontaktronem spełnia ta samą rolę a jest dużo łatwiejsze w wykonaniu