Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Proszę o opinie czy warto

15 Paź 2004 01:25 2081 15
  • Poziom 11  
    Witam serdecznie. Jestem konstruktorem w małej firmie żyjącej z elektroniki przemysłowej. Zajmujemy się opracowaniem i produkcją nietypowych układów sterowania procesami przemysłowymi. Szef poprosił nas (mnie i kolegów po fachu) by wykombinować jakiś produkt nadający się do produkcji seryjnej. Siedzimy i myślimy postawić na edukacje i zabawę, stąd zapytanie :
    Czy bylibyście zainteresowani serią zabawek do np. Bascoma. Chodzi o moduły uruchomieniowe i prototypowe oraz gotowe produkty np:
    - płytki testowe i moduły z różnymi mikrokontrolerami
    - moduły współpracujące np:
    - wejść / wyjść cyfrowych i analogowych
    - liczników wielobitowych
    - komunikacyjnych
    - itp
    - proste urządzenia gotowe (oczywiscie do oprogramowania) jak:
    - przeróżne sterowniki
    - terminale, QTP, itp.
    Całość przemyślana i wszystkie klocki dopasowane do siebie wzajemnie.
    To wszystko w normalnych cenach, profesionalnie wykonane, od płytek po kompletne zestawy. Oczywiście z super dokumentacją i mnóstwem przykładów zastosowania i oprogramowania np. w Bascomie.
    Więc prosze o opinie na ten temat, czy warto i czy będzie zainteresowanie. Jeśli tak, to pierwsze za bawki pojawią się już w grudniu.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 18  
    Na pewno na tego typu uklady jest duze zapotrzebowanie w roznych szkolach/uczelniach jako zestawy edukacyjne, szczegolnie PIC i AVR. Co do bascoma to raczej kroluje tam C i Asm.
  • Computer ControlsComputer Controls
  • Poziom 42  
    Mnie się wydaje że zapotrzebowanie jest spore, jednak na zamówienia ze strony jakiś placówek edukacyjnych możecie liczyć tylko w przypadku aktu desperacji. Generalnie w edukacji nie mają za dużo pieniędzy a jeśli już chcą mieć podobne płytki, to robią je sami dla siebie, na własny rachunek, a projektuje je ktoś w ramach pracy dyplomowej.
  • Poziom 14  
    Mi się wydaje że zapotrzebowanie na takie rzeczy nie jest aż takie durze, aby jakąś większą serie wypuścić. Moim zdaniem bardziej sprzedawały by się inteligętne urządzenia do domu, Sterujące oświetleniem i tp. Odsetek ludzi bawiących się mikrokontrolerami nie jest zbyt duży, a domów jest coraz więcej i każdy chce żyć wygodniej. np. Kumpel niedawno chciał kupić ściemniacz do oświetlenia, ale taki który działał by bezprzewodowo, na pilota albo coś w tym stylu i nieznalazł nigdzie!!! jakby takie rzeczy dobrz rozreklamować to sukces gearantowany.
  • VIP Zasłużony dla elektroda
    mentyl napisał:
    Mi się wydaje że zapotrzebowanie na takie rzeczy nie jest aż takie durze, aby jakąś większą serie wypuścić. Moim zdaniem bardziej sprzedawały by się inteligętne urządzenia do domu, Sterujące oświetleniem i tp. Odsetek ludzi bawiących się mikrokontrolerami nie jest zbyt duży

Gdzie te badania statystyczne ? może akurat ten odsetek jest wystarczający ?
    mentyl napisał:
    domów jest coraz więcej i każdy chce żyć wygodniej. np. Kumpel niedawno chciał kupić ściemniacz do oświetlenia, ale taki który działał by bezprzewodowo, na pilota albo coś w tym stylu i nieznalazł nigdzie!!!

Możliwe,że słabo szukał, najlepiej pytać w hurtowniach, bo w detalu to taki osprzęt leży i "schnie" z powodu swojej ceny (Za to mój kolega sprzedaje osprzęt i nie ma problemu, jeżeli chodzi o dostepność :Univex- Kraków, Eltra-Bydgoszcz)
    mentyl napisał:
    jakby takie rzeczy dobrz rozreklamować to sukces gearantowany.

Reklama dźwignią handlu jak zwykle. ;)
  • Poziom 18  
    Przyklad z zycia wziety: jedna z wiekszych uczelni technicznych na polnocy Polski - zapotrzebowanie na zestawy edukacyjne 8051 i AVR. Wedlug mnie strasznie przeplacila, bo az okolo 2 tys za zestaw, wiec pisanie ze uczelnie techniczne nie maja w kasy, to lekka przesada (wiadomo, ze im sie nie przelewa, ale cos tam maja zawsze!).
  • Poziom 16  
    Temat bardzo interesujący, kiedyś sam się zastanawiałem czy to ma sens
    Samo życie pokazuje, że jest duże zainteresowanie takimi modułami
    Wszystko zależy od ceny i możliwości jakie są z tym związane
    O marketingu chyba nie muszę wspominać
    Czekam z zaciekawieniem jak się to ewentualnie rozwinie
    Pozdrawiam PIOTR :?:
  • Poziom 34  
    rtom napisał:
    Przyklad z zycia wziety: jedna z wiekszych uczelni technicznych na polnocy Polski - zapotrzebowanie na zestawy edukacyjne 8051 i AVR. Wedlug mnie strasznie przeplacila, bo az okolo 2 tys za zestaw, wiec pisanie ze uczelnie techniczne nie maja w kasy, to lekka przesada (wiadomo, ze im się nie przelewa, ale cos tam maja zawsze!).

Tam są inne układy i to nie elektroniczne. Można odpaść dlatego, że przycisk jest niebieski, a nie zielony ;) A wygra ten co co ma wygrać ;)
    2000 za zestaw świadczy o tym, że ktoś potrzebował albo super zaawanasowany układ nie do wykonania, albo kumpel potrzebował kasy albo uczelnia wypuszcza analfabetów. W porządnej uczelni jak ktoś napisał wcześniej, student wykonuje nawet dość skomplikowaną aparaturę.
    Co do klocków to już były pomysły jak i wykonania. Niestety wszystkie upadły bo nigdy nie trafi się w gust i potrzeby.
    Co najwyżej można pokusić się o płytki startowe jak u atmela lub komputer edukacyjny, ewentualnie coś na wzór.
    Procków nie programuje informatyk, a elektronik. A jeśli elektronik to on woli wykonać układ "pod siebie" a nie wydawać kasę na coś co mu nie pasuje. Programowanie wymaga znajomości architektury układu, a jeśli znasz ją na wylot to zrobisz samemu ;) A jeśli układ jest zbyt drogi lub za skomplikowany to tymbardziej cena będzie nieprzystępna, gdy ktoś chce jeszcze zarobić na wytwarzaniu i pośrednictwie.

PS Te przystawki do mnie nie przemawiają. Łaską jest licznik wielobitowy lub układ komunikacyjny?? Poczekam na konkretne przystawki bo na razie to typowa PODSTAWOWA płytka
  • Poziom 11  
    Dziękuje za opinie i czekam na więcej.

Dodam tylko, że wszystkie moduły dostępne byłyby w wersjach od płytka + dokumentacja do gotowy moduł, więc myśle, że majsterkowicze powinni być zadowoleni (poprostu kity).
    Jeżeli chodzi o ceny, to ze wstępnych obliczeń (szacunkowych jak na razie) nie jest źle - planujemy nawet serie klocków tzw. 100, czyli wszystko do 100 złotych (coś w tym stylu).
    Oczywiście opracowanie sterownika (np. do sterowania bramą wjazdową), nie powinno stanowić większego problemu, lecz problem pojawi się przy wykonywaniu. Najważniejszym okaże się PCB, porządna obudowa itp. Tutaj byłoby wszystko dostępne. Klient sam opracowuje program np. w Bascomie czy C i implementuje go do zakupionego zestawu, który sam zmontuje z otrzymanych elementów za rozsądną cenę. Czego można chcieć więcej. Otrzyma przy tym masę przykładów wykorzystania danego modułu w praktyce, nauczy się opracowywać oprogramowanie. Zapozna się z modułem od strony sprzętowej, od analizy działania układu po jego montaż i uruchomienie. Oczywiście to tylko przykład.

Pozdrawiam serdecznie.
  • Poziom 18  
    Na uklady nie ma rady - fakt, ale zapotrzebowanie jest. Akurat potrzeba byla kilkunastu tego typu ukaldow, wiec wykonanie tego typu urzadzonka jako np. praca dyplomowa, nie spelniloby zapotrzebowania. Z reszta co pozniej z serwisowaniem tego czegos, beda wzywac absolwenta zeby poprawial? No i bez obrazania uczelni i absolewntow, bo to jedna z najlepszych w Polsce!!!!
  • Poziom 34  
    rtom napisał:
    Na uklady nie ma rady - fakt, ale zapotrzebowanie jest. Akurat potrzeba byla kilkunastu tego typu ukaldow, wiec wykonanie tego typu urzadzonka jako np. praca dyplomowa, nie spelniloby zapotrzebowania. Z reszta co pozniej z serwisowaniem tego czegos, beda wzywac absolwenta zeby poprawial? No i bez obrazania uczelni i absolewntow, bo to jedna z najlepszych w Polsce!!!!

Nie chciałem obrazić, napisałem że jest to jedna z możliwości, jednak Twój post powoduje, że zaczynam pękać i ta możliwość zdaje się być trafioną.
    Kilkanaście tego typu układów- a co , dzieci to w piaskownicy robią?? Jak ktoś nie umie wykonać dobrych płytek to zleca firmie 15zł maska +10zł dm2 i można robić kilkanaście identycznych układów, co nie jest problemem. Zbiera się np dwóch studentów i wykonują. Koszty prac dyplomowych sięgają nawet kilku tysięcy złoych i są studenci , którzy je wykonają, nie wspominając o dofinansowaniu z uczelni.
    Jeszcze bardziej rozśmieszyło mnie wzywanie absolwenta do naprawy. Sorki ale taki imbecyl nie powinien opuszczać murów uczelni, a uczelni powinno być wstyd, że wypuściła nieuka. Na innych uczelniach jest zwyczaj dokumentacji technicznej i jeśli student nie umie przygotować to czy zna sie na tym co robi?? Komisja patrzy bardziej na dokumentację niż na urządzenie, odwrotnie niż w technikum. Egzaminator nie zniży się do kręcenia gałkami, ale przeczyta i powytyka luki w dokumentacji ;) A to promotor ma powiedzieć DZIAŁA.

Wracając do tematu. Napisałeś 100zł. Czy mógłbyś dokładniej wyliczyć podzespoły:procki, 232, pamięć, klawiatura, LCD co jeszcze?? Biorąc pod uwagę podatki (zus, miejsce, maszyny) to chyba za te 100zł to będzie bardzo bardzo ubogi zestaw.

PS W ostateczności jak popsuje się praca dyplomowa to będzie nowym pomysł na pracę i kolejny rocznik wykona nowszych zestaw na nowszych podzespołach ;)
    NA bydgoskiej uczelni taką duperelkę zlecili by to studentom, a za te 20000zł (w tym 5000 podzespoły a 150000 dla firmy ) kupili by np analizator SDH
  • Poziom 18  
    Chodzilo mi raczej o cos w rodzaju serwisu w ramach gwarancji. Widze, ze masz jakies wyidealizowane podejscie do zycia. Oczywiscie zdarzaja sie imbecyle na uczelniach, ale o renomie decyduje raczej wiekszosc.
    P.S. Bydgoska uczelnia? Nie slyszalem zeby byla tam jakas politechnika.
  • Poziom 34  
    rtom napisał:
    Chodzilo mi raczej o cos w rodzaju serwisu w ramach gwarancji. Widze, ze masz jakies wyidealizowane podejscie do zycia. Oczywiscie zdarzaja się imbecyle na uczelniach, ale o renomie decyduje raczej wiekszosc.
    P.S. Bydgoska uczelnia? Nie slyszalem zeby byla tam jakas politechnika.

To mało w życiu słyszałeś. Politechniki nie ma, ale na nich świat się nie kończy. W Bydgoszczy są 3 uczelnie wyższe (akademie) ;) Powinieneś znać kilka uczelni które kształcą elektroników. Może to dlatego, że bydgoska kształci bardziej w kierunku tele. Poszukaj materiałów o Krajowym Sympozjum Telekomunikacyjnym w Bydgoszczy oraz o Lucencie , to będziesz miał mniej więcej podgląd na kierunek badań ;)
    Co do idealizmu w życiu to nawet nie wiesz gdzie czyha konkurencja i gdzie są wasi wykładowcy ;) Mam nadzieję że o nowinkach technicznych lepiej Was informują niż w tej sprawie ;) A to jest raczej ważne na rynku pracy ;) Na północy jest kilka możliwości, ale jeśli zgadłem to pewnie znasz prof. Zientalskiego -szefa tamtejszej katedry ;) Pogadaj z wykładowcami, okaże się, że wykładają w kilku miejscach, a student nie może zamykać się w czterach ścianach uczelni, bo inaczej w momencie opuszczenia murów jest zacofany ;) Na drugi raz nie ograniczaj się do politechnik, to ułamek uczelni technicznych . Należy pamiętać o WAT,AGH,WSM, AMW i wielu innych ;) .

Co do serwisu to raczej nikt nie zagwarantuje, zawsze winnym będzie student lub np naturalne zużycie ;)
    Nadal czekam na jakies konkrety zawarte w tych 100zł ;) W jakiej obudowie.
    I jak do tego mają się zmartwienia RTOMa o gwarancję ;)

PS Najważniejsze to znać swoją konkurencję ;)
  • Poziom 18  
    Dobrze odgadles choc w moim rodzinnym miescie jest chyba z 5 wyzszych uczelni, ale ich jakosc pozostawia wiele do zyczenia. Co do politechniki...no coz, nie dziw sie ze chwale swoja-macierzystą.
  • Poziom 13  
    moja opinia jest taka - najpierw klient z pomyslem a potem projekt
    Fxr

____
    Ponownie post nie na temat! Ostrzezenie 2!
    tom
  • Poziom 10  
    Jestem uczniem technikum elektronicznego i w tym roku piszę pracę dyplomową. Szkoły takie jak moja zlecają na prace dyplomowe wykonanie stanowisk do nauki uP. Sami realizujemy takie stanowiska ponieważ wychodzi znacznie taniej niż gotowe urządzenie. Możliwość jest dopiero od przyszłego roku kiedy zostaną wprowadone egzaminy zawodowe, i to w szkołach które nie będą miały takich stanowisk. Sam używam kitów szkoleniowych AVT do nauki uP. Są dobrze opisane a w czasopiśmie zawarte są wskazówki, a nawet całe kursy. Jeśli wasze urządzenie przewyższy jakością oraz opisem urządzenia AVT i\lub będzi tańsz macie szansę.