Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Migająca dioda LED na 12VDC

gtatara 12 Apr 2007 18:06 23855 0
 • Jak zrobić migającą diodę do samochodu-najprostsza imitacja alarmu

  Zasada działania:

  Po podłączeniu do napięcia zasilania 12V zacznie płynąć prąd w obwodzie R1, C1. Napięcie na kondensatorze C1 będzie się zwiększać, aż do momentu przebicia złącza emiter - kolektor tranzystora T1. Gdy napięcie na C1 osiągnie wartość przebicia T1 to rozładuje się on przez diodę D1 dając w efekcie jej rozbłyśnięcie. Tranzystor T1 wejdzie w stan blokowania i kondensator ponownie zacznie się ładować, aż do ponownego rozbłyśnięcia diody. Cykl ten będzie się powtarzał. Dioda będzie migać z częstotliwością zależną od R1 i C1.

  Elementem wykonawczym tego układu jest tranzystor T1 włączony inwersyjnie tzn. emiter do plusa a kolektor do minusa. W typowym włączeniu tranzystora npn jest odwrotnie. Nie wszystkie tranzystory włączone inwersyjnie będą się zachowywały tak jak T1, zależy to od technologii wykonania. Dla większości tranzystorów włączonych inwersyjnie napięcie przebicia zawiera się w przedziale 8 V do 9V. Tranzystor taki zachowuje się podobnie jak diak.
  Układ przedstawiony na rysunku można zastosować jako ekonomiczny wskaźnik działania wielu urządzeń dobierając odpowiednio R1 i C1. Dla R1 - 2k i C1 - 1000uF dioda LED rozbłyskuje około 60 razy na minutę pobierając prąd około 2 mA. Przy odpowiednim dobraniu R1 i C1 uzyskuje się powolne rozjaśnianie diody LED.

  Wykaz elementów:
  R1 : 2k
  C1 : 1000uF/10V
  D1 : dowolna LED o podwyższonej jasności
  T1 : np. BC 548, BC 107

  Schemat ideowy:
  Migająca dioda LED na 12VDC

  Cool! Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  gtatara
  Level 10  
  Offline 
  gtatara wrote 18 posts with rating 9, helped 0 times. Live in city okolice Lublina. Been with us since 2006 year.