Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

ST3500320AS znika z systemu przy błędnym odczycie

17 Sty 2011 06:22 1085 3
  • Poziom 21  
    Mam problem z dyskiem Seagate ST3500320AS. Dysk ma 2,5 roku, jednak przepracowane jedynie 730h. Głównie leżał na półce, sporadycznie podpinany przez przejściówkę na USB. Ostatnio po próbie zainstalowania na nim systemu instalator niby zainstalował, lecz system się w ogóle nie uruchamiał.

Po podłączeniu dysku jako drugi okazało się, że nie można wykasować pewnych katalogów (nie systemowych a takich, które były już wcześniej). SMART pokazał realokowane sektory. Chkdsk zawiesił się w trakcie naprawiania błędów. SeaTools dla DOS znalazł błędne sektory, naprawił je i stwierdził, że dysk po naprawie jest OK.

Od tego czasu występuje problem taki, że gdy chcę dotknąć danych zapisanych na błędnym sektorze dysk znika z systemu. Odpięcie zasilania i kabla sygnałowego a następnie ponowne podpięcie skutkuje znów widzialnym dyskiem, ale trudno w ten sposób kopiować duże ilości małych plików, głównie zdjęć (każdy plik nieczytelny to konieczność podpięcia dysku od nowa).

SeaTools dla DOS przy próbie testowania testuje przez kilkanaście sekund znajdując błędy, po czym stwierdza brak kontaktu z dyskiem. Różne kable SATA i zasilania sprawdzone, zasilane również z zewnętrznego zasilacza od przejściówki SATA-USB, nie ma poprawy.

Chkdsk staje ciągle w tym samym miejscu (nawet tylko do odczytu).

Próba wgrania firmware powiodła się, ale nie wpłynęło to na zachowanie dysku, jednynie SMART przeliczył chyba realokowane sektory, bo doszło kilkaset i już jest ponad 2000 (wcześniej ok. 1600).

Czy ktoś wie co może być przyczyną tego zachowania dysku? Czy można sprawić, żeby po prostu odmawiał odczytu bez znikania? To mogłoby też pozwolić na dokończenie chkdsk i odzyskanie plików, które zniknęły z jednego katalogu przez niedokończony chkdsk.

Jedyne, co chcę to odzyskać ile się da zdjęć i wypełnić RMA, ale ciężko w ten sposób po jednym pliku sprawdzać i co chwila dysk przepinać.
  • Poziom 12  
    Wrzuć na początek SMART tego dysku

A co do możliwości odzysku danych sam jestem ciekawy co na to inni
  • Specjalista HDD Recovery
    Kolego tak tego nie zrobisz dysk ma bardzo dużą ilość BADów . Szybko zapełnia listy i zwiesza się. Trzeba odzyskiwać konkretne pliki i katalogi bo kopia posektorowa może być droga przez mękę i na dodatek w trakcie może paść dysk. CHKDSK nie wolno ci uruchamiać na takim dysku bo tylko pogorszysz sytuacje.
  • Poziom 21  
    SMART:
    ST3500320AS znika z systemu przy błędnym odczycie

Coś dziś elektroda.pl dziwnie działa, więc nie wiem czy wysłał się mój poprzedni post, bo go nie widzę w temacie tak samo, jak jednej odpowiedzi, o której zostałem powiadomiony mailem.

Miałem napisać:
    Cytat:
    Spróbuję dziś wykonać kopię posektorową jednak najpierw muszę znaleźć miejsce na dane. Stało się to w kiepskim momencie, bo chciałem właśnie użyć tego dysku w zastępstwie nowszego ST3500418AS, któremu zaczęło sypać realokowane sektory, więc tamten średnio nadaje się na kopię.

Nie będę jednak robił tej kopii. Na chkdsk mi zależało o tyle, żeby pojawiły się te pliki, które zniknęły. Podejrzewam, że już żadne programy przywracające system plików lub szukające zagubionych/skasowanych plików nie wchodzą w grę. W takim razie pozostaje chyba tylko przemęczyć się dziś i odzyskać ostatni interesujący mnie katalog (jeszcze koło 20 zdjęć) i wysłać RMA.

Pytanie dot. RMA u Seagate mam takie, czy w jednej paczce można wysłać 2 dyski, czy raczej tylko pojedynczo przyjmują?

EDIT:
    Koniec końców po jednym pliku odzyskane co się dało, dyski jadą do producenta. Odpowiedź na moje ostatnie pytanie jest twierdząca, zaznacza się odpowiednią opcję przy wypełnianiu RMA. Temat zamykam.