Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
IGE-XAO
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Oświetlenie na klatce schodowej

16 Sty 2011 16:57 6028 9
  • Poziom 9  
    Witam, chciałbym na dobudowanym piętrze (poddaszu) na klatce schodowej zamontować jedno oświetlenie sterowane za pomocą dwóch czujek ruchu.
    Jedna czujka powinna być najlepiej z wyłącznikiem np. Link, druga niekoniecznie (z racji wysokości jej zamontowania).
    Pytanie mam odnośnie podłączenia wszystkiego w puszce rozgałęźnej. Czy mogę zarówno do zasilania jak i reszty użyć przewodów 3x1,5? (PE wykorzystam zapewne jedynie ewentualnie do samej lampy). Czy w puszce wystarczy, że połączę fazy z czujek i lampy z fazą zasilania i tak samo żyły N? Czy można to wykonać w taki sposób?
    Poniżej zamieszczam szkic całej sytuacji.
    Oświetlenie na klatce schodowej
  • IGE-XAO
  • Poziom 35  
    Co do przewodów: do tej całej instalacji spokojnie możesz użyć przewodu 3 x 1,5 mm^2.
    Co do połączenia: nie możesz połączyć czujek równolegle. W sytuacji, gdy jedna z nich zadziała, druga na oba przewody otrzyma "fazę". Na pewno po wyłączeniu lampy przez czujkę nr 1 druga będzie w stanie testowania przez około 1 minutę - czyli nie będzie reagować na ruch, bo wtedy dopiero będzie miała dojście "zera" i zacznie działać tak jakby dopiero została podłączona. Moja propozycja jest taka, żeby użyć do oświetlenia schodów jakiejś oprawy posiadającej 2 żarówki i każdą z nich zasilić z osobnej czujki ruchu. Wtedy będzie OK.
  • IGE-XAO
  • Poziom 21  
    "Czy w puszce wystarczy, że połączę fazy z czujek i lampy z fazą zasilania i tak samo żyły N "
    wywal ze schematu czujki - zostanie Ci lampa i zasilanie( bez żadnych wyłączników) i jak myślisz co się stanie jak połączysz" fazę z fazą " a " neutralny z neutralnym" - nie wiesz? Lampa będzie świecić cały czas i to bez względu czy będą te czujki czy nie.
    Zależy jakie masz te czujki - możliwość podłączenia.
    Nie jestem na 100% pewien ale ja bym to podłączył w ten sposób :

https://obrazki.elektroda.pl/5377397700_1295188349.jpg

jak ja to widzę - faza( brązowy ) z zasilania połączona jest z obiema czujkami, gdy te wykryją czyjąś obecność przepuszczają fazę dalej i wraca od czujki do puszki niebieską żyłą i ta jest połączona z lampą , prąd płynie przez żarówkę/ki. Żyła neutralna ( niebieska)jest podłączona od zasilania do oprawy oświetleniowej no i do oprawę można połączyć z PE ( żółtozielony), na schemacie połączyłem obie czujki z PE ale jak nie ma go gdzie wpiąć to spróbuj bez niego.
  • Poziom 9  
    Czujki wybrałbym te, które podałem wcześniej - 2 sztuki MCR10. W podanej ulotce jest schemat podłączenia takiej jednej czujki.

Jeśli nie będzie innego wyjścia to zdecyduję się na oprawę z dwiema żarówkami, dla każdej osobna czujka. Wolałbym jednak uzyskać odpowiedź czy sposób podłączenia kolegi @barteqqq jest poprawny?

Czyli:
    - fazę z zasilania łączę z fazami CZ1 i CZ2
    - fazę z lampy łączę z Neutralnymi CZ1 i CZ2
    - Neutralny z lampy z neutralnym z zasilania
    - Wszystkie PE razem

Jest to nowa instalacja więc kable będą dopiero układane, teraz można jeszcze wszystko zrobić.
  • Poziom 42  
    witam.
    Myślę, ze ma działać.
  • Poziom 9  
    nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia:

Posiadam ważne uprawnienia SEP E i D do 1kV, obydwa zawierają również uprawnienia kontrolno-pomiarowe.
    1. Czy mając tego typu uprawnienia mogę wykonać instalację elektryczną w nowo wybudowanym własnym poddaszu mieszkalnym, z osobną rozdzielnicą (gniazda + ośw.)?
    2. Czy po wykonaniu instalacji mogę wraz z drugą osobą przeprowadzić pomiary (mam dostęp do odpowiednich przyrządów pomiarowych) i sporządzić protokoły, na których podpiszę się jako wykonujący (z drugą osobą) i sprawdzający (dzięki moim uprawnieniom dozoru)?
  • Specjalista elektryk
    Tylko jeszcze jedna uwaga zanim kpisz te czujki. Minimalna moc z jaką one muszą pracować to 60W i żadnych świetlówek (tylko lampy żarowe lub halogenowe). I nie wiem, czy jak te czujki połączysz równolegle, to czy to minimalne obciążenie nie wzrośnie.
    IMHO skoro nie masz jeszcze położonych kabli to zrób instalację pod normalne wyłączniki schodowe (z tym, że do puszek wyłączników doprowadź kabel 4x - tak na wszelki wypadek) koszt będzie niewiele większy, a później możliwości wyboru znacznie większe - robisz to przecież dla siebie.
  • Poziom 35  
    sunnyluk napisał:
    nurtuje mnie jeszcze jedna kwestia:
    Posiadam ważne uprawnienia SEP E i D do 1kV, obydwa zawierają również uprawnienia kontrolno-pomiarowe.
    1. Czy mając tego typu uprawnienia mogę wykonać instalację elektryczną w nowo wybudowanym własnym poddaszu mieszkalnym, z osobną rozdzielnicą (gniazda + ośw.)?
    2. Czy po wykonaniu instalacji mogę wraz z drugą osobą przeprowadzić pomiary (mam dostęp do odpowiednich przyrządów pomiarowych) i sporządzić protokoły, na których podpiszę się jako wykonujący (z drugą osobą) i sprawdzający (dzięki moim uprawnieniom dozoru)?

ad uprawnienia: mając "E" i "D" jesteś fachowcem całą twarzą, stąd Twoje pytania są nieco dziwne, gdyż dotykają problematyki podstawowej.
    ad 1. mając "E" i "D" masz obowiązek wiedzieć co Ci wolno, szczególnie jako uprawniony z "D"!
    ad 2. Wykonujący wraz z drugą osobą lub lepiej druga osoba jako wykonujący, a Ty jako sprawdzający. Nie jest nigdzie napisane, że nie możesz tego zrobić we własnym mieszkaniu.
  • Poziom 9  
    ad. uprawnienia: z uprawnieniami to różnie bywa, u mnie w poprzedniej pracy szef zaproponował kilku osobom zrobienie uprawnień SEP E i D, gdyż w planach było wykonywanie takich a nie innych prac, niestety rzeczywistość okazała się mniej ciekawa i skończyło się na wykonaniu kilku dedykowanych instalacji komputerowych i pomiarów (izolacji, RCD itp.). W obecnej pracy jak na razie uprawnienia przydają się do wykonania okresowych pomiarów RCD i izolacji. Z wykształcenia jestem informatykiem i więcej praktyki miałem u boku elektryków niż jako sam elektryk. Dlatego też na poddaszu całą instalację robię wraz z dużo bardziej doświadczonym elektrykiem, jednak czasem, prostsze prace (jak samo ciągnięcie przewodów do gniazd czy oświetlenia) wykonuję sam. Pytam o uprawnienia, gdyż tak naprawdę nigdy ich w pełni nie miałem okazji wykorzystać.

Skoro już jesteśmy w tym temacie: czy do tego typu adaptacji poddasza na cele mieszkalne (stary budynek ze stropodachem został wyniesiony w górę o piętro i zrobiony nowy dach dwuspadowy) jest wymagany projekt instalacji elektrycznej? Posiadam jak na razie jedynie projekt budowlany, w którym jednak nie ma ani słowa o elektryce. Wiem, że lepiej byłoby z projektem, ale czy jest niezbędny?

Dodano po 4 [minuty]:

Ad. klatka schodowa:
    Nie będę instalował żadnych świetlówek, na 99% będą to zwykłe lampy żarowe. W zamyśle mam w klatce umieścić dwie lampy:
    - jedna niżej - sterowana właśnie poprzez dwie czujki
    - druga już na poddaszu - wyżej - sterowana poprzez dwa wyłączniki schodowe
    Niestety klatka też była powiększana (do góry) i obecne oświetlenie nie jest wystarczające, dlatego muszę zainstalować dwa punkty świetlne na różnych wysokościach.
  • Specjalista elektryk
    Jeżeli masz zatwierdzone pozwolenie na budowę i projekt budowlany, to w nim powinien być również projekt elektryczny. Powinien być również projekt CO, wodociągowy i kanalizacyjny. Poszukaj dobrze, a pewnie znajdziesz tam przynajmniej pieczątkę inżyniera elektryka z uprawnieniami.