Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

REGULATOR NAPIĘCIA ZMIENNEGO 0 – 230 V

tadzmierz 03 Kwi 2006 16:34 5228 0
 • Układ regulatora pozwala regulować amplitudę napięcia zmiennego od 0V do 230V przy czym nie zmienia się forma sygnału wyjściowego. Nie wystepują w nim zakłócenia radiowe co ma miejcse przy regulatorach fazowo-impulsowych<br/><br/>Zaletą przedstawionego regulatora jest regulacja amplitudy zmiennego napięcia przy, którym nie zmienia się forma wyjściowego sygnału, w odróżnieniu od fazowo-impulsowego regulatora i brak zakłóceń radiowych. Wadą układu jest niska sprawność. Elementem regulacyjnym jest tranzystor mocy VT1 w gałęzi mostka prostowniczego VD1-VD4. Kiedy tranzystor jest zatkany, prąd przez diody VD1-VD4 i obciążenie nie płynie. Jeśli na bazę tranzystora podamy napięcie regulowane to on się otwiera i przez jego złącze kolektor-emiter, mostek prostowniczy i obciążenie zaczynie płynąć prąd. Napięcie na wyjściu regulatora (na obciążeniu) zwiększa się. Kiedy tranzystor jest otwarty i znajduje się w stanie nasycenia, na obciążeniu praktycznie jest pełne napięcie wchodzące.
  <br/>
  <br/>Regulacyjny sygnał formuje blok zasilania małej mocy wykonany na transformatorze T1, prostowniku na diodach VD5 i wygładzającym kondensatorze C 1. Potencjometr R1 reguluje prąd bazy tranzystora VT1, pośrednio amplitudę wychodzącego napięcia. Przy zmianie oporności w kierunku górnego położenia suwaka potencjometru według schematu napięcie na wyjściu zmniejsza się, a w kierunku dolnego położenia zwiększa się. Rezystor R2 ogranicza maksymalny prąd regulacji.
  <br/>
  <br/>Dioda VD6 zmniejsza kąt regulacji tranzystora. Tranzystor VT1 należy zamontować na radiatorze o powierzchni 200 cm2. Diody VD1-VD4 należy też umieścić na radiatorach. Jeżeli układ zmontowano bez błędów zaczyna on pracować od razu i praktycznie nie potrzebuje regulacji. Może się jednak okazać, że trzeba dobrać rezystor R2.
  <br/>
  <br/>Dla tranzystora KT840B moc oddawana do obciążenia nie powinna być większa niż 60 W. Można go zastąpić tranzystorami KT 812B, KT 824A, KT 824B, KT 828A, KT 828B z dopuszczalną mocą strat 50 W; KT 856A - 75 W; KT 834A, KT834B - 100 W. Zamiast tych tranzystorów można zastosować inne o podobnych parametrach. Diody VD1 - VD4, VD5 - D245A lub inne o podobnych parametrach.
  <br/>
  <br/>Moc obciążenia można zwiększyć, jeżeli regulacyjne tranzystory tego samego typu włączymy równolegle: kolektory razem i emitery razem, a bazy połączymy przez oddzielne diody i rezystory do środkowego wyprowadzenia potencjometru R1.
  <br/>
  <br/>W urządzeniu można zastosować transformator małej mocy z wyjściowym napięciem 5-8 V. Nadaje się tu typowy transformator dzwonkowy. Zamiast VD5 można zastosować blok prostowniczy o dopuszczalnym prądzie, nie mniejszym niż prąd bazy tranzystora regulacyjnego VT1. To samo dotyczy diody VD6. kondensator C1 powinien być na napięcie nie mniejsze niż 15 V. Potencjometr R1 powinien mieć moc 2 W. W celu poprawy sinusoidy wychodzącego napięcia należy dobrać kondensator C1.
  <br/>
  <br/>Uwaga !!!
  <br/>
  <br/>Przy montażu i próbach należy zastosować szczególne środki ostrożności, ponieważ elementy regulatora znajdują się pod napięciem sieci 230V. Potencjometr R1 powinien mieć plastikowe pokrętło.
  <br/>
  <br/>
  <br/>
  <br/>
  Schemat ideowy i tekst w oryginale na stronie:
  http://cxem.net/pitanie/5-61.php
  REGULATOR NAPIĘCIA ZMIENNEGO 0 &#8211; 230 V


  Opracowano na podstawie:
  „Беспомеховый регулятор напряжения” „Радио” Nr 11 1999r.
  Autor: А. Чекаров, г. Златоуст Челябинской обл.
  Opracowanie i tłumaczenie: Tadeusz LECH - Tadzmierz


  Fajne! Ranking DIY