Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
MetalWork SafetyMetalWork Safety
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

IMEX 16 Jan 2011 18:19 24185 26
 • Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było  Witam

  Zamieszczone fotki urządzenia są tylko dla zaprogramowania procesora i przeprowadzania testów. Zgodnie z opisem z obudowy pochodzi ze sterownika do którego napisałem program latem 2010r.

  Wszelkie testy są przeprowadzane w praktyce z różnymi próbami wymuszonych awarii i zabezpieczenie programowe.


  Program napisany w Bascomie - procesor jeszcze obecnie M32 i 16MHz, odczyt przez 1wire, sterowanie przekaźnikami i triakami w najnowszej wersji, Sygnalizacja za pomocą diod LED i beepera, 4 przyciski Menu, SET, + , - , oraz przycisk reset - zasilanie to 12V i 2A, Podświetlane czasowe LCD - po określonym czasie gaśnie,

  Chciał bym przedstawić mój sterownik domowy nad którym pracowałem przez jakiś czas.

  Fotka przedstawia wersję v2 elektroniki - powstaje wersja v3 kopletnie rozbudowana

  Pierwotnie powstał z powodu zabezpieczenia kominka przed tzw. samociągiem powietrza i mocnemu rozpaleniu i zagotowaniu wody. W dalszej części opisze zasadę działania.
  Kolejny problem również rozwiązałem dodając kolejne menu które zajmuje się Cyrkulacją ciepłej wody użytkowej.
  Sterownik również obsługuje wyciąg ewentualnego dymku który może się wydostawać gdy otworzymy drzwiczki kominka.
  Jest również sterowanie zakresem temperatury w której to załączony jest przekaźnik który steruje np wentylatorem przy rozprowadzaniu powietrza ciepłego po domu.
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Opiszę teraz Menu
  Sterowanie w moim wypadku dopływem powietrza do kominka (wentylatora)
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było
  opis
  >P< Oznacza po prostu port odczytu DS-a tak go nazwałem
  h-1.0 Histereza dla wyłączenia gdy osiągnie zadaną temperaturę 45oC - Tłumacząc Zawór załączy sie przy temp zadanej 45 i będzie pracował do momentu aż temperatura zacznie spadać o wartość histerezy do 44oC i wyłączy się (ustawiane w menu po naciśnięciu SET i +/-)
  N - Czy w ogóle ten kanał (przekaźnik) ma działać (T/N) TAK - NIE
  0.00oC - odczyt DS-a który jest zamontowany na płaszczu wodnym kominka (mam firmy Macroterm wraz z oryginalnym sterownikiem)
  głośnik 25oC - załączy się alarm dźwiękowy przerywany po przekroczeniu zadanej temperatury (ustawiane w menu po naciśnięciu SET i +/-)
  N - Czy alarm ma być załączany czy nie (ustawiane w menu po naciśnięciu SET i +/-)

  Opisze zasadę działania w moim wypadku. Mieszkam w miejscu gdzie wiatr troszeczkę wieje a ma gdzie sie rozpędzić bo jest wielkie puste równe pole. Zdarzyło się tak, że jak ja to nazywam samociąg powietrza przechodzi przez turbinę wentylatora, podnosi klapkę zabezpieczającą i rozpala ogień w kominku. Niestety oryginalny sterownik nie ma ustawianej temperatury alarmu dźwiękowego i jest zadana na stałe 95oC, a jest to za wysoka temperatura, żeby cokolwiek zrobić. Mam zabezpieczenie termiczne i gdy woda się zagotuje, to dopuszcza zimną wodę ko kominka aż do uzyskania optymalnej. Jest to dla mnie minus, bo muszę instalację odpowietrzać, a w praktyce dla uzyskania idealnego rezultatu to 3 godziny. Zawór, który jest uruchamiany, odcina dodatkowo w doprowadzonej SPIRO powietrze - zawór zamknij otwórz na rurze fi 110. To działa rewelacyjnie.
  Dodatkowym zabezpieczeniem jest Alarm dźwiękowy, który również jest bardzo przydatny. Otóż zdarzyło się, że temperatura wzrosła (mam ustawioną na 65) i zamyka się zawór, ale jeżeli z jakichś powodów nie została zamknięta klapka od popiołu, to nadal się rozpala ogień i temperatura rośnie. Gdy osiągnie 75, na taką mam ustawiony alarm dźwiękowy - ktoś z domowników już wie jak trzeba zareagować i sprawa zostaje zupełnie opanowana. Przy wychodzeniu z domu zawsze to sprawdzamy. Bardzo mi to pomogło i działa już od kilku miesięcy.

  W sterowniku są 2 takie menu które sterują w identyczny sposób. Oznaczone są odpowiednio literkami >P< oraz >B<

  ============

  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Kolejnym Menu w sterowniku jest sterowanie cyrkulacją wody.
  Moim zamierzeniem było uzyskanie żeby w kranach była zawsze ciepła woda. W łazięce gdzie jest najdalszy kran w domku z samego rana uzyskanie ciepłej wody jest po około (a raczej było) to 15-20 sekund. Poprzez to że mieszkam w domku jednorodzinnym mam szambo które się poprzez takie codzienne wielokrotne manewry niepotrzebnie zapełnia. a to kosztuje już pieniądze gotówkę.
  Zapewne wielu z was powie, że niepotrzebnie wychładzam bojler w godzinach nieużytkowania - okres zimowy to żaden problem bo i tak zawsze jest rozpalone w kominku, bo ogrzewa cały dom.

  Zasada działania:
  bojler - to koło z kreską tak oznaczyłem bojler a zaraz obok jest jego temperatura
  57oC - temperatura ciepłej wody wewnątrz bojlera
  T.wl 45oC - temperatura załączenia od której w ogóle zacznie działać cyrkulacja - jeśli poniżej tej temperatury zadanej jest temperatura wody w bojlerze to cyrkulacja po prostu nie zacznie działać - na fotce widoczna wartość 45oC (ustawiane w menu po naciśnięciu SET i +/-)
  N - Czy w ogóle cyrkulacja ma działać (T/N) TAK - NIE
  dolna linijka to kran
  Kran 30oC - oznacza odczytaną temperaturę na końcu w najdalszym miejscu, gdzie ma dojść ciepła woda z zasobnika/bojlera
  kran 27oC - oznacza, jaka minimalna temperatura ma być w kranie - taką temperaturę będzie utrzymywał sterownik (ustawiane w menu po naciśnięciu SET i +/-)
  h+2oC - histereza na wyłączenie pompy poniżej temp min w kranie

  Działa rewelacyjnie - oszczędność w ściekach spora i bardzo duży komfort dla użytkownika

  ============

  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Załączanie wentylatora wyciągu na określony czas.

  Mam wentylatory, które są zamontowane do wyciągania ewentualnego zapachu, który się wydostanie z kominka. Jeden jest zamontowany w górnej części ściany przy kominku, a drugi jest zamontowany dla wyciągania ewentualnie wylatującego zapach zaraz nad drzwiczkami kominka - jest to po prostu dodatkowa wentylacja zakończona turbiną wyciągającą powietrze.

  Zasada działania:
  Naciśnięcie przycisku załącza wentylatory na określony czas ustalony w MENU, w tym przypadku 10 sekund. Wciśnięcie i przytrzymanie przycisku pomnaża tę wartość dodając kolejne wartości +10 sekund i sygnalizuje to krótkim dźwiękiem.
  Przyciskam i trzymam 3 sekundy, to wentylatory będą chodziły 40 sekund.

  Wartość jest również wyświetlana na LCD

  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Ustawiono 20 - oznacza czas, który ustaliliśmy trzymając wciśnięty przycisk
  Upłynelo 11 - tyle czasu już działa wentylator.

  W każdym momencie można zatrzymać działanie wentylatorów wciskając na krótko przycisk - dłuższe przytrzymanie dodaje kolejne wartości do licznika.

  To na tyle.

  ===============

  Kolejnym menu, a raczej 2 kolejne to regulatory temperatury:

  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Zasada działania i opis:
  Termo 1 - jest to tylko nazwa informacja dla użytkownika
  27.1oC jest to temperatura odczytana przez czujnik DS
  T - Czy w ogóle ma działać regulacja temperatury
  25.0oC - ustalana w menu temperatura za pomocą SET - dla której ustalamy zakres załączenia urządzenia w postaci ustawianej histerezy.
  Czyli - przekaźnik zostanie załączony po osiągnięciu temperatury 23oC, a wyłączy po przekroczeniu 27oC
  +/- 2oC - histereza ( ustawiana w menu z dokładnościa do dziesiątych wartości stopnia)
  Menu zostanie rozbudowane o 2 kolejne funkcje, a mianowicie będą obsługiwane 3 przekaźniki - jeden załączy się poniżej histerezy, drugi w jej zakresie, a trzeci jak temperatura przekroczy maksymalną wartość histerezy, czyli w tym wypadku ponad 27oC.

  To na tyle - aaa są 2 takie menu sterujące - oznaczone jako Termo 1 oraz Termo 2

  ===========

  Rozbudowa sterownika będzie polegać na zastosowaniu:
  - LCD 4x20
  - sterowania czasowego cyrkulacją
  - Czasowego załączania 2 kanałów po 2 może 3 czasówki
  - odczyt i poinformowanie ile jest zawartości w szambie (poniżej połowy, 80% i wartość graniczna alarmowa - odpowiedni sygnał i komunikaty na LCD)
  - informowanie o pozostawionych włączonych światłach przez domowników (np strych, piwnica, posesja, ), poinformuje dźwiękowo po określonym w menu czasie, że jest włączone światło na strychu,
  - Przekazanie wszystkich informacji (RX/TX) na LCD dodatkowy w sypialni
  - i może coś jeszcze przyjdzie mi do głowy, aż ograniczeniem będzie pamięć lub błędne działanie sterownika z powodu nadmiernej ilości spełnianych funkcji
  - wybór w menu i zmiana miedzy kanałami czujników temperatury - a co za tym idzie wszystkie zostaną odczytane i zaprogramowane automatycznie - a w menu to sobie poukładamy
  - przy temperaturach będą strzałki góra/dól do wskazań, czy temperatura rośnie czy maleje.
  ---------------

  Dodatkowe informacje

  Po załączeniu sterownika są odczytywane informację o podłączonych czujnikach DS 18B20 oraz informacja, ile ich jest. Odczytanie pamięci jest sygnalizowane krótkim dźwiękiem. Główne Menu sterownika to tylko i wyłącznie wyświetlanie temperatury ze wszystkich czujników DS. Programowanie czujników polega na podłączeniu jednego do sterownika i naciśnięciu odpowiedniej kombinacji klawiatury dla konkretnego menu, gdzie ma być przypisany czujnik. Po naciśnięciu i przytrzymaniu wszystkich przycisków są kasowane zapisane czujniki.
  Na stałe w programie są zapisane temperatury alarmowe, po przekroczeniu których jest alarm dźwiękowy i odpowiedni dla niego komunikat na LCD.
  Wszystkie ustawiane parametry sterownika są automatycznie zapamiętywane po 5 sekundach od zmiany parametrów.
  Jest informacja o uszkodzeniu czujnika DS, jak nie jest podłączony żaden czujnik lub zostaną uszkodzone.

  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Hmm to chyba na tyle
  Proszę o krytykę i konkretne pytania


  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  PCB zamieszczonego sterownika tylko dla informacji:
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Zamieszczam HEX.
  Żeby nie było, że taka praca za free, to nie podaje rozpiski portów.
  Bardziej kumaci dojdą z zamieszczonych fotek.
  HEX sprawny na dzień 18-01-2011 - godz 20-57.
  Natomiast, jeżeli ktoś chce kod, to proszę o kontakt.


  **********************************************************
  **********************************************************

  Dodane dnia 23 stycznia 2011 po śniadanku rano.

  Sterownik został rozbudowany o kolejną funkcję, którą opisałem wcześniej, a mianowicie :
  - informowanie o pozostawionych włączonych światłach przez domowników (np strych, piwnica, posesja, ) poinformuje dźwiękowo po określonym w menu czasie, że jest włączone światło na strychu,

  Pokazujące się menu (informacja) o tym, że zostało włączone światło (urządzenie, cokolwiek)
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było
  Opiszę teraz gdzie co oznacza
  P1 - opis po prostu (strych może tak samo być) - z powodu obecnie podłączonego małego LCD
  12 min - Informacja, jaki czas został ustawiony w Menu dla danego kanału, po jakim czasie ma być informacja dźwiękowa i wizualna. Na 1 sekundę przed końcem czasu jest 1 sygnał dźwiękowy i przez kolejne odliczanie zaczyna migać dioda informująca że czas został przekroczony i jest odliczany od nowa.
  2
  - ile czasu upłynęło od załączenie urządzenia, zwiększa się do 12 min i sygnalizuje
  ON - Czy załączony kanał ON/OFF. Przy zastosowaniu LCD 4x20 lub 4x24 będzie to ważna informacja, bo będą wyświetlane w jednym okienku 4 kanały.

  Menu ustawień dla funkcji załączonych urządzeń:
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było
  Opis analogicznie:
  P1 - który kanał
  12 - ile czasu ma upłynąć
  min - czas w minutach lub w sekundach
  T - czy dany kanał ma pracować, działać T/N.

  **********************************************************
  **********************************************************

  Dodane dnia 23 stycznia 2011 - wieczorkiem.

  Sterownik został rozbudowany o kolejną funkcję, którą opisałem wcześniej, a mianowicie:
  - odczyt i poinformowanie, ile jest zawartości w szambie (podziałka procentowa została zastosowana i wartość graniczna alarmowa - odpowiedni sygnał i komunikaty na LCD).

  Zasada działania:
  Sterowanie a raczej odczytywanie informacji jest za pomocą kodu ABCD.
  Przy podaniu na porty odpowiednich danych BCD są wyświetlane odpowiednie komunikaty.

  Przy poprawnej pracy są informacje o stanie cieczy w zbiorniku:
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Przy braku komunikacji - a raczej braku informacji jest wyświetlany komunikat:
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Dodatkowo zastosowałem komunikat, jeżeli z jakiś powodów będzie zwarcie na portach kodu BCD:
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Jeżeli już stan jest wysoki, to jest komunikat wiadomy 100% ale ..
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było
  Ten komunikat jest pokazywany jako informacja podstawowa na LCD podmieniając cokolwiek było wyświetlane i daje sygnał dźwiękowy, a dokładniej 2 pipnięcia buzera i odliczanie doby dla kolejnego sygnału dźwiękowego - dlaczego.
  Założyłem, że raczej szambo zapełni się, a raczej da komunikat 100% w ciągu dnia i dlatego komunikat dźwiękowy raczej będzie w ciągu dnia, a nie np w nocy. :-)


  Myślę, że nie ma konieczności opisywania - wszystko jest bardzo czytelne.
  Odczytywanie zawartości zbiornika jest za pomocą czujników kontaktronowych w ilości 10 - czy aż tyle trzeba - można podać 2 czy 5 i odpowiedni kod dla programu i działa jak powinno.


  Pozdrawiam serdecznie.

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  IMEX
  Level 20  
  Offline 
  Has specialization in: elektronika cyfrowa
  IMEX wrote 528 posts with rating 88, helped 6 times. Live in city Ostróda. Been with us since 2005 year.
 • MetalWork SafetyMetalWork Safety
 • #2
  Freddy
  Level 43  
  Dlaczego nie zaprogramujesz polskich czcionek, zmieszczą sie spokojnie w pamięci wyświetlacza.
 • #3
  Svavo
  Level 23  
  W jaki sposób (w jakim programie) zrobiłeś ekrany z Twojego posta?
  Pozdro.
 • #4
  comer3
  Level 27  
  Svavo wrote:
  W jaki sposób (w jakim programie) zrobiłeś ekrany z Twojego posta?


  Jeśli kolega ma na myśli te screnny z LCD 2x16, to zapewne są ściągnięte z symulatora Bascom, w którym po skompilowaniu został przetestowany program.. :)
 • #5
  Dinop
  Level 14  
  Fajny projekt. Mógłbyś wstawić schemat? Byłbym wdzięczny, bo robię bardzo podobny projekt jako sterownik do terrarium i mam z nim kilka problemów, a schemat wiele by mi ułatwił.
  Pozdrawiam
 • #6
  IMEX
  Level 20  
  czcionek nie potrzebuje - tak po prostu
  screny Tak zgadza się z symulatora Bascoma
  Testowane w praktyce na sterowniku w obecnej wersji z 4 pk i triakiem z M32 - widoczna 1 fotka PCB
  Nowa wersja znacznie bardziej rozbudowana w elementy wykonawcze i przejście na M128 z powodu ograniczonej ilości pinów w M32 i ilości pamięci na korzyść M128

  Dinop
  Schemat elektroniczny jak wszystkie inne - procek i połączenia z nim
  Jeśli piszesz tak zaawansowany sterownik jakim jest sterownik Akwarium/terrarium to jakie możesz mieć problemy z elektroniką ??
  W czym masz problem - pisz może dam rade ci pomóc lub któryś z kolegów
 • #7
  Citek
  Level 22  
  A czy istnieje jakieś zabezpieczenie przed zawieszeniem się procka i np. ochroną przed przegrzaniem/wychłodzeniem instalacji, czy jest np. jakiś watchdog lub jakiś fizyczne zabezpieczenie?
 • #8
  phrozen
  Level 20  
  Witam
  No wszystko pięknie, ładnie - ale gdzie do maryśki są zdjęcia urządzenia?
  To dział DIY Konstrukcje a nie DIY Dywagacje lub DIY Projekty ;]

  Proszę autora o uzupełnienie opisu o zdjęcia przedstawiające fizyczne urządzenie. Bo na chwilę obecną to jedynie co można stwierdzić że powstały schematy i oprogramowanie ale nie sam sterownik.

  Pozdrawiam
  phrozen
 • #9
  Dinop
  Level 14  
  Załączam schemat mojego sterownika. Problem wygląda tak, że po podłączeniu zasilania wszystkie wyjścia się włączają z tą tylko różnicą, że triaki mogę wyłączyć programem uC a przekaźniki zawsze są włączone, nie da się tego zmienić. Wrzucam też program który udało mi się napisać samemu w bascomie. Nie jest to profesjonalne dzieło, ale to mój pierwszy projekt na uC(nie licząc migającej diody na atiny2313):P
 • MetalWork SafetyMetalWork Safety
 • #10
  IMEX
  Level 20  
  Schemat jest prosty

  Niepotrzebne są tranzystory od Q1 do Q4 - rezystory 17 - 20 zmień na 330 Ohm
  R3 za mała wartość
  R1 zmien na 10K
  rezystor dla DS-a zmien na 4,7K
  niepotrzebnie podciągasz bramki rezystorów - zrób to w programie
  zamienił bym piny programowania B3 B4 B5 na D5 D6 D7 - żeby nie było obciążenia przy odczycie lub wgrywaniu programu - możliwe błędy przy USB
  błędny opis stabilizatora 5V masz jako 12V i zwiększ kondensator na troszeczkę większy - 330-470uF
  używasz 12V na przekaźniki i tylko 100uF kondory - proponuje co najmniej 2200uF
  zasilanie 15V nie jest opisane
  rezystory R10-R13 za mała wartość - zwiększ
  zastanawiam się nad R21 do R24 - masz 220 - ja stosuję 330 lub nawet 470ohm
  R8 - stawiam że zdecydowanie za niska wartość na zasilanie diod podświetlania LCD - zastosuj tranzystor i sterowanie z procka
  Dziwie sie że nie zastosowałeś przycisku na reset procka

  to na tyle uwag do schematu
  programowo zaraz wgram na M8 i się zobaczy
 • #11
  Dinop
  Level 14  
  Dzięki za szybką i dokładną odpowiedź.
  Elementy które zastosowałem zostały użyte bo takie akurat miałem w domu.
  Tranzystory wyrzucę i zmostkuje piny uC z rezystorami 17-20 (nie wiedziałem że mogę z portów uC dostać napięcie dodatnie do sterowania optotriakiem).
  Co do R1 i rezystora dla DS-a to wiem, ale nie miałem takich rezystorów.
  Quote:
  niepotrzebnie podciągasz bramki rezystorów - zrób to w programie
  Podciągnąłem je bo zanim włożyłem uC przekaźniki włączały się i wyłączały losowo kilkanaście razy na sekundę.
  Co do pinów programowania to używam stk200 i nie mialem jak na razie żadnego problemu przy programowaniu.
  Quote:
  błędny opis stabilizatora 5V masz jako 12V
  Przejrzałem schemat kilka razy i nie widzę błędnego opisu. W układzie są 3 stabilizatory 5V dla uC i wyświetlacza, 12V dla przekaźników i do zasilania 7805, oraz 15V tylko dla diod LED połączonych szeregowo(z lampek choinkowych). Kondensator zwiększę jak uda mi się taki z czegoś wymontować.
  Quote:
  używasz 12V na przekaźniki i tylko 100uF kondory - proponuje co najmniej 2200uF
  Zmienię jak znajdę.
  Quote:
  zasilanie 15V nie jest opisane
  Jest oznaczone jako +15V i idzie tylko do jednej z nóżek przekaźnika.
  Quote:
  rezystory R10-R13 za mała wartość - zwiększ
  zastanawiam się nad R21 do R24 - masz 220 - ja stosuję 330 lub nawet 470ohm
  Jak zmienię wszystkie na 330R to będzie dobrze?
  Quote:
  R8 - stawiam że zdecydowanie za niska wartość na zasilanie diod podświetlania LCD - zastosuj tranzystor i sterowanie z procka
  Nie potrzebuję sterowania z procesora, wolę jak wyświetlacz świeci cały czas, a co do R8 to nie zauważyłem żeby diody się grzały itp, a świecą idealnie nie za mocno i nie za słabo. W datasheet wyświetlacza jest napisane żeby zasilić je +5V więc pewnie jest jakiś rezystor wbudowany.
  Quote:
  Dziwie sie że nie zastosowałeś przycisku na reset procka
  Reset został dodany jako microswitch zwierający reset do masy po złożeniu całości dlatego nie ma go na schemacie.
  Poprawki wprowadzę jak tylko uda mi się zdobyć odpowiednie części. Wielkie dzięki za pomoc.
  Pozdrawiam i czekam na ocenę programu.
 • #12
  Flaman11
  Level 17  
  twój timer nie odlicza równej sekundy. Proponuje prescaler= 64 counter1= 49911.
  Jest już późno, spojrzałem jedynie na config. Zastosowałeś tranzystory pnp, więc proponuje również ustawić bity od przekaźników i triaków na H, będą wtedy przy starcie wyłączone. Co do tych rezystorów podciągających bramki tranzystorów od sterowania przekaźnikami to słusznie zdejmij je. R21-R24 nie musisz zmieniać. R10-R13 w granicy 1k-3k3.
 • #13
  AndrewS_
  Level 16  
  Gratuluje projektu wszystko mi się podoba, ale trochę martwi mnie to zdanie

  IMEX wrote:

  Mam zabezpieczenie termiczne i gdy woda się zagotuje to dopuszcza zimną wodę ko kominka az do uzyskania optymalnej.


  Jeśli dopływ tej wody jest zrealizowany tak, ze zimna woda jest dopuszczana blisko kominka i nie jest mieszana, to niestety nie jest to dla niego zdrowe. W skrajnym przypadku, gorący płaszcz gwałtownie schłodzony może porostu pęknąć.
 • #14
  IMEX
  Level 20  
  @Dinop

  Mam znalazłem ten termometr na 4 DS - jeszcze troszeczkę go dopracowałem

  Wiadomo
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Menu główne - tak wygląda tylko wtedy gdy są podłączone 4 DS-y
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Ile czujników podłączono tylko przy uruchomieniu
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Jeśli odczytano czujnik to jego Identyfikacja
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Wygląd menu przy podłączonych 2 czujnikach
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Jeżeli Czujnik ma zdublowany ID lub jest liczba mniejsza jak np 3 to jest ten komunikat
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Jeżeli nie odczytano w ogóle czujników
  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Bardzo proszę - jeśli odpowiada daj znać
 • #15
  IMEX
  Level 20  
  Zadajcie pytania na forum a nie email lub PW

  Ogólnie pomysł sterowania Szamga jest OKI - da sie jeszcze dołożyć 3 komunikaty informacyjne z szamba ? - dziwne ale tak jest
  Automatyczne załączanie popy szamba jest OKI robiąc jakieś do tego założenia.
  Jeżeli będzie komunikat o tym że jest Zbiornik na Full - i opcje wł pompy AUTU => ? pytaj => NIE
  Przy tym odczytanie czy pompa się załączyła. A gdzie to jest "wylewane" to inna sprawa.

  Kod zostanie udostępniony myślę w przeciągu kilku tygodni.
  Obsługiwał go będzie Atmega 128 - 2 podstawowe powody - Ilość pinów (portów) oraz ilość wykonywanych w tym samym czasie zadań (procedur).
  Pamięci może i starczy w M32 - obecnie mam 82% - ale to rośnie bardzo szybko.
 • #16
  ervin46
  Level 2  
  IMEX gleby projekt jest bardzo ciekawy, co, kiedy nie mogę dla niego lub ktoś może mi pomóc, aby system
  Slovenia
 • #17
  Freddy
  Level 43  
  ervin46 wrote:
  IMEX gleby projekt jest bardzo ciekawy, co, kiedy nie mogę dla niego lub ktoś może mi pomóc, aby system
  Slovenia

  Write in english, this is unredable!
 • #18
  ervin46
  Level 2  
  I like this project and he would beg if I can get plan and hex program.
 • #19
  IMEX
  Level 20  
  Nowa płyta główna sterownika w wersji V2
  Pracuje nad kolejną wersją jeszcze bardziej dopracowaną V2,5 już jest

  Oczywiście Atmega 128 i tak zabrakło mi jeszcze 4 pinów ale dałem sobie rade
  i kombinuje teraz nad I2C z dodatkowym prockiem

  Czekam jeszcze na Paczkę z LCD 4 x 20 BIG znaki

  na pcb brakuje jeszcze zegarka z kwarcem

  Zastosowałem 6 przekaźników NO/NC i 6 triaków BT136
  14 ledów buzer i złącza we/wy i 10 przycisków i lcd 4x20

  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  Jak coś to krytyka mile widziana - jak wszyscy popełniam błędy
 • #20
  Freddy
  Level 43  
  ervin46 wrote:
  I like this project and he would beg if I can get plan and hex program.

  Look at first post !
 • #21
  IMEX
  Level 20  
  Info dla zainteresowanych

  Dziś opisze sterownik już z nowym LCD RBG Led

  Program dopracowuje a zajętość kodu w procku M128 to około 45% już aż :)

  Pozdrawiam

  =============================================================
  Od postu minęło kilka dni ale przedstawiam kilka screnów lcd sterownika

  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  A tu fotki w części poskładanej i nadal testowanej - Niestety sa zmiany sprzętowe i programowe

  Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było Sterownik Domowy by IMEX - takiego jeszcze na forum nie było

  W razie jakich kolwiek pytań piszcie - mile widziane sugestie.

  W wersji obecnej są odpalone menu sterujące :
  - Oczywiście odczyt temperatur
  - zabezpieczenie kominka z odcinaniem powietrza na spiro
  - Sterowanie Cyrkulacją wody CWO, - dopisana Czasówka w ostatnim czasie
  - Sterowanie i odczyt danych z Szamba - wersja bardzo rozbudowana
  - Sterowanie Czasowe - 4 ustawienia
  - Sterowanie Czasowe oświetleniem na posesji
  - Informacja o pozostawionych załączonych urządzeniach - np Halogeny moc Watów
  - Menu z Ustawieniami sterownika
  - Menu z Auto programowaniem Czujników podłączonych i rozdysponowaniem ich dla różnych menu sterownika
  - Alarm cichy i Alarm głośny - Obecnie cichy jest podłączony do wejścia na posesje - wiem kiedy i czy ktoś wchodził na posesje podczas mojej nieobecności

  Koncepcji jest wiele. Program zajmuje w Bascomie około 46% Atmegi 128. Piszac program nie patrze na wielkość kodu ale na skuteczność wykonywanych operacji symulując różne awarie itd.
 • #22
  spark57
  Level 12  
  Ciekawy projekcik, ale jeśli chodzi o tzw. cyrkulację ciepłej wody, to czujnik temperatury umieszcza się na powrocie przewodu (rury) cyrkulacyjnego i na tej podstawie włącza / wyłącza pompę cyrkulacyjną: zbyt niska temperatura wody na powrocie - > włącz pompę. Mierzenie teperatury wody przy kranie nie ma za barzo sensu, gdyż rurę cyrkulacyjną "spina" się z rurą wody gorącej na danej kondygnacji, w pewnej odległości od odbiorników (umywalka, prysznic etc.).
  Dodatkowo dodaje się przekaźnik programowalny z zegarem tygodniowym i mamy w pełni zautomatyzowaną dostawę ciepłej wody ;) Ja tak mam rozwiązane to u siebie i działa bez zarzutu od lat kilkunastu. Oczywiście regulator temperatury ma histeresę kilku stopni C.
 • #23
  IMEX
  Level 20  
  Sterowanie w skali tygodnia czymkolwiek w sterowniku było w przemyśleniach ale nie znalazłem sensownego zastosowania więc zrezygnowałem.
  Zegar na pokładzie ma datę pełną. W twoim projekcje zapewne to spełnia konkretne założenia ja nie mam takiej potrzeby.

  Obecnie Sterownik niema wprowadzanych żadnych konkretnych zmian ale już jest jedno konkretne założenie i zmianie procesora z Atmega 128A na 2560 - główny powód zasadniczy to ilość wyprowadzeń aż 100 i do dyspozycji sporo portów I/O

  Wiem że są osoby które wykonały mój projekt więc będę zamieszczał wsad na forum z hasłem.

  pozdrawiam
  Grzesiek
 • #24
  spark57
  Level 12  
  Dzień dobry Grzegorz!
  Sterowanie tygodniowe ma sens wtedy, gdy np. w dni robocze potrzebujesz takich samych ustawień (np. ciepła woda od 6:00 do 8:30 oraz od 17:00 do 23:00), a w dni wolne - np. weekendy - innych (np. od 8:00 do 23:00). Ja nie budowałem do tego odrębnego sterownika, lecz wykorzystałem gotowe komponenty (zegar sterujący z programem tygodniowym i gotowy sterownik do pompy obiegowej). Kupiłem je dużo taniej niżby wyniósł nakład pracy i podzespołów. Własne rozwiązania stosuję tam, gdzie nie ma nic "gotowego", albo oferta gotowych urządzeń ma ceny tzw. z sufitu ;) Tak było w przypadku sterowania nawadnianiem ogrodu czy automatyką oświetlenia i i sterowaniem c.o.
  Moje uwagi co do sterowania pompą cyrkulacyjną są chęcią podzielenia się tym, co usłyszałem od tzw. fachowców w tej sprawie - po prostu pomiar i sterowanie zrobiłem "po bożemu" według ich wskazówek, zamiast "wymyślać proch" i uczyć się na własnych błędach. Jak pisałem - działa bez zarzutu od wielu lat ku zadowoleniu mojemu i rodziny.
  Trzymam kciuki za Twój projekt!

  Pozdrawiam,
  Zbyszek
 • #25
  IMEX
  Level 20  
  Witam

  Odnawiam temat i załączam najnowszą wersję programu

  Kilka potrzebnych informacji dla odpalenia programu
  Kwarc 16MHz
  LCD 4x20
  Code:
  $regfile = "m128def.dat"
  
  $crystal = 16000000
  Config Porta = &B11111101 : Porta = &B11111111
  Config Portb = &B10001111 : Portb = &B11111111
  Config Portc = &B11111111 : Portc = &B11111111
  Config Portd = &B11111111 : Portd = &B11111111
  Config Porte = &B00000000 : Porte = &B11111111
  Config Portf = &B11100001 : Portf = &B11111111
  Config Portg = &B11111 : Portg = &B11111

  Config Lcdpin = Pin , Db4 = Portd.7 , Db5 = Portg.0 , Db6 = Portg.1 , Db7 = Portc.0 , E = Portd.6 , Rs = Portd.5
  Config Lcd = 20 * 4


  kilka portów
  Code:
  Config 1wire = Pina.0 
  
  Config Scl = Porta.3
  Config Sda = Porta.2
  I2cinit
  Sw_port Alias Pine
  Wl_wiatrak Alias Pinb.5
  Swiatla_menu Alias Pinb.6
  Alarm_menu Alias Pinb.4


  sterowanie
  Code:
  ' ***** przekazniki  ******
  
  Pompa Alias Portc.1
  Pompa1 Alias Portc.2
  Wiatrak Alias Portc.3
  Sposesja_1 Alias Porta.4
  Sposesja_2 Alias Porta.5
  Pompa2 Alias Porta.6

  ' ***** Triaki  ******
  Szambo_pompa Alias Portc.4
  Czasowka Alias Porta.7
  P_1_pk Alias Portg.2
  P_2_pk Alias Portc.5
  P_3_pk Alias Portc.6
  P_4_pk Alias Portc.7

  ' ***** diody LED  *****
  Led_a Alias Portb.3
  Led_p Alias Portd.4
  Led_p1 Alias Portd.3
  Led_wiatrak Alias Portd.2
  Led_p_1234 Alias Portb.7
  Buzzer Alias Portb.0

  ' ***** podświetlanie LCD w postaci RGB  *****
  Lcdcien Alias Portf.7
  Lcdzielony Alias Portg.4
  Lcdniebieski Alias Portb.3
  Lcdczerwony Alias Portg.3


  to tak z grubsza
  w załączniku wersja programu 909 2145