Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

NE078 WZMACNIACZ M.CZ. - opis zestawu

gulson 16 Lis 2005 14:34 10310 0
 • Projekt z oferty producenta zestawów do samodzielnego montażu firmy Nord Elektronik Plus

  NE078 WZMACNIACZ M.CZ. - opis zestawu


  Budowa wzmacniaczy akustycznych od dawna jest, i przez długi czas zapewne będzie jednym z najczęściej podejmowanych przez elektroników-hobbystów przedsięwzięć. W konstrukcjach o małych mocach wyjściowych (do ok. 15W) dużą popularność zdobyły wzmacniacze scalone (np. układ TDA2030) - za ich stosowaniem przemawia prostota układu aplikacyjnego, dobre parametry, łatwość uruchomienia oraz względy ekonomiczne. W układach o nieco wyższych mocach (ok. 30W) dominują - z tych samych względów - rozwiązania układów mostkowych, zawierające po dwa scalone wzmacniacze w jednym kanale. Ze względu na istniejące zapotrzebowanie naszych Klientów na układ wysokiej klasy wzmacniacza średniej mocy, firma NORD ELEKTRONIK opracowała zestaw NE078: wzmacniacz stereo o mocy 2x50W lub (do wyboru) mono 100W. Nie jest to typowa dla rozwiązań układowych o podobnych mocach konstrukcja na elementach dyskretnych ani z zastosowaniem scalonych układów hybrydowych: te pierwsze są bowiem dość trudne w uruchomieniu i zestrojeniu wymagając od elektronika pewnego doświadczenia oraz wyposażenia w odpowiedni sprzęt pomiarowy, drugie natomiast - to rozwiązania znacznie droższe. Podstawowe zalety układu NE078 są zatem następujące:
  - prostota montażu i uruchomienia, przez co zestaw ten można polecić nawet początkującym amatorom,
  - niewielkie wymiary zmontowanej płytki,
  - zasilanie niewielkim (stosunkowo) napięciem dzięki zastosowaniu układu mostkowego,
  - dobre parametry użytkowe wzmacniacza,
  - niski koszt urządzenia.

  OPIS DZIAŁANIA UKŁADU
  Układ składa się z dwóch niezależnych oraz identycznie działających torów wzmocnienia, opis dotyczy zatem jednego z nich. Sygnał wejściowy podawany jest do wejścia (IN1), skąd po obcięciu składowej stałej przez kondensator C1podawany jest do wejścia scalonego wzmacniacza mocy (US1) TDA2030. Układ wzmacniacza objęty jest pętlą ujemnego sprzężenia zwrotnego zrealizowaną przez R3 oraz C13 i R2. Elementy te decydują o wzmocnieniu napięciowym układu oraz o kształcie charakterystyki w sąsiedztwie dolnej granicy pasma przenoszenia. Tranzystory mocy (T1 i T2) pracują w nietypowej, choć coraz bardziej popularnej konfiguracji: sterowane są prądem zasilającym układ TDA2030. Jednak ich punkty pracy zostały dobrane tak, by dla słabych sygnałów jedynym źródłem mocy wyjściowej był układ scalony. Dla sygnałów, przy których moc wyjściowa ma przekroczyć ok. 10W (w jednym kanale) tranzystory T1 i T2 stają się jej głównym źródłem. Ponieważ przy braku sygnału wejściowego T1 i T2 są zatkane w układzie nie występuje problem stabilizacji termicznej prądu spoczynkowego tranzystorów stopnia końcowego, co dodatkowo upraszcza układ. Diody D1 i D2 zabezpieczają wyjście wzmacniacza przed możliwością pojawienia się na nim napięć (przepięć) spoza przedziału <-Ucc, +Ucc>, co byłoby normalną konsekwencją współpracy z obciążeniem o charakterze indukcyjnym. Dwójnik R6, C5 dociąża wyjście dla składowych o wyższych częstotliwościach, dla których impedancja głośników (zestawów głośnikowych) w naturalny sposób rośnie.
  Przy pracy urządzenia w konfiguracji mostkowej jedynym wejściem sygnału są punkty IN1 (IN2 pozostają nie wykorzystane). Wyjściem są natomiast: pkt. <c> wyjścia OUT1 oraz pkt. <g> wyjścia OUT2. Przełączenie na pracę mostkową odbywa się poprzez zwarcie punktu <1> z punktem <2> oraz <3> z <4>. Dzięki temu sygnał z wyjścia stopnia nieodwracającego z układem US1 zostaje podany na wejście odwracające stopnia z US2 (wypr. 2).

  Pobierz wszystko (schemat, montaż, wzór płytek, opis, zdjęcie)

  Kompletny zestaw do montażu (wysokiej jakości płytka, dokumentacja, wysokiej jakości elementy) można zamówić w firmie Nord Elektronik Plus, kliknij na logo, aby przejść na stronę firmową
  NE078 WZMACNIACZ M.CZ. - opis zestawu

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  gulson
  Administrator Systemowy
  Offline 
  Twórca portalu elektroda.pl od roku 1999. Zajmuje się opieką portalu, od czasu do czasu publikując tutaj ciekawostki i felietony. Interesuje się wszystkim, co jest związane z nowymi technologiami. Z wykształcenia technik elektronik, inżynier i magister informatyki po Politechnice Łódzkiej.
  gulson napisał 18758 postów o ocenie 1710, pomógł 64 razy. Mieszka w mieście Kielce. Jest z nami od 2001 roku.