Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Computer ControlsComputer Controls
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NE048 DWUKANAŁOWE ZDALNE STEROWANIE RADIOWE

gulson 01 Wrz 2005 14:27 5533 0
 • Projekty z oferty firmy Nord Elektronik

  Projekt z oferty producenta zestawów do samodzielnego montażu firmy Nord Elektronik Plus http://www.nordelektronikplus.pl

  NE048 DWUKANAŁOWE ZDALNE STEROWANIE RADIOWE

  Opis układu
  Do budowy zestawu wykorzystaliśmy specjalizowane układy scalone przeznaczone dla transmisji szeregowej: koder(nadajnik)MC145026 oraz w części odbiorczej układy US3 MC145028 (odbiornik kanału 1 (CH1)) oraz US2 MC145028 (odbiornik kanału 2 (CH2)). Koder MC145026 posiada dziewięć trójstanowych wejść adresowych (A1-A9), na których można ustawić dowolne dziewięciobitowe słowo trinarne (trzystanowe). Wejście strobujące (służy do włączania lub wyłączania transmisji), transmisję (TE) aktywowane stanem niskim (TE podłączone do masy) oraz wyjście szeregowe (DOUT) do wyprowadzenia danych (a ściślej – do wyprowadzenia ustawionego adresu). Oprócz tego układ posiada 3 wyprowadzenia (Rs,Ctc,Rtc) dla elementów zewnętrznych RC ustalających prędkość transmisji. W naszej konstrukcji układ scalony MC145026 pracuje w nie standardowej konfiguracji. Pilot z koderem MC145026 zaprojektowaliśmy tak aby przy pomocy dwóch mikro przełączników można było wygenerować dwa różne kody. Cel osiągnęliśmy łącząc wejście adresowe A1 po przez mikro przełącznik S1 do „minusa” zasilania. Dało to możliwość wygenerowania kodu dla kanału 1(CH1). Dla kanału 2 (CH2 mikro przełącznik S2 ) wszystkie wejścia adresowe nie zostały nigdzie podłączone co wymusiło zmianę kodu w stosunku do kanału 1(CH1).

  Zastosowanie
  Część odbiorcza zawiera na wyjściu przekaźniki, które mogą włączać różne odbiorniki takie jak: żarówki, silniki elektryczne, elektromagnesy, elektrozawory itp.
  Zastosowane przekaźniki mają styki o maksymalnej obciążalności do 10A.

  Działanie kodera
  Działanie kodera MC145026 jest takie, że po pojawieniu się stanu niskiego na linii TE układ wygenerowuje na wyjściu DOUT liczbę trinarną ustawioną na liniach A1-A9 i czyni to cyklicznie przez cały czas trwania na TE stanu niskiego. Pozostaje już tylko przesłać ten sygnał do odbiornika za pomocą linii 2-przewodowej, toru podczerwieni, ultradźwięków albo droga radiową. W naszym konkretnym rozwiązaniu, jako medium transmisyjne wykorzystujemy pasmo radiowe 433,92MHz. Wyjście kodera (DOUT) połączone jest więc z prostym generatorem w.cz. zrealizowanym z tranzystorem T1. Trymer C7 umożliwia dokładne ustawienie częstotliwości generatora na 433,92MHz i tym samym zestrojenie układu z odbiornikiem. Cały układ nadajnika zbudowany jest na niewielkiej płytce drukowanej przewidzianej do umieszczenia w obudowie. Do zasilania nadajnika wykorzystana powinna być miniaturowa bateria 12V. Z uwagi na to, że koder pracuje w nietypowej dla siebie aplikacji zestaw zaprojektowaliśmy w taki sposób aby po zmontowaniu przez każdego elektronika mógł pracować poprawnie bez konieczności kodowania i strojenia.

  Działanie część odbiorcza
  Część odbiorcza (stacjonarna)urządzenia składa się z uruchomionego i zestrojonego modułu odbiornika radiowego pracującego na częstotliwości 433.92MHz. Sygnał wyjściowy z odbiornika po demodulacji trafia równolegle do wejść dekoderów z układami scalonymi MC145028 US3 (CH1) i MC145028 US2 (CH2). Wyjścia dekoderów VT pin 11 są połączone z wejściami przerzutników bistabilnych zbudowanych z wykorzystaniem układu scalonego CD4013. ½ układu scalonego US1 steruje stopniem wykonawczym kanału drugiego (CH2). W stopniu wykonawczym pracuje tranzystor T1 oraz przekaźnik PK2. Druga część układu scalonego US1 steruje elementami wykonawczymi w drugim kanale. Są to: tranzystor T2 i przekaźnik PK1 (CH1).
  Działanie dekoderów jest proste. Gdy na jednym z dwóch wejść dekoderów pojawi się dwukrotnie transmisja odpowiadająca dokładnie dziewięciu bitom ustawionym na liniach A1 do A9 to na wyjściu VT pojawia się impuls, który zmienia stan przerzutnika bistabilnego US1 CD4013 i przełącza przekaźnik PK1 (CH1) lub PK 2 (CH2).

  Pobierz wszystko (schemat, montaż, wzór płytek, opis, zdjęcie)

  Kompletny zestaw do montażu (wysokiej jakości płytka, dokumentacja, wysokiej jakości elementy) można zamówić w firmie Nord Elektronik Plus, kliknij na logo, aby przejść na stronę firmową
  NE048 DWUKANAŁOWE ZDALNE STEROWANIE RADIOWE

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  gulson
  Administrator Systemowy
  Offline 
  Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
  gulson napisał 18723 postów o ocenie 1704, pomógł 64 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2001 roku.
 • Computer ControlsComputer Controls