Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Naprawa ST3500320AS FW:SD15 ''czarna seria'' dla niekumatych

16 Sty 2011 15:42 31470 21
  • Poziom 9  
    Witam Kolegów Elektroników :)
    Zaznaczyć chcę na początku, że jestem zupełnym laikiem w temacie odzysku danych z HD proszę więc o wyrozumiałość.
    Stałem się w piątek ofiarą „czarnej serii”. Bios nie widzi dysku i wszyscy fachowcy rozłożyli ręce. Zostałem sam na polu bitwy próbując się wziąć przy pomocy tego forum za bary z kłopotem. Z lektury wertowania forum zorientowałem się, że samemu można naprawić dysk zakupując wcześniej terminal dyskowy, jednakże jako laikowi brak mi łopatologicznej kolejności działań. Postanowiłem więc taką wynikłą z obserwacji Youtube i postów dotyczących tematu napisać i wrzucić pod krytyczną ocenę fachowców.
    Jeszcze raz proszę o wyrozumiałość i poprawienie mojej logiki w razie błędów:

Naprawa uszkodzenia translatora i smartu
    , jaka kolejność?
    1. odpalenie systemu
    2. Sprawdzenie terminala: zwarcie RX i TX i spr. czy jest echo
    3. podpięcie terminala do dysku: RX, TX, GND (masa)
    4. podpięcie USB terminala do kompa
    5. podłączenie napięcia do dysku z zasilacza kompa
    6. instalujemy terminal jako urządzenie
    7. odpalenie programu Hyper Terminala (z akcesoriów Win XP)
    8. w programie wpisuje Nowy i wciskam Conect
    9. w Menadżerze Urządzeń znajduję terminal i sprawdzam na jakim porcie
    się zainstalował np. COM 9
    10. Wracam do Hyper Terminala i wciskam OK. ustawiam port na COM 9 i
    zmieniam mu ustawienia na 38400 /8 /N/ 1/N (dla ST3500320AS fw SD15)
    11. Jeśli dysk ma uszkodzony smart i translator w Hyper Terminalu pokaże
    się:
    LED:000000CC FAddr: 0024A051
    LED:000000CC FAddr: 0024A051_

Po tym komunikacie terminal zostaje zablokowany i nie możliwe jest wydanie komend.
    Dlatego trzeba go rozblokować
    Aby rozblokować terminal trzeba:

1. Odłaczać dysk od zasilania,
    2. Odizolować HSA (głowice) od PCB w tym celu wystarczy odkręcić 3 śrubki i
    włożyć zapałkę albo kawałek plastyku
    3. Podłączyć zasilanie ponownie.
    4. Dysk odpali silnik i po chwili go zatrzyma
    5. Gdy już będzie zatrzymany silnik, odłaczyć prąd, można wyjąć zapałkę
    i przykręcić pcb jak należy,
    6. Podlaczyć prąd i wciskamy CTRL+Z i w programie zobaczymy komunikat:
    F3 T>
    7. Podajemy komendę przejścia na poziom 2: F3 T>/2
    8. Jesteśmy na poziomie 2>: F3 2>
    9. I podajemy komendę zatrzymania silnika: F3 2>Z

Otrzymujemy taka odpowiedź dysku :
    Kod:
    Spin Down Complete
    Elapsed Time 1.903 secs
    F3 2>

10. Teraz podajemy komendę odpalenia silnika: F3 2>U

Kod:
    Spin Up Complete
    Elapsed Time 6.407 secs
    F3 2>

11. Wtedy podajemy komendę przejścia do poziomu 1.: F3 T>/1
    I znajdujemy się na poziomie 1 F3 1>
    12. Z tego poziomu wydajemy komendę N1: F3 1>N1
    Gdy dysk powróci na poziom 1:
    F3 1>
    13. Wtedy odpinamy zasilanie od dysku
    14. za chwilkę podpinamy ponownie
    15. ponownie wciskamy CTRL+Z i jesteśmy na poziomie F3 T>
    16. Teraz podajemy komendę przeliczenia translatora.
    F3 T>m0,2,2,0,0,0,0,22

Gdy uzyskamy taka odpowiedz dysku :
    Kod:
    Max Wr Retries = 00, Max Rd Retries = 00, Max ECC T-Level = 00, Max Certify Rewr
    ite Retries = 0000
    User Partition Format Successful - Elapsed Time 0 mins 00 secs
    F3 T>

17. odpinamy zasilanie
    18. i podpinamy zasilanie ponownie.

Dysk został naprawiony i powinien bez restartu pokazać się nam w celu np. skopiowania z niego danych na inny nośnik.

Czy po restarcie systemu i podpięciu go normalnie dysk będzie widoczny i będzie już zachowywał się jak przed awarią? Czy trzeba mu jeszcze zaktualizować Firmware?

Cała procedura naprawy jest od kolegi Nirvanowca z jego postu: ja tylko próbowałem ją uszczegółowić na potrzeby laików o uwagi z innych postów i z Youtuba, choć niektóre komendy się troszkę różnią. Będę wdzięczny i na pewno nie tylko ja za poprawki i krytykę.
    Pozdrawiam.
  • Poziom 9  
    Bardzo ładnie opisane, ale mam pytanko. Po mimo update'u firmware mój seagate dziś zrobił to już 4 raz... To się będzie powtarzało w nieskończoność ??
  • Poziom 9  
    Dzięki za docenienie stylu Kolego ale ja czekam na potwierdzenie i ew. korektę postępowania a na pytanie Kolegi nie umiem odpowiedzieć. Mam tylko nadzieje że uda mi się odzyskać dane dzieki pomocy Kolegów z Forum.
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Za duzo szczegolow!
    Tak wiec:
    zaopatrujemy sie w terminal <COM lub USB> do COM niepotrzebne sa sterowniki do USB potrzeba ale COM jest juz przestarzaly i nie zawsze dziala tak jak trzeba.

Jezeli posiadamy troche wiedzy i umiejetnosci manualnych mozemy sami taki terminal przygotowac, badz kupic go w internecie za przystepna cene.
    Mozna oczywiscie pojsc do sklepu komputerowego, wiekszosc zauwazyla ten "czarny" problem i zaopatrzyla sie takie terminale <sa proste ale naprawde skuteczne> koszt naprawy ok 100zl <przynajmniej w lublinie>

Ja zakuplem terminal na allegro (USB z 2 kabelkami) sa i z 3 ale wtedy jest troche zabawy z podlaczeniem gdyz mieszaja sie przewody a w tym z 2 sa polaczone w jedna calosc.

- uruchamiamy komputer ze sprawnym systemem ,
    - podlaczamy terminal
    - instalujemy sterowniki
    - sprawdzamy w menadzeze urzadzen pod jakim COM zostal kabel zainstalowany - uruchamiamy programem typu terminal w Windowsie , putty
    ustawiamy predkosc 38400 naciskamy connect
    - podlaczamy zasilanie do dysku
    powinien pojawic sie jakis komunikat

naciskamy CTRL+Z i w programie zobaczymy komunikat:
    F3 T>

Podajemy komendę przejścia na poziom 2
    F3 T>/2
    Jesteśmy na poziomie 2>
    F3 2>
    ( w wiekszosci przypadkow nie trzeba odkrecac srubek , nalezy to zrobic dopiero kiedy dysk nie reaguje na nasze polecania)
    I podajemy komendę zatrzymania silnika
    F3 2>Z
    Kod:
    Spin Down Complete
    Elapsed Time 1.903 secs
    F3 2>

Teraz podajemy komendę odpalenia silnika:
    F3 2>U
    Kod:
    Spin Up Complete
    Elapsed Time 6.407 secs
    F3 2>

Podajemy komendę przejścia do poziomu 1.
    F3 T>/1
    I znajdujemy się na poziomie 1
    F3 1>
    Z tego poziomu wydajemy komendę N1
    F3 1>N1
    Gdy dysk powróci na poziom 1
    F3 1>
    Wtedy odpinamy zasilanie od dysku i podpinamy ponownie i ponownie wciskamy CTRL+Z i jesteśmy na poziomie F3 T>
    Teraz podajemy komendę przeliczenia translatora.
    F3 T>m0,2,2,0,0,0,0,22

uzyskamy taka odpowiedz dysku :

Max Wr Retries = 00, Max Rd Retries = 00, Max ECC T-Level = 00, Max Certify Rewr
    ite Retries = 0000
    User Partition Format Successful - Elapsed Time 0 mins 00 secs
    F3 T>
    odlaczamy zasilanie
    i tyle
    calosc zajela mi 5 min.

UWAGI:
    - do dysku nie powinien byc podlaczony kabel do przesylu danych < SATA badz ATA>
    Zeby sprawdzic czy dysk udalo sie naprawic, nalezy wylaczyc komputer, podlaczyc dysk tak jak powinien byc normalne podlaczony i ponownie uruchomic komputer.

Po naprawieniu dysku <aby problem sie nie powtarzal nalezy zaktualizowac oprogramowanie (firmware). Znajduje sie ono na stronie producenta badz tak ja mialem dolaczone wraz z obszerna instrukcja do zakupionego przeze mnie terminala dyskowego.
    Aktualizacja odbywa sie przy normalnie podlaczonym dysku, uruchamiamy program, klikamy dalej, dalej dalej... komputer sie uruchomi ponownie i wszystko gra, mamy zaktualizowane oprogramowanie.
    Przy aktualizacji oprogramowania nalezy korzystac z najnowszej jego wersji.

- NALEŻY uwazac przy podlaczaniu zasilania do dysku twardego gdy chcemy skorzystac z terminala.
    Musimy pamietac ze pracujemy przy wlaczonym komputerze i mimo tego ze wtyczka zasilajaca jest tak skonstruowana ze nie da jej sie odwrotnie podlaczyc, to znam takie osoby ktorym sie to udalo...
    co mialo tragiczne skutki dla dysku twardego gdyz poszedl z niego dymek.

Terminal dyskowy laczy sie z interfejsem dysku twardego <nie laczy sie z danymi na nim zapisanymi>
    Mozna go podlaczyc do prawie kazdego dysku ATA majacego zaimplementowane komendy diagnostyczne oraz piny do ustawienia zworek Slave/Master oraz do dysku SATA majacego wolne piny zazwyczaj 4.
    Otrzymane na monitorze komunikaty informuja nas czy dysk jest sprawny czy uszkodzony.
    Jezeli jest uszkodzony to informuja nas o rodzaju uszkodzenia.

O rozpowszechnieniu wiedzy natemat tego urządzenia, dowiedzielismy sie dzieki firmie SEAGATE ktora wypuscila cala mase dyskow z uszkodzonym oprogramowaniem nazwanym "czarna seria".
    Objawia sie to tym ze dysk przestal byc widziany przez komputer , widziany z 0 pojemnoscia badz z pojemnoscia odpiegajaca znaczaco od normalnej...
  • Poziom 9  
    Dzięki Kolego o taką konkretną odpowiedź mi chodziło a że zbyt szczegółowo? no cóż, pisałem, że to ma być dla NIEKUMATYCH takich jak ja :) Chciałbym jednak żebyś mi wyjaśnił czemu w Twoim opisie brak:
    1. podłączenia trzeciego przewodu terminala GND (masa) ( z tego co czytałem bardzo ważne) w zamówionym terminalu są trzy kabelki RX TX połączone - GND oddzielnie
    2. walgaf w poście https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1730574.html pisał również że kabel Sata ma być podpięty do dysku- jak w końcu?
    3. Na filmiku demonstracyjnym Youtube http://www.youtube.com/watch?v=29FztWJVxbM&feature=related dysk odnalzł się w dziwny sposób bez restaru kompa (pomijam wcześniej że najpierw terminal zainstlował sie tam na com 9 a facet ustawiał go na comie 6) :)
    4. czy zasilanie dysku ma być podpięte z zasilacza kompa?

Mógłbyś się odnieść do moich spostrzeżeń? Z Góry dziekuję i Pozdrawiam.

Dodano 17 Sty 2011 09:08:06

... i Jeszcze jedno, piszesz że nie trzeba odkręcać śrubek i nie rozłączać PCB od HSA a wszędzie o tym się pisze, jak to z tym w końcu jest?
    Pozdrawiam
  • Pomocny post
    Poziom 10  
    Naprawilem juz 10 dyskow wiec mysle ze moge sie podzielic spostrzerzeniami...
    3 przewod to masa..<GND>
    Jezeli dysk podlaczamy do zasilacza w komputerze do ktorego mamy podpiety terminal to masa przechodzi nam z kabla zasilajacego i jest na takim samym potencjale co w terminalu<czyli jest wspolna>.
    3 kabelek potrzebny jest gdy korzystamy z osobnego zasialcza<co jest rzadkoscia..>
    w 8 przypadkach wystarczylo przeprowadzic procedure naprawcza bez odkrecania plytki i wszystko dzialalo jak nalezy <dysk powrocil do stanu sprzed uszkodzenia> zawsze mozna tego sprobowac nic nie zaszkodzi dysk sie nie uszkodzi a moze akurat sie naprawi bez rozkrecania :)
    co do podlaczenia kabla do przesylu danych :
    chodzi tutaj o wykrywanie dysku przez kontoler
    przy SATA zazwyczaj jest tak ze wykryje nam dysk przy dzialajacym windowsie a przy ATA komputer sie zawiesza <dopiero przy restarcie wszystko wraca do normy>

Miales problemy z podladczeniem tych 3 kabelkow do dysku?czy instrukcja dolaczona przez sprzedawce pokazywala jak nalezy to zrobic? <kolejnosc, sposob podlaczenia, poradnik naprawy??>
  • Poziom 9  
    Dzięki Serdeczne za odpowiedź i podzielenie się wiedzą ;)
    Powiem tak terminal 3 kabelkowy idzię poczta z allegro a ja poprostu zanim dojdzie chciałem wiedzieć co mam zrobic i rozwiać wszystkie swoje watpliwości i dzieki Tobie juz wiem że odkręcać PCB nie muszę tak jak i podpinać masy. Podepne za to dysk bo jest SATA i chciałbym odzyskac najcenniejsze dane bez restartu bo róznie to po tym może być.
    Dziękuję raz jeszcze, życze Wszystkiego Dobrego i Pozdrawiam
  • Poziom 9  
    witam.
    Możecie mi powiedzieć skąd moge wziąć sterowniki do terminala, poniewaz po podłączeniu dysku wykrywa mi nowe urządzenie, ale nie mam sterowników.

Dodam ze terminal zrobiłem sobie z kabelka od Noki.
  • Poziom 9  
    dzis dostałem terminal z allegro i w opisie sterowniki do niego pobrałem z http://www.odzyskiwaniedanych.radom.pl/driver.zip ale czy bedą również dobre dla kabelka od Noki nie mam pojęcia :) ale chcę Ci pomóc tak jak mi pomogli koledzy :) Chyba o to w tym wszystkim chodzi :D Pozdrwiam
  • Poziom 9  
    dzięki wielkie.
    A czy orientujecie sie czy da rade na orginalnym kabelku od noki CA-53 i czy ten sterownik ok CA 42 da rade??
  • Poziom 9  
    Witam
    Dziś zacząłem próbę naprawy swojego ST3500320AS przy pomocy terminala z allegro i instrukcji z forum. Pominowszy to, że RX z TX zostały zamienione czyli niezgodnie z opisem sic! (specjalnie czy jak?) to moja walka zakończyła się na wpisywaniu komendy zatrzymania silnika (Z) i to KILKUDZIESIĘCIOKROTNIE!!! Nie pomyśliłem się w procedurze i mimo chęci ręce mi opadły. Nie wiedziałem też że po Ctrl+z tak szybko trzeba wpisywac komendy bo za chwilkę pokazuje sie komunikat taki jak przez odblokowaniem. Dołączam ostatni log z Hyper terminala bo prób było paredziesiąt i czekam na POMOC!!!! Help Panowie Pomóżcie!!!

Naprawa ST3500320AS FW:SD15 ''czarna seria'' dla niekumatych
  • Poziom 9  
    od tego co jest w tym linku zaczynałem temat więc bez sensu dawać mi go jako pomoc :cry: Po komendzie zatrzymania SILNIKA
    F3 2>Z dysk powinien odpowiedzieć:

Spin Down Complete
    Elapsed Time 1.903 secs
    F3 2>

a tego nie robi jak widać w logu mimo wielokrotnych prób, silnik pracuje dalej bo czuję pod palcami a terminal się blokuje
    -BEZRADNOŚĆ!!!! :cry:
  • Poziom 9  
    Dziś próba od rana bez efektu niestety a i doradzić nie ma komu jak widzę :cry: niestety
    dochodzę do zatrzymania silnika i albo:

F3 T>/2

F3 2>z
    LED:000000CC FAddr:0024A051

albo:

F3 T>/2

F3 2>z

LED:000000CE FAddr:0028E24B
    LED:000000CE FAddr:0028E24B˙

i koniec

:cry: Ja rozumiem że każdy odzyskujący dane zawodowo nie jest zainteresowany żeby pomóc laikowi ale ja nie mam zamiaru pozbawiać nikogo dochodu tylko naprawić swój własny dysk i odzyskać dane. Ale jak widzę forum jest tylko dla zawodowców :cry:
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam,

Jak rozumiem ten dysk wypisuje w terminalu:
    LED:000000CC FAddr:0024A051 (błąd SMART przepełniony)
    i nie reaguje na polecenia. Trzeba odłączyć PCB od HDA (tylko głowice), później włączamy zasilanie. Odczekujemy aż terminal wejdzie w gotowość (da się wywołać F3 T>), następnie:
    F3 T>/2 ... przejście na poziom 2,
    F3 2>Z ... motor spin down,
    WAŻNE: przy włączonym zasilaniu dokręcamy PCB do HDA !!! I wydajemy:
    F3 2>U
    Spin Up Complete etc...
    po czym:
    F3 2>/1
    F3 1>N1 ... create smart sector
    Po zakończeniu wyłączamy zasilanie, włączamy i ... voila

Na tym etapie powinny powrócić dane na dysku. Polecenie przeliczania translatora jest niezbędne tylko wówczas gdy wystąpi błąd pojemności np. 0 LBA.

Pozdrawiam,
    Arkadiusz

PS Po całej operacji dobrze jest zaktualizować firmware.
  • Poziom 9  
    Witam
    Dysk wypisuje dokładnie to co załączyłem w logu, czyli błąd SMART i translatora a innym razem inny komunikat - którego tłumaczenie znalazłem w jednym miejscu forum jako - ZAPARKOWANE GŁOWICE!!! i teraz juz zgłupiałem dokumentnie :(
    Co do Twojej porady to brakuje mi jakoś po rozłączeniu głowic i powtórnym podpięciu zasilania (odłączenie go podpięcie go, powtórne dokręcenie głowic + zasilanie i Ctrl+z) tak jak we wszystkich poradach wywodzących sie od kolegi Nirvanowca. Po za tym dokręcenie PCB do HSA przy włączonym zasilaniu wydaje mi sie bardzo ryzykowne i nie znalazłem nigdzie takiej metody (spradziłeś ją???) Na koniec dodam że mam PROBLEM ŻE DYSK NIE CHCE ZASKOCZYĆ PO KOMENDZIE F3 2>Z !!!! i mam jeszcze pytanie - czy może byc tak, że terminal przyjmuje jedne komendy a innych nie????
    Ponownie prosze o pomoc :(
  • Pomocny post
    Poziom 24  
    Witam ponownie,

Dlatego właśnie napisałem: WAŻNE w poprzedniej notce. W praktyce wsuwa się pasek folii na pole stykowe zespołu głowic przy poluzowanych śrubach - potem (po F3 2>Z) pasek się wyciąga i dokręca śruby (pod napięciem!). F3 2>U itd.

Pytanie czy to praktykowałem? TAK, inaczej terminal będzie w stanie 'busy' i nie zareaguje na polecenia!

Powodzenia,
    Arkadiusz
  • Pomocny post
    Poziom 34  
    Przejrzałem na szybko temat i podpowiem, że jak podłaczysz dysk i otrzymasz pierwszy komunikat, wówczas odłaczasz HSA na PODŁĄCZONYM DO ZASILANIA DYSKU. Też w tym momencie się gubiłem, ale ktos mi podpowiedział i się udało. Dalej robisz jak w instrukcji, czyli po zatrzymaniu talerzy podłaczasz HSA (nadal pod prądem), w hyperterminalu ctrl+z i lecisz z koksem :) UWAGA! Wielkość liter ma ogromne znaczenie.
  • Poziom 9  
    Koledzy PDT i prosiak_wej DZIĘKI SERDECZNE dysk naprawiony, dane odzyskane
    :D:D:D bez Waszej pomocy i wyjaśnienia niuansu z przykręceniem PCB do HSA pod napięciem nie dałbym sobie rady. Instrukcja kolegi Nirvanowca choć bardzo dobra jest jednak bezużyteczna gdyż ma istotny błąd i postępując dokładnie wg niej nigdy się nie naprawi dysku i danych nie odzyska i stanie w takim punkcie w którym ja stanąłem. Nie będę wnikał czy jest to celowe działanie czy nie, grunt, że dzięki pomocy kolegów z forum cel został osiągnięty. Dziękuję raz jeszcze i uważam temat za zamknięty gdyż NIEKUMATY gdy przeczyta posty da sobie radę :D
  • Poziom 12  
    kartafilus napisał:
    Dziś próba od rana bez efektu niestety a i doradzić nie ma komu jak widzę :cry: niestety
    dochodzę do zatrzymania silnika i albo:

F3 T>/2

F3 2>z

albo:

F3 T>/2

F3 2>>>>>>>>>>>>>>>>>>>>z<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<<< BŁAD

LED:000000CE FAddr:0028E24B
    LED:000000CE FAddr:0028E24B˙

i koniec

:cry: Ja rozumiem że każdy odzyskujący dane zawodowo nie jest zainteresowany żeby pomóc laikowi ale ja nie mam zamiaru pozbawiać nikogo dochodu tylko naprawić swój własny dysk i odzyskać dane. Ale jak widzę forum jest tylko dla zawodowców :cry:

Dodano po 6 [minuty]:

marci_1919 napisał:
    Terminal dyskowy laczy sie z pamiecia dysku twardego
    > BZDURA < odbieramy sygnały ze złącza diagnostycznego sygnały TTL z PCB HDD
    Cytat:
    Mozna go podlaczyc do kazdego dysku ATA
    (NIEPRAWDA) > DASZ RADĘ DO DYSKU WD PODŁACZYĆ TERMINAL?<
    marci_1919 napisał:
    majacego piny do ustawienia zworek Slave/Master oraz do dysku SATA majacego wolne piny zazwyczaj 4.
    Otrzymane na monitorze komunikaty informuja nas czy dysk jest sprawny czy uszkodzony.
    Jezeli jest uszkodzony to informuja nas o rodzaju uszkodzenia.
    Terminalem mozna wyczyscic tablice SMART.[/b]
    O istnieniu takiego urzadzenia dowiedzielismy sie dzieki firmie SEAGATE
    >>NIEPRAWDA<<
    urządzenie istniało już dużo wcześniej tylko ludzie nie wiedzieli że można je do tego wykorzystać chodzi tutaj o konwerter sygnałów TTL
    a wszystko dzięki koledzie OKZO I NIRVANOWIEC.

Poprawiłem trochę treść posta. Proszę już więcej tego w ten sposób nie robić. (gsm_virus)
  • Poziom 34  
    Dzięki za plusika, ale to tak na prawdę dzięki Nirvanowcowi wiem jak dysk ugryźć. Dzięki jego opisowi naprawiłem dyski u siebie, a także dzięki niemu samemu dowiedziałem się o tym haczyku z podłączaniem HSA pod prądem.

Pozdrawiam :)