Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Czy TIG-iem można ciąć tak jak plazmą??

nemezis336 17 Jan 2011 08:56 19797 11
 • #1
  nemezis336
  Level 11  
  Witam. Już był kiedyś ten temat, ale mnie to nie zadowoliło, ponieważ obecnie można kupić takiego tiga 3w1 i kolega go ma. Otóż do spawania metodą tig standart podłącza argon, uchwyt tig, masę i leci z koksem, a do cięcia, odpina gaz, podłącza powietrze (z kompresora), zmienia tylko uchwyt na plazme, i bez żadnych przełączeń na urządzeniu przez potarcie zajarza łuk i leci... Więc tak sobie myśleliśmy, jak by ten zestaw podłączyć do zwykłego tiga, to teoretycznie powinno być to samo.... żadnych cudów tam nie widać...:)
 • #2
  komatssu
  Level 29  
  Nie ma takiej możliwości, urządzenia "3w1" dostarczają innych (znacznie wyższych) napięć po przełączeniu w tryb cięcia plazmą. Jeśli nie ma przełącznika, to urządzenie rozpoznaje rodzaj podłączonego palnika poprzez złącze sterujące.
 • #3
  nemezis336
  Level 11  
  tak się zastanawiam, w jaki sposób on to rozpoznaje, ponieważ, przez przewód napięcia nie, masa też nie, pneumatyka odpada, jedynie przełącznik do zajarzania łuku, ale tam są chyba dwa tylko wejścia przy wtyczce, jeszcze sprawdzę to...

  Link nie zgodny z regulaminem.
 • #4
  User removed account
  User removed account  
 • #5
  nemezis336
  Level 11  
  No cóż, liczyłem że kupie palnik do plazmy, podłącze powietrze i będę ciął... ale chyba lepiej będzie jak zainwestuje w nowego tiga, 1500zł to nie tak dużo...
 • #6
  almark 15
  Level 10  
  Mam o dawna tiga z plazmą i jest to dwie maszyny w jednej, ale jak wspominał gość powyżej jest oczywiście przełącznik na pracę tig albo plazma i dodatkowo żeby nawet po przełączeniu tego przełącznika cięcie plazmą uruchomić to trzeba przekręcić kluczykiem jak w stacyjce samochodowej, co automatycznie odłącza możliwość używania opcji spawania. Palnik do cięcia plazmą jest na stałe podłączony, jak i osobne wyjście do podłączenia powietrza z kompresora.
  Ta maszyna nazywa się Plaz Migster 35/200 i jest to bestera, a kupiłem ją ponad pięć lat temu, sprawuje się dobrze zarówno w migu z regulacją nawet do i przerywanego spawania, jak i cięcie plazmą do 8 mm grubości materiału.
  Pozdrawiam
  PS. A tak na marginesie bo widzę że do tematu zaglądają ludzie co się znają na rzeczy, czy można przerobić migomat żeby dodać mu opcje spawania impulsowego, nie mylić oczywiście ze spawaniem przerywanym bo taką opcje to mam, a impulsowe chcę wykorzystać do spawania aluminium.
 • #7
  slane
  Level 11  
  Ja mam tig'a dedry desti200 , i gdybym tylko miał wolne 150złociszy to bym sprawdził czy współpracuje z takim palnikiem jak od plazmy (pt-31)..
  Na upartego najmniejszą dyszą jaką mam(rozmiar 5) przytkniętą do rury, elektroda jakieś 2mm od materiału, bez kombinacji prądem, tylko duży wypływ gazu uzyskałem taki efekt (rura z kwasówki 2mm gruba)
  Czy TIG-iem można ciąć tak jak plazmą??
  To może jednak palnikiem od plazmy się da lepiej ?

  PS. 3mm blachę z kwasiaka cięło równiej i jakby lepiej, ale eksperymentów mało bo miałem tylko argon w butli i szkoda mi go było.
 • #8
  lolko20
  Level 10  
  W tigu jest za niskie napiecie, a jak bym dołożył transformator 110v 3kva i wyprostował prąd i połączył go szeregowo z tigiem, żeby już nie kombinowac z aworem i jonizatorem działało by. Tigowi nie stało by się nic?
 • #9
  rom3k2
  Level 10  
  Anonymous wrote:
  Do czego kolego zmierzasz?
  Do spawania TIG i do cięcia plazmą są potrzebne całkiem inne charakterystyki źródła prądu i inne napięcia. Więc nie da się ciąć plazmą używając spawarki TIG. Musi być przełącznik trybu pracy, a jeżeli go nie ma to urządzenie samo rozpoznaje rodzaj palnika (to już jest zależne od rozwiązania jakie konstruktor przyjął), ale samo urządzenie musi być przystosowane do pracy jako spawarka i jako przecinarka.


  Czy odpowiedź w stylu "całkiem inne charakterystyki źródła prądu i inne napięcia" ma jakąś merytoryczną wartość? Nie chce sie czepiać ale w ostatnim czasie, na jakim forum nie zada sie pytania, to dostaje sie odpowiedz w stylu; "nie da sie" "kup sobie urządzenie dedykowane" "nie opłaca sie", "nie bedzie pasowało" itp itd. ale nikt nie napisze dlaczego.... Bo ? bo nie wie, ale sie musi wypowiedzieć.... wygląda to tak że gość z dużą wiedzą i doświadczeniem, zadaje tu pytanie, a odpowiada mu jakiś dzieciak na pytanie o urządzeniu którego nie widział na oczy ale coś słyszał o nim... dlaczego nikt nie napisze że skoro sie nie da to dlaczego, czym różni sie ta charakterystyka? O ile to napięcie jest za małe? o 30% czy 100 razy ? Taka odpowiedz którą ktoś nam udzieli sprawia że tak jak nie wiedzielismy czegoś tak nadal nie wiemy...
 • #10
  smd
  Welding machines specialist
  Zadaj konkretne pytanie, to się wtedy fachowcy wypowiedzą. Jak zadajesz durne, to pieski szczekają...
  -a dlaczego nie mogę wlać ropy do benzyniaka, przecież to też paliwo?- Bo nie i ch... (sorry, ale tak czasem mam zamiar odpowiedzieć)-
  Ale pewnie jakbyś zadał pytanie - jaka jest różnica między silnikiem napędzanym konkretnym paliwem, to by się ktoś mądry znalazł i wytłumaczył.
  W zamierzchłych czasach, kiedy jeszcze nie było internetu, dużo czytałem książek -albo na odwrót ;) Było to coś z fantastyki. Istniała jakaś planeta, albo coś na tej planecie , o której wszyscy mówili, że potrafi odpowiedzieć na każde pytanie. I ciągnęły tłumy, żeby odnaleźć odpowiedź na nurtujące ich problemy. A to coś ciągle odpowiadało - źle zadałeś pytanie- albo jakoś podobnie.
  A były to pytania typu - czy bóg istnieje, no bo kto nam codziennie daje jeść - od rybek z akwarium ;)
  Może ktoś z forumowiczów pamięta to opowiadanie...
 • #11
  robokop
  VIP Meritorious for electroda.pl
  rom3k2 wrote:
  Czy odpowiedź w stylu "całkiem inne charakterystyki źródła prądu i inne napięcia" ma jakąś merytoryczną wartość?
  No niestety ma. Napięcie jałowe przecinarki plazmowej, to od 90V wzwyż, w zależności od wydajności prądowej, do nawet ponad 200V. Prąd płynący w obwodzie cięcia natomiast to max 50A, w zależności od grubości cięcia. Tig ma napięcie jałowe ~70V, podobnie jak spawarka elektrodowa i prądy spawania od 50A wzwyż - w zależności co się spawa.
 • #12
  rom3k2
  Level 10  
  robokop wrote:
  rom3k2 wrote:
  Czy odpowiedź w stylu "całkiem inne charakterystyki źródła prądu i inne napięcia" ma jakąś merytoryczną wartość?
  No niestety ma. Napięcie jałowe przecinarki plazmowej, to od 90V wzwyż, w zależności od wydajności prądowej, do nawet ponad 200V. Prąd płynący w obwodzie cięcia natomiast to max 50A, w zależności od grubości cięcia. Tig ma napięcie jałowe ~70V, podobnie jak spawarka elektrodowa i prądy spawania od 50A wzwyż - w zależności co się spawa.


  Czyli prąd jałowy TIGa to 70V, a przecinarki 90V wzwyż..... jeśli założymy te 90V no to nie jest to różnica rzędu wielkości, a dość zbliżona wartośc. Co do prądu pracy, to zależy od Tiga, wiele modeli ma ustawienie od 20A, ja mam TIga który ma możliwość ustawienia od 5A, to żaden wyczyn. Każdy TIG z bardziej rozbudowaną regulacją niż przełącznik "TIG-MAMA-PULS" ma raczej możliwość ustawienia prądu od 20A.
  Wiec jesli chodzi o napięcia i prąd to wartości są zbliżone, kwestia charakterystyki, systemu jonizowania, itp, czy to zupełnie innaczej sterowane jest, czy jonizacja w przecinarce działa non stop tak jak w TIGu AC/DC czy tylko przy rozpoczęciu pracy. Czy czestotliwość jonizowania i napięcie jonizatora są podobne?