Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Arrow Multisolution Day
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Budowa enkodera optycznego

fiflok23 20 Lip 2011 23:05 19076 68
  • #61 20 Lip 2011 23:05
    LiutenetMaria
    Poziom 28  

fiflok23 napisał:
    No dobra, rozumiem, że też sam na to nie wpadłem (choć krążyłem wokół tego jak zmniejszyć tarczę, a raczej jak ją zoptymalizować). Może udałoby mi się zdobyć taką tarczę (ktoś na uczelni za flaszkę pewnie by coś takiego zrobił :) ) Wpadłem na pomysł, aby zrobić taką tarczę i wyciąć dodatkowy otwór dla transoptora mierzącego pełne obroty, w ten sposób:

Transoptor 1 do pomiaru pełnych obrotów umieszczony trochę niżej, Transoptory 2 i 3 przesunięte względem siebie o 90°. Wygląd tarczy oczywiście czysto poglądowy, szczegółowe wykonanie zrobię później.
    Transoptor, po którego mogę jutro po pracy podskoczyć (który jest dostępny w Bydgoszczy) to ten: Link do transoptora oraz Link do danych technicznych

Robię podobny układ, tylko 5 "dziur-trapezów" i 5 pól ciemnych, bez pozycji "0"(pełnych obrotów). Prędkość obrotowa max to 1500obr/min. Oba transoptory na przerzutniki i na AVR'a. Jak dobrać średnicę kółka, oraz jak się ma do tego szerokość przesłony? Jaką wybrać?

• Arrow Multisolution Day
  • Arrow Multisolution Day
  • #63 03 Sty 2013 10:01
    pawel1730
    Poziom 15  

czy istnieje taki transoptor w jednej kostce żeby podawał od razu sygnał A i B dla takiej tarczy?
    jak tak to jaki ma symbol taki transoptor szczelinowy?

Tarcza enkodera:

• #65 03 Sty 2013 15:01
    pawel1730
    Poziom 15  

tos18 napisał:
    H9780 - datasheet na pierwszej stronie tematu

a teraz skąd dostać?

• #66 04 Sty 2013 11:37
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

fifolk nie wiem na jakim etapie dziś jesteś, moja uwaga jest taka że tarcza którą przedstawiłeś nie przedstawia kodu Grey'a.

• #68 04 Sty 2013 14:38
    tomasz_kwasniewski
    Poziom 17  

Nie musi i nie odnoszę się do tego czy tak to powinno być skonstruowane, stwierdziłem fakt że jego tarcza takowego kodu nie przedstawia, choć napisał że takiego właśnie użył.

Profesjonalne enkodery absolutne oparte są na kodzie Grey'a. Jeżeli ma być to enkoder zwracający pozycję kątową to POWINIEN być oparty na kodzie Grey'a. Aczkolwiek wykonawca może sobie zrobić go w dowolnym kodzie.

• #69 04 Sty 2013 17:26
    pawel1730
    Poziom 15  

ponawiam pytanie czy gdzieś w Polsce można dostać w miarę tanio taka kostkę (jak na przykład kolega napisał H9780 nie musi to być akurat ta) co by była w stanie sczytać co najmniej 1200 ppr ?

albo z jakich drukarek można takie cudo wyciągną wraz z tarcza enkodera tak żeby optyka takiego enkodera była na osobnej płytce drukowanej?
    ja posiadam drukarkę HP PSC 1310 ale cała elektronika wraz z optyką jest na jednej płytce więc nie za bardzo jak tego wyciągnąć i nie wiem czy to posiada sygnały A i B tak aby można rozróżnić kierunek?

pytam o różne rodzaje drukarek bo ciężko znaleść jakąś konkretną drukarke dostać niskim kosztem,