Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

ALAN 78 plus + MISSOURI. Słabe nadawanie [CB radio]

17 Jan 2011 20:04 2406 4
  • Level 2  
    Witam wszystkich forumowiczów.

Mój problem polega na tym, że moje radyjko w linii prostek nadaje tylko na około 500 - 1000 metrów. Odbiór jest na dobrym poziomie, jakieś 12 km w linii prostej.

Jeszcze nie dawno nadawałem na około 8 - 10 km w linii prostej.

W radyjku ani antenie nie było nic grzebane od tamtej pory. Jedyne co mi przychodzi do głowy to w ostatnim czasie antenka postała po za garażem na deszczu i do cewki dostała się woda, gdyż uszczelka była nie szczelna. Czy to może być powodem słabego nadawania ? Powiem, że odbiór jest nadal dobry... Proszę o sugestie, rady ....

Pozdrawiam,
    bmw712
  • Level 31  
    "A mi" przychodzi do głowy by sprawdzić miernikiem moc na wyjściu radia i dopasowanie anteny.
  • Level 2  
    Chodzi o sprawdzenie mocy miernikiem SWR ?

Sorka panowie, że tak się pytam, ale na prawdę jestem ciemny jeżeli chodzi o tematy związane z CB
  • Conditionally unlocked
    tak,miernik z pomiarem mocy+sztuczne obciążenie
    sprawdz swr odrazu
  • Level 19  
    Jeżeli, jak sam piszesz, jesteś naprawdę ciemny jeżeli chodzi o tematy związane z CB,
    to pozwolę sobie na poniższe uwagi:
    - miernikiem SWR sprawdzisz i/lub skorygujesz prawidłowe dostrojenie anteny do pasma.
    Woda, która dostala się do cewki anteny spowodowała zapewne jej rozstrojenie.

Ja zacząłbym od osuszenia wnętrza anteny i jej uszczelnienia.

Chciałbym dodać, że nadawanie z rozstrojoną antena może, w skrajnym przypadku, doprowadzić do uszkodzenia stopnia mocy nadajnika CB.

Pozdrawiam.