Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Elektronika z energooszczędnej 18W i 3xT5 6W

17 Jan 2011 10:44 3218 7
 • Level 22  
  Posiadam 3 świetlówki T5 6W, znalazłem uszkodzoną "żarówkę" energooszczędną Wickes o mocy 18W, wyjąłem z niej elektronikę, wydaje się być sprawna. Czy mogę podłączyć do niej równolegle te 3 świetlówki ? Jeżeli nie, prosiłbym o uargumentowanie odpowiedzi

  Elektronika z energooszczędnej 18W i 3xT5 6W
 • Level 22  
  Nie, bo prądy się rozłożą nierównomiernie, będą nierówno świecić. Po zapaleniu pierwszej napięcie spadnie poniżej zapłonu - reszta może nie odpalić. Niestety świetlówka jest nieliniowa, jeżeli chodzi o charakterystykę U-I. To tak, jakbyś chciał połączyć 3 diaki równolegle.
  Pozdrawiam.
 • Home appliances specialist
  KonradGatek wrote:
  Nie, bo prądy się rozłożą nierównomiernie, będą nierówno świecić. Po zapaleniu pierwszej napięcie spadnie poniżej zapłonu - reszta może nie odpalić.
  Czy to sprawdzałeś praktycznie czy teoretyzujesz?Wydaje mi się że jeśli trzy będą nowe to odpalą razem , oczywiście jeśli połączenia między nimi będą krótkie.Muszę kiedyś to sprawdzić , jak sprawdzę to dam znać ,proszę nie zamykać tematu.
 • Level 22  
  Nie wiem czy ja tego wcześniej nie sprawdzę :) Tylko przed tym chciałbym się dowiedzieć czy mogę w ten sposób uszkodzić jarzeniówki czy poprostu nie zapalą się ?
 • Home appliances specialist
  Na pewno się nie uszkodzą.
 • Level 22  
  machefi widzę, że jesteś ogarnięty w temacie. Pisałem już na tym forum ale nie otrzymałem odpowiedzi, może ty coś będziesz wiedział o co w tym chodzi
  Jak to ma działać.
  Jarzeniówka PHILIPS BLB 6W
  zwróć uwagę na pobór prądu 160mA
  Jak to się ma do sprzedawanych stateczników elektronicznych ?
  4-8W
  rozumiem, że nie pozwala przekroczyć wartości prądu koło 70mA.
  To jak to się ma do prądu płynącego przez jarzeniówkę ?
  Będzie świecić na poziomie 50% ? Statecznik powinien ograniczać prąd ale aż tak (te wartości prądów nie powinny być zbliżone do równych)?
 • Home appliances specialist
  zwróć uwagę że ta lampa z linku jest na napięcie pracy 42V , wymaga więc specjalnego układu zapłonowego , typowe stateczniki elektroniczne sprzedawane w naszych sklepach są na napięcie 230V więc do tej lampy się nie nadają. Pobór prądu tej lampy zgadza się do mocy i napięcia pracy podawanych w katalogu.
 • Level 22  
  :?: to mnie teraz przeraziłeś. Chciałbym się dowiedzieć (bo moje szukanie nic nie daje) gdzie znajdę szczegółową literaturę dotyczącą świetlówek ich charakterystyk i wymagań zasilających.

  Teraz zaczął bym powoli, napiszę jak to rozumiem i prosiłbym o ew. sprostowanie (bez nerwów).
  Po tym co wyczytałem, domyślam się, że : większość świetlówek pracuje dla U=230V - jest to napięcie dla pracy stabilnej

  Zapewniając jej takie parametry świetlówka nie wystartuje. W tym celu dodajemy jej układ startujący składający się z statecznika magnetycznego i zapłonnika ma to na celu wstępne rozgrzanie katod, po rozwarciu obwodu w zapłonniku następuje gwałtowna zmiana prądu płynącego przez dławik, a na nim wytwarza się chwilowy duży skok napięcia potrzebny do "wystartowania" świetlówki

  (jaka jest przybliżona wartość tego napięcia ? Czy może być za duża i uszkodzić świetlówkę ? Jak długo może się utrzymywać tak wysoki potencjał żeby nie uszkodzić świetlówki?).

  Napięcie na zaciskach katod lampy w stanie pracy ustabilizowanej powinno być równe zwykłemu napięciu z sieci czyli 230V.
  (Prosił bym o podanie przykładów świetlówek pracujących na napięciu 230V)

  Znalazłem w szafie stary tester banknotów statecznik magnetyczny (różne kombinacje 1x4W , 1x6W, 1x8W, 2x6W, 1x11W), zapłonnik Philipsa S2 i jarzeniówkę Sylvani 4W/BLB. Domniemam, że jeżeli jest to klasyczny układ ze statecznikiem magnetycznym i zapłonnikiem podłączonym do sieci to ta mała świetlóweczka powinna być zasilana U=230V :?: Zobaczmy zamiennik tej Sylvani
  Philips 4W/BLB napięcie zasilania 29V jak to się ma do tych 230V?
  Z tego co się orientuje :D statecznik magnetyczny ma za zadanie ograniczenie prądu, ponieważ to przepływający prąd przez świetlówkę powoduje adekwatny potencjał jaki się odłoży na świetlówce. Jak by nie było statecznika (i w jakiś sposób udało by się wystartować świetlówkę) prąd by cały czas rósł, powodując coraz większy potencjał występujący na katodach -> uszkodzenie.

  Jeżeli tester banknotów którym dysponuje zawiera statecznik który dla 4W/BLB ogranicza płynący prąd do 180mA i ten, że prąd zapewnia że na świetlówce odkłada się tylko napięcie koło 29V JAK:!: zadziała kiedy zamocuje do niego świetlówkę 6W/BLB. Jaką wartość przyjmie płynący prąd i jakie napięcie będzie na świetlówce?

  Elektronika ze lampy energooszczędnej to statecznik elektroniczny = statecznik magnetyczny + zapłonnik. Sytuacja wygląda tak samo podłącza się go do sieci 230V i kto mi powie czego mogę się spodziewać na jego wyjściu? jeżeli zasila np. świetlówkę 6W to zakładam, że mogę wymontować ją i podłączyć swoją 6W/BLB i też powinno działać.

  Mam jeszcze trochę pytań, zagadnień niewyjaśnionych ale nie mam do kogo się z tym udać. Próbowałem szukać materiałów na temat jak to wszystko powinno ze sobą współgrać ale niestety nic nie mogę znaleźć sensownego.