Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

zamiast diody - przekaźnik z optoizolacją

16 Sty 2011 22:02 2262 1
  • Poziom 9  
    Witam , chciałem zamiast diody w moim ruterze zamontować przekaźnik, rtr jest na openwrt i ma możliwość sterowania diodami.
    znalazłem w sieci schemat jednak trzeba w nim wprowadzić kosmetyczne zmiany, niestety nie jestem elektronikiem i nie umie sobie poradzić. Co prawda zlutować co nieco potrafię jednak zaprojektować nie bardzo.
    oto schemat
    zamiast diody - przekaźnik z optoizolacją

jednak u mnie wygląda to tak . zasilanie transoptora to 3.3v, natomiast po stronie przekaźnika mam 12v. Przekaźniki również na 12v.

proszę jeśli ktoś może o podanie danych wartości rezystorów i czy takie elemęty można zastosować w moim przypadku, chodzi o tranzystor i transoptor,
    uprzejmie dziękuje.

pozdrawiam
  • Poziom 28  
    Jeśli 3,3V to rzeczywiście napięcie zasiające w routerze, R1 zmniejsz do 100 om. Pozostałe wartości ok., choć wszystko zależy od tego, jaki prąd bierze przekaźnik. Jeśli za duży, czyli powiedzmy, gdy rezystancja cewki jest mniejsza niż jakieś 100 om, nie wzbudzi się, bo napięcie na nim będzie za małe, zaś reszta z 12V pozostanie między kolektorem i emiterem T1. Zmniejsz wówczas trochę wartość R3, choć dla tak małej rezystancji obciążenia, należałoby też przewidzieć mocniejszy tranzystor.

Jeśli natomiast diodę transoptora chcesz wstawić zamiast istniejącej diody świecącej, rezystor R1 zmniejsz do jakichś 33 om, bo w obwodzie tej wyrzucanej diody zapewne już jakiś jest.

Ponadto, między bazę i emiter tranzystora T1 możesz dać jakiś kondensator, kilkadziesiąt (-set) nF, filtrujący ew. migotanie diody. Jeśli dasz elektrolityczny o jeszcze większej pojemności, opóźnisz trochę załączenie przekaźnika, ale też przedłużysz jego wzbudzenie po zgaśnięciu diody.