Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NE 009 POZYTYWKA - 16 MELODII

gulson 30 Maj 2005 22:42 2234 0
 • NE 009 POZYTYWKA - 16 MELODII

  Projekt z oferty producenta zestawów do samodzielnego montażu firmy Nord Elektronik Plus http://www.nordelektronikplus.pl

  NE 009 POZYTYWKA - 16 MELODII

  We współczesnym świecie coraz więcej złożonych układów elektronicznych zastępowanych jest mikroprocesorami lub innymi układami scalonymi zawierającymi zintegrowane układy elektroniczne potrzebne do sprawnej pracy urządzenia.
  W proponowanym układzie pozytywki jeden układ scalony M948 wykonany w technologii CMOS zawiera prawie wszystkie elementy potrzebne do wytwarzania 16 różnych melodii. Melodie te zapisane zostały w stałej pamięci ROM. Oprócz pamięci ROM znajduje się również przetwornik cyfrowo - analogowy pozwalający przetworzyć pamięć cyfrową na sygnał analogowy, którym można wysterować przetwornik piezo, głośnik. Sygnał uzyskiwany z układu scalonego (pin10) wzmocniony przez T2 wysterowuje głośnik, który należy podłączyć do wyprowadzeń SP, SP płytki drukowanej.
  W celu zabezpieczenia układu scalonego zastosowano prosty stabilizator (T1D1) napięcia zasilającego obniżający napięcie do wartości ok. 3V.
  Przy montażu układu zwracamy uwagę na właściwy kierunek wlutowania (wstawienia) układu scalonego, podstawki pod układ, tranzystorów, diody oraz kondensatorów elektrolitycznych a ponadto na odpowiednią staranność i użycie odpowiednich narzędzi (lutownica z niewielkim grotem, o niskiej mocy). Przy obchodzeniu się z M948 przestrzegać należy zasad dotyczących układów CMOS.
  Po zmontowaniu płytki pomiędzy punkty (+Uc), a (GND) przykładamy napięcie 4-9V baterii, zasilacza stabilizowanego). Po podłączeniu napięcia zasilania i głośnika uruchomienie polega na przyciśnięciu przycisku S1 (podanie (-) zasilania na nóżkę 1 Us1). Obszar oznaczony symbolem F1 umożliwia wyzwolenie melodii przy pomocy transoptora (Us2 CNY17). Układ ten umożliwia wykorzystanie istniejącej instalacji dzwonkowej 230V/50Hz. Jeśli do punktów K1, K2 doprowadzimy napięcie 8V (z transformatora dzwonkowego) wówczas należy zmniejszyć wartość rezystora R3 do ok. 820R. Prąd pobierany przez układ w stanie spoczynku wynosi ok. 10uA.
  Wymiary zestawu po zmontowaniu: 45 x 30 x 20 mm


  Pobierz wszystko (schemat, montaż, wzór płytek, opis, zdjęcie)

  Kompletny zestaw do montażu (wysokiej jakości płytka, dokumentacja, wysokiej jakości elementy) można zamówić w firmie Nord Elektronik Plus, kliknij na logo, aby przejść na stronę firmową
  NE 009 POZYTYWKA - 16 MELODII

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  gulson
  Administrator Systemowy
  Offline 
  Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
  gulson napisał 18417 postów o ocenie 1623, pomógł 63 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2001 roku.