Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

NE 121 TRZY MIGAJĄCE SERCA

gulson 14 Aug 2005 13:48 3693 0
IGE-XAO
 • Projekt z oferty producenta zestawów do samodzielnego montażu

  Projekt z oferty producenta zestawów do samodzielnego montażu firmy Nord Elektronik Plus http://www.nordelektronikplus.pl

  NE 121 TRZY MIGAJĄCE SERCA

  Proponujemy zmontowanie urządzenia elektronicznego dającego prosty efekt świetlny. Urządzenie zbudowane z elementów przewlekanych oraz SMD. Układ zasilany z typowej 9-woltowej baterii (6F22). Istotną zaletą jest łatwość montażu. Niewielki problem mogą stanowić elementy SMD (małe wymiary).
  Opis działania układu Generator sterujący został zbudowany z wykorzystaniem układu scalonego NE555, który pracuje w swej typowej aplikacji. Elementy R1, R2+P1, C2 określają częstotliwość przebiegu wyjściowego. Dzięki zastosowaniu P1 istnieje możliwość regulacji częstotliwości impulsu wyjściowego dostępnego na nóżce 3 układu scalonego Us1.
   Impuls wyjściowy z Us1 podany na wejście zegarowe (CLK) Us2 steruje dziesiętnym licznikiem Johnsona.
   Podanie impulsu wyjściowego z wyjścia Q3 licznika na wejście resetujące (RST) wymusza pracę modulo trzy (liczenie do trzech).
   Wyjścia Q0, Q1, Q2 sterują tranzystorami T1, T2, T3 kolejno powodując zapalenie łańcuchów diodowych.
   Rezystory R6R12 mają za zadanie ograniczyć prąd płynący przez diody. Ich wartość ma istotny wpływ na jasność świecenia, a więc pośrednio na żywotność baterii.
   Istotnym elementem zabezpieczającym jest dioda D1 chroniąca układ przed odwrotnym podłączeniem napięcia zasilania (a więc nieuchronnym uszkodzeniu elementów półprzewodnikowych).
  Wskazówki dotyczące montażu Montaż układu należy rozpocząć od zidentyfikowania elementów SMD (patrz spis elementów). W celu uniknięcia pomyłek w spisie elementów obok właściwej wartości rezystancji podano kod trwale nadrukowany na elemencie np. 10k kod 103.
  Elementy SMD wymagają pewnych umiejętności przy lutowaniu. Niezbędnym warunkiem prawidłowo przeprowadzonego montażu jest posiadanie odpowiedniej lutownicy z precyzyjnym grotem oraz spoiwa lutowniczego o grubości 0,5 - 0,7 mm. Diody D1 i D2 należy wlutować zwracając uwagę, aby czarny pasek na diodzie był zgodny z nadrukiem zawartym na rysunku 4. Kondensator ceramiczny o pojemnościi 10n(SMD) jest koloru brązowego z metalicznymi końcówkami.
  Montaż elektryczny obwodu drukowanego rozpoczynamy od wlutowania przepustów (L0-L4) – odcinki drutu z nóżek kondensatorów łączących dwie warstwy obwodów drukowanych (warstwę układów scalonych z warstwą z diodami świecącymi). Drugą ważną czynnością jest wlutowanie zwory (odcinek drutu) łączącej nóżkę 16 US2 z katodą diody D1 (dwa okrągłe punkty lutownicze). Obsadzając stronę z układami scalonymi należy właściwie zidentyfikować poszczególne elementy. Dla ułatwienia obie strony płytki zostały wydrukowane w powiększeniu z nadrukowanymi dodatkowymi informacjami ułatwiającymi prawidłowe obsadzenie płytek. Wskazane jest aby kondensatory C2 i C3 położyć na płytce (łatwiej przylutować końcówki lutownicze). Przy wlutowywaniu kondensatorów C2 i C3 zwrócić uwagę na właściwą polaryzację tzn. elektrodę kondensatora oznaczoną <-> przylutować do punktów lutowniczych oznaczonych na schemacie montażowym (-) – rysunek 4. Zatrzask baterii przylutować do punktów oznaczonych symbolem „+” i „-„ znajdujących się w dolnej części płytki. Końcówkę zatrzasku baterii z białym nadrukiem przylutować do punktu oznaczonego „+”. Szczególną uwagę i precyzję należy zachować wlutowując diody LED (SMD). Zachowanie właściwej polaryzacji wlutowania elementu zapewni prawidłowe działanie urządzenia. Charakterystyczne położenie kropki na diodzie (katoda diody) musi pokrywać się z nadrukiem zawartym w instrukcji Dla ułatwienia kierunek wlutowania wszystkich diod jest taki sam. Po wlutowaniu wszystkich elementów można podłączyć napięcie zasilania (bateria 6F22 9V). Częstotliwość zapalania się poszczególnych fragmentów można zmienić potencjometrem P1.
  Zasilanie 9V z baterii 6 F 22.
  Wymiary zestawu 40 x 42 mm

  Pobierz wszystko (schemat, montaż, wzór płytek, opis, zdjęcie)

  Kompletny zestaw do montażu (wysokiej jakości płytka, dokumentacja, wysokiej jakości elementy) można zamówić w firmie Nord Elektronik Plus, kliknij na logo, aby przejść na stronę firmową
  NE 121 TRZY MIGAJĄCE SERCA

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  gulson
  System Administrator
  Offline 
  Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
  gulson wrote 21127 posts with rating 2203, helped 70 times. Been with us since 2001 year.
 • IGE-XAO