Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NE01 PLUS TERMOMETR CYFROWY -20°C DO +120°C Z TERMOSTATEM

gulson 10 Maj 2005 00:02 7696 0
 • Układ ten umożliwia pomiar temperatur od -20° do 120°C oraz stabilizację temperatury przez element grzejny

  Prezentujemy pierwszy projekt z oferty producenta zestawów do samodzielnego montażu firmy Nord Elektronik Plus http://www.nordelektronikplus.pl

  Układ ten umożliwia pomiar temperatur od -20° do 120°C oraz stabilizację temperatury przez element grzejny w zakresie od 15°C do 30°C (termostat). Posiada 4-cyfrowy wyświetlacz LED zapewniający rozdzielczość odczytu 0,1°C. Do ustawienia temperatury termostatowania służy potencjometr obrotowy.

  NE01 PLUS TERMOMETR CYFROWY -20°C DO +120°C Z TERMOSTATEM

  W termometrze czujnikiem temperatury jest dioda krzemowa 1N4148. Ściślej mówiąc złącze p_n diody. Aby zapewnić liniowość odczytu temperatury diodę umieściliśmy w układzie źródła prądowego – ćwiartka układu scalonego US4s. Istota działania jest prosta. Gdy zmienia się temperatura złącza p_n diody to zmienia się rezystancja złącza, w następstwie tego napięcie które odkłada się na diodzie przyjmuje inną wartość. Spadek napięcia mierzony przez układ scalony Us5. Napięcie dołączone jest do wejścia odwracającego IN_LC (pin 30). Do wejścia nieodwracającego IN_HI (pin 31) podawane jest napięcie z potencjometru P3, będące punktem odniesienia dla 0°C.
  Napięcie referencyjne przetwornika ICL7107 jest ustawiane potencjometrem P2; odpowiada ono punktowi 100°C.
  Wyświetlacze 7-segmentowe LED połączone są bezpośrednio z odpowiednimi wyjściami układu US4.
  Termostat zbudowano w oparciu o komparator US3 (LM311), który porównuje napięcie z czujnika, dostarczane przez wzmacniacz różnicowy US4d oraz wzorcowe, odpowiadające żądanej temperaturze termostatowania (ustawione potencjometrem P1). Komparator 311 steruje bezpośrednio przekaźnikiem wykonawczym PK1.
  Do wytwarzania napięć zasilających, innych niż +5V, służy przetwornica z układem 555 (US2). Z powielaczy diodowych dostajemy napięcia ok. -3V i +8V.

  Pobierz wszystko (schemat, montaż, wzór płytek, opis, zdjęcie)

  Kompletny zestaw do montażu (wysokiej jakości płytka, dokumentacja, wysokiej jakości elementy) można zamówić w firmie Nord Elektronik Plus, kliknij na logo, aby przejść na stronę firmową
  NE01 PLUS TERMOMETR CYFROWY -20°C DO +120°C Z TERMOSTATEM


  Fajne! Ranking DIY
 • Relpol
  Szukaj w 5mln produktów