Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Deklaracja zgodności z normą systemu alarmowego -poszukuję

dyda7 16 Jan 2011 16:28 10725 11
Optex
 • #1
  dyda7
  Level 11  
  Witam.

  Poszukuje gotowego wzoru dokumentu "deklaracji zgodności" do potwierdzenia przez instalatora,iż dany system alarmowy jest wykonany w klasie II zgodnie z normą.
 • Optex
 • #2
  kreslarz
  Level 35  
  Prawidłową Deklarację Zgodności masz np. tu:
  Deklaracja zgodności z normą systemu alarmowego -poszukuję
  Ja w swoich działaniach używam takiej:
  Deklaracja zgodności z normą systemu alarmowego -poszukuję
  Wpisz odpowiednie normy dotyczące systemów alarmowych. Na pewno będzie tam potrzebna norma PN-EN 50131-1 i jej dalsze części, normy związane z bezpieczeństwem użytkowania, a także normy dotyczące kompatybilności elektromagnetycznej. Do swojej Deklaracji Zgodności dołączasz wszystkie Deklaracje na elementy składowe systemu.
 • Optex
 • #3
  User removed account
  Level 1  
 • #4
  kreslarz
  Level 35  
  irkor wrote:

  Jeśli to trzecie, to najpierw zastanów się kilka razy zanim to uczynisz.

  Niestety, wykonując usługi dla wspólnot, spółdzielni (niektórych) jesteś zobowiązany do wystawienia takiego dokumentu, gdyż mówi o tym Ustawa o Systemie Oceny Zgodności. Jeżeli inspektor nadzoru, lub zarząd Wspólnoty ją znają, to nie ma przebacz. Albo wystawiasz Deklarację, albo idziesz z torbami i bez kasy. Do nowych warunków trzeba się przyzwyczaić i wykonywać instalacje tak, aby spełniały odpowiednie normy. Oczywiście tu nie ma miejsca na fuchę. Robota musi być wykonana w oparciu i z zastosowaniem określonych przepisów, ale jest to również karta przetargowa na zasadzie: ja biorę więcej, ale wystawiam Deklarację Zgodności i tym samym gwarantuję jakość zgodną z przepisami Unii Europejskiej. To do pewnego stopnia eliminuje z rynku marnych wykonawców, ale jeszcze to potrwa, do czasu gdy większość zrozumie konieczność "zjedzenia tej żaby".
 • #5
  User removed account
  Level 1  
 • #7
  User removed account
  Level 1  
 • #8
  dareksi
  Level 15  
  Witam.
  Wysłałem na pw certyfikat montażu systemu SSP zawarty w normie. Możesz go odpowiednio zaadaptować.
 • #9
  Dakada
  Level 1  
  Według moich informacji jeśli jesteś producentem możesz samodzielnie wystawić deklaracje zgodności WE. Ale dla pewności polecam zapoznać się z informacjami na stronie: obac.com.pl/deklaracja-zgodnosci-we - niektóre urządzenia potrzebują dodatkowych badań.
 • #10
  mielcar
  Level 22  
  Może się komu przyda jeśli jeszcze ktoś śledzi ten wątek...
  Nie można wystawić dokumentu "Deklaracja zgodności sytemu alarmowego w klasie X zgodnie z normą", bo czegoś takiego nie ma. Deklarację zgodności CE może wystawić producent danego urządzenia.
  Firma instalująca system może najwyżej przedstawić deklaracje zgodności na poszczególne elementy składowe systemu alarmowego, które są do ściągnięcia ze strony każdego szanującego się dystrybutora / producenta. Firma instalująca system może (i powinna) wystawić oświadczenie o zastosowaniu do budowy systemu komponentów, które ww deklaracje posiadają i tymi deklaracjami podeprzeć oświadczenie. Żeby wystawiać deklarację trzeba zrobić konkretne badania i mieć ich potwierdzenie, a jak ma to wykonać "PHU Ja Alarmowy Sp. z o.o." w warunkach warsztatowych, bez laboratorium i urządzeń pomiarowych wartych majątek? Wiem, można zlecić, ale za ile? I jak przeprowadzić badania systemu już zainstalowanego? Nie ma deklaracji na system jako całość.
  Kolejna rzecz którą można napisać zamawiającemu, to oświadczenie że "system X został wykonany zgodnie z wymaganiami normy ...... oraz zgodnie z obowiązującymi na dzień przekazania do użytkowania przepisami i wiedzą techniczną". I jeszcze jedna uwaga - w tym kraju do obowiązującego stosowania są tylko normy przywołane (wymienione z numeru i tytułu) w przepisach, tj. rozporządzeniach itp.. W pozostałych przypadkach stosowanie norm jest dobrowolne, i jeżeli np. inwestor w przetargu nie napisał, że system ma spełniać wymagania takiej i takiej normy, to nie może nawet takiego oświadczenia na przy odbiorze robót sobie "od czapy" zażądać.
 • #11
  User removed account
  Level 1