Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Dobór kabli do zestawów głośnikowych

William Bonawentura 27 Mar 2006 16:41 9082 0
 • Dobór kabli dla określonej mocy i impedancji zestawów oraz długości połączenia

  Jednym z częstych tematów pytań na forum Audio jest zagadnienie wybrania właściwych kabli do podłączenia zestawów (kolumn). Zagadnienie to można rozpatrywać co najmniej z trzech aspektów: elektrycznego, mechanicznego i audiofilskiego. Ostatni z nich nie będzie tutaj zupełnie omawiany, stąd proszę nie szukać tu odpowiedzi na pytanie na ile wzbogaci dźwięk kabel firmy XXX.

  Z punktu widzenia elektrycznego, kabel zasilający wnosi ze sobą niepożądaną obecność pomiędzy źródłem a odbiornikiem szkodliwej impedancji, której efektem jest:
  a) zmniejszenie sygnału (spadek mocy) wynikający ze strat na kablu (wydzielanie ciepła)
  b) rozstrojenie zwrotnic pasywnych w zestawach
  c) ograniczenie pasma (poprzez pojemność kabli i ich impedancję).

  W rzeczywistych instalacjach dominującym ograniczeniem jest (b) oraz (a). Przyjmuje się umownie, że sytuacja w której niepożądana impedancja połączeń sięga 10% impedancji kolumn, jest wartością graniczną dla zastosowań estradowych i domowych. Podejście audiofilskie skłania się ku zmniejszeniu tej wartości do 1% i mniej, co jednak jak zaznaczono już wyżej nie będzie brane pod uwagę. Niniejsza tabelka może być pomocą w doborze kabli głosnikowych zarówno z punktu widzenia obciążalności prądowej przewodów jak i wprowadzaniu przez nie szkodliwej impedancji. Trzecia i czwarta kolumna pozwalają określić jaka maksymalna moc (znamionowa RMS) może być przenoszona do kolumny o impedancji 4 lub 8 om by nie doprowadzić do przegrzania kabla. Druga część tableki podaje rezystancję obu żył kabla dla kilku długośći. Wartości oznaczone na żółto spełniają kryterium 10% zarówno dla impedancji zestawu 4 jak i 8 om. Wartości pomarańczowe tylko dla obciążenia 8 om.

  Dobór kabli do zestawów głośnikowych

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  William Bonawentura
  Poziom 32  
  Offline 
  Specjalizuje się w: systemy grzewcze, informatyka
  William Bonawentura napisał 1751 postów o ocenie 203, pomógł 131 razy. Mieszka w mieście Imielin. Jest z nami od 2005 roku.