Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skuteczne zabezpieczenie maszyny podczas napraw przed nie...

16 Sty 2011 23:20 4551 17
 • Poziom 20  
  Witam,

  jakie stosujecie u siebie w zakładzie, procedury skutecznego zabezpieczenia przed niepowołanym załączeniem maszyny/urządzenia?
  Pytam ponieważ ostatnio komisja BHP wyłapała niedociągnięcie w tym temacie.
  Rozporządzenie ministra mówi tylko, że zabezpieczenie ma być SKUTECZNE, co się pod tym kryje?

  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Włączniki główne zamykamy na kłódkę.
 • Poziom 20  
  To jest jedna z wielu możliwości, niestety nie wszystkie maszyny w naszym parku maszynowym posiadają wyłącznik na kłódkę, chodź wszystkie są dostosowane do minimalnych wymagań.

  Chodzi mi jak najbardziej o sposoby jak zabezpieczenia jak o i całą procedurę, ponieważ zakład ma ISO.
 • Poziom 20  
  My wszystkie włączniki zmienialiśmy na takie, by możliwe było zamknięcie na kłódkę. Kłódka jest z identyfikatorem zamykającego - jego nazwisko i nr telefonu służbowego. Też firma ma iso.
 • Poziom 20  
  Witam. Widziałem jeszcze w szkole jak się uczyłem takie rozwiązanie przed wścibskimi uczniami :-) Na wyłącznik główny lub przyciski sterownicze maszyny dajesz klapkę na zawiasach przystosowaną do zamykania. Wtedy odpada przeróbka maszyny pod względem wymiany wyłączników. Proste i skuteczne :-)
 • Poziom 23  
  Zasadniczo powinno się maszynę odłączyć od źródła zasilania np poprzez odłączenie wył gł i dodatkowo rozłączenie bezpieczników(wyjęcie kaset bezpiecznikowych)
  to od strony elektrycznej
  i dodatkowo jeżeli jest to możliwe bądź wręcz niezbędne stosuje się zabezpieczenia mechaniczne na układach napędowych, np poprzez zastosowanie różnego rodzaju blokad (sworznie stalowe itp)
 • Poziom 20  
  Przy okazji każdego dużego remontu staram się wymieniać wyłączniki na taki z kłódką. A część maszyn z parku maszynowego około 350 urządzeń, nie posiada takich zabezpieczeń.

  A jak z tabliczkami oszczegawczymi "trwa remont", "naprawa", jak traktują je procedury w waszych zakładach?

  A jakie są procedury jeśli, a tak się czasem zdarza, że trzeba wykonać naprawę/remont pod napięciem?

  Kto jest odpowiedzialny za zabezpieczenie maszyny?

  Jakie wypełniacie papiery przy naprawie/remoncie?

  Mod. ROBSON33
  Regulamin 15
  Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .
 • Admin DIY, Automatyka
  Możesz takie coś:
  Skuteczne zabezpieczenie maszyny podczas napraw przed nie...
  zastosować (stacyjka sterownicza). Jeśli wepniesz w odpowiedni obwód (np transformatora sterowniczego, albo w moduł bezpieczeństwa) to maszyna zostaje skutecznie unieruchomiona.
 • Poziom 12  
  Witam. Często naprawiam maszyny i sposobów zabezpieczenia jest sporo a przepisy wiadomo ''zabezpieczyć skutecznie'' . Jesli komisja BHP wyznaczyła co trzeba zrobić to troche podpowiedziała ale może być różnie. W zależności od warunków pracy i otoczenia do prawie każdej maszyny trzeba opracowac sposób w jaki zabezpieczamy się przed podaniem napięcia w czasie remontu. W nowych instalacjach jest łatwiej - wyłącznik z kłódką - szuflada do wyjęcia- itp. w starszych bywa czasem problem . Bardzo skuteczna jest kłódka na wtyczce. Gdy naprawę trzeba prowadzić kilka dni a w pobliżu jest dużo innych pracowników zawsze odpinam przewód zasilający i wszystkie żyły uziemiam. Mając dużo maszyn będziesz miał sporo pracy. Pozdrawiam.
 • Spec od Falowników
  A ja wyciągam wtykę z gniazda siłowego i odręcznie piszę kartkę "AWARIA - NIE WŁĄCZAĆ" i podpisuję inicjałami. Jak mam czas i fantazję, to jeszcze rysuję trupią czachę. Jeśli nie ma wtyki, to wyjmuję bezpieczniki i kładę obok na widoku. Jeśli ma to potrwać 10 minut, to mówię tylko operatorowi: "wyłączam, proszę nie włączać i przypilnować, żeby nikt nie włączył" (zwykle i tak mam wszystko w zasięgu wzroku). Odłączone od zasilania przewody owijam folią stretch albo PE, aby nie straszyć ludzi - taśmy izolacyjnej szkoda i trudno ją odwinąć.
  U mnie w firmie nie pracują debile, każdy umie czytać i zna język polski. Więc nie trzeba ISO.
  :D
  A jakie kłódki Koledzy stosujecie - zwykłe - czy zabezpieczone przed przepiłowaniem? A czy jest instrukcja na okoliczność zgubienia kluczyka?
  :D
  Pracującym pod ISO serdecznie współczuję - też pracowałem parę lat.

  Pod napięciem - po prostu się nie robi :!: Przestój i straty w razie błędu są nieporównywalnie większe od strat przy planowym wyłączeniu. Jak koniecznie trzeba - to okulary ochronne, asysta osoby wiedzącej, o co chodzi, wszystkie narzędzia pod ręką, w ręce najwyżej jedno, jedna czynność na raz i pomału do przodu najkrótszą drogą.
 • Poziom 20  
  Witam,

  tematem radze sobie w ten sposób że:
  -do aktualnych procedur wpisałem kilka punktów mówiące o skutecznym zabezpieczeniu maszyn i urządzeń podczas remontów i naprawy.
  -zakupem toreb z zabezpieczeniami lockout, tagout.

  -dodatkowo firma u której zakupie te zabezpieczenia przeprowadzi audyt z lockout, tagout i przedstawi ofertę na wdrożenie całego systemu, szkolenia procedury.

  Pozdrawiam
 • Poziom 20  
  Ta stacyjka którą zaproponował kol bestler jest nieodpowiednia.

  Kluczyk do każdego zamka powinien być niepowtarzalny.
 • Poziom 20  
  To czy klucz jest indywidualny czy też istnieje klucz master, jest to definiowane przez procedury jakie zostaną wprowadzone na zakładzie.
  To się dowiedziałem od specjalisty Lockout.
 • Poziom 20  
  specjalista Lockout ( to chyba jakis nowy zawód)....

  Czy mógłbyś poprosić tego specjalistę aby rozwiną temat "klucza master'.
  Jakoś nie mogę sobie wyobrazić że moje życie byłoby w rekach ( kieszeni tego specjalisty bo tam byłby ten klucz do wszystkich kłódek).
  Jeszcze sie nie spotkałem z takim rozwiazaniem..
 • Spec od Falowników
  Lokaut to zamknięcie zakładu w rewanżu za strajk. A ten klucz master w kieszeni jakiegoś specjalisty od lokautu to zabezpieczenie na wypadek, gdyby elektryk zastrajkował, zamknął na klucz wszystkie maszyny i poszedł na wagary.
 • Poziom 20  
  Witam,

  rozwiązaniem mojego problemu jest/było:
  -wpisanie do aktualnej instrukcji zapisów o tym co rozumiemy pod hasłem "skutecznie zabezpieczenie maszyn i urządzeń", czyli wyłączenie i zablokowanie głównego włącznika źródła energii miedzy innymi za pomocą kłódek.

  -skorzystanie z firmy która zajmuje się sprzedażą zabezpieczeń lockout i tagout. owa firma określiła mi jakie zabezpieczenia potrzebuję (kilka już kupiliśmy),
  -w następnych etapach stworzą dla nas procedurę ogólną, szczegółową dla danych stanowisk i przeszkolą pracowników.


  Tematu nie zamykam dlatego, że jak już kupimy pewne rzeczy i procedury to podzielę się informacją.
 • Poziom 2  
  Witam

  Firma ANRO jest od wielu lat liderem na rynku polskim w produkcji znaków bezpieczeństwa. Od kilku lat działamy również w branży zabezpieczeń przemysłowych lockout/tagout. Mamy duże doświadczenie na tym polu. Zajmujemy się nie tylko dostarczaniem zabezpieczeń, ale również pomagamy klientom we wdrażaniu systemu. Nasi specjaliści chętnie pomogą Państwu w identyfikacji źródeł energii, określeniu rodzaju zabezpieczeń jak również pomogą w przeszkoleniu załogi.

  Firma ANRO gwarauje Państwu doskonałą jakość produktów za najlepszą cenę, fachową obsługę i pomoc na każdym etapie realizacji projektu.

  Kontakt
  Rafał Sapiński 502585441