Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Lexmark e120 service error

jnosowski 17 Sty 2011 01:48 3226 4
  • #1 17 Sty 2011 01:48
    jnosowski
    Poziom 9  

Witam,

Drukarka Lexmark e120n, niewielki przebieg (ok. 2000-3000 stron), toner w kartridżu po regeneracji (do tej pory działał bez problemu), zastrzeżenia miałem jedynie do coraz większej liczby zabrudzeń na wydrukach.

Stan na dziś: po oczyszczeniu wałka i usunięciu zebranego w pojemniku (przy wałku) tonera, drukarka nie rusza.
    Po uruchomieniu rozpoczyna dość długą sekwencją mrugnięć - jak normalnie, a w pewnym momencie przerywa i zaczyna migać wszystkimi kontrolkami (kod Service Error) - i w takim stanie już pozostaje. Co któreś uruchomienie w chwilę po wejściu w stan błędu, włącza się wentylator - jak przy drukowaniu.

Prośba o radę.
    Pozdrawiam.

0 4
  • #3 19 Sty 2011 00:31
    jnosowski
    Poziom 9  

Dzięki, przeczytałem te i jeszcze kilka innych wątków na forum dot. problemów z E120 i E120N.

Wykonałem dziś kilka prób ale niestety bez powodzenia, w szczególności:
    1. uruchomiłem drukarkę z wyjętą kasetą tonera oraz modułem wałka - zachowanie bez zmian
    2. pozdejmowałem plastyki i przetarłem kontakty, poruszałem złączkami - zachowanie bez zmian
    3. idąc za tropem poruszonym w wątku "Lexmark E120 -świeci kontrolka pomarańczowa", zdemontowałem PCB z tyłu drukarki, pomierzyłem napięcia - wszystko wygląda ok.

All in all, jestem w punkcie wyjścia. Będę zobowiązany za ew. dalsze wskazówki, w którym kierunku szukać rozwiązania.

btw. Czy jest sposób aby odczytać szczegółowe kody błędu? W Lexmark Technical Reference jest cała sekcja z opisem komunikatów które drukarka może zwracać (PJL).

Edit:
    Idąc za wskazówkami dla odczytu 'Service secondary error codes' i 'Service tertiary error codes', otrzymałem kod błędu: 90x Software (migający symbol żarówki), opisany dodatkowo kodem: 900 RIP error.
    Sugerowane przez Service Manual rozwiązanie to: "Replace the controller card or reload the engine code."
    Może ktoś ma jakieś doświadczenia lub lepszy pomysł? Spodziewam się, że powyższe może - przynajmniej jeśli chodzi o koszt - przewyższyć cenę drukarki..

Pozdrawiam.

0
  • #4 13 Kwi 2011 13:51
    Milus_24
    Poziom 13  

Witam wszystkich, podłącze się do tematu. Mam problem prawie ten sam (Lexmark e120n), jednak w żaden sposób drukarka nie reaguje na przyciski. Po włączeniu świecą się tylko wszystkie lampki - brak jakichkolwiek odgłosów mechanicznych czy elektronicznych. Przy wyjęciu wałka i włączeniu - ta sama reakcja - czyli świecenie lampek. Kompletnie nic się nie "słucha". Ma ktoś może pomysł aby uzyskać jakikolwiek do nie dostęp? Aby zrobić może jakiś reset - omijając reset/y z instrukcji SM których próbowałem niejednokrotnie.
    Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Obawiam się jednak że to "padła" płyta :(

Pozdrawiam.

0
  • #5 13 Kwi 2011 14:29
    jnosowski
    Poziom 9  

Milus_24 napisał:
    Witam wszystkich, podłącze się do tematu. Mam problem prawie ten sam (Lexmark e120n), jednak w żaden sposób drukarka nie reaguje na przyciski. Po włączeniu świecą się tylko wszystkie lampki - brak jakichkolwiek odgłosów mechanicznych czy elektronicznych. Przy wyjęciu wałka i włączeniu - ta sama reakcja - czyli świecenie lampek. Kompletnie nic się nie "słucha". Ma ktoś może pomysł aby uzyskać jakikolwiek do nie dostęp? Aby zrobić może jakiś reset - omijając reset/y z instrukcji SM których próbowałem niejednokrotnie.
    Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Obawiam się jednak że to "padła" płyta :(

Ja swojej E120N już odpuściłem... Szkoda mi jej, bo mechanicznie jest praktycznie nowa (niewielki przebieg), niestety okres gwarancji już minął.
    Koszt naprawy (wymiany płyty głównej) przewyższa koszt nowej drukarki. Można próbować 'polować' na egzemplarze używane, ze sprawną elektroniką - po wymianie jednak nie ma gwarancji, że drukarka 'ożyje'.
    Mając na uwadze powyższe, jakiś czas temu zakupiłem używaną E450dn (ceny od 200PLN), przynajmniej o dwie klasy lepszą pod każdym względem od E120N, a przy tym - co ciekawe - o podobnych gabarytach (szerokość/długość).

0