Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Skuteczne zabezpieczenie maszyny podczas napraw przed nie...

riddyk 16 Sty 2011 23:20 4368 17
  • #1 16 Sty 2011 23:20
    riddyk
    Poziom 20  

Witam,

jakie stosujecie u siebie w zakładzie, procedury skutecznego zabezpieczenia przed niepowołanym załączeniem maszyny/urządzenia?
    Pytam ponieważ ostatnio komisja BHP wyłapała niedociągnięcie w tym temacie.
    Rozporządzenie ministra mówi tylko, że zabezpieczenie ma być SKUTECZNE, co się pod tym kryje?

Pozdrawiam

0 17
  • #2 16 Sty 2011 23:26
    mariuszspa
    Poziom 20  

Włączniki główne zamykamy na kłódkę.

0
  • #3 16 Sty 2011 23:30
    riddyk
    Poziom 20  

To jest jedna z wielu możliwości, niestety nie wszystkie maszyny w naszym parku maszynowym posiadają wyłącznik na kłódkę, chodź wszystkie są dostosowane do minimalnych wymagań.

Chodzi mi jak najbardziej o sposoby jak zabezpieczenia jak o i całą procedurę, ponieważ zakład ma ISO.

0
  • #4 16 Sty 2011 23:42
    mariuszspa
    Poziom 20  

My wszystkie włączniki zmienialiśmy na takie, by możliwe było zamknięcie na kłódkę. Kłódka jest z identyfikatorem zamykającego - jego nazwisko i nr telefonu służbowego. Też firma ma iso.

1
  • #5 16 Sty 2011 23:51
    Jarek68
    Poziom 20  

Witam. Widziałem jeszcze w szkole jak się uczyłem takie rozwiązanie przed wścibskimi uczniami :-) Na wyłącznik główny lub przyciski sterownicze maszyny dajesz klapkę na zawiasach przystosowaną do zamykania. Wtedy odpada przeróbka maszyny pod względem wymiany wyłączników. Proste i skuteczne :-)

0
  • #6 17 Sty 2011 19:31
    sebol133
    Poziom 23  

Zasadniczo powinno się maszynę odłączyć od źródła zasilania np poprzez odłączenie wył gł i dodatkowo rozłączenie bezpieczników(wyjęcie kaset bezpiecznikowych)
    to od strony elektrycznej
    i dodatkowo jeżeli jest to możliwe bądź wręcz niezbędne stosuje się zabezpieczenia mechaniczne na układach napędowych, np poprzez zastosowanie różnego rodzaju blokad (sworznie stalowe itp)

0
  • #7 18 Sty 2011 14:07
    riddyk
    Poziom 20  

Przy okazji każdego dużego remontu staram się wymieniać wyłączniki na taki z kłódką. A część maszyn z parku maszynowego około 350 urządzeń, nie posiada takich zabezpieczeń.

A jak z tabliczkami oszczegawczymi "trwa remont", "naprawa", jak traktują je procedury w waszych zakładach?

A jakie są procedury jeśli, a tak się czasem zdarza, że trzeba wykonać naprawę/remont pod napięciem?

Kto jest odpowiedzialny za zabezpieczenie maszyny?

Jakie wypełniacie papiery przy naprawie/remoncie?

Mod. ROBSON33
    Regulamin 15
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .

0
  • #8 20 Sty 2011 18:52
    bestler
    Admin DIY, Automatyka

Możesz takie coś:
    Skuteczne zabezpieczenie maszyny podczas napraw przed nie...
    zastosować (stacyjka sterownicza). Jeśli wepniesz w odpowiedni obwód (np transformatora sterowniczego, albo w moduł bezpieczeństwa) to maszyna zostaje skutecznie unieruchomiona.

0
  • #9 22 Sty 2011 10:36
    kuba2211
    Poziom 12  

Witam. Często naprawiam maszyny i sposobów zabezpieczenia jest sporo a przepisy wiadomo ''zabezpieczyć skutecznie'' . Jesli komisja BHP wyznaczyła co trzeba zrobić to troche podpowiedziała ale może być różnie. W zależności od warunków pracy i otoczenia do prawie każdej maszyny trzeba opracowac sposób w jaki zabezpieczamy się przed podaniem napięcia w czasie remontu. W nowych instalacjach jest łatwiej - wyłącznik z kłódką - szuflada do wyjęcia- itp. w starszych bywa czasem problem . Bardzo skuteczna jest kłódka na wtyczce. Gdy naprawę trzeba prowadzić kilka dni a w pobliżu jest dużo innych pracowników zawsze odpinam przewód zasilający i wszystkie żyły uziemiam. Mając dużo maszyn będziesz miał sporo pracy. Pozdrawiam.

0
  • #10 22 Sty 2011 14:56
    bonanza
    Spec od Falowników

A ja wyciągam wtykę z gniazda siłowego i odręcznie piszę kartkę "AWARIA - NIE WŁĄCZAĆ" i podpisuję inicjałami. Jak mam czas i fantazję, to jeszcze rysuję trupią czachę. Jeśli nie ma wtyki, to wyjmuję bezpieczniki i kładę obok na widoku. Jeśli ma to potrwać 10 minut, to mówię tylko operatorowi: "wyłączam, proszę nie włączać i przypilnować, żeby nikt nie włączył" (zwykle i tak mam wszystko w zasięgu wzroku). Odłączone od zasilania przewody owijam folią stretch albo PE, aby nie straszyć ludzi - taśmy izolacyjnej szkoda i trudno ją odwinąć.
    U mnie w firmie nie pracują debile, każdy umie czytać i zna język polski. Więc nie trzeba ISO.
    :D
    A jakie kłódki Koledzy stosujecie - zwykłe - czy zabezpieczone przed przepiłowaniem? A czy jest instrukcja na okoliczność zgubienia kluczyka?
    :D
    Pracującym pod ISO serdecznie współczuję - też pracowałem parę lat.

Pod napięciem - po prostu się nie robi :!: Przestój i straty w razie błędu są nieporównywalnie większe od strat przy planowym wyłączeniu. Jak koniecznie trzeba - to okulary ochronne, asysta osoby wiedzącej, o co chodzi, wszystkie narzędzia pod ręką, w ręce najwyżej jedno, jedna czynność na raz i pomału do przodu najkrótszą drogą.

0
  • #12 27 Kwi 2011 10:05
    riddyk
    Poziom 20  

Witam,

tematem radze sobie w ten sposób że:
    -do aktualnych procedur wpisałem kilka punktów mówiące o skutecznym zabezpieczeniu maszyn i urządzeń podczas remontów i naprawy.
    -zakupem toreb z zabezpieczeniami lockout, tagout.

-dodatkowo firma u której zakupie te zabezpieczenia przeprowadzi audyt z lockout, tagout i przedstawi ofertę na wdrożenie całego systemu, szkolenia procedury.

Pozdrawiam

0
  • #13 27 Kwi 2011 11:44
    jotko
    Poziom 20  

Ta stacyjka którą zaproponował kol bestler jest nieodpowiednia.

Kluczyk do każdego zamka powinien być niepowtarzalny.

0
  • #14 27 Kwi 2011 19:16
    riddyk
    Poziom 20  

To czy klucz jest indywidualny czy też istnieje klucz master, jest to definiowane przez procedury jakie zostaną wprowadzone na zakładzie.
    To się dowiedziałem od specjalisty Lockout.

0
  • #15 27 Kwi 2011 22:46
    jotko
    Poziom 20  

specjalista Lockout ( to chyba jakis nowy zawód)....

Czy mógłbyś poprosić tego specjalistę aby rozwiną temat "klucza master'.
    Jakoś nie mogę sobie wyobrazić że moje życie byłoby w rekach ( kieszeni tego specjalisty bo tam byłby ten klucz do wszystkich kłódek).
    Jeszcze sie nie spotkałem z takim rozwiazaniem..

0
  • #16 28 Kwi 2011 14:50
    bonanza
    Spec od Falowników

Lokaut to zamknięcie zakładu w rewanżu za strajk. A ten klucz master w kieszeni jakiegoś specjalisty od lokautu to zabezpieczenie na wypadek, gdyby elektryk zastrajkował, zamknął na klucz wszystkie maszyny i poszedł na wagary.

0
  • #17 16 Cze 2011 09:10
    riddyk
    Poziom 20  

Witam,

rozwiązaniem mojego problemu jest/było:
    -wpisanie do aktualnej instrukcji zapisów o tym co rozumiemy pod hasłem "skutecznie zabezpieczenie maszyn i urządzeń", czyli wyłączenie i zablokowanie głównego włącznika źródła energii miedzy innymi za pomocą kłódek.

-skorzystanie z firmy która zajmuje się sprzedażą zabezpieczeń lockout i tagout. owa firma określiła mi jakie zabezpieczenia potrzebuję (kilka już kupiliśmy),
    -w następnych etapach stworzą dla nas procedurę ogólną, szczegółową dla danych stanowisk i przeszkolą pracowników.

Tematu nie zamykam dlatego, że jak już kupimy pewne rzeczy i procedury to podzielę się informacją.

0
  • #18 27 Cze 2011 18:49
    kuciapa1984
    Poziom 2  

Witam

Firma ANRO jest od wielu lat liderem na rynku polskim w produkcji znaków bezpieczeństwa. Od kilku lat działamy również w branży zabezpieczeń przemysłowych lockout/tagout. Mamy duże doświadczenie na tym polu. Zajmujemy się nie tylko dostarczaniem zabezpieczeń, ale również pomagamy klientom we wdrażaniu systemu. Nasi specjaliści chętnie pomogą Państwu w identyfikacji źródeł energii, określeniu rodzaju zabezpieczeń jak również pomogą w przeszkoleniu załogi.

Firma ANRO gwarauje Państwu doskonałą jakość produktów za najlepszą cenę, fachową obsługę i pomoc na każdym etapie realizacji projektu.

Kontakt
    Rafał Sapiński 502585441

0