Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Enkoder, impulsator - czyszczenie (na przykładzie SONY)

2New 03 Lut 2007 09:53 3901 0
 • Trudności w precyzyjnym ustawieniu siły głosu

  Najczęściej przyczyną niemożliwości precyzyjnego ustawienia siły głosu w większości radioodbiorników samochodowych jest zabrudzony enkoder zwany też impulsatorem, którego wyczyszczenie jest prostym zabiegiem dającym z reguły 100-procentową gwarancję eliminacji usterki.

  Poniżej znajdują się zdjęcia, które obrazują sposób demontażu i czyszczenia enkodera.

  Enkoder, impulsator - czyszczenie (na przykładzie SONY)

  Opis czynności:
  1. Należy zdemontować (rozkręcić) panel radioodbiornika by dostać się do płytki (wiadoma sprawa - należy uważać na plastiki i wyświetlacz).
  2. Gdy mamy już na wierzchu całą gałkę głośności tak jak na zdj. 1, przystępujemy do jej demontażu zaczynając od przycisku [1] potem demontujemy pierścień [2] wraz z podświetleniem [3] - oczywiście należy uważać, bo plastiki są bardzo delikatne.
  3. Mamy już na wierzchu cały element, który chcemy wyczyścić, czyli enkoder (zdj. 2) i teraz musimy dostać się do jego wnętrza demontując metalowy pierścień zaznaczony czerwoną strzałką. W tym celu podważamy śrubokrętem lub ostrym nożykiem języki oznaczone na zdj. 2 czerwonymi kropkami (są one zagięte pod spód, ale ten metal jest miękki i nie ma problemu z jego odgięciem).
  4. W dalszej kolejności wylutowujemy pierścień z płytki panelu - miejsca zaznaczone czerwonymi kółkami na zdj. 3. Po wylutowaniu cały enkoder może się delikatnie odchylić od płytki, ale to w niczym nie przeszkadza (zdj. 4). Można też najpierw wylutować mocowania pierścienia do płytki a póżniej odgiąć języki i zdemontować pierścień - jak komu wygodnie.
  5. Po zdemontowaniu pierścienia zabezpieczającego (metalowego) na wierzchu mamy pokrętło i możemy je bez problemu zdemontować, wyciągając je do góry. Otrzymujemy elementy jak na zdj. 5.
  6. Teraz można przystąpić do czyszczenia zabrudzonego elementu. Najlepszym do tego celu (przystosowanym niemal idealnie pod względem rozmiaru) będzie patyczek kosmetyczny, ten z nawiniętą na dwóch końcach watą, nasączony spirytusem. Na zdj. 6 zaznaczone są czerwonymi strzałkami miejsca, które należy przeczyścić, czyli bieżnie w obudowie i blaszki na pokrętle. Można również delikatnie odgiąć te blaszki do góry.
  7. Po wyczyszczeniu składamy wszystkie elementy do kupy i skręcamy panel. Jeżeli po zmontowaniu panelu głośność nie działa, to przyczyną może być przerwanie się ścieżki środkowego wyprowadzenia enkodera (masa) - należy wtedy połączyć to wyprowadzenie z masą i wszystko będzie działać (miejsce to zaznaczone jest czerwoną kropką na zdj. 3)

  Zaletą rozwiązania jest to, że nie trzeba wylutowywać całego enkodera bo można uszkodzić ścieżki i przelotki w płycie panelu. Oczywiście różne radioodbiorniki mogą mieć inne enkodery, ale zasada działania i czyszczenia jest taka sama.

  Fajne! Ranking DIY
  Potrafisz napisać podobny artykuł? Wyślij do mnie a otrzymasz kartę SD 64GB.
  O autorze
  2New
  Poziom 11  
  Offline 
  2New napisał 22 postów o ocenie 1, pomógł 2 razy. Mieszka w mieście Mielec. Jest z nami od 2006 roku.