Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zlecę zaprojektowanie i wykonanie sterownika oświetlenia

elbud 17 Sty 2011 04:06 2060 2
 • #1 17 Sty 2011 04:06
  elbud
  Poziom 14  

  Zlecę zaprojektowanie i wykonanie sterownika oświetlenia włączającego i wyłączającego 9 grup lamp (świetlówek). Ilość lamp w grupie różna, lecz można przyjąć że max. pobierany prąd to 6 do 9 A dla 1-nej grupy. Zabezpieczenie w rozdzielnicy każdego obwodu (grupy lamp) to B16A i jest kilka różnicówek, więc będzie kilka przewodów N.
  Sterowanie z wyłączników (przyciski) i czujek ruchu. Jeden obwód dodatkowo z czujnika zmierzchowego. Jest 5 grup przycisków, po kilka przycisków w grupie połączonych równolegle i 12 grup czujek ruchu też w różnej ilości w grupie połączonych równolegle + 1wejscie rezerwowe, czyli w sumie 18 wejść.
  Obwody sterujące od czujek i przycisków muszą być zrozumiałe i wykonalne przez przeciętnych elektryków więc wchodzi w grę jedynie napięcie zmienne z sieci 230V. Z tego powodu nie może być stałe czy też niskie np. DC24V. Poza tym musi to być w miarę możliwości jak najbliżej zgodne z projektem. Rzecz w tym że w projekcie jest podane jedynie prostokącik z napisem US1, więc można się domyślić że jest to pierwszy układ sterujący, i to wszystko.
  Sterownik ten jest zasilany z osobnego zabezpieczenia B6A. Jak to ma ze sobą współpracować i działać to nikt nie wie. w części opisowej projektu jest podane jedynie że oświetlenie ma być włączane przez czujki ruchu i ręcznie przez wyłączniki.
  Potrzebne jest w tej chwili 1 szt tego sterownika a na wiosnę następna 1 szt nieco uproszczona bo bez czujki zmierzchowej. Ma on pracować samodzielnie bez żadnych nastaw i regulacji ze strony personelu. Nie ma więc żadnych wyświetlaczy i przycisków do regulacji czy też nastaw. W sposób niedostępny dla użytkownika może być przełącznik: praca automatyczna, stałe świecenie, stałe zgaszenie dla poszczególnych grup lamp, lecz ta funkcja dostępna jedynie dla serwisu lub mądrzejszego elektryka, więc chyba mikro przełączniki czy też zwory pod pokrywą.
  Sterownik ma być zamontowany w rozdzielnicy elektrycznej. Mimo że szafa jest duża to jest w niej bardzo mało miejsca (źle zaprojektowana). Tak że sam sterownik musi zmieścić się w module x3 max. x4, wraz ze wskaźnikami stanu (diody) sygnalizującymi załączenie poszczególnych grup lamp oraz zadziałanie poszczególnych grup czujek i przycisków. Natomiast część zawierająca łączniki mocy i zasilacz może być w obudowie prostokątnej, mocowanej z boku wewnątrz rozdzielnicy o wymiarach max. 6x11cm i wysokości co najwyżej 20cm - wyprowadzenie przewodów na boku pionowym 6x20cm, ewentualnie jeszcze z góry na boku poziomym 6x11cm. Ponieważ podłączenie musi być wykonalne dla przeciętnego elektryka a w instalacji już istniejącej sa zastosowane przewody 1,5 mm2 to jako złącza praktycznie wchodzą kostki elektryczne - listwy x12, które jednak są dość duże.

  Czy coś takiego jest wykonalne? Ile by to kosztowało i jaki termin realizacji? Muszę te wartości tj. cenę i termin podać inwestorowi i uzyskać zgodę na realizację, bo inaczej zapłata by była niepewna - argumentacja: kupić gotowe, tylko że skąd?.

  Poza tym będzie jeszcze potrzebne 2 szt nieco innych sterowników bo włączających 2 silniki 3 fazowe 2kW i sygnalizatory dźwiękowe i świetlne, z czujek CO (wentylacja). Ale na razie to dalszy temat.

  Więcej szczegółów i ewentualnie rysunek instalacji tj. rozmieszenie lamp, czujek i przycisków jak również oferty z ceną i terminem na PW.

  Kontaktuj się z ogłoszeniodawcą poprzez Prywatną Wiadomość (ikonka PW).
 • #2 02 Lut 2011 18:41
  mariusz824
  Poziom 9  

  jest to wykonalne ale raczej indiwidualne rozwiązania trzeba by było zaprojektowac płytke drukowana z cewkami lecz taki układ póżnej nie da sie modyfikowac wrazie czego prosze o kontak 694685026

  Zdania rozpoczynamy wielką literą, a kończymy?
  Pisownia?
  Proszę to poprawić.
  Wpis moderacyjny dotyczy wszystkich piszących w temacie!
  Nie kasować wpisów moderacyjnych!
  [_P_]

 • #3 19 Lut 2011 19:39
  elbud
  Poziom 14  

  Temat ten wzbudził duże zainteresowanie Napłynęło kilkanaście ofert. Cenowo były w zasadzie na podobnym poziomie, również terminy wykonania były zbliżone.
  Po odrzuceniu propozycji które z założenia były dość duże gabarytowo, np. zastosowanie sterowników PLC, pozostało kilka do ewentualnej realizacji. Zwłaszcza jedna propozycja była ciekawa (być może będzie coś na przyszłość) - info poszło do autora na PW.

  Dziękuje wszystkim. Sterownik został już wykonany, jednak spoza ofert z tego ogłoszenia.