Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

regulacja zasilacza

07 Lut 2003 12:36 3999 8
  • Poziom 17  
    mam taki maly problemik
    zbudowalem sobie zasilacz na lm317 , (plytka avt...) regulacje napiecia zrobilem przełączniku obrotowym 2 sekcj 6poz , ustawiajac na stale pewne wartosci (5,9 itp) i wszystko bylo ok dopuki zasilacz sie nie spalił

Teraz mam cwańszy projekt (z ograniczeniem prądowym :lol: ), ale konstrukcja zwiazana z regulacja napiecia jest troche inna

Chciałem przełączać 5 napięć na stałe ustawionych + 1 ust na regulacje płynną (osobny pot...). No i tu sie zgubiłem , bo wychodzi na to że musze odłączać trzy nogi potencjomtrów (montażowe), Musiałbym mieć 3 sekcj po 6 pozycji , a prawdopodobnie takich nie ma .(isostaty nie bardzo pasują)
    Czy nie można rozwiązać tego jakoś "elektronicznie"?
  • Poziom 31  
    Oczywiście, że można. Nawet do 8 potencjometrów. Korzystamy w tym przypadku z ULN2803, który ma wyprowadzony wspólny emiter wszystkich stopni. Konkretne rozwiązanie mogę podać, gdy będziesz tym bardziej zainteresowany. Poza tym jeśli zależy Ci na regulacji prądu, to polecam stabilizator L200CV. On ma regulację prądu wewnątrz, a i regulację napięcia też.
    Pozdrawiam, Michał.
  • Poziom 17  
    :D No jasne że jestem. Dzieki
  • Poziom 31  
    Tylko prześlę Ci go jutro, bo dziś nie mam dostępu do swoich baz. Ale jutro wieczorem powinny być już na liście. Pozdrawiam, Michał.
  • Poziom 23  
    A tak apropos to jak w prosty sposób dorobić ograniczenie prądu do zasilacza na LM317 (regulowanego 1,25...30V), z równolegle włączonym tranzystorem, tak, że ma wydajność 3A?
  • Poziom 22  
    Na elektrodzie znajdziesz taki oto schemat https://www.elektroda.pl/pomoce/rysunkizasil/schemat10.gif i pisze tam cos takiego:

Układ ten posiada już zabezpieczenie przeciwzwarciowe. Wartość rezystora ograniczającego możemy obliczyć:

R = 0,65V / IT1max
    Inne obliczenia dokonuje się tak samo jak wcześniej, tylko UBE = UBE + IT* R1

Ale mozesz tez zastosowac stabilizator LM350, ma taka sama aplikacje jak LM317 tylko jest na 3A :)
  • Poziom 31  
    Słowo się rzekło...
    Załączam schemacik ale tylko poglądowy. Resztę tzn. konkrety o układach znajdziesz w necie. A przy okazji czegoś się nauczysz o tych scalaczkach. Oczywiście, jeśli tylko chcesz.
    Pozdrawiam, Michał.

P.S. Sorki za schemat, jest prymitywny, bo to rysunek odręczny.
  • Poziom 23  
    To że LM350 jest na 3A to ja wiem, ale mam już zmontowany zasilacz z LM317 i tranzystorkiem i chciałbym go trochę... poprawić !?